Czwartek , 21 Listopad 2024

Awaria dysku z plikami? Tłumaczymy co mogło ją spowodować i jak odzyskać zawartość archiwum

   16.04.2024
Na dyskach twardych naszych komputerów przechowujemy wiele danych – od prywatnych albumów ze zdjęciami z wakacji, po bardzo ważne dokumenty z biura czy dotyczące na przykład spraw finansowych. Wszystko jest dobrze, dopóki nie wydarzy się jakaś awaria lub nastąpi zdarzenie, które spowoduje uszkodzenie nośnika. Wówczas możemy utracić dostęp do plików, na których nam zależy. Czasem to być albo nie być małej firmy, albo poważne kłopoty w domowych rachunkach, dlatego w takich sytuacjach często popadamy w panikę.
Awaria dysku nie musi oznaczać utraty danych. Fot. Pixabay

Tymczasem nie trzeba panikować - w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków utracone dane da siÄ™ jeszcze odzyskać. Ale po kolei…

Zamiast odzyskiwać już utracone dane Å‚atwiej chronić te, do których dostÄ™p jeszcze mamy

Zanim przedstawiÄ™ sposoby na ratowanie uszkodzonych magazynów danych, warto wspomnieć o tym, że najlepszÄ… metodÄ… na ochronÄ™ ważnych informacji jest ich duplikowanie jeszcze wtedy, gdy mamy do nich Å‚atwy dostÄ™p – chociażby poprzez tworzenie kopii zapasowych na innych noÅ›nikach.

WiÄ™kszość systemów operacyjnych, zarówno dla komputerów PC, jak i macOS na maszynach iMac ma wbudowane programy do tworzenia kopii bezpieczeÅ„stwa i kopii zapasowych danych. UaktywniajÄ… siÄ™ one, gdy w systemie jest wiÄ™cej niż jeden dysk, gdyż tylko taka kopia – na osobnym urzÄ…dzeniu – ma sens. JeÅ›li raz skonfigurujemy tworzenie kopii, system bÄ™dzie je tworzyÅ‚ w tle, bez naszego udziaÅ‚u, bÄ™dziemy wiÄ™c mogli o tym zapomnieć i zajmować siÄ™ ważniejszymi sprawami. TakÄ… rezerwÄ™ bezpieczeÅ„stwa najlepiej tworzyć na dysku zewnÄ™trznym, który w razie potrzeby można Å‚atwo przenieść do innego komputera. MogÄ… to też być dyski dziaÅ‚ajÄ…ce w domowej sieci Wi-Fi, wówczas dostÄ™p do nich zyskajÄ… także i inne domowe komputery.

Tworzenie kopii zapasowych to najprostsza i najtaÅ„sza metoda na zabezpieczenie wrażliwych danych przed ich utratÄ…. W momencie awarii gÅ‚ównego komputera czy samego tylko noÅ›nika można je bezproblemowo i szybko odtworzyć na innym urzÄ…dzeniu.

W tym momencie nie warto już tworzyć kopii zapasowych poprzez zapisywanie danych na pÅ‚yty CD lub DVD. Kolejne firmy – w obliczu szybkiego wzrostu popularnoÅ›ci póÅ‚przewodnikowych pamiÄ™ci przenoÅ›nych rezygnujÄ… z ich produkcji i może siÄ™ tak stać, że za kilka lat nie bÄ™dzie gdzie tych pÅ‚yt odczytać. Za to zupeÅ‚nie nowym i coraz popularniejszym sposobem ochrony ważnych plików jest backup w chmurze. UsÅ‚ugi przechowywania danych i tworzenia automatycznych kopii oferujÄ… zarówno producenci wielu urzÄ…dzeÅ„ - ze smartfonami na czele, jak i duże firmy ogólnotechnologiczne, na przykÅ‚ad Microsoft (OneDrive). Chmura jest o tyle dobrym rozwiÄ…zaniem, że nie musimy siÄ™ martwić żadnym dodatkowym sprzÄ™tem - wszystko przesyÅ‚a siÄ™ przez internet na serwery firmy, która Å›wiadczy tÄ™ usÅ‚ugÄ™. Gdy już z niej korzystamy - i odpowiednio czÄ™sto wykonujemy kopiÄ™ zapasowÄ… danych - nie musimy siÄ™ niczym wiÄ™cej przejmować.

Co się może wydarzyć?

Kopie zapasowe - choć Å‚atwe w konfiguracji i wdrożeniu nie cieszÄ… siÄ™ popularnoÅ›ciÄ… użytkowników komputerów. Robi je tylko niewielki procent z nas – tym samym wiÄ™kszość jest ciÄ…gle narażona na przypadkowÄ… utratÄ™ danych, Co może jÄ… spowodować?

Mechaniczne uszkodzenie dysku twardego

To z punktu widzenia odzyskiwania danych sytuacja najgroźniejsza i najmniej korzystna. Dla przykÅ‚adu - fizyczne uszkodzenie dysku twardego HDD czÄ™sto pociÄ…ga za sobÄ… nieodwracalne zniszczenie zamontowanych w nim talerzy, na których sÄ… zapisywane wszystkie dane.

Dyski talerzowe sÄ… urzÄ…dzeniami bardzo delikatnymi a przez to podatnymi na uszkodzenia powstajÄ…ce w wyniku wstrzÄ…sów i upadków, ale też na skutek niszczÄ…cego dziaÅ‚ania kurzu. Najczęściej zdarza siÄ™ tak, iż w efekcie wstrzÄ…su iglica odczytujÄ…ca dane przemieszcza siÄ™, rysujÄ…c powierzchniÄ™ zapisu magnetycznego i tym samym rujnujÄ…c caÅ‚Ä… strukturÄ™ urzÄ…dzenia. W efekcie noÅ›nik staje siÄ™ niezdatny do odczytu nawet przy użyciu profesjonalnego sprzÄ™tu. Takie zupeÅ‚nie nagÅ‚e zdarzenia sÄ… jednak rzadkoÅ›ciÄ…. Częściej bywa tak, że dysk daje znać, iż jego „życie” dobiega koÅ„ca, zwykle zwiÄ™kszonÄ… gÅ‚oÅ›noÅ›ciÄ… pracy. Gdy z dysku dobiegajÄ… jakiekolwiek niepokojÄ…ce odgÅ‚osy lub wibracje, należy natychmiast wyÅ‚Ä…czyć komputer i zanieść sprzÄ™t do serwisu.

JeÅ›li dysk ulegnie fizycznemu uszkodzeniu - na przykÅ‚ad w efekcie zalania, nie warto uruchamiać go na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™, tym bardziej nie należy samodzielnie sprawdzać, czy dysk jest caÅ‚y, czy nic w nim nie stuka itp. To wtedy wÅ‚aÅ›nie, podczas takich prób dochodzi do najcięższych uszkodzeÅ„ mechanicznych powodujÄ…cych ich nieodwracalność. JeÅ›li dysk nie dziaÅ‚a – trzeba go przekazać specjalistom, w żadnym wypadku nie można go rozkrÄ™cać i „naprawiać” na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™.

Przypadkowe skasowanie danych z HDD

Choć wyglÄ…da groźnie, jest zwykle jednÄ… z Å‚atwiejszych do naprawienia „wpadek” z plikami. Pod warunkiem że do „kasowania" nie użyliÅ›my specjalnych programów zacierajÄ…cych Å›lady. Na ogóÅ‚ zasada jest taka, że pliki skasowane z poziomu systemu operacyjnego nadal sÄ… na dysku, lecz już niewidoczne w zwykÅ‚ym trybie. By pliki caÅ‚kowicie i nieodwracalnie zniknęły, należaÅ‚oby je ponownie nadpisać – co zresztÄ… można zrobić za pomocÄ… specjalistycznego oprogramowania lub narzÄ™dzi wbudowanych w system (opcja dostÄ™pna na przykÅ‚ad w macOs). JeÅ›li wiÄ™c coÅ› przypadkowo skasujemy, nie warto popadać w przerażenie – dane, dopóki nie zastÄ…pimy ich innymi, sÄ… Å‚atwe do odzyskania.

Ransomware

To stosunkowo nowe zagrożenie i niestety jedno z cięższych. CyberprzestÄ™pcy rozsyÅ‚ajÄ… groźne maile stylizowane na wiadomoÅ›ci wysÅ‚ane od budzÄ…cych zaufanie firm – operatorów telekomunikacyjnych, dostawców energii, banków. Wystarczy kliknąć link zaÅ‚Ä…cznika do takiej poczty, by uruchomić oprogramowanie, które zaszyfruje nam dyski (a sam cyberprzestÄ™pca zażąda okupu za odblokowanie). W takim przypadku – zwÅ‚aszcza jeÅ›li haker zastosowaÅ‚ jakiÅ› skomplikowany algorytm szyfrujÄ…cy, odzyskanie danych jest praktycznie niemożliwe, a jeÅ›li już to bardzo kosztowne. W takiej sytuacji ratunkiem jest wyÅ‚Ä…cznie przywoÅ‚ywany wczeÅ›niej backup.

Dysk HDD

Gdy zawodzi dysk, dobrze szukać pomocy u specjalistów

Czy można odzyskać dane na własną rękę?

W wielu przypadkach, gdy nie doszÅ‚o do fizycznego uszkodzenia dysku – tak. Można w tym celu skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania, także bezpÅ‚atnego dostÄ™pnego w sieci. Jednym z najpopularniejszych jest program Recuva, który pozwala przywrócić skasowane archiwa, dokumenty, zdjÄ™cia cyfrowe, a także pliki audio i wideo. Program ten jest stosunkowo prosty w obsÅ‚udze nawet dla osób bez doÅ›wiadczenia w tym zakresie, jednak nie polecaÅ‚bym samodzielnego odzyskiwania danych osobom, które siÄ™ na tym nie znajÄ…. Lepiej (i bezpieczniej) w takich wypadkach skorzystać z usÅ‚ug specjalistów.

Jest też dostÄ™pne darmowe oprogramowanie do bardziej specyficznych zadaÅ„, odzyskujÄ…ce, chociażby same zdjÄ™cia. PrzykÅ‚adem takiej aplikacji jest Digital Image Recovery - aplikacja ta pozwala przywrócić usuniÄ™te fotografie z komputera, dysku USB, a nawet z aparatu cyfrowego. SÄ… też programy do odzyskiwania plików stworzonych w pakiecie biurowym Office, chociażby aplikacja Easy Office Recovery.

A co z dyskami SSD?

Odzyskiwanie danych z dysków SSD jest możliwe, ale niestety nie ze wszystkich. Wiąże siÄ™ to z zupeÅ‚nie odmiennÄ… niż w przypadku HDD budowÄ… noÅ›ników, a to utrudnia, a czasem po prostu uniemożliwia ich ponowny odczyt, nawet w warunkach laboratoryjnych. Na ogóÅ‚ zasada jest taka, że szanse na ponowny odczyt utraconych danych istniejÄ… w dyskach SSD z interfejsem SATA (także SATA M.2), natomiast jeszcze (na razie) nie odzyskuje siÄ™ danych z szybkich dysków SSD z interfejsami PCIE oraz NVMe.

PrzyczynÄ… problemów z odzyskiwaniem danych z dysków SSD jest to, że wbudowane w nie kontrolery szyfrujÄ… zapis sprzÄ™towo, a to wydatnie zmniejsza szansÄ™ na ich późniejsze „odkodowanie”. Do tego dyski póÅ‚przewodnikowe zużywajÄ… siÄ™ w trakcie pracy – można na nich dokonać jedynie okreÅ›lonej iloÅ›ci zapisów, a po wykorzystaniu tego limitu (nazywanego TBW) stajÄ… siÄ™ one po prostu niezdatne do użytku (na szczęście nowoczesne dyski SSD ostrzegajÄ…, że zbliża siÄ™ ten moment poprzez stosowne komunikaty w systemie). Wraz z wrażliwoÅ›ciÄ… na przerwy w dostÄ™pie do zasilania – które w pierwszych dyskach tego typu powodowaÅ‚y samoistne znikanie danych w przypadku niepodÅ‚Ä…czenia do prÄ…du przez dÅ‚uższy czas (kilka miesiÄ™cy), powszechnie uważa siÄ™, że dyski SSD nie sÄ… też dobrym wyborem do tworzenia backupu. NajÅ‚atwiej odzyskać dane z SSD, jeÅ›li uszkodzeniu nie ulegnie sam sektor zapisu danych, ale jedynie firmware (czyli oprogramowanie kontrolujÄ…ce pracÄ™ dysku).

Ile kosztuje odzyskiwanie danych z dysków?

W tej chwili odzyskiwanie danych z dysków to koszt od kilkuset zÅ‚otych za przypadkowo skasowane dane na sprawnym dysku, po kilka tysiÄ™cy zÅ‚, jeÅ›li dysk ulegÅ‚ fizycznemu uszkodzeniu na przykÅ‚ad wskutek zerwania gÅ‚owicy. Odzyskiwanie danych z SSD jest relatywnie drogie i oscyluje zazwyczaj w górnych granicach tego, co pÅ‚acimy w przypadku HDD.

Warto przy okazji zapamiÄ™tać, że specjalistyczne serwisy odzyskujÄ…ce dane potrafiÄ… to robić nie tylko w odniesieniu do dysków komputerowych, ale też telefonów komórkowych, tabletów, pendrive’ów, wszelkiego rodzaju kart pamiÄ™ci czy wszelkich innych urzÄ…dzeÅ„ wyposażonych w pamięć masowÄ…, a nawet uszkodzonych pÅ‚yt CD i DVD. Cześć profesjonalnych serwisów odzyskujÄ…cych dane – majÄ…c Å›wiadomość tego, jak kluczowe w wielu przypadkach mogÄ… być utracone informacje – obsÅ‚uguje klientów 24h na dobÄ™ oraz oferuje ekspresowe tryby napraw. Klient za wyższÄ… opÅ‚atÄ™ uzyskuje wówczas priorytet i dużo szybsze niż standardowo rozwiÄ…zanie problemu.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

15 grudnia 2021 o 09:07

JKRecovery.pl

Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z dysków SSD to wcale nie są to tak straszne kwoty. Odzyskanie danych z popularnych, wspieranych nośników to koszt od 900zł netto więc bez przesady. Pozdrawiam

Najczęściej czytane