Wtorek , 03 Grudzień 2024

BLIK – coraz popularniejszy system płatności bezgotówkowych

   15.09.2020
Posiadanie gotówki powoli odchodzi do lamusa. Noszenie portfela wypchanego banknotami i bilonem, drobiazgowe rozliczanie reszty staje się uciążliwe, zwłaszcza, że żyjemy w świecie, w którym tempo życia jest coraz większe. Nawet karty płatnicze, o których trzeba stale pamiętać nie są już tak dobrym i wygodnym rozwiązaniem jak kiedyś. Z pomocą coraz szerzej przychodzą elektroniczne rozliczenia bezgotówkowe. Jednym z nich jest zdobywający ostatnio dużą popularność BLIK. Co to za usługa i czy jest bezpieczna wyjaśniamy w tym artykule.
Karty płatnicze odejdą do lamusa?

Co to jest BLIK

BLIK to stworzony w Polsce (od podstaw) system do rozliczeń bezgotówkowych. Co ważne, nie zbudowała go żadna nieznana firma czy konsorcjum zewnętrzne, a grupa dużych banków działających w naszym kraju.

Warunkiem skorzystania z tej łatwej i przyjaznej użytkownikowi metody płatności jest posiadanie smartfona z aplikacją do bankowości internetowej banku, w którym mamy konto.

Samo użytkowanie BLIKa jest niezwykle proste – nie wymaga wpisywania żadnych danych, numerów kont (jak w tradycyjnych przelewach). Sprowadza się do wygenerowania przez aplikację kilkucyfrowego kodu (ważnego dla bezpieczeństwa tylko dwie minuty), który następnie podajemy, w odpowiedniej rubryce na stronie internetowej gdzie dokonujemy zakupów lub po prostu wpisujemy na terminalu płatniczym w sklepie (po uprzednim zgłoszeniu, że chcemy zapłacić właśnie BLIKiem).

BLIK

Logo BLIK obecne na punktach sprzedaży i bankomatach obsługujących transakcje z jego użyciem

Kto może skorzystać z BLIKa?

Posiadacze aplikacji bankowości internetowej w następujących bankach:

  • Alior Bank
  • Bank Zachodni WBK
  • Bank Millennium
  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • PKO Bank Polski
  • Getin Bank
  • Orange Finanse
  • BGŻ BNP Paribas
  • T-Mobile Usługi Bankowe
  • Credit Agricole
  • Bank Pekao S.A.
  • Raiffeisen Polbank
  • Santander
  • Spółdzielcza Grupa Bankowa
  • Noble Bank
  • Grupa BPS
  • Nest Bank

Gdzie można płacić BLIKiem?

BLIK jest w tej chwili akceptowany w wielu miejscach, a lista ta się stale rozszerza (sklepy stacjonarne są oznaczone logo, internetowe po prostu mają taką opcję płatności). Obecnie jest to większość sklepów stacjonarnych i internetowych, restauracje, urzędy publiczne, płatności tego typu akceptuje też Poczta Polska. Do serwisów akceptujących płatności bezgotówkowe BLIK dołączyło także i Allegro. Warto wiedzieć, często pojawiają się promocje związane z płatnościami BLIK – rabatów udzielają np. internetowe księgarnie, producenci sprzętu elektronicznego. Warto zwracać na to uwagę podczas zakupów.

Cu umożliwia BLIK?

Dzielenie się płatnością za zakupy z użyciem BLIK

Jak już wcześniej wspomniałem BLIK umożliwia dokonywanie płatności (transakcji) bezgotówkowych. Nie jest jednak ograniczony tylko do zapłaty za towary kupione w sklepie internetowym. Dzięki tej formie rozliczeń możemy także:

Zapłacić za zakupy w zwykłym sklepie. Wystarczy uprzedzić sprzedawcę, że chcemy użyć Blika, ten odpowiednio ustawi terminal płatniczy. Całe zadanie sprowadza się jedynie do wygenerowania w aplikacji mobilnej banku odpowiedniego kodu (w każdej aplikacji bankowej która obsługuje system BLIK jest specjalny przycisk do szybkiego generowania kodów) i wpisania go w terminalu płatniczym, w taki sam sposób jakbyśmy podawali PIN do karty.

Pobrać gotówkę z bankomatu bez użycia karty płatniczej (ING, Millennium, Pekao SA, BNP Paribas, Getin, Noble). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy nosić ze sobą kart płatniczych, co gwarantuje nam, że nikomu nie uda się przechwycić zapisanych na nich danych a tym samym zagrozić naszym oszczędnościom. Sama procedura poboru pieniędzy z bankomatu jest prosta – działa w bankomatach z logo BLIK. Wystarczy w aplikacji na smartfonie wygenerować kod BLIK, w samym bankomacie wybrać odpowiedni rodzaj wypłaty, wpisać kod, zabrać pieniądze i gotowe.

Przelać pieniądze na telefon bliskiej czy znajomej osoby (Alior, Millennium, Santander, ING, mBank, PKP, Credit Agricole, Getin, Noble, T-Mobile Usługi Bankowe). Dzięki temu rozwiązaniu można dokonywać błyskawicznych przelewów środków pieniężnych do rodziny i przyjaciół, którzy mają konto w banku obsługującym tę funkcjonalność BLIK i zarejestrują w aplikacji bankowości internetowej swój osobisty numer telefonu. Wykonywanie przelewu w tym systemie jest bardzo szybkie – nie trzeba bowiem pamiętać numeru konta osoby, do której chcemy przelać środki. Wystarczy, że znamy jej numer telefonu lub wybierzemy go z książki kontaktów smartfona. Robimy to za pomocą aplikacji bankowości internetowej, która wyświetli listę kontaktów, a przy danych osób do których można wysłać taki szybki przelew (gdyż zarejestrowały się w systemie) wyświetli logo BLIK. Po wybraniu takiej osoby, wskazujemy kwotę i wysyłamy. Prosto i szybko. Oczywiście środki trafiają na konto bankowe odbiorcy a nie konto telefonu.

Skorzystać z czeku BLIK (Bank Millennium, Santander, PKO, Getin, Noble). Opcja ta pozwala na wygenerowanie specjalnego kodu, który można użyć do płatności „później”, lub po prostu przekazać innej osobie, chociażby jako prezent. Jeśli stworzymy czek BLIK po raz pierwszy, aplikacja poprosi nas o utworzenie osobnego hasła, które posłuży do jego realizacji. Kwota, którą wskażemy na czeku pozostanie zablokowana na koncie użytkownika tworzącego czek do momentu jego wygaśnięcia lub realizacji (wówczas zostanie ostatecznie potrącona z rachunku lub stanie się ponownie dostępna).

Płatności powtarzalne BLIK (usługa dostępna na razie tylko dla posiadaczy kont w ING oraz Pekao SA), czyli nowy rodzaj płatności, który umożliwia opłacanie stałych, cyklicznych zobowiązań (np. abonamentu za telefon).

Płatności BLIK ale bez użycia kodu (Millennium, Santander, ING, mBank, PKO, Pekao SA, Alior, T-Mobile Usługi Bankowe). Jest to nowa opcja, wygodna i godna polecenia zwłaszcza dla tych osób, które często robią zakupy internetowe w tych samych sklepach, za pomocą tej samej przeglądarki. W czasie dokonywania płatności wystarczy zaznaczyć opcję (w aplikacji bankowej), że chcemy zapamiętać daną przeglądarkę lub sklep i od tej pory płatność będzie można zatwierdzać bez przepisywania kodu.

Czy BLIK jest bezpłatny?

Tak, o ile korzystamy z podstawowych funkcjonalności (płatności w sklepach, przelewy). Mogą się natomiast pojawić prowizje za wypłaty w bankomatach obcych banków. Zwykle opłata ta jest taka sama jak przy wypłacie pieniędzy za pomocą karty płatniczej.

BLIK a bezpieczeństwo

Korzystanie z BLIKa jest bezpieczniejsze niż posługiwanie się zwykłymi kartami płatniczymi. Przede wszystkim dlatego, że:

  • Wygenerowany w systemie kod BLIK jest aktywny tylko 2 minuty,
  • jeśli ktoś podejrzy nasz kod BLIK nic z nim nie zrobi (kod wymaga zatwierdzenia w aplikacji). Tymczasem w przypadku karty kredytowej, jeśli ktoś skopiuje z niej dane (CVV, numer karty) może z dokonać transakcji na nasze konto,
  • transakcje wykonywane za pośrednictwem BLIK na kwoty powyżej 50 zł wymagają dodatkowej akceptacji numerem PIN (aplikacji bankowości elektronicznej),
  • można samemu ustalić dzienne limity transakcji BLIK,
  • Przypadków przestępczego wykorzystania lub kradzieży przy użyciu BLIK dotychczas po prostu nie odnotowano.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane