Aby uzmysÅ‚owić sobie, czym jest odÅ›wieżanie ekranu, warto zacząć od podstaw. Na telewizorach i monitorach znajdziemy oznaczenie wyrażone liczbÄ… i symbolem Hz. Jest to zapożyczenie z fizyki, gdzie herc oznacza czÄ™stotliwość wystÄ™powania zdarzeÅ„ cyklicznych w jednostce czasu. Jeden herc (Hz) jest zatem równy jednemu cyklowi na sekundÄ™.
Jeszcze zanim wymyÅ›lono telewizory i jakiekolwiek inne ekrany, Hz używano (zresztÄ… używa siÄ™ do dziÅ›) do opisywania czÄ™stotliwoÅ›ci prÄ…du przemiennego dostÄ™pnego w naszych gniazdkach elektrycznych. W Europie i wiÄ™kszoÅ›ci krajów azjatyckich wartość tÄ™ ustalono ostatecznie (po latach konkurowania różnych standardów) na 50 Hz, w Ameryce PóÅ‚nocnej na 60 Hz.
Dlaczego ma to zwiÄ…zek z odÅ›wieżaniem ekranu na telewizorach? Kiedy stworzono pierwsze systemy TV kineskopowej, sprzÄ™t ten nie posiadaÅ‚ osobnych wewnÄ™trznych zegarów sterujÄ…cych jego pracÄ…. Za podstawÄ™ wyÅ›wietlania na ekranie przyjÄ™to zatem poÅ‚owÄ™ czÄ™stotliwoÅ›ci napiÄ™cia prÄ…du elektrycznego zasilajÄ…cego caÅ‚e urzÄ…dzenie. I tak dla systemu NTSC w USA wprowadzono odÅ›wieżanie ekranu na poziomie 29,97 klatek na sekundÄ™, a dla europejskiego PAL 25 klatek na sekundÄ™. Systemy te — o czym warto przy okazji wspomnieć — miaÅ‚y też inne różnice jak, chociażby rozdzielczość ekranu. W tym przypadku nie ma to jednak wiÄ™kszego znaczenia.
Co konkretnie oznaczajÄ… Hz w telewizorze?
Jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej, ilość Hz oznacza liczbÄ™ cykli danego dziaÅ‚ania/zjawiska na sekundÄ™. PrÄ…d elektryczny w naszych gniazdkach ma czÄ™stotliwość 50 Hz, co przekÅ‚ada siÄ™ na to, że w ciÄ…gu sekundy wystÄ™puje tam 50 cykli przebiegu sygnaÅ‚u. JeÅ›li chodzi o nasze telewizory, wartość ta wyraża liczbÄ™ emitowanych klatek z obrazem na sekundÄ™. W pierwszych telewizorach kineskopowych dostÄ™pnych w Polsce byÅ‚o to 25 klatek na sekundÄ™, obecnie wartoÅ›ci te sÄ… bardzo różne i zaczynajÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›nie od 50 Hz (50 klatek na sekundÄ™), ale w sprzedaży znajdziemy też sprzÄ™t, który jest w stanie pracować z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… ponad 200 Hz, czyli wyÅ›wietlać wiÄ™cej niż nawet 200 klatek w ciÄ…gu jednej sekundy.
Czy ilość wyświetlanych klatek ma znaczenie dla wyświetlanego obrazu?
Tak. Generalna Zasada jest taka, że im wiÄ™cej klatek na sekundÄ™ tym lepsze wrażenia przy oglÄ…daniu. Im wiÄ™cej Hz, tym obraz staje siÄ™ pÅ‚ynniejszy, a nasze oczy przestajÄ… siÄ™ mÄ™czyć. JeÅ›li mamy zatem do wyboru TV 50-60 Hz oraz taki wyÅ›wietlajÄ…cy obraz ze 100 Hz czÄ™stotliwoÅ›ciÄ…, lepszy bÄ™dzie zdecydowanie ten drugi. Wizja z takiego urzÄ…dzenia bÄ™dzie pÅ‚ynna i bardziej stabilna niż z tego o mniejszej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania. Trzeba mieć bowiem Å›wiadomość, że nawet wspóÅ‚czesna telewizja to swoisty „pokaz slajdów”, a wiÄ™c pojedynczych, statycznych obrazów zmienianych co uÅ‚amek sekundy. Im wiÄ™cej tych klatek bÄ™dzie wyÅ›wietlanych w jednej sekundzie, tym wiÄ™ksze wrażenie naturalnoÅ›ci i ciÄ…gÅ‚oÅ›ci obrazu.
Trzeba jednak zwrócić uwagÄ™ na fakt, że teoria jest czymÅ› innym niż praktyka. Teoretycznie ludzkie oko jest w stanie wychwycić różnicÄ™ miÄ™dzy 23 a 24 klatkami na sekundÄ™ – obraz o odÅ›wieżaniu poniżej 24 klatek zostanie odebrany nie jako „ciÄ…gÅ‚y film”, ale jako pokaz klatkujÄ…cych zdjęć wÅ‚aÅ›nie. MogÅ‚oby z tego wynikać, że powyżej wartoÅ›ci 24 Hz nie ma różnicy, czy obraz ma 39, czy 100 klatek na sekundÄ™. Tymczasem okazuje siÄ™, że jednak różnica jest — niemal każdy, kto przesiadÅ‚ siÄ™ z TV 60 Hz np. na 100 Hz, odczuwa wyraźnÄ… zmianÄ™ na plus.
Czy kupując TV o wysokim odświeżaniu ekranu, zawsze będziemy mieli dużo lepszy obraz?
Niestety nie. Przede wszystkim dlatego, że by wykorzystać wszystkie zalety wysokiej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania, musimy dysponować materiaÅ‚em, który ma odpowiedniÄ… jakość (czyli oferuje wiÄ™kszÄ… niż standardowÄ… liczbÄ™ klatek na sekundÄ™).
Na przykÅ‚ad startujÄ…ca dopiero naziemna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T2 (nastÄ™pca DVB-T) oferuje sygnaÅ‚ o jakoÅ›ci maksymalnie 60 klatek na sekundÄ™. JeÅ›li takÄ… stacjÄ™ bÄ™dziemy wyÅ›wietlać na TV, który oferuje wyÅ›wietlanie z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 144 Hz, odczujemy lekkÄ… poprawÄ™, gdyż telewizor samodzielnie „podkrÄ™ci” otrzymywany sygnaÅ‚ zwiÄ™kszajÄ…c liczbÄ™ klatek (wstawiajÄ…c puste lub dublujÄ…c istniejÄ…ce), jednak nie bÄ™dzie to aż taka jakość, jak gdybyÅ›my dysponowali materiaÅ‚em ze 144 oryginalnymi klatkami obrazu. Naprzeciw wychodzÄ… tu jednak internetowe serwisy streamingowe, które już dziÅ› oferujÄ… materiaÅ‚y o znacznie wyższej jakoÅ›ci niż klasyczne telewizje.
Warto też pamiÄ™tać, że sÄ… miejsca i treÅ›ci, które mimo upÅ‚ywu lat niewiele siÄ™ zmieniÅ‚y. PrzykÅ‚adem mogÄ… być filmy kinowe ciÄ…gle nagrywane na taÅ›mie w formacie 24 klatek na sekundÄ™. KiedyÅ› byÅ‚ to wymóg kliszy filmowej, dziÅ›, choć posÅ‚ugujemy siÄ™ już rejestracjÄ… cyfrowÄ…, nadal siÄ™ to nie zmieniÅ‚o. Zdaniem niektórych filmowców wynika to z faktu, iż obraz posiadajÄ…cy wiÄ™cej niż 24 klatki na sekundÄ™ byÅ‚by w kinie nienaturalnie pÅ‚ynny i u niektórych widzów mógÅ‚by powodować zawroty gÅ‚owy, zwÅ‚aszcza podczas nagÅ‚ych zbliżeÅ„ przedmiotów.
Wrażenie swoistej „nadpÅ‚ynnoÅ›ci” obrazu pojawia siÄ™ zresztÄ… u części nabywców telewizorów z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… odÅ›wieżania powyżej standardowej. Zwykle jednak objaw ten szybko mija, a oko przyzwyczaja siÄ™ do nowego trybu.
Gdzie najlepiej sprawdzą się telewizory i ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania?
W tym momencie, poza oglÄ…daniem serwisów streamingowych takich jak YouTube lub Netflix, TV i monitory o wysokiej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania sprawdzÄ… siÄ™ w grach komputerowych. Warunkiem uzyskania odpowiednio dużego framerate (iloÅ›ci klatek na sekundÄ™) jest jednak posiadanie komputera o dużej wydajnoÅ›ci, wyposażonego w potężnÄ… kartÄ… graficznÄ…. Generowanie obrazu skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z dużej iloÅ›ci klatek wymaga bowiem wielkiej mocy obliczeniowej.
Tego warunku nie speÅ‚niajÄ… już na przykÅ‚ad konsole poprzedniej generacji (chociażby PS4), które „wytwarzajÄ…” obraz w najwyżej 30-60 klatkach na sekundÄ™. PodpiÄ™cie takiej konsoli do TV 100-120 Hz nie da żadnych dodatkowych efektów, gdyż licznik FPS i tak zatrzyma siÄ™ na 30-60 klatkach na sekundÄ™. Lepiej pod tym wzglÄ™dem wypadajÄ… konsole najnowszej generacji. Play Station 5 jest zdolna generować obraz w trybie nawet 120 klatek na sekundÄ™. PodpinajÄ…c TV z matrycÄ… 120 Hz, przynajmniej w teorii bÄ™dziemy w stanie wykorzystać możliwoÅ›ci takiej konsoli.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (259) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE