Z komputera korzystamy zarówno w domu, jak i w pracy, to urządzenie niezwykle uniwersalne. Świetnie nadaje się do wykonywania obowiązków zawodowych, jak i rozrywki. System Windows charakteryzuje natomiast to, że wiele czynności można na nim wykonywać na różne, często całkowicie odmienne sposoby. Niektóre z nich są znacznie szybsze i prostsze niż pozostałe, z kolei inne są mniej znane (mimo swojej ogromnej potencjalnej przydatności). Zebraliśmy tu 8, naszym zdaniem najciekawszych. Oto one.
Cofanie w dowolnym momencie
Niemal każda czynność wykonana w Windows może zostać cofnięta. Wiele osób ma świadomość, że użycie skrótu klawiaturowego Ctrl + Z cofa wpisanie tekstu w Wordzie, mało osób wie, iż działa to także na inne ustawienia i kroki, które wykonaliśmy w systemie. Prosty przykład: jeśli przypadkowo skasowaliśmy lub zmieniliśmy lokalizację dowolnego pliku, naciśnięcie kombinacji Ctrl + Z przywróci go błyskawicznie do pierwotnej lokalizacji. Co ciekawe, możemy też odwrócić cofnięcie. Do tego wystarczy użyć kombinacji klawiszy Ctrl + Y.
W Windows także są emotikony!
Emotikony to jedna z najczęściej używanych rzeczy na smartfonach. Znają je tam wszyscy i prawie każdy codziennie ich używa. Tymczasem są one dostępne (choć mało kto o tym wie) także na komputerach PC. By przywołać odpowiednie menu podczas pisania, wystarczy użyć kombinacji klawiszy Windows + . (kropka). Co ciekawe, w zasobniku prócz różnych rodzajów emotek, znajdziemy też popularne gify i grafiki. Z pewnością przyda się to w różnych zastosowaniach.
Zmiana nazwy wielu plików naraz
Zdarza się, że musimy zmienić nazwę kilku plików. Na przykład porządkujemy zdjęcia z wakacji lub dokumenty na jakiś ważny dla nas temat. Jeśli jest to niewielka liczba, nie ma większego problemu, kłopot zaczyna się wtedy, gdy takich plików jest kilkadziesiąt lub nawet więcej. Ręczna zmiana ich nazw zajęłaby pewnie godziny. Na szczęście z pomocą przychodzi ciekawy trik z Windows. Na początek zaznaczamy wszystkie pliki, których nazwę chcemy zmienić, następnie klikamy prawym przyciskiem myszy pierwszy z listy, wybieramy z menu opcję Zmień nazwę i wpisujemy nową. Spowoduje to automatyczną zmianę nazwy wszystkich zaznaczonych plików na tę przez nas wpisaną, ale z sufiksem (1), (2) aż do ostatniego pliku na liście.
Blokowanie nieużywanego komputera
Ten trik ma zastosowanie zwłaszcza w pracy, gdzie ktoś obcy mógłby podejrzeć zawartość naszych dysków, ale w domu też się przydaje – np. gdy mamy niesforne maluchy, które mogłyby chcieć napsocić i po naszym odejściu sprzed komputera bawić się klawiaturą. Wstając od ekranu, możemy bowiem błyskawicznie zablokować komputer. Na PC zrobimy to za pomocą kombinacji Windows + L. Po jego użyciu wszelkie programy, strony WWW, które przeglądaliśmy będą nadal aktywne, ale nie będzie można odblokować (i zobaczyć zawartości) ekranu, bez ponownego wciśnięcia tej samej kombinacji i podania hasła.
Szybka minimalizacja wszystkich otwartych okien
Chyba każdemu zdarzyła się sytuacja, w której musiał zamknąć szybko wszystkie otwarte na ekranie okna. Czy to kontrola szefa w firmie, czy nagłe wejście któregoś z domowników, trzeba było szybko ukryć to, co było otwarte na monitorze. Zamiast w panice wciskać X prawym górnym rogu każdej aplikacji, co z pewnością trwałoby długo, można użyć skutecznego i szybkiego skrótu klawiaturowego Windows + D. Co ważne, funkcja ta działa w obie strony. Gdy zechcemy ponownie przywrócić uprzednio zminimalizowane okna, wystarczy znów wcisnąć ten sam skrót klawiaturowy.
Kopiowanie bez formatowania
Często kupujemy coś z jednego dokumentu do drugiego, jednak zwykłe przenoszenie za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl + C, Ctrl + V powoduje skopiowanie nie tylko samego tekstu, ale też i formatowania, które może nie pasować do nowego dokumentu. Jest na to prosty sposób, przy wklejaniu, zamiast skrótu Ctrl + V używamy kombinacji Ctrl + Shift + V. Niestety sztuczka ta nie zadziała w notatniku – tam zaznaczamy tekst i klikamy Ctrl + Spacja.
Przywracanie przypadkowo zamkniętej karty w przeglądarce
Wielokrotnie zdarzało mi się przez przypadek zamknąć jedną z otwartych kart, a potem musiałem szukać w historii, gdzie dokładnie byłem. Tymczasem gdy przez pomyłkę zamkniemy jakąkolwiek kartę, można ją bardzo łatwo przywrócić, naciskając kombinację Ctrl + Shift + T. Zostanie wówczas błyskawicznie przywrócony stan poprzedni, a my nie będziemy musieli samodzielnie niczego szukać.
Skróty klawiaturowe YouTube
Zaoszczędzimy sporo czasu, gdy korzystając z YouTube, użyjemy dedykowanych skrótów klawiszowych. Oprócz naciśnięcia spacji, która rozpoczyna lub pauzuje wideo, można również nacisnąć K (przytrzymanie tego klawisza również odtwarza wideo w zwolnionym tempie). Naciśnięcie klawisza 0 (zero) na klawiaturze spowoduje przejście do początku wideo, natomiast wybranie klawisza End wywoła przeskok do końca filmu. Z kolei naciśnięcie klawiszy J i L spowoduje odpowiednio przejście do przodu/do tyłu o 10 sekund, natomiast klawisz M spowoduje wyciszenie dźwięku. Naciśnięcie klawisza F przełącza między trybem pełnoekranowym a normalnym, z kolei wciśnięcie Esc spowoduje wyjście z trybu pełnoekranowego.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE