Zużycie prądu przez komputer może mieć duży wpływ na wysokość rachunków, szczególnie w przypadku potężnych komputerów gamingowych. Te urządzenia są zazwyczaj wyposażone w mocne procesory i wymagające potężnego zastrzyku energii karty graficzne, przede wszystkim właśnie podczas grania w gry.
Dla przykładu typowy komputer gamingowy może zużywać od 300 do 700 watów podczas intensywnej rozgrywki, co odpowiada mniej-więcej połowie tego, co pochłania średniej wielkości elektryczny grzejnik (a każdy, kto ich używał, wie, jak bardzo podnoszą rachunki za prąd). Dokładna ilość zużywanej energii zależy oczywiście od specyfikacji komputera i rodzaju gry, w którą się gra. Najnowsze tytuły FPS i przygodowe z niemal fotorealistyczną grafiką wymagają o wiele więcej mocy niż starsze gry platformowe lub strategiczne. Dla porównania przeciętny laptop biurowy zużywa około 60-100 watów, czyli jest kilkakrotnie oszczędniejszy niż klasyczny PC.
Duże zużycie prądu charakteryzuje też komputery przeznaczone do prac z grafiką i filmami. Renderowanie, kodowanie i obróbka – zwłaszcza dużych plików graficznych często wymaga wykorzystania wszystkich zasobów sprzętowych, co rzecz jasna zwiększa zużycie energii. Podobnie zresztą w przypadku innych zastosowań wymagających dużej mocy obliczeniowej.
Nie ulega zatem wątpliwości, że zużycie prądu przez komputer może stanowić znaczną część całkowitego zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Jeśli jesteś zapalonym graczem komputerowym lub po prostu chcesz obniżyć zużycie prądu (a tym samym zmniejszyć rachunki), możesz zastosować się do kilku wskazówek, które wymieniamy poniżej.
Wyłączaj monitor i komputer, gdy ich nie używasz
Użytkując PC, często zapominamy, że zużycie prądu generuje nie tylko procesor czy karta graficzna, ale też – i to w potężnych ilościach – monitor. Zwłaszcza teraz w dobie ekranów 4K. Tymczasem zużycie prądu przez ekran można znacznie ograniczyć – wyłączając go, podobnie jak i cały komputer, gdy go nie używamy.
- Ustaw krótki czas bezczynności przed przejściem monitora w stan uśpienia i wyłączeniem ekranu.
- Zaplanuj automatyczne wyłączanie komputera po dłuższym czasie bezczynności.
- Zrezygnuj z wygaszacza ekranu – na monitorach LCD w żaden sposób nie obniża on zużycia prądu.
- Wyłączaj komputer całkowicie, zamiast pozostawiać go w trybie uśpienia lub hibernacji, jeśli nie planujesz używać go przez dłuższy czas.
Zmniejsz jasność ekranu
Większość monitorów posiada możliwość regulacji jasności. To ważne ma ona bowiem duży wpływ na zużycie prądu, dlatego warto z tego ustawienia korzystać.
- Zmniejsz ją do komfortowego dla siebie poziomu, aby oszczędzać energię.
- Rozważ użycie funkcji automatycznej regulacji jasności ekranu (jeśli ekran takową posiada), która dostosowuje jasność do warunków oświetleniowych otoczenia.
Użyj energooszczędnych komponentów, wyłącz zbędne dodatki
Wybierając nowy komputer, warto zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Nowoczesne procesory i karty graficzne są znacznie bardziej wydajne energetycznie niż starsze modele, zwłaszcza ich specjalne, oszczędne wersje.
- Zastanów się nad wymianą starego zasilacza na nowy, o wyższej sprawności.
- Wyłącz niepotrzebne urządzenia peryferyjne:
- Odłączaj urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki, skanery, głośniki i zewnętrzne dyski twarde, gdy ich nie używasz.
- Wyłączaj Wi-Fi i Bluetooth, jeśli nie są potrzebne.
Zaktualizuj sterowniki
Nowe sterowniki mogą poprawić wydajność energetyczną komponentów. Regularnie sprawdzaj i aktualizuj sterowniki do swojej karty graficznej, chipsetu i innych urządzeń.
Zoptymalizuj system operacyjny
System Windows ma wiele wodotrysków graficznych (animacje okien, cienie), które zużywają energię, na dysku możemy też mieć wiele zbędnych programów. Ich usunięcie może dać spore oszczędności.
- Wyłącz animacje i efekty wizualne, które nie są niezbędne.
- Odinstaluj programy, których nie używasz.
- Wybierz plan zasilania przeznaczony do oszczędzania energii.
Zużycie prądu przez komputer zależy od wielu czynników. W grach jest największe. Fot. Bing AI
Użyj oprogramowania do monitorowania zużycia energii
Istnieje wiele programów, które pozwalają monitorować zużycie prądu przez poszczególne komponenty komputera (np. darmowy HWMonitor). Korzystając z takich programów, możesz zidentyfikować elementy, które pobierają najwięcej energii i podjąć kroki w celu ich optymalizacji.
Wyłączaj programy działające w tle
Wiele programów uruchamia się automatycznie wraz z systemem operacyjnym i działa w tle, nawet jeśli ich nie używasz, warto nad tym zapanować.
- Sprawdź listę programów uruchamiających się automatycznie i wyłącz te, które nie są niezbędne. Można to zrobić, wpisując w wyszukiwarce systemowej słowo „autostart”, a następnie w wynikach klikając program „Aplikacje autostartu”.
Wybierz laptopa zamiast komputera stacjonarnego
Jeśli nie używasz komputera do grania lub zaawansowanych obliczeń, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – pod kątem oszczędności energii – niż stacjonarny PC, będzie po prostu laptop.
- Laptopy są zazwyczaj bardziej energooszczędne niż komputery stacjonarne.
- Jeśli nie potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej, laptop może być lepszym wyborem pod wieloma względami, także dzięki mobilności.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę otoczenia
Zbyt wysoka temperatura otoczenia może negatywnie wpływać na wydajność energetyczną komputera.
- Zadbaj o odpowiednią wentylację i utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu w granicach 20-25°C.
Podsumowanie
Stosując te proste wskazówki, możesz znacząco zmniejszyć zużycie prądu przez swój komputer PC. Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ na oszczędność energii. W skali roku może się to przełożyć nawet na kilkaset złotych oszczędności.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE