Samochody elektryczne przestaÅ‚y być już tylko nowinkÄ… technicznÄ…, a stajÄ… siÄ™ Å›wiadomym wyborem wielu użytkowników. Dzieje siÄ™ tak z wielu powodów. Po pierwsze, sÄ… przyjazne dla Å›rodowiska, ponieważ nie emitujÄ… spalin i nie zużywajÄ… paliw kopalnych. Po drugie, sÄ… – zwykle – taÅ„sze w eksploatacji, gdyż Å‚adowanie baterii jest znacznie mniej kosztowne niż tankowanie benzyny czy diesla. Po trzecie, sÄ… ciche i komfortowe w jeździe, ponieważ nie majÄ… skrzyni biegów ani sprzÄ™gÅ‚a. Po czwarte, sÄ… nowoczesne i atrakcyjne, ponieważ wyposażone sÄ… w zaawansowane technologie i systemy bezpieczeÅ„stwa. Wszystkie te czynniki sprawiajÄ…, że coraz wiÄ™cej osób decyduje siÄ™ na zakup samochodu elektrycznego jako alternatywy dla tradycyjnego pojazdu spalinowego.
Mimo tych niewÄ…tpliwych zalet „elektryki” majÄ… też jednak kilka ważnych kwestii użytkowych, o których należy pamiÄ™tać, najlepiej jeszcze przed zakupem, by nie zdziwić siÄ™ potem w trakcie eksploatacji. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie siÄ™ baterii w chÅ‚odniejszych okresach w roku. Teoretycznie samochody elektryczne sÄ… zaprojektowane tak, aby dziaÅ‚ać sprawnie i bezpiecznie w różnych warunkach pogodowych, jednak fizyki (i zasad dziaÅ‚ania chemicznych akumulatorów) nie da siÄ™ obejść, Efekt? Niska temperatura realnie wpÅ‚ywa na wydajność baterii i zasiÄ™g pojazdu, (na pocieszenie można dodać, że – choć w mniejszym zakresie – to samo dotyczy samochodów spalinowych). IstniejÄ… jednak pewne kroki, które można podjąć, aby zoptymalizować dziaÅ‚anie samochodu elektrycznego w zimie. Warto to zrobić, gdyż z punktu widzenia kierowcy samochodu elektrycznego odczujemy różnicÄ™.
Dlaczego bateria elektryka zimą działa gorzej?
Na wydajność baterii auta elektrycznego wpÅ‚ywa wiele czynników, takich jak stan naÅ‚adowania, sposób jazdy czy zużycie energii przez inne urzÄ…dzenia pokÅ‚adowe. Jednak najważniejszym czynnikiem jest wÅ‚aÅ›nie temperatura. Bateria tego typu skÅ‚ada siÄ™ z wielu ogniw, które sÄ… poÅ‚Ä…czone ze sobÄ… i tworzÄ… ukÅ‚ad elektryczny. Każde ogniwo ma swojÄ… wÅ‚asnÄ… temperaturÄ™ pracy, która jest optymalna dla jego dziaÅ‚ania. JeÅ›li temperatura spadnie poniżej lub wzroÅ›nie powyżej tej wartoÅ›ci, to ogniwo traci na sprawnoÅ›ci i wydajnoÅ›ci. ZimÄ… temperatura otoczenia jest zwykle niższa niż temperatura pracy ogniw, co powoduje, że bateria musi zużywać wiÄ™cej energii na ogrzanie siÄ™ i utrzymanie odpowiedniego napiÄ™cia. To z kolei skraca zasiÄ™g auta elektrycznego i wydÅ‚uża czas Å‚adowania. Dlatego zimÄ… należy dbać o bateriÄ™ i zapewnić jej odpowiednie warunki przechowywania i użytkowania.
Jak mocno spada zasiÄ™g „elektryka” zimÄ…?
Jak bardzo spada zasiÄ™g samochodu elektrycznego zimÄ…? To zależy od wielu czynników, takich jak skala ochÅ‚odzenia (oczywiÅ›cie przy dużych mrozach zasiÄ™g bÄ™dzie spadaÅ‚ mocniej), tryb jazdy, ogrzewanie kabiny i – co ciekawe – sama wielkość baterii. A jak to wyglÄ…da w liczbach? Auta elektryczne mogÄ… tracić nawet do 30% zasiÄ™gu przy temperaturach poniżej zera. Jednak wahania pomiÄ™dzy poszczególnymi modelami sÄ… bardzo duże, w jednych ubytek mocy może wynosić okoÅ‚o 10%, czego kierowca w codziennej eksploatacji w ogóle nie zauważy, a w innych nawet 40%, co już mocno da siÄ™ we znaki. Niektóre modele radzÄ… sobie lepiej w niskich temperaturach niż inne, a ogólnie im wiÄ™ksza wyjÅ›ciowa pojemność baterii, tym mniejszy wpÅ‚yw ma zimno na efektywny zasiÄ™g.
Jak dbać o baterię auta w czasie niskich temperatur?
Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednie Å‚adowanie baterii. Najlepiej jest Å‚adować samochód elektryczny w ciepÅ‚ym miejscu, np. w garażu lub pod zadaszeniem. JeÅ›li to możliwe, należy unikać Å‚adowania na otwartym powietrzu, gdy temperatura spada poniżej zera. Ponadto zaleca siÄ™ utrzymywanie poziomu naÅ‚adowania baterii miÄ™dzy 20% a 80%, aby zapobiec jej nadmiernemu rozÅ‚adowaniu lub przeÅ‚adowaniu.
Po drugie, można skorzystać z funkcji przednagrzewania lub przedchÅ‚odzenia kabiny. WiÄ™kszość samochodów elektrycznych umożliwia ustawienie temperatury wnÄ™trza za pomocÄ… aplikacji mobilnej lub pilota zdalnego sterowania. DziÄ™ki temu można ogrzać lub schÅ‚odzić kabinÄ™ przed rozpoczÄ™ciem jazdy, korzystajÄ…c z energii z gniazdka, a nie z baterii. To nie tylko poprawia komfort podróżowania, ale także oszczÄ™dza energiÄ™ i zwiÄ™ksza zasiÄ™g.
Po trzecie, należy dostosować styl jazdy do warunków na drodze. ZimÄ… drogi mogÄ… być Å›liskie lub zaÅ›nieżone, co wymaga ostrożnoÅ›ci i umiejÄ™tnoÅ›ci kierowcy. Samochody elektryczne majÄ… przewagÄ™ nad samochodami spalinowymi pod wzglÄ™dem przyczepnoÅ›ci i stabilnoÅ›ci dziÄ™ki niższemu Å›rodkowi ciężkoÅ›ci i lepszemu rozkÅ‚adowi masy. Jednak nadal należy zachować bezpiecznÄ… odlegÅ‚ość od innych pojazdów, unikać gwaÅ‚townego hamowania lub przyspieszania i wybierać odpowiedni tryb jazdy, lub system wspomagania.
Co jeszcze możemy zrobić, by bateria „elektryka” jak najmniej traciÅ‚a na wydajnoÅ›ci w trakcie mrozów?
- Zabezpiecz bateriÄ™ przed ekstremalnymi temperaturami. Aby uniknąć niskich temperatur, warto parkować auto w zamkniÄ™tym garażu lub na ogrzewanej powierzchni. W ekstremalnie zimnych warunkach niektóre samochody elektryczne majÄ… funkcje, które pozwalajÄ… na podgrzewanie baterii przed rozpoczÄ™ciem jazdy.
- Unikaj ekstremalnie niskich temperatur podczas ładowania. Staraj się unikać ładowania baterii w bardzo niskich temperaturach, ponieważ może to spowodować zmniejszenie wydajności i trwałości baterii. Jeśli to możliwe, lepiej naładować baterię w cieplejszym miejscu.
- Korzystaj z funkcji ogrzewania baterii. Niektóre samochody elektryczne posiadajÄ… funkcje, które pozwalajÄ… na podgrzewanie baterii przed rozpoczÄ™ciem jazdy. To może pomóc w zminimalizowaniu utraty mocy w warunkach mrozu.
- Unikaj ekstremalnych obciążeń i rozładowań. Staraj się nie zużywać baterii w pełni i unikaj ekstremalnych obciążeń, zwłaszcza w bardzo niskich temperaturach, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jej wydajność.
- Regularne Å‚adowanie. Regularne Å‚adowanie może pomóc w utrzymaniu optymalnej kondycji baterii. Staraj siÄ™ nie pozostawiać samochodu z caÅ‚kowicie rozÅ‚adowanÄ… bateriÄ… przez dÅ‚ugi czas.
- Unikaj szybkiego ładowania w ekstremalnych warunkach. W bardzo niskich temperaturach unikaj szybkiego ładowania, jeśli to możliwe, ponieważ może to spowodować większą utratę pojemności baterii.
- Monitoruj stan baterii. Jeśli masz możliwość, sprawdzaj regularnie stan baterii za pomocą aplikacji lub panelu sterowania samochodu, aby być na bieżąco z jej stanem i ewentualnymi problemami.
- Unikaj ekstremalnych przyspieszeń i hamowania. Ekstremalne przyspieszenia i gwałtowne hamowania mogą zwiększyć zużycie energii i obciążać baterię.
Podsumowanie
Samochody elektryczne sÄ… dobrym wyborem dla osób, które chcÄ… jeździć ekologicznie i oszczÄ™dnie przez caÅ‚y rok. Jednak o kilku aspektach ich eksploatacji należy wiedzieć przed ich zakupem – do takich spraw należy wÅ‚aÅ›nie sposób ich użytkowania w czasie niższych temperatur i zimÄ…. Nie wymaga on co prawda specjalnej wiedzy, ale przyda siÄ™ Å›wiadomość specyfiki dziaÅ‚ania akumulatorów elektrycznych i podjÄ™cie kilku prostych dziaÅ‚aÅ„, które pomogÄ… uzyskać najlepszÄ… wydajność i komfort jazdy niezależnie od temperatury i pogody za oknem.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE