Czwartek , 21 Listopad 2024

Adres IP co to jest, do czego służy i jak go sprawdzić? Wyjaśniamy

   07.02.2024
Chyba każdy użytkownik komputera lub internetu na jakimś etapie spotkał się z pojęciem adresu IP. Ci bardziej wtajemniczeni wiedzą, że posiada go każdy, kto korzysta z sieci. Mało kto wie jednak, co tak na serio kryje się za tym pojęciem, do czego to w ogóle służy i dlaczego jest takie ważne. Wszystko to wyjaśnimy w tym artykule.
Adres IP posiada każde urządzenie w sieci. Fot. Unsplash

Czym w ogóle jest adres IP?

Adres IP, którego nazwa pochodzi od anglojęzycznej frazy Internet Protocol, to ciąg znaków (w formie liczby) nadawana każdemu fizycznemu lub wirtualnemu urządzeniu oraz interfejsowi sieciowemu (wówczas pod jednym IP działa kilka urządzeń) obecnemu w sieci. Dzieje się to automatycznie i jest potrzebne do identyfikacji konkretnych urządzeń, które są podłączane do internetu i ma jeden podstawowy cel – ułatwienie komunikacji między poszczególnymi elementami sieci.

Funkcjonuje kilka typów IP, obecnie najczęściej używana jest wprowadzona w 1977 roku IPv4, która wyrażana jest przez 32-bitowe liczby całkowite, które zapisywane są w formie ciągu znaków (4 liczby z zakresu od 0 do 255) przedstawionych w systemie dziesiętnych (ale także w szesnastkowym i dwójkowym) i dla porządku rozdzielonych kropkami. W przyszłości protokół IPv4 ze względu na wyczerpującą się już pulę dostępnych kombinacji znaków zostanie zastąpiony przez nowsze, np. IPv6.

W tym momencie można wyróżnić kilka różnych rodzajów adresów IP. Najprostszy podział wyróżnia adresy stałe i dynamiczne. Stały adres IP jest przypisywany do konkretnego urządzenia i pozostaje z nim na zawsze. W przypadku adresu zmiennego jest on przypisywany komputerowi lub innemu urządzeniu, łączącemu się z siecią za każdym razem, kiedy to połączenie nastąpi.

W ramach innego podziału adresy dzielimy na publiczne i prywatne (lokalne). Adresy publiczne wyróżniają się tym, że są widoczne dla wszystkich urządzeń i sieci zewnętrznych — komunikacja z takimi adresami jest nieograniczona i możliwa dla wszystkich użytkowników sieci. Adresy prywatne są ukryte, zatem dostęp do nich jest ograniczony. Tego typu IP są zwykle przypisywane przez serwer DHCP. Dzięki temu takie adresy mogą być znacznie bezpieczniejsze, zminimalizowane jest bowiem ryzyko, że ktoś wykona atak lub będzie w stanie „na ślepo” dokonać nieautoryzowanego połączenia.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy dla własnego urządzenia uzyskać dedykowany adres IP. Będzie on przypisany na wyłączność dla danego użytkownika i umożliwi uzyskanie kilku ważnych atutów w sieci, ułatwi, chociażby uzyskanie certyfikatu SSL, a także może pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie witryny internetowej w wyszukiwarkach internetowych, co przyda się użytkownikom prowadzącym np. działalność komercyjną.

Do czego służy adres IP?

Adresy IP stworzono przede wszystkim po to, aby zapewnić prawidłową komunikację między urządzeniami w ramach działającej sieci. Dzięki adresowi użytkownik bezpośrednio łączy się z internetem i jest widoczny dla innych osób/urządzeń także korzystających z sieci. W efekcie możliwe jest dwukierunkowe nawiązywanie połączeń i wymiana posiadanych zasobów.

Efektem istnienia przypisanych adresów IP jest to, że każde działanie wykonywane przez nas w internecie zostawia ślady. Niezależnie od tego, czy przeglądamy zwykłe, niewielkie strony internetowe, czy też duże portale społecznościowe, serwery, które podtrzymują daną witrynę, muszą odpowiedzieć na wykonane z naszego komputera/smartfona żądanie. Właśnie w tym celu potrzebne są im nasze adresy IP. Bez tego „znaku rozpoznawczego” sprawna komunikacja i jakiekolwiek wymiana danych w Internecie byłaby niewykonalna.

Czy po IP można zidentyfikować konkretną osobę?

Teoretycznie tak, ale w praktyce jest to bardzo utrudnione. Są firmy, które oferują usługi polegające na tym, że są w stanie lokalizować danego użytkownika po jego adresie IP. Numer ten zawiera pewne dane geolokalizacyjne (dotyczą kontynentu, kraju, województwa, miasta, a czasem także ulicy), jednak nie muszą być one precyzyjne, czasem odnoszą się do większych sieci, chociażby providera internetu, zatem nawet znajomość naszego IP nie musi umożliwić precyzyjnego ustalenia tego, gdzie przebywamy. W efekcie firmy takie są w stanie jedynie kojarzyć ogólne informacje z danymi teleadresowymi dostępnymi powszechnie (np. w serwisach mapowych).

Na skutek tych zależności zlokalizowanie konkretnej osoby po adresie IP w sytuacji, gdy nie popełniła ona żadnego przestępstwa i przez inną osobę prywatną jest praktycznie niemożliwe. Dane o adresach IP przechowują dostawcy usług sieciowych, jednak są to materiały poufne i mogą być udostępnione jedynie służbom państwowym w uzasadnionych przypadkach. Nie będzie to zadanie łatwe nawet wtedy, gdyż by ustalić tożsamość konieczna będzie wiedza na temat konkretnych godzin, w jakich ktoś korzystał z sieci – wówczas na podstawie logów operator sieci będzie mógł połączyć aktywność w internecie z konkretnym użytkownikiem. Nie ma natomiast możliwości, by jakakolwiek osoba prywatna uzyskała te informacje od operatora.

Jak sprawdzić adres IP na komputerze?

Każdy posiadacz sprzętu łączącego się z siecią może bardzo szybko sprawdzić swój adres IP, niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzysta.

Na komputerach z Windows sposobów jest kilka. Najprostszy wymaga wpisania w wierszu polecenia komendy „ipconfig”. By to zrobić, należy w systemowej wyszukiwarce (w obrębie paska zadań) wpisać frazę „wiersz polecenia”, a następnie kliknąć pierwszą aplikację o takiej nazwie, która pojawi się w wynikach. Tam finalnie należy wpisać polecenie ipconfig, w efekcie system wyświetli dłuższą listę informacji, następnie odszukujemy tam wiersz Adres IPv4, i to tam znajdziemy interesującą nas informację. Adres IP można też znaleźć w ustawieniach sieci. By to zrobić, trzeba otworzyć „Ustawienia sieci i Internetu”, następnie wybrać opcję „Zmień właściwości połączenia”, a na końcu znaleźć wiersz: Adres IPv4, tam będzie się znajdować nasz adres IP.

Adres IP można też odnaleźć na telefonie. Na urządzeniach z Androidem należy zwykle wejść w Ustawienia > System > Informacje o telefonie > Stan telefonu > Adres IP (tutaj znajdziemy informację o przypisanym adresie IP). Z uwagi na różnice w wyglądzie systemu u różnych producentów smartfonów nazwy w tej ścieżce mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu urządzenia.

W przypadku iPhone’ów procedura sprawdzania wygląda nieco inaczej. Należy wejść w Ustawienia> sieć Wi-Fi (wybrać znak w kółku, koło nazwy sieci, z jaką jesteśmy w danym momencie połączeni). Nasz adres IP powinien być widoczny na karcie DHCP, BootP albo statyczny w polu Adres IP. Jest tu jednak pewien kruczek: mianowicie jeśli zobaczymy tam numer 192.168.x.x lub 10.0.0.x, będzie to adres IP sieci, a nie urządzenia. Wtedy należy wejść na stronę Moje IP, Adres IP – sprawdź adres komputera (moje-ip.eu) i tam sprawdzić swój aktualny numer IP.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane