Sobota , 23 Listopad 2024

6 wskazówek, które pozwolą oszczędzać baterię iPhone’a

   31.07.2024
Dłużej działający smartfon to marzenie wielu użytkowników. Technologia inteligentnych telefonów poszła bardzo do przodu – robią piękne zdjęcia, mają wyraźniejsze ekrany, jednak jeden z ich najważniejszych elementów, czyli akumulator, od lat pozostaje praktycznie niezmieniony. Raz naładowane urządzenie użytkowane standardowo wytrzymuje zwykle około 24 godzin, co nie jest wynikiem rewelacyjnym. Dotyczy to także smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Na szczęście są proste sposoby, by tę sytuację zmienić i telefon działał dłużej.
Gdy zadbamy o akumulator iPhonea, urządzenie będzie działać dłużej na jednym ładowaniu

Chociaż iPhone’y są przez wielu użytkowników uważane za bardziej zaawansowane od telefonów androidowych, to w gruncie rzeczy są to bardzo podobne technologicznie urządzenia. Ostatnie testy wskazują, że ich procesory są nieco szybsze niż te w smartfonach z Androidem, jednak jeżeli chodzi o długość działania na jednym ładowaniu baterii, to jest tu bardzo podobnie, czyli po prostu mogłoby być trochę lepiej.

Podobnie zresztą sytuacja wygląda, jeśli chodzi o zużywanie się baterii w trakcie dłuższego użytkowania. Każda bateria chemiczna (a takie montowane są w smartfonach) niestety z czasem traci swoje właściwości. W dłuższym okresie (np. po roku, dwóch) zaczyna się pogarszanie parametrów pojemnościowych, co sprawia, że czas działania na jednym ładowaniu skraca się, czasem nawet bardzo zauważalnie.

Na szczęście w iPhone’ach można zastosować kilka procedur, które nie tylko na bieżąco oszczędzają baterie, ale pozwolą im działać dłużej i wolniej się zużywać. Oto kilka z ustawień, które warto zaaplikować od razu.

Zoptymalizowane ładowanie baterii iPhone’a

Współczesne baterie smartfonów mają takie właściwości, że ich ładowanie do pełna za każdym razem (i doładowywanie kilka razy do 100%, chociażby w nocy przez podłączoną ładowarkę) nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego, aby wydłużyć żywotność baterii, warto się upewnić, że nasz iPhone nie jest kilka razy z rzędu ładowany do pełna. Gdy opcja optymalizacji jest włączona, urządzenie uczy się naszej codziennej rutyny ładowania. Najpierw smartfon doładuje się tylko do 80%, dopiero później (np. przed naszym wstaniem z łóżka) raz do pełna. By tę funkcję aktywować, należy:

  • otworzyć Ustawienia, a następnie stuknąć pozycję Bateria,
  • wybrać opcję Kondycja baterii i włączyć Zoptymalizowane ładowanie baterii.

Tryb niskiego zużycia energii

Tryb niskiego zużycia energii jest bardzo przydatny, jeśli chcemy wydłużyć żywotność baterii smartfona Apple. Funkcja ta, jeśli jest włączona, wpływa na pracę iPhone'a w ściśle określony sposób, wyłączając lub ograniczając niektóre funkcje, w tym 5G, efekty wizualne, częstotliwość odświeżania i jasność ekranu. Ekran telefonu może nie będzie wyglądać tak ładnie i jasno jak zwykle, jednak otrzymamy często kilka dodatkowych godzin działania. Funkcję włączamy:

  • otwierając Ustawienia, a następnie klikając pozycję Bateria,
  • następnie przy pozycji Tryb niskiego zużycia energii suwak przestawiamy na pozycję na Włączony.

Ograniczenie częstotliwości odświeżania ekranu

Jeśli posiadamy najnowszy model iPhone’a, taki jak chociażby wersja 14 lub 13 Pro, jego ekran wyposażono w częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Daje to znakomity efekt wizualny, w postaci pełnej płynności. Jednak tak wysoka częstotliwość odświeżania wymaga więcej energii, co oznacza, że ​​redukcja tego parametru to świetny sposób na oszczędzanie baterii. Jak zmienić to ustawienie?

  • otwieramy Ustawienia, a następnie Dostępność,
  • tam wybieramy Ruch, a następnie włączamy opcję Ogranicz liczbę klatek na sekundę.

Wyłączenie odświeżania aplikacji w tle

Gdy połączymy się z internetem, aplikacje w telefonie działające w tle aktualizują swoją zawartość. Jest to przydatne, o ile chcemy być ze wszystkim (np. treściami artykułów z ulubionego portalu na bieżąco), ale może też szybko rozładować baterię. Warto więc taką „ukrytą aktualizację” wyłączyć. Co ciekawe ta funkcja jest automatycznie wyłączona w trybie niskiego zużycia energii. Jak samodzielnie wyłączyć odświeżanie w tle?

  • przechodzimy do Ustawień, a następnie wybieramy Ogólne,
  • wybieramy opcję Odświeżanie aplikacji w tle, a następnie stukamy ustawienie Wyłącz.

Ograniczamy usługi lokalizacyjne iPhone’a

Za każdym razem, gdy telefon korzysta z GPS, zużywa duże ilości energii. Można albo całkowicie wyłączyć usługi lokalizacyjne, co nie jest dobrym pomysłem, gdyż niektóre ważne aplikacje potrzebują tego dostępu do wykonywania swoich funkcji, (np. Mapy), co oznacza, że ​​będzie trzeba ponownie włączać GPS za każdym razem, gdy z nich skorzystamy. Lepiej samodzielnie wskazać te aplikacje, które mają prawo do korzystania z usług lokalizacji, ale tylko wtedy, gdy będziemy ich faktycznie używać.

  • przechodzimy do Ustawień, a następnie klikamy Prywatność,
  • w kolejnym kroku wybieramy Usługi lokalizacyjne,
  • należy każdą aplikację „przejść” indywidualnie i wybrać opcję Podczas korzystania z aplikacji.

Wyłączenie nowej funkcji iOS16, czyli haptyki klawiatury

Jeśli pobraliśmy już system iOS 16, jest tam dostępna nowa opcja, powodująca coś w rodzaju sprzężenia zwrotnego podczas korzystania z klawiatury dotykowej. W teorii miało to dać użytkownikom przyjemniejsze wrażenia podczas pisania, ale jak przyznało samo Apple, zużywa energię i dlatego może mieć realny wpływ na żywotność baterii. By wyłączyć tę funkcję:

  • przechodzimy do opcji Dźwięki i haptyka w aplikacji Ustawienia,
  • następnie do opcji Czucie klawiatury, gdzie klikamy przełącznik przy pozycji Haptyka, aby to wyłączyć.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane