Czwartek , 21 Listopad 2024

Co to jest eSIM i w czym jest lepszy od zwykłych kart SIM?

   23.08.2024
Od kilku generacji flagowych smartfonów, sporą karierę zaczęły robić wirtualne karty SIM, nazywane przez branżę eSIM. Co to dokładnie za technologia? Czym się różni od poprzednich rozwiązań stosowanych w smartfonach, jakie korzyści dla użytkownika płyną z jej użytkowania - wyjaśnimy w tym artykule.
eSIM to coraz popularniejsza technologia wypierająca tradycyjne, plastikowe karty SIM

O kartach SIM słyszał bez wątpienia każdy, ponieważ większość z nas posiada telefony komórkowe, a bez nich te urządzenia nie są w stanie w pełni, a w zasadzie w ogóle działać. Dotychczas królowały fizyczne karty SIM w formie kawałka plastiku z układem elektronicznym, ale będzie się to zmieniać.

Czym jest karta SIM?

Oznaczenie i nazwa SIM, z ang. Subscriber Identity Module, w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu moduł identyfikacji abonenta. Dotychczas był to specjalny plastikowy moduł o charakterystycznym prostokątnym kształcie ze ściętym jednym rogiem, z wbudowanym układem scalonym zawierającym mikroprocesor a także niewielką podręczną pamięć.

Zadaniem karty jest rozpoznawanie posiadacza telefonu i odblokowanie połączenia z siecią komórkową - dzięki zakodowanym w niej „na sztywno” informacjom. Ów kod pozwala się automatycznie połączyć telefonowi z właściwą siecią, przyporządkować do niej numer telefonu i dane abonenta – w efekcie umożliwia telefonowi nawiązywanie połączeń.

Na początku funkcjonowania telefonii komórkowej ok. 30 lat temu, część telefonów nie była w stanie się w ogóle uruchomić bez zainstalowanej karty SIM, natomiast w tym momencie większość smartfonów pozwala na wykonywanie bez niej jedynie połączeń alarmowych. Bez karty SIM nie wykonamy zatem żadnych połączeń z bliskimi, znajomymi czy współpracownikami. Nie wiążemy także połączenia z internetem 4G lub np. 5G. Telefon bez SIM jest w zasadzie bezużyteczny – chyba, że służy jedynie do zabawy, czy robienia zdjęć wbudowanym aparatem.

Na przestrzeni lat karty SIM zmieniały nie tylko część swoich możliwości i funkcji, ale także i rozmiary. Pierwsze telefony komórkowe same z siebie były duże i ciężkie, a stosowane w nich SIMy miały wymiary… karty kredytowej (85 x 54 mm). To, że większość współczesnych kart mikro i nano SIM dostajemy w postaci mniejszego modułu wyjmowanego z kawałka plastiku o wielkości właśnie karty płatniczej, to pozostałość po tamtych czasach. Obecnie w użyciu znajdują 4 główne typy kart SIM, przy czym dwa środkowe są w najpowszechniejszym użyciu, pierwszy przechodzi do historii a ostatni zdobywa coraz większą popularność:

  • miniSIM o  wymiarach 25 x 12 mm,
  • mikroSIM 15 x12 mm,
  • nanoSIM 6 x 5 mm,
  • oraz właśnie eSIM.

Głównym problemem, jaki wiąże się z tym, że na rynku funkcjonuje kilka rodzajów kart SIM, jest to, że przy wymianie telefonu często znajdowaliśmy się w takiej sytuacji, że nie mogliśmy korzystać z nowo zakupionego smartfona, ponieważ stara karta SIM do niego nie pasowała, gdyż była innego typu.

Producenci smartfonów wymyślili więc, że znacznie lepszym rozwiązaniem w miejsce tradycyjnego kawałka plastiku, będzie po prostu technologia cyfrowa.

Co to jest eSIM?

eSIM to skrót od embedded SIM, co w tłumaczeniu z angielskiego oznacza „wbudowany SIM”. Słowo „wbudowany” dokładnie oddaje istotę sprawy - smartfony posiadające tę technologie mają po prostu gotowy układ, który zastępuje im pracę zewnętrznej karty SIM. Jedynym zadaniem użytkownika jest jego aktywacja po zakupie telefonu. W tym celu używa się specjalnego kodu, który dostarcza operator sieci, w której chcemy korzystać z telefonu. Krótko mówiąc, kupując smartfona, smartwatcha lub tablet wyposażony w obsługę eSIM, nie musimy się martwić o zakup czy posiadanie żadnych dodatkowych kart do łączenia się z siecią komórkową i internetem.

Na czym polega aktywacja karty eSIM?

U większości operatorów aktywacja karty eSIM jest bardzo prosta. Często nie ma nawet konieczności wizyty w salonie czy jakimkolwiek sklepie. Wystarczy bowiem zeskanowanie smartfonem specjalnego kodu QR, a sam kod można pobrać na przykład z własnego konta abonenckiego w serwisie operatora. Cały proces aktywacji przebiega zdalnie i trwa bardzo krótko, najwyżej kilka minut. Wszystkie funkcje telefonu działają natychmiast po zakończeniu aktywacji.

Zalety eSIM

  • to nowoczesna technologia, która z innowacji technicznej szybko stanie się wygodnym standardem,
  • pozwala zaoszczędzić czas – nie trzeba bowiem chodzić po sklepach czy salonach, by zakupić tradycyjną kartę SIM,
  • zapewnia większe bezpieczeństwo – w przypadku kradzieży smartfona nie wystarczy bowiem jedynie wyjąć karty SIM, trzeba znać kod PIN do telefonu,
  • ekologia – nie zużywamy plastiku do jej produkcji.

Na jakich urządzeniach można korzystać z kart eSIM?

By można było korzystać z kart eSIM, przede wszystkim należy posiadać smartfona lub inne urządzenie obsługujące tę technologię. Lista ta z miesiąca na miesiąc się poszerza, można więc przypuszczać, że wkrótce wszystkie nowe smartfony będą ją obsługiwać. W tej chwili z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim flagowce z wysokich półek, między innymi:

  • smartfony Apple (np. iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11 oraz 12 i 13, 14 i 15 otrzyma  ją także debiutująca niebawem  w sklepach 16),
  • smartfony Samsung (Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Flip, Samsungi Galaxy z serii S24).

ale też

  • smartwatche, chociażby z serii Samsung Galaxy Watch, Huawei Watch, Apple Watch,
  • tablety, m.in. iPad Pro i iPad 10,2″.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane