Czwartek , 11 Sierpień 2022

7 wskazówek, dzięki którym korzystanie z Google Chrome będzie łatwiejsze

   01.08.2022
Chrome to najczęściej wybierana przeglądarka internetowa w Polsce (na świecie zresztą także). Sekretem jej popularności są ogromne możliwości, w końcu stworzyło ją Google, szybkość działania oraz prostota obsługi. W tym materiale pokażemy, że program ten potrafi znacznie więcej niż tylko znajdować adresy internetowe i realizować proste wyszukiwania.
Przeglądarka Chrome posiada wiele przydatnych, choć mniej popularnych funkcji. Fot. Unsplash
Zobacz także:

Google Chrome szturmem zdobył uznanie wśród użytkowników na całym świecie. W kilka lat (oczywiście z wielką marketingową pomocą swoich twórców) popularnością przebił niekwestionowanych wcześniej liderów, takich jak Firefox czy Internet Explorer i dziś gości na większości komputerów oraz smartfonów w wielu krajach świata. Sprawiedliwie trzeba jednak oddać, że na drodze do królowania zarówno na komputerach jak i smartfonach miał sporo atutów – okazał się wygodny w użytkowaniu, intuicyjny, szybki, z przyjaznym dla użytkownika, nieprzeładowanym – jak w wielu innych przeglądarkach – interfejsem.

Jak to jednak bywa z tego typu aplikacjami, większość użytkowników zna jedynie podstawowe, najbardziej oczywiste funkcje (jak wyszukiwanie stron czy haseł), natomiast część bardzo przydatnych rozwiązań pozostaje używana rzadko lub w ogóle. W tym tekście pokazujemy te, z których naszym zdaniem warto korzystać, gdyż w wielu sytuacjach mogą się okazać bardzo pomocne. Oto kilka tych najciekawszych.

Skróty klawiaturowe

Przeglądarka Google Chrome może być sterowana nie tylko myszką. Obsługuje też szereg szybkich i wartych używania skrótów klawiaturowych:

 • Ctrl + 1 do 8 - naciśnięcie przycisku Ctrl oraz dowolnego klawisza numerycznego z podanego zakresu spowoduje szybkie przejście do odpowiedniej karty na pasku kart,
 • Ctrl + 9 - to z kolej wymusi przejście do ostatniej karty,
 • Ctrl + H - ta kombinacja otwiera historię przeglądania,
 • Ctrl + J - w ten sposób otworzymy okno pobierania plików,
 • Ctrl + K - przenosi kursor do omniboxu, czyli paska adresu,
 • Ctrl + T - otwiera nową kartę,
 • Ctrl + Shift + T - cofa zamknięcie ostatniej karty.

Przypinanie często używanych kart

Do niektórych stron internetowych wracamy o wiele częściej niż do innych. Warto je mieć zawsze pod ręką, bez konieczności by zajmowały cenne miejsce na pasku przeglądarki. Lepszym rozwiązaniem niż pełne otwarcie będzie przypięcie ulubionych kart, co sprawi, ze będą one stale wyświetlane, ale rozmiar jaki zajmują na pasku kart zostanie zredukowany. Aby przypiąć dowolną otwartą kartę do okna przeglądarki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną otwartą kartę i wybrać opcję Przypnij kartę. Przypięte karty można też – w razie potrzeby – przesuwać na liście przypiętych kart. Wystarczy je przeciągnąć i upuścić.

Omnibox Chrome, czyli więcej niż pasek adresu

Omnibox Google to nie tylko wyświetlanie adresu URL i wyszukiwanie stron WWW. To zmyślne i wielofunkcyjne „okienko” jest również w stanie wykonywać podstawowe obliczenia matematyczne bez otwierania kalkulatora, a nawet przeliczać waluty i miary. Co ciekawe, wyniki obliczeń pojawiają się bez wciskania klawisza Enter. Np. działanie 568 x 34 zapisujemy jako 568*34, rezultat 19312 otrzymamy błyskawicznie.

Funkcja szybkiego autouzupełniania formularzy

Przydatna funkcja autouzupełniania Chrome, służy do automatycznego wypełniania dowolnego formularza online z typowymi polami, takimi jak imię i nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania itp. Aby zaoszczędzić nasz czas i wyeliminować konieczność wprowadzania tych danych na stronach gdzie są wymagane, można cały ten przenieść na samą przeglądarkę. By to zrobić, trzeba:

 • kliknąć ikonę Dostosuj i steruj Google Chrome (trzy kropki) w prawym górnym rogu okna przeglądarki,
 • wybrać Ustawienia,
 • w dolnej części karty Ustawienia kliknąć Pokaż ustawienia zaawansowane,
 • wybrać opcję Zarządzaj ustawieniami autouzupełniania w obszarze Hasła i formularze,
 • w oknie ustawień autouzupełniania klikamy przycisk Dodaj nowy adres pocztowy,
 • wypełniamy wszystkie ustawienia adresu, które chcemy na przyszłość zapisać i klikamy OK.

Ekspresowe zamykanie kart

Każdą otwartą w przeglądarce Chrome kartę można zamknąć, klikając x na jej symbolu, to rozwiązanie znają wszyscy. Google przygotowało jednak dla użytkowników przydatne i jeszcze szybsze sposoby na zamknięcie karty. Na przykład, jeśli dysponujemy myszką z kółkiem, wciśnięcie kółka w dowolnym miejscu na karcie zamyka kartę. Klawisze skrótu Ctrl + W lub Ctrl + F4 również zamykają aktualnie otwartą kartę.

Menedżer zadań Chrome

Każda otwarta karta przeglądarki Google Chrome potrzebuje mocy komputera. By wiedzieć jak bardzo wpływa to na szybkość pracy naszego PC, warto te procesy, przynajmniej co jakiś czas nadzorować.

Warto w tym celu używać Menedżera zadań Chrome, gdyż pokaże to nam ile zasobów pamięci i procesora potrzebuje każda otwarta karta i dowolne zainstalowane oraz działające rozszerzenie. Aby otworzyć Menedżera zadań, naciskamy kombinację klawiszy Shift+ Esc.

Używanie poleceń Chrome

Przeglądarka Chrome ma wbudowany pokaźny zestaw innych ukrytych i przydatnych funkcji. Pozwala też na używanie specjalnych poleceń, które wpisujemy w pasku adresu, a zaczynają się one od chrome://. Dostępnych jest kilkadziesiąt różnych poleceń, od takich które pozwalają przejrzeć informacje na temat DNS, dane o kracie graficznej komputera, po umożliwiające wyszukiwanie konfliktów sprzętowych i programowych. Pełną listę tych poleceń można wyświetlić, wpisując w pasku adresu przeglądarki chrome://chrome-urls.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane