Czwartek , 03 Kwiecień 2025

Jak walczyć ze spamem? Wyjaśniamy

   06.03.2024
Spam to coś, co drażni użytkowników internetu i telefonów komórkowych od wielu lat. Pomimo akcji podejmowanych przez rządy i organizacje międzynarodowe, które mają spowodować jego ograniczenie, w praktyce nic się nie zmienia i nadal jest on niemal tak samo dokuczliwy, jak lata temu, gdy nie hamowały go jeszcze żadne prawne ograniczenia. Czym jest spam, dlaczego jest groźny i jak się przed nim zabezpieczyć wyjaśniamy w tym artykule.
Spamu nie warto lekceważyć, gdyż cięgle stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Fot. Unsplash

Definicja spamu jest bardzo prosta. To zbitka liter ze sÅ‚ów, które tworzÄ… anglojÄ™zyczny wyraz znaczÄ…cy tyle, co „mielonka”, co ma oddawać charakter tego typu przekazu. SÄ… to przede wszystkim wiadomoÅ›ci mailowe, SMS-owe, ostatnio także czaty (w coraz popularniejszych serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych) oraz przychodzÄ…ce poÅ‚Ä…czenia telefoniczne z nieznanych lub ukrytych numerów.

Spamem można też nazwać caÅ‚e strony internetowe stworzone wyÅ‚Ä…cznie po to, by pozycjonować inne witryny. Znajdziemy na nich materiaÅ‚y o bardzo niskiej wartoÅ›ci merytorycznej, czÄ™sto sztucznie wygenerowane za pomocÄ… algorytmów. Takie witryny powielajÄ… też treÅ›ci z innych stron, zawierajÄ… ponadprzeciÄ™tnie dużo linków do innych WWW, ich nagÅ‚ówki, tytuÅ‚y i adresy sÄ… wrÄ™cz nienaturalnie przeÅ‚adowane sÅ‚owami kluczowymi, które najczęściej nie sÄ… w ogóle powiÄ…zane z treÅ›ciÄ… artykuÅ‚ów.

Wszystkie warianty spamu Å‚Ä…czy to, że sÄ… one niechciane, zawierajÄ… promocjÄ™ towarów i usÅ‚ug, których zwykle nie chcielibyÅ›my kupować, bardzo czÄ™sto sÄ… też niedopasowane do naszych potrzeb oraz możliwoÅ›ci finansowych, co tylko pogÅ‚Ä™bia irytacjÄ™ po ich otrzymaniu. Od razu widać bowiem, że sÄ… rozsyÅ‚ane masowo, do wszystkich, bez wzglÄ™du na status materialny, wiek czy nawet pÅ‚eć potencjalnych odbiorców.

GÅ‚ówne cechy spamu

WiadomoÅ›ci sÄ… ogólnikowe. Choć stosowane sÄ… w nim pewne metody i chwyty socjotechniczne, spam o takiej samej treÅ›ci jest wysyÅ‚any zwykle do nawet setek tysiÄ™cy osób jednoczeÅ›nie, nie może być zatem przesadnie spersonalizowany. WyjÄ…tkiem sÄ… masowe wysyÅ‚ki reklamowe (które formalnie nie sÄ… spamem, jednak sÄ… tak przez nas traktowane), na które wyraziliÅ›my zgodÄ™ np. przy zawieraniu umowy z operatorem komórkowym, wówczas do wiadomoÅ›ci doÅ‚Ä…czane bywa nasze imiÄ™, co stwarza pozór prywatnoÅ›ci.

Dominuje spam e-mailowy, ale nie jest to jedyna forma stosowana przez rozsyÅ‚ajÄ…ce go firmy, prócz tego funkcjonuje spam SMS, telefoniczny (który zwÅ‚aszcza ostatnio ponownie wraca do Å‚ask spamerów) oraz zupeÅ‚nie nowy rodzaj spamu pojawiajÄ…cy siÄ™ w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych – zakÅ‚adane sÄ… tam fikcyjne konta użytkowników, które nastÄ™pnie masowo rozsyÅ‚ajÄ… wiadomoÅ›ci reklamowe do innych osób.

Nie wyraziliÅ›my zamierzonej zgody na jego otrzymywanie. To jedna z kluczowych cech „prawdziwego” spamu. CzÄ™sto jednak zdarza siÄ™, że traktujemy tak wszelkÄ… niechcianÄ… korespondencjÄ™ reklamowÄ…, nawet takÄ…, na którÄ… wczeÅ›niej, bywa, że przez poÅ›piech lub roztargnienie, wyraziliÅ›my zgodÄ™. Niemniej jednak klasyczny spam to wiadomoÅ›ci, na które siÄ™ nie zgodziliÅ›my i których nie chcemy.

Na spamie zarabia przede wszystkim jego nadawca. Treść wiadomoÅ›ci zwykle niesie taki przekaz, że trudno nie odnieść wrażenia, iż wysyÅ‚ajÄ…cy je podmiot w efekcie prowadzonej tym sposobem kampanii może odnieść zyski nieproporcjonalne duże, w stosunku do korzyÅ›ci, na jakie liczyć odbiorca, korzystajÄ…c z „oferty”.

Spam bardzo czÄ™sto wykorzystuje socjotechnikÄ™, by skusić nas do podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„. JednÄ… z najbardziej przewrotnych jest „informowanie” odbiorcy, że by wykreÅ›lić nasz e-mail lub telefon z listy wysyÅ‚kowej, wystarczy podać go w odpowiednim formularzu na wskazanej stronie. Najczęściej jest to jednak zwykÅ‚e oszustwo i odnosi skutek caÅ‚kowicie przeciwny do zamierzonego. Spamerzy identyfikujÄ… w ten sposób poprawność adresu, co jest dla nich bardzo cenne i podnosi jego cenÄ™, jako zweryfikowanego, dla odbiorców na czarnym rynku.

GÅ‚ówne zagrożenia niesione przez spam

Choć spam może siÄ™ wydawać niewinnym chwytem reklamowym, i w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków tym wÅ‚aÅ›nie jest – rozsyÅ‚ane sÄ… bowiem drobne oferty promocyjne, rabaty w sklepach, zachÄ™ta do korzystania z pÅ‚atnych ofert premium różnych serwisów, to jednak ten kanaÅ‚ jest bardzo czÄ™sto wykorzystywany także przez cyberprzestÄ™pców do wyÅ‚udzeÅ„ i oszustw, a to stanowi już bardzo poważne zagrożenie. Najczęściej spotykane metody oszustw za pomocÄ… spamu to:

Phishing, czyli podszywanie. PrzestÄ™pcy udajÄ… instytucjÄ™ finansowÄ… i rozsyÅ‚ajÄ… spam z proÅ›bÄ… o podanie hasÅ‚a do bankowoÅ›ci internetowej. Ten sposób może też posÅ‚użyć do przejÄ™cia konta w serwisach wymagajÄ…cych podania loginu i hasÅ‚a do zalogowania (w tym spoÅ‚ecznoÅ›ciowych).

Podszywanie siÄ™ pod administracjÄ™ publicznÄ…. Spamer podaje siÄ™ za pracownika administracji publicznej, sÅ‚użb paÅ„stwowych lub nawet policji i próbuje wyÅ‚udzić dane, lub informacje na drodze zastraszenia, lub "wezwania", chociażby do opÅ‚aty rzekomej zalegÅ‚oÅ›ci.

Spam na spadek. Ostatnio bardzo gÅ‚oÅ›na metoda oszustwa, niestety ciÄ…gle skuteczna. Nazywana jest niekiedy afrykaÅ„skim lub nigeryjskim szwindlem. Polega to na tym, że adresat dostaje pilnÄ… wiadomość, w której treÅ›ci jest informowany, iż „otrzymaÅ‚ spadek”, lub na przykÅ‚ad jest „inwestycja”, która przyniesie gigantyczny zysk, ale by go ostatecznie otrzymać pieniÄ…dze, musi opÅ‚acić koszty notarialne lub operacyjne.

Spam sugerujÄ…cy wygranÄ…. Jedna ze starszych metod oszustów, jak widać ciÄ…gle stosowana, a wiÄ™c skuteczna. Adresat otrzymuje wiadomość typu „wygraÅ‚eÅ› dwa miliony euro”. Jednak wejÅ›cie na stronÄ™ wskazanÄ… w linku nie prowadzi nas do upragnionej fortuny, zamiast tego instalujmy na komputerze/smartfonie dialer lub trojana wyszukujÄ…cego informacje o naszym koncie bankowym.

Spam na kuriera. Jedna z najnowszych metod oszustwa z wykorzystaniem SMS lub maila. Nadawca wiadomoÅ›ci udaje kuriera jednej z rozpoznawalnych powszechnie firm spedycyjnych i przesyÅ‚a faÅ‚szywy numer przesyÅ‚ki oraz link, który zamiast do historii przesyÅ‚ki może instalować na urzÄ…dzeniu groźne wirusy, lub wskazywać konieczność zapÅ‚aty za przyszÅ‚e dorÄ™czenie.

Spamerzy chcÄ… zwykle pozyskać bardzo ważne dane osobowe, takie jak dokÅ‚adne adresy zamieszkania, numery telefonów, które potem mogÄ… z zyskiem odsprzedać tym, którym mogÄ… siÄ™ one przydać do kolejnych kampanii marketingowych. MogÄ… też – co jest o wiele groźniejsze, wykorzystywać nielegalnÄ… korespondencjÄ™ do wyÅ‚udzania informacji, których pozyskanie może ogoÅ‚ocić nasze rachunki bankowe. Należą do nich:

  • PINy do konta lub karty kredytowej/debetowej,
  • numery karty kredytowej,
  • loginy i hasÅ‚a do systemu bankowoÅ›ci internetowej,
  • numer i seria dowodu osobistego.

PrzejÄ™cie loginów i haseÅ‚ może umożliwić przestÄ™pcom zalogowanie siÄ™ na naszym koncie bankowym i przejÄ™cie znajdujÄ…cych siÄ™ tam Å›rodków. Z kolei pozyskanie peÅ‚nych danych osobowych wraz z numerem dowodu osobistego, może posÅ‚użyć oszustom do wyÅ‚udzenia pożyczki bankowej w naszym imieniu.

Jak walczyć ze spamem

Spam jest nie tylko uciążliwy, może być także groźny. Fot. Pixabay

Jak rozpoznać spam i się przed nim ustrzec?

Na szczęście rozpoznanie spamu, nawet przez niedoświadczonego użytkownika nie jest wcale takie trudne.

WiadomoÅ›ci spamowe, które przychodzÄ… na nasze adresy e-mail, zwykle w tytule majÄ… sformuÅ‚owanie: RE, co ma sugerować odbiorcy, iż jest to dalsza część już wczeÅ›niej rozpoczÄ™tej konwersacji. To jedna z gÅ‚ównych socjotechnik stosowanych w przypadku spamu, wynikajÄ…ca z tego, że bardziej ufamy korespondencji, którÄ… już toczymy od zupeÅ‚nie nowych wiadomoÅ›ci, zwÅ‚aszcza jeÅ›li odbieramy kilkadziesiÄ…t reklamowych maili dziennie.

Warto też przyjrzeć siÄ™ krzykliwym, czasem wrÄ™cz zadziwiajÄ…cym tytuÅ‚om wiadomoÅ›ci.  Poważne firmy i instytucje nie muszÄ… stosować tego typu chwytów, by skutecznie dotrzeć do użytkownika. CyberprzestÄ™pcy próbujÄ… natomiast zwrócić na siebie uwagÄ™ za wszelkÄ… cenÄ™, stosujÄ… wiÄ™c radykalne Å›rodki, chociażby zdania koÅ„czÄ…ce siÄ™ wieloma wykrzyknikami, czy sensacyjnÄ… treść nagÅ‚ówków.

Kolejnym elementem, który powinien od razu zwrócić naszÄ… uwagÄ™, to niechlujny lub niezrozumiaÅ‚y jÄ™zyk tekstu. Rzadko spamerzy posiadajÄ… wybitne zdolnoÅ›ci literackie, nie potrafiÄ… też konstruować wiadomoÅ›ci w taki sposób, by byÅ‚y poprawne stylistycznie i gramatycznie. ZdarzajÄ… siÄ™ też bÅ‚Ä™dy ortograficzne. Bardzo czÄ™ste jest też stosowanie automatycznych translatorów, co powoduje, że dÅ‚uższych tekstów czasami nie da siÄ™ wrÄ™cz czytać, gdyż aż roi siÄ™ w nich od nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci i bÅ‚Ä™dów. Taka sytuacja powinna być dla nas zawsze ostrzeżeniem, poważne firmy nie pozwalajÄ… sobie bowiem na takie niedociÄ…gniÄ™cia.

Zwykle wiadomości spamowe mają też bardzo słabo dopracowaną szatę graficzną, zdjęcia i grafiki nie pasują do tematyki lub są bardzo kiepskiej jakości.

Co ważne, w walce ze spamem nie jesteÅ›my osamotnieni. Po pierwsze stoi za nami prawo, które zabrania tego typu praktyk — niestety nie zawsze to wystarczy, po drugie możemy liczyć na pewnÄ… pomoc operatorów telefonicznych, oraz hosterów naszych skrzynek mailowych. Ci ostatni coraz częściej w swoich skrzynkach implementujÄ… specjalne filtry antyspamowe, które podejrzane wiadomoÅ›ci skutecznie i od razu przenoszÄ… do odpowiednich „Å›mieciowych” folderów. JeÅ›li zaÅ› chodzi o operatorów komórkowych, to przyjmujÄ… oni zgÅ‚oszenia o podejrzanych numerach, a nowoczesne smartfony sÄ… w stanie od razu takie potencjalnie szkodliwe poÅ‚Ä…czenie oznaczyć jako „podejrzenie spamu”, dziÄ™ki czemu możemy po prostu takiego telefonu nie odebrać, lub go wrÄ™cz zablokować. Generalnie jednak, jak w wiÄ™kszoÅ›ci tego przypadków, najważniejsza jest nasza uwaga. Tylko od naszej czujnoÅ›ci i rozwagi zależy, czy damy siÄ™ oszukać.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane