Co to jest debugowanie USB w systemie Android?
Tryb debugowania USB Androida jest częścią specjalnego menu Opcje programisty, w trybie zwykłego użytkowania telefonu niewidocznego dla jego posiadaczy. To zestaw specjalnych ustawień systemowych, których używają programiści aplikacji, aby upewnić się, że to, co stworzyli działa poprawnie. Dzięki tym ustawieniom można też łatwiej diagnozować problemy ze smartfonem, jeśli się pojawią.
W standardowym trybie działania każdy smartfon z Androidem ma dokładnie i rygorystycznie określone zasady dotyczące tego, co mogą z nim zrobić urządzenia podłączone do niego przez USB. W efekcie z poziomu podpiętego komputera nie będziemy w stanie w żaden sposób modyfikować go, wydawać mu poleceń ani kontrolować jego funkcji. To zresztą zabezpiecza nas też przed niepożądaną zewnętrzną ingerencją.
Gdy przełączymy telefon w tryb debugowania USB, uruchamiamy opcje sterowania przeznaczone dla zestawu Android Software Development Kit (SDK), co pozwoli na wyświetlanie na podłączonym do niego komputerze zapisu wszystkiego tego, co dzieje się w jego systemach.
Do czego może się przydać USB w systemie Android?
Wiemy już, że ta opcja może być przydatna dla programistów, W czym zatem może być przydatna dla zwykłych użytkowników smartfonów? Okazuje się, że takich zastosowań może być co najmniej kilka. Najważniejsze z nich to:
- możliwość odzyskania danych z zablokowanego bądź uszkodzonego urządzenia, przy użyciu opcji Fastboot,
- zrootowanie (nadanie uprawnień administratora) urządzenia z Androidem po to, by zainstalować na nim nową (lub inną niż oryginalna) wersję systemu operacyjnego,
- w ten sposób można też zmienić wygląd menu urządzenia, a także przyznać mu specjalne uprawnienia do obsługi wybranych aplikacji,
- będziemy w stanie zainstalować aplikacje z plików APK pochodzących ze źródeł trzecich (przy pomocy ADB),
- możliwość tworzenia kopii zapasowej przy użyciu Android SDK.
Jak aktywować tryb debugowania USB?
Aby uzyskać dostęp do trybu debugowania USB, trzeba przejść przez kilka kroków, przede wszystkim uruchomić normalnie ukryty Tryb programisty. Sposób włączenia owego trybu może się nieco różnic w zależności od producenta, my podajemy wersję dla czystego systemu Android:
- zaczynamy od przejścia do Ustawień smartfona (to działa także na tabletach),
- przewijamy na dół i wybieramy Informacje o telefonie,
- znajdujemy pole z numerem kompilacji systemu, następnie klikamy w nie 7 razy, co powinno aktywować dostęp do opcji programistycznych w urządzeniu, możemy zostać poproszeni o podanie numeru PIN,
- w ustawieniach smartfona pojawi się nowa opcja Ustawienia bądź Tryb programisty,
- wchodzimy tam, znajdujemy Debugowanie USB i aktywujemy tę opcję poprzez kliknięcie jej (może być wymagane zatwierdzenie).
Gdy będziemy chcieli wyłączyć debugowanie, wracamy do Opcji programisty i odznaczamy Debugowanie USB.
Czym od debugowania różni się standardowy tryb USB?
Urządzenia z Androidem w stanie domyślnym są bezpieczniejsze. Jeśli podłączymy je do komputera (np. w celu ładowania baterii lub przesyłania plików) nie pozwolą one komputerowi na dostęp do najważniejszych elementów oprogramowania systemu operacyjnego smartfona.
Dzięki temu ograniczeniu można spokojnie podłączyć do telefonu urządzenia takie jak dyski flash USB lub ładowarki, bez zmartwienia, że coś złego może się przydarzyć.
Co kluczowe, gdy do urządzenia z systemem Android w domyślnym trybie USB podłączymy komputer, to właśnie smartfon będzie miał kontrolę nad tym połączeniem. Objawia się to tym, że użytkownik musi zatwierdzać każdą operację, którą na smartfonie chce wykonać PC.
W trybie debugowania USB jest inaczej. Możemy przekazać pełną kontrolę nad smartfonem do podłączonego komputera.
Czy debugowanie USB powinno być stale włączone?
Najprościej będzie odpowiedzieć, że nie. Jeśli tryb debugowania USB jest stale włączony, istnieje ryzyko, że złośliwy kod lub oprogramowanie będzie w stanie wyrządzić nam szkody. Ryzyko nie jest może jakieś ogromne, ale niewątpliwie istnieje i należy je brać pod uwagę. Szanse na to, że ktoś wykorzysta tryb debugowania USB przeciwko nam, wzrastają znacznie, gdy telefon zgubimy lub zostanie on nam skradziony.
Jeśli już stracimy telefon, który miał aktywny tryb debugowania USB (i został zrootowany), to niewiele możemy zrobić. Potencjalny znalazca będzie mieć zawartość urządzenia dostępną jak na dłoni. My jako użytkownicy możemy wówczas jedynie podjąć kroki łagodzące sytuację: warto zacząć od zmiany wszystkich haseł do usług, z których na tym urządzeniu korzystaliśmy.
Warto też monitorować, czy nikt nie wykorzystuje naszej cyfrowej tożsamości, którą mógł przejąć z tego urządzenia po jego zhakowaniu (np. nie loguje się do innych serwisów w naszym imieniu).
Debugowanie USB jest przydatne, ale trzeba na nie uważać
Debugowanie USB może się przydać każdemu, ale warto z tej funkcji korzystać rozsądnie. Trzeba mieć świadomość, że ten tryb działania urządzenia sprawia, że jest ono bardziej podatne na ataki hakerskie. Zwłaszcza jeśli korzystamy na przykład z publicznych sieci Wi-Fi. Dlatego zawsze, jeśli przestajemy korzystać z możliwości debugowania, należy je po prostu wyłączyć.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE