Wtorek , 22 Październik 2024

5 ukrytych sztuczek Asystenta Google na Androida

   11.06.2024
Wirtualnych asystentów można z powodzeniem używać ze smartfonami, tabletami, komputerami i wszelkimi urządzeniami typu smart, takimi jak chociażby głośniki, telewizory, inteligentne systemy oświetleniowe, termostaty oraz kamery. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest Asystent Google – jego funkcje są dość dobrze znane, ale my postanowiliśmy znaleźć te rzadziej używane, a jednocześnie bardzo pomocne. Oto 5 tych najlepszych.
Asystent Google potrafi więcej niż proste wyszukiwanie w sieci

Asystent Google to program, który możemy zainstalować praktycznie na każdym smartfonie i tablecie z Androidem. Na wielu urzÄ…dzeniach jest zresztÄ… preinstalowany przez producenta (a wiÄ™c można z niego korzystać od razu po wÅ‚Ä…czeniu telefonu). JeÅ›li jednak nie jest jeszcze obecny na liÅ›cie naszych aplikacji, możemy pobrać go tu. Po instalacji program zostanie od razu skonfigurowany (trzeba bÄ™dzie zostawić naszÄ… próbkÄ™ gÅ‚osu) i bÄ™dzie gotowy do pracy.

By asystenta przywoÅ‚ać lub skorzystać z jego funkcji, wystarczy w dowolnym momencie po prostu powiedzieć „ok Google” (na ekranie wyÅ›wietli siÄ™ panel asystenta), a nastÄ™pnie wydać mu polecenie. Co bardzo ważne, od dÅ‚uższego czasu asystent ten wykonuje także polecenia w jÄ™zyku polskim. DziÄ™ki temu mogÄ… z niego w peÅ‚ni korzystać także osoby niemówiÄ…ce po angielsku, co wczeÅ›niej byÅ‚o barierÄ….

Przez wiÄ™kszość osób, które korzystajÄ… z Asystenta Google, jest on wykorzystywany do prostego wyszukiwania w sieci. Z jego pomocÄ… wyszukujemy hasÅ‚a, które normalnie wpisywalibyÅ›my do wyszukiwarki. Tymczasem jest to program, który potrafi znacznie wiÄ™cej. W tym artykule zebraliÅ›my najciekawsze, ukryte funkcje asystenta Google.

Asystent Google potrafi robić zrzuty ekranu

JeÅ›li chcemy udokumentować coÅ› ważnego na telefonie (dowolnÄ… funkcjÄ™, ustawienie), czasami najlepszy bÄ™dzie po prostu szybki zrzut ekranu – wówczas możemy też taki obraz bÅ‚yskawicznie przesÅ‚ać komuÅ› znajomemu, chociażby w celu uzyskania pomocy. Zapis ekranu Å›wietnie nada siÄ™ też do udostÄ™pniania innym wszystkiego, co ma w danej chwili znaczenie, a wyÅ›wietla siÄ™ na ekranie – od wÅ‚aÅ›nie odkrytego przepisu na naleÅ›niki, po zabawny mem. Zrzuty mogÄ… siÄ™ również okazać pomocne przy gromadzeniu informacji o zaplanowanych spotkaniach, wiadomoÅ›ciach SMS, ale też listach zakupowych, czy zadaniach do wykonania.

Okazuje siÄ™, że Asystent Google potrafi robić szybkie zrzuty ekranu.  Po prostu aktywujemy Asystenta Google w aplikacji, uruchamiamy go, naciskajÄ…c odpowiedni przycisk lub — co najprostsze — mówimy „ok Google”, a nastÄ™pnie „Zrób zrzut ekranu”.

Czasami polecenie to od razu jej działa, gdyż konieczne jest wprowadzenie dodatkowych ustawień w smartfonie. By to zrobić, otwieramy aplikację Ustawienia, a następnie Aplikacje i powiadomienia > Zaawansowane > Aplikacje domyślne > Wspomaganie i wprowadzanie głosowe. Następnie włączamy tam opcję Użyj zrzutu ekranu.

Asystent obsługuje program Obiektyw Google

Program Obiektyw Google jest jednym z najbardziej przydatnych, jakie posiadamy na naszych smartfonach, choć stosunkowo rzadko z niego korzystamy. Umożliwia szczegóÅ‚owÄ… analizÄ™ zdjęć z internetu, ale też wyszukiwanie informacji na temat obrazów, widoków, miejsc, które napotkamy „w terenie”. Aplikacja potrafi też również tÅ‚umaczyć tekst z dowolnego plakatu, afisza czy bannera, który spotkamy na ulicy na nasz ojczysty jÄ™zyk, dlatego Å›wietnie siÄ™ z niego korzysta, chociażby w trakcie podróży.

Według Google, program Obiektyw pozwala wyszukiwać na temat tego, co w danej widzimy. Korzystając ze zdjęcia, aparatu lub dowolnego obrazu, program pomaga odkrywać podobne wizualnie obiekty i powiązane z nimi treści, zbierając wyniki z całego Internetu.

Program ten można otworzyć najszybciej, aktywujÄ…c Asystenta Google i mówiÄ…c „Otwórz Obiektyw Google”. Już podczas korzystania z programu, po wskazaniu obiektu, który nas zainteresowaÅ‚, można też zapytać Asystenta Google prostym poleceniem, „na co patrzÄ™”.

Asystent Google potrafi czytać strony internetowe

Zbyt dÅ‚ugie wpatrywanie siÄ™ w ekran telefonu ma bez wÄ…tpienia bardzo negatywny wpÅ‚yw na nasze oczy i może powodować różnorodne kÅ‚opoty – nie tylko ze wzrokiem, ale też na przykÅ‚ad z koncentracjÄ… lub snem. Asystent Google może nam pomóc obejść ten problem, czytajÄ…c na gÅ‚os zawartość danej strony.

Jest to szczególnie przydatne dla osób z wadami wzroku, ale każdy może skorzystać z tej funkcji. Można w ten sposób sÅ‚uchać felietonów swojego ulubionego autora z dowolnego portalu lub wygodnie odsÅ‚uchać dowolnÄ… innÄ… zawartość, na przykÅ‚ad, gdy jesteÅ›my w drodze do pracy, szkoÅ‚y lub zajmujemy siÄ™ innymi ważnymi sprawami.

By skorzystać z Asystenta w celu przeczytania strony, należy wejść na wybranÄ… witrynÄ™ internetowÄ… za pomocÄ… przeglÄ…darki Google Chrome, aplikacji Google lub aplikacji Google News, a nastÄ™pnie powiedzieć „Hej Google” i „przeczytaj tÄ™ stronÄ™”, „Przeczytaj” lub po prostu „Czytaj na gÅ‚os”.

Asystent Google otwiera i wyszukuje aplikacje na smartfonie

Na telefonie zwykle mamy zainstalowanych kilkadziesiÄ…t różnych aplikacji. Zamiast za każdym razem przeglÄ…dać menu i w gÄ…szczu innych programów żmudnie wyszukiwać tÄ™, która nam jest w danej chwili potrzebna, można jÄ… po prostu wywoÅ‚ać przy pomocy asystenta.

By to zrobić, można po prostu powiedzieć „Hej Google, otwórz WhatsApp” lub np. „Otwórz Facebooka ”. Asystent potrafi też odpowiadać na inne polecenia, takie jak, chociażby „Hej Google, gdzie jest moje zamówienie z Amazona?” lub „Hej Google, zagraj utwór w Spotify” lub „Hej Google, sprawdź wiadomoÅ›ci na Twitterze”.

Inne obsługiwane aplikacje to między innymi Snapchat, Discord, Etsy, MyFitnessPal, Mint, Nike Adapt, eBay, Kroger, Best Buy itp.

Asystent Google potrafi znajdować dobre wiadomości

Każdy z nas ma taki moment, że chciaÅ‚by wreszcie dowiedzieć siÄ™ czegoÅ› ciekawego i jednoczeÅ›nie pozytywnego. Czasami przeszukujemy dziesiÄ…tki wiadomoÅ›ci i natrafiamy na wyÅ‚Ä…cznie zÅ‚e lub wrÄ™cz tragiczne informacje. Z jednej strony zawsze gdzieÅ› trwa wojna, z drugiej nadciÄ…gajÄ…cy kryzys gospodarczy… Nikogo to nie nastawia optymistycznie. Medialny infotainment także rzÄ…dzi siÄ™ swoimi prawami i preferuje wiadomoÅ›ci zÅ‚e ponad te dobre, gdyż podobno lepiej siÄ™ sprzedajÄ….

Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji. Dobre wiadomości potrafi znajdować Asystent Google.

By aktywować tÄ™ funkcjÄ™, wystarczy powiedzieć „Hej Google, powiedz mi coÅ› dobrego”. Otrzymamy wtedy jakÄ…Å› ciekawÄ…, ale jednoczeÅ›nie pozytywnÄ… wiadomość. Co ważne, nie bÄ™dÄ… to zwykle kwestie trywialne czy maÅ‚o nieistotne, ale wyselekcjonowane informacje o najnowszych postÄ™pach w leczeniu chorób, czy na przykÅ‚ad ciekawostki ze Å›wiata zwierzÄ…t.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane