Czwartek , 21 Listopad 2024

Bezpieczeństwo w sieci. Czy warto korzystać z VPN?

   12.01.2024
Internet od dawna nie jest miejscem bezpiecznym ani anonimowym. Wbrew pozorom nie jest też miejscem otwartym – istnieje w nim wiele najróżniejszych blokad, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się po całej sieci. Jeśli zależy nam na jak największej prywatności oraz dostępie do treści z blokadami regionalnymi wyjściem jest zastosowanie VPN, czyli wirtualnych sieci prywatnych.
Bezpieczeństwo w sieci to podstawa. VPN ją zwiększa i daje prywatność

Co to jest VPN?

W największym skrócie – to wirtualna sieć stworzona po to, by jej użytkownicy mogli bezpiecznie korzystać z Internetu tak, by nikt postronny (zwłaszcza hakerzy, dostawcy usług, strony i serwisy internetowe) nie mógł podejrzeć ich pracy, plików czy tożsamości. Użytkownik korzystający z VPN łączy się Internetem za pośrednictwem specjalnego tunelu, który po pierwsze szyfruje całość połączenia, po drugie maskuje lokalizację samego użytkownika, otwierając dostęp do treści, które w normalnym trybie są z danej lokalizacji niedostępne.

By korzystać z VPN, wbrew rozpowszechnionym mitom nie jest potrzebna żadna wiedza technologiczna, gdyż mamy do wyboru co najmniej kilkadziesiąt aplikacji, które wszystkich niezbędnych ustawień oraz dostawy wirtualnych serwerów dokonają automatycznie.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Tak, w Polsce oraz w zdecydowanej większości krajów na świecie korzystanie z VPN jest w pełni legalne. Jest jednak kilka wyjątków, o których należy pamiętać, są to Rosja, Białoruś, Chiny, Turcja, Iran, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Oman. Lista ta podlega zmianom, dlatego zawsze przed wyjazdem zagranicznym należy ją zaktualizować.

Nord VPN

Nord VPN posiada największą na świecie sieć serwerów — kilka tysięcy w kilkudziesięciu krajach

Co daje korzystanie z sieci VPN?

Korzyści, jakie daje korzystanie z aplikacji i sieci VPN, jest bardzo wiele. Do głównych należą:

Szyfrowanie naszych prywatnych danych – kiedy korzystamy z aplikacji VPN, a nasz ruch odbywa się przez jeden z wirtualnych serwerów, wszystko, co robimy w sieci, jest szyfrowane. W efekcie żaden podmiot – czy to nasz dostawca usług, czy to haker próbujący podejrzeć nasze wrażliwe dane, hasła czy pliki. VPN działa w taki sposób, że nawet jeśli jakimś cudem cyberprzestępcy ud się przechwycić naszą komunikację, to i tak nie będzie w stanie niczego odczytać.

Tego typu szyfrowanie najbardziej przydaje się w otwartych sieciach Wi-Fi, hot spotach, w których nie wiemy dokładnie kto prócz nas ma jeszcze do nich dostęp. Narażone na podsłuchiwanie są także osoby korzystające z rozmów VOIP, a VPN zapewnia im większe bezpieczeństwo.

Maskowanie adresu IP użytkownika – to jedna z najprzydatniejszych i najczęściej wykorzystywanych zalet VPN. Większość serwisów internetowych, zwłaszcza tych o charakterze międzynarodowym, oferujących różne treści w odmiennych zakątkach świata wykrywa (na podstawie IP) miejsce, w którym użytkownik przebywa i daje mu dostęp, lub blokuje możliwość przeglądania wybranej zawartości. W ostatnich latach ogromną popularność zyskały serwisy streamingowe, chociażby Netflix, Amazon Prime czy Hulu, które w różnych krajach mają bardzo odmienną ofertę, najczęściej zresztą ta w USA (lub innym kraju rodzimym dla usługi)  jest o wiele bardziej rozbudowana niż w Polsce, inne w ogóle nie są dostępne z terenu naszego kraju.

Tymczasem VPN można skonfigurować tak, że dana witryna widzi nas tak jakbyśmy byli z miejsca gdziem jest stworzona, co umożliwia korzystanie z zasobów i materiałów normalnie niedostępnych. VPN zadziała też wtedy, gdy będziemy za granicą.

Oczywiście te największe serwisy streamingowe zdają sobie sprawę z istnienia wirtualnych sieci prywatnych, dlatego próbują je wykrywać i blokować, jednak dostawcy usług i aplikacji VPN jedne blokowane serwery natychmiast zastępują innymi, tak aby ich użytkownicy nie stracili dostępu do lubianych treści.

Express VPN

Express VPN posiada ponad 3000 serwerów w 94 krajach, działa z zagranicznymi witrynami Netflixa

Wiele aplikacji do VPN potrafi blokować niechciane reklamy – czasami zdarza się nam trafić na jakąś złośliwą stronę roznoszącą wrogi kod, oprogramowanie śledzące lub specjalne markery reklamowe. VPN-y z wbudowanymi funkcjami ochronnymi są w stanie nas uchronić przed konsekwencjami takiego błędu albo z góry blokując potencjalnie szkodliwe witryny, albo eliminując mechanizmy śledzące. Dzięki VPN wiele witryn normalnie wyświetlających reklamy nie może tego robić, gdy my je przeglądamy.

Wyłączanie WebRTC – część przeglądarek internetowych (w tym wszystkie główne) używają do komunikacji między sobą zaawansowanego protokołu WebRTC, który umożliwia im wykrycie prawdziwego numeru IP użytkownika, nawet jeśli jest on maskowany. Dobry dostawca VPN jest w stanie zablokować także i to, zapewniając swojemu użytkownikowi pełną prywatność.

Część dostawców sieci VPN nie przechowuje logów użytkowników – dzięki takiemu rozwiązaniu żadne dane, do których dostęp ma usługodawca VPN, nie będą przechowywane na serwerach. Tym samym ryzyko, że wpadną one w niepowołane ręce, spada właściwie do zera.

Wady VPN

Choć VPN jest rozwiązaniem bardzo przydatnym, ma jednak kilka wad, o których nie można nie wspomnieć.

Spadek wydajności sieci – obieg informacji oraz ich szyfrowanie wymaga pewnego niewielkiego, ale odczuwalnego przy korzystaniu z sieci czasu. Internet „przechodzący” przez tunel VPN staje się nieco wolniejszy, nie na tyle jednak by przeszkodzić z normalnego korzystania z Internetu.

Uwaga na logowanie do kont bankowości internetowej – przed logowaniem na konto bankowe on-line lepiej wyłączyć VPN, gdyż logując się na nie z włączoną wirtualną siecią prywatną (np. z ustawionym innym krajem), możemy zostać uznani przez system za zagrożenie a samo konto tymczasowo zablokowane. Wiele banków podczas logowania sprawdza bowiem nie tylko same kody i hasła, ale też właśnie miejsce, z którego się logujemy. Jeśli jest to na zmianę dom i praca lub coś w pobliżu, to nie ma problemu, jednak gdy nagle zechcemy się zalogować np. z USA, system może to uznać za próbę ataku. Zablokowane w ten sposób konto oczywiście można odblokować, ale często wymagać to będzie wizyty w oddziale lub przynajmniej telefonu do instytucji finansowej, która nas obsługuje.

Pure VPN

Pure VPN nie przechowuje żadnych danych użytkowników ani oryginalnego adresu IP

Jakie cechy powinna mieć dobra sieć VPN?

  • Zastosowanie szyfrowania 256-bitowego – najwyższy obecnie stosowany poziom zabezpieczeń przy szyfrowaniu treści.
  • Nieprzechowywanie danych użytkowników.
  • Duży wybór wirtualnych serwerów – dzięki temu będziemy mogli korzystać z treści ukrytych we wszystkich krajach, dla jakich wybrana przez nas usługa ma swoje wirtualne serwery. W popularnych destynacjach także powinno to być wiele serwerów (najlepsi dostawcy oferują nawet setki wirtualnych serwerów w większości zakątków Globu).
  • Jeśli zamierzamy korzystać z sieci torrent, najlepiej wybrać takiego dostawcę, który ma zoptymalizowane pod kątem P2P serwery strumieniowe.
  • Zabezpieczenie przed niestabilną siecią – aplikacja powinna odcinać dopływ Internetu, jeśli pojawią się niestabilności z jego działaniem w trakcie korzystania z serwerów VPN. Zabezpieczy to  nas przed odkryciem prawdziwego IP w trakcie korzystania z usług zewnętrznych.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane