Choć dyski SSD, które zdominowaÅ‚y dziÅ› także komputery PC, staÅ‚y siÄ™ bardziej przystÄ™pne cenowo niż jeszcze kilka lat temu, to jednak nadal w naszych komputerach dominujÄ… te mniejsze, o wielkoÅ›ciach 256, 512 GB i 1 TB, co oznacza, że czÄ™sto musimy siÄ™ liczyć z „racjonowaniem” szybko ubywajÄ…cego na nich miejsca. Jest tak dlatego, że chociażby same gry zajmujÄ… nieraz setki gigabajtów, a wiÄ™kszość innych programów oraz aktualizacje systemu Windows wymagajÄ… znacznie wiÄ™cej miejsca niż kiedyÅ›. W tej sytuacji dla nikogo nie bÄ™dzie niespodziankÄ…, jeÅ›li okaże siÄ™, że szybkie dyski póÅ‚przewodnikowe zapeÅ‚niajÄ… siÄ™ w krótszym czasie niż ich wolniejsze, ale zwykle wiÄ™ksze odpowiedniki talerzowe. Na szczęście jest kilka sztuczek, które każdemu pozwolÄ… zaoszczÄ™dzić nieco miejsca na komputerze. Oto one.
Dezinstalacja programów typu bloatware
System Windows zawiera wiele preinstalowanych przez Microsoft i jego partnerów aplikacji oraz funkcji, które dla wiÄ™kszoÅ›ci zwykÅ‚ych użytkowników sÄ… caÅ‚kowicie bezużyteczne. WiÄ™kszość ludzi nawet nie wie o ich istnieniu, można siÄ™ ich zatem pozbyć bez szkody dla funkcjonalnoÅ›ci komputera.
By je usunąć (a tym samym zwolnić miejsce na dysku), należy przejść do okna Ustawienia aplikacji (w Windows 11 Aplikacje i funkcje), a tam skorzystać z menu, które pozwoli je odinstalować. ZnajdujÄ… siÄ™ tam pozycje takie jak Mixed Reality (aplikacja do obsÅ‚ugi specjalnych, niedostÄ™pnych w Polsce gogli rozszerzonej rzeczywistoÅ›ci), pewne maÅ‚e gry doÅ‚Ä…czane z systemem, które można odinstalować z od razu, a jeÅ›li chcemy usunąć inne, bardziej ukryte i nieużywane funkcje, trzeba wejść do menu Funkcje opcjonalne, tam można pozbyć siÄ™ elementów takich jak Windows Media Player lub Internet Explorer (w Windows 10).
UsuniÄ™cie plików tymczasowych
Folder z plikami tymczasowymi to jedno z potencjalnie najbardziej obiecujÄ…cych, jeżeli chodzi o oszczÄ™dność przestrzeni na komputerze, miejsc w systemie. JeÅ›li przez wiele miesiÄ™cy tam nie zaglÄ…daliÅ›my, może siÄ™ okazać, że znajdujÄ… siÄ™ tam pliki o Å‚Ä…cznej wielkoÅ›ci nawet kilkudziesiÄ™ciu GB. Mamy tam bowiem zarówno pliki z folderu Pobrane, Kosz, jak i „resztki” z operacji wykonywanych przez system (np. z funkcji Windows Update), a także pliki zapisane podczas przeglÄ…dania internetu.
By wejść do tej funkcji, w wyszukiwarce systemowej (na Pasku zadaÅ„) wpisujemy hasÅ‚o Pliki tymczasowe. Na liÅ›cie wyników pojawi siÄ™ pozycja UsuÅ„ pliki tymczasowe, na którÄ… klikamy. Otworzy to panel, z widocznÄ… listÄ… z pozycjÄ… Pliki tymczasowe, finalnie tam wÅ‚aÅ›nie wchodzimy. Naszym oczom ukaże siÄ™ peÅ‚na lista typów plików wraz z ich opisami, opisy mogÄ… uÅ‚atwić podjÄ™cie decyzji na temat tego, co zechcemy usunąć. Warto to zrobić po kolei.
Zmiana domyślnego miejsca zapisu
Wiele wspóÅ‚czesnych komputerów, dotyczy to zwÅ‚aszcza maszyn stacjonarnych, posiada wiÄ™cej niż jeden dysk. Najczęściej dziaÅ‚a to w takiej konfiguracji, iż na szybkim, ale mniejszym dysku SSD zainstalowany jest system (co ma zapewniać żwawszÄ… pracÄ™ komputera), natomiast wolniejszy dysk twardy, ale o znacznie wiÄ™kszej pojemnoÅ›ci, sÅ‚uży (przynajmniej w teorii) do przetrzymywania reszty plików. Bywa jednak tak – a dotyczy to zwÅ‚aszcza mniej doÅ›wiadczonych użytkowników – że część plików nieistotnych dla pracy systemu i tak zapisujemy na mniejszym SSD. Jest to efekt ustawieÅ„ domyÅ›lnego miejsca zapisu, czynnoÅ›ci, które wykonujemy czÄ™sto nieÅ›wiadomie, np. pobierajÄ…c pliki z internetu bez wskazania miejsca docelowego. Na szczęście to, gdzie system bÄ™dzie zawsze zapisywaÅ‚ pliki, możemy ustawić samodzielnie. Warto to zrobić.
Najpierw klikamy w Start, nastÄ™pnie Ustawienia, System a na koÅ„cu Pamięć. Wchodzimy do obszaru Zaawansowane ustawienia magazynu, a nastÄ™pnie Gdzie jest zapisywana nowa zawartość. Tam możemy wybrać, na którym dysku bÄ™dÄ… zapisywane poszczególne typy plików. Od tego momentu wszystkie nowo pobrane materiaÅ‚y bÄ™dÄ… trafiać do nowych lokalizacji, jeÅ›li ustawimy je na alternatywnym dysku ni z systemowy, ten nie bÄ™dzie siÄ™ tak szybko zapeÅ‚niać.
Wyłączanie hibernacji
Hibernacja to energooszczÄ™dna alternatywa dla usypiania komputera. Zapisuje aktualny stan systemu na dysku, umożliwia natychmiastowe wyÅ‚Ä…czenie komputera i równie szybki powrót do poprzedniego stanu po ponownym wÅ‚Ä…czeniu. Niestety coÅ› za coÅ› – funkcja ta zajmuje również kilka gigabajtów miejsca w pamiÄ™ci systemu. Na szczęście możemy jÄ… w każdym momencie wyÅ‚Ä…czyć. By to zrobić, należy otworzyć wiersz poleceÅ„ (jako administrator) i w oknie, które siÄ™ pojawi wpisać:
- powercfg -h off lub powercfg /hibernate off
JeÅ›li z jakiegoÅ› powodu uznamy, że hibernacja jest ważniejsza niż wolne miejsce na dysku, możemy jÄ… ponownie wÅ‚Ä…czyć. W tym celu otwieramy znów (jako administrator) wiersz polecenia i wpisujemy tam komendÄ™:
- powercfg /hibernate on
Funkcja Compact OS – czyli systemowe oszczÄ™dzanie miejsca
JeÅ›li posiadamy komputer z wyjÄ…tkowo maÅ‚ym dyskiem, możemy użyć pewnej ciekawej sztuczki, którÄ… udostÄ™pnia sam Microsoft, a mianowicie Compact OS. W trybie kompaktowym system Windows instaluje najważniejsze pliki systemu operacyjnego jako skompresowane. W razie potrzeby aktualizuje i zastÄ™puje poszczególne pliki tak, aby z czasem utrzymać ten sam, zmniejszony poziom zajÄ™cia dysku. Pozwoli to zaoszczÄ™dzić zwykle ok. 2-4 GB miejsca.
By włączyć funkcję Compact OS, należy otworzyć Wiersz poleceń w trybie administratora i wpisać tam komendę:
- compact /compactos:always
Po uruchomieniu tego polecenia Windows rozpocznie kompresjÄ™ plików binarnych systemu operacyjnego. W zależnoÅ›ci od szybkoÅ›ci naszego komputera i rozmiaru dysku twardego może to potrwać dÅ‚uższÄ… chwilÄ™.
Gdy zechcemy powrócić do poprzednich ustawieÅ„ i wyÅ‚Ä…czyć tryb Compact OS, wystarczy ponownie uruchomić Wiersz polecenia (tak samo w trybie administratora) i w terminalu wpisać komendÄ™:
- compact /compactos:never
Windows uruchomi siÄ™ ponownie i rozpocznie dekompresowanie plików binarnych systemu. Po zakoÅ„czeniu wyÅ›wietli siÄ™ komunikat, że pliki systemowe sÄ… nieskompresowane.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE