Czym są przejściówki?
Przejściówki, inaczej nazywane też adapterami to najczęściej niewielkich rozmiarów urządzenia, które pozwalają łączyć niekompatybilne ze sobą fizycznie interfejsy danych. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy dwa urządzenia, które dzieli kilka lat lub są z innej generacji. Na przykład mamy w domu telewizor z wyjściem HDMI oraz notebooka wyposażonego jedynie w najnowocześniejsze złącze USB-C. Pozornie podłączenie dużego ekranu do takiego komputera jest niemożliwe, gdyż kabel od jednego nie będzie pasować do drugiego, wystarczy jednak zaopatrzyć się w przejściówkę USB-C na HDMI i z łatwością będziemy mogli w razie potrzeby rzutować obraz z laptopa na dużym ekranie.
Przejściówki mogą mieć różne formy. Najczęściej spotykana do nieduży sześcian lub kostka, która z jednej strony ma wyjście jednego typu, z drugiej gniazdo do kabla innego typu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by adapter był równocześnie rozgałęziaczem – wówczas do jednego źródła danych/sygnału można podłączyć więcej urządzeń, wówczas takie rozwiązanie nazywamy hubem. Huby nie muszą zresztą oferować tylko dwóch rodzajów gniazd, są urządzenia posiadające ich znacznie więcej, a także funkcje dodatkowe np. gniazda dla pendrive czy czytniki kart pamięci, wówczas (jeśli są duże) mogą nawet wymagać zewnętrznego, dodatkowego zasilania.
Hub, który pozwala do jednego gniazda USB-C podpiąć dwa urządzenia USB-A, HDMI i USB-C. Koszt ok. 160 zł
Najbardziej „sprzyjające” używaniu przejściówek są gniazda USB, które są bardzo uniwersalne. Jest to efekt ich konstrukcji – można z ich pomocą transmitować zarówno obraz, jak i dane czy zasilanie.
Do czego przyda się adapter/przejściówka?
Przejściówki są wykorzystywane najczęściej, wtedy gdy dwa urządzenia, które do siebie zamierzamy podłączyć, nie posiadają zgodnych portów. Nie jest to jednak jedyny przykład zastosowania takiego sprzętu. Wspomniane wcześniej huby można wykorzystać wtedy, kiedy w komputerze zaczyna brakować wolnych gniazd, co nie jest wcale takie rzadkie – gdy do PC czy laptopa mamy równocześnie podłączone dyski USB, anteny myszki czy dodatkowej klawiatury.
Adapter Bluetooth pozwala na korzystanie z bezprzewodowych połączeń np. ze słuchawkami w komputerach, które nie mają tej funkcji. Cena ok. 50 zł
Prócz adapterów, które umożliwiają łączenie różnych urządzeń, są też takie, które zostały wyprodukowane w konkretnym celu i mogą być użyte do połączenia jednego, wskazanego urządzenia lub podobnego typu urządzeń. Przykładem może tu być np. adapter pozwalający na połączenie bezprzewodowego kontrolera Xbox z komputerem PC. Taki dedykowany adapter nie zadziała z żadnymi innym urządzeniem poza tym, wyprodukowanym przez Microsoft. Są też przejściówki pozwalające podłączyć klawiaturę i mysz do starszych typów konsol do gier, które w zwykłym trybie by ich nie rozpoznały.
Przejściówki wykorzystamy także w aucie – adapter AUX można bowiem wykorzystać na przykład do tego, by odtwarzać muzykę ze smartfona w radiu samochodowym.
Adapter Audio do przesyłania muzyki do zestawu Hi-Fi w samochodzie. Cena ok. 55 zł
Ostatnio bardzo popularne stały się adaptery Jack 3.5 na USB-C, dzięki nim możemy podłączyć ulubione, przewodowe słuchawki do smartfona, który nie ma już gniazda Mini Jack (a jest to trend w niemal wszystkich obecnie produkowanych flagowcach).
Do adapterów zaliczamy też różnego rodzaju anteny Bluetooth. Posiadając komputer stacjonarny, który nie ma wbudowanego nadajnika Bluetooth, nadal możemy korzystać z bezprzewodowych słuchawek czy klawiatur – jedyne co musimy zrobić to zakupić właśnie taki „dongle” i podłączyć go do komputera. Część z bezprzewodowych urządzeń tego typu posiada zresztą w zestawie odpowiedni adapter, jednak wówczas najczęściej nie pozwala on podłączać innych urządzeń, uniwersalne rozwiązanie może być zatem o wiele bardziej praktyczne.
Podstawowe typy adapterów:
- antena i nadajnik Bluetooth
- odbiorniki GPS
- czytniki kart SD
- mobilne modemy szerokopasmowe
- kontrolery sieciowe
Najpopularniejsze rodzaje przejściówek:
- USB na USB-C
- USB na Micro USB
- USB na Mini USB
- USB na Lightning
- Jack 3.5 na Cinch
- Jack 3.5 na USB/USB-C
- AUX na USB
- USB na Jack 3.5 + mikrofon
- przedłużacze HDMI, USB, Audio, DisplayPort
- VGA na HDMI
- HDMI na Micro HDMI
- HDMI na Mini HDMI
- HDMI na DisplayPort
- HDMI na DVI-D
- DisplayPort na DVI-D
Osoby, które dużo podróżują, często korzystają też z adapterów do gniazdek elektrycznych pozwalających na podłączanie posiadanych urządzeń z polskimi wtyczkami (np. golarek, notebooków) w krajach, w których gniazdka te mają zupełnie inny kształt.
Adapter do gniazdka elektrycznego. Pozwala podłączać urządzenia o innych niż polska wtyczkach. Cena ok. 50 zł
Przejściówek i adapterów dostępnych na rynku jest znacznie więcej – da się połączyć praktycznie każde urządzenie elektroniczne z innym, jeśli tylko w obu do działania wymagany jest przesył danych – czy to sygnał obrazu między smartfonem i komputerem bądź telewizorem, dźwięk między urządzeniem odtwarzającym a kolumnami, czy nawet prąd między jednym a drugim typem sprzętu.
Przejściówka – drugie życie wielu urządzeń
Przejściówki mogą dać drugie życie wielu sprzętom – starszym drukarkom, których nie da się inaczej podłączyć do nowych komputerów, projektorom z rzadziej używanymi dziś typami gniazd (np. DVI).
Przejściówka pozwalająca podłączyć starą drukarkę do gniazda USB w komputerze. Cena ok. 30 zł
Dzięki donglom możemy posiadany sprzęt komputerowy wyposażyć, w których funkcje dotychczas nie miał (lub uległy awarii, a nie chcemy wydawać – często dużych pieniędzy na ich naprawę). Przykładem może być tu, chociażby przywoływany już adapter Bluetooth, czy też adapter Mini Jack do gniazda USB. W sklepach znajdziemy też podłączane do USB czytniki linii papilarnych, które pozwolą zabezpieczyć w ten bardzo bezpieczny sposób zarówno laptopa bez tej funkcji, jak i każdy komputer stacjonarny.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE