Czwartek , 21 Listopad 2024

Częstotliwość odświeżania ekranu w TV. Czy to ważny parametr?

   04.06.2024
Współczesne telewizory i monitory posiadają bardzo wiele różnorodnych oznaczeń. Jedne mają rzeczywiste znaczenie oraz wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, inne to tylko mający przyciągnąć naszą uwagę marketing producenta. Jednym z parametrów, który ma istotny wpływ na jakość tego, co widzimy na panelu jest odświeżanie, a właściwie częstotliwość odświeżania ekranu. W tym tekście wyjaśnimy, co to jest i jak przekłada się na wyświetlany obraz.
Ilość wyświetlanych klatek na sekundę ma znaczenie dla jakości oglądania. Fot. Unsplash

Aby uzmysÅ‚owić sobie, czym jest odÅ›wieżanie ekranu, warto zacząć od podstaw. Na telewizorach i monitorach znajdziemy oznaczenie wyrażone liczbÄ… i symbolem Hz. Jest to zapożyczenie z fizyki, gdzie herc oznacza czÄ™stotliwość wystÄ™powania zdarzeÅ„ cyklicznych w jednostce czasu. Jeden herc (Hz) jest zatem równy jednemu cyklowi na sekundÄ™.

Jeszcze zanim wymyÅ›lono telewizory i jakiekolwiek inne ekrany, Hz używano (zresztÄ… używa siÄ™ do dziÅ›) do opisywania czÄ™stotliwoÅ›ci prÄ…du przemiennego dostÄ™pnego w naszych gniazdkach elektrycznych. W Europie i wiÄ™kszoÅ›ci krajów azjatyckich wartość tÄ™ ustalono ostatecznie (po latach konkurowania różnych standardów) na 50 Hz, w Ameryce PóÅ‚nocnej na 60 Hz.

Dlaczego ma to zwiÄ…zek z odÅ›wieżaniem ekranu na telewizorach? Kiedy stworzono pierwsze systemy TV kineskopowej, sprzÄ™t ten nie posiadaÅ‚ osobnych wewnÄ™trznych zegarów sterujÄ…cych jego pracÄ…. Za podstawÄ™ wyÅ›wietlania na ekranie przyjÄ™to zatem poÅ‚owÄ™ czÄ™stotliwoÅ›ci napiÄ™cia prÄ…du elektrycznego zasilajÄ…cego caÅ‚e urzÄ…dzenie. I tak dla systemu NTSC w USA wprowadzono odÅ›wieżanie ekranu na poziomie 29,97 klatek na sekundÄ™, a dla europejskiego PAL 25 klatek na sekundÄ™. Systemy te — o czym warto przy okazji wspomnieć — miaÅ‚y też inne różnice jak, chociażby rozdzielczość ekranu. W tym przypadku nie ma to jednak wiÄ™kszego znaczenia.

Co konkretnie oznaczajÄ… Hz w telewizorze?

Jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej, ilość Hz oznacza liczbÄ™ cykli danego dziaÅ‚ania/zjawiska na sekundÄ™. PrÄ…d elektryczny w naszych gniazdkach ma czÄ™stotliwość 50 Hz, co przekÅ‚ada siÄ™ na to, że w ciÄ…gu sekundy wystÄ™puje tam 50 cykli przebiegu sygnaÅ‚u. JeÅ›li chodzi o nasze telewizory, wartość ta wyraża liczbÄ™ emitowanych klatek z obrazem na sekundÄ™. W pierwszych telewizorach kineskopowych dostÄ™pnych w Polsce byÅ‚o to 25 klatek na sekundÄ™, obecnie wartoÅ›ci te sÄ… bardzo różne i zaczynajÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›nie od 50 Hz (50 klatek na sekundÄ™), ale w sprzedaży znajdziemy też sprzÄ™t, który jest w stanie pracować z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… ponad 200 Hz, czyli wyÅ›wietlać wiÄ™cej niż nawet 200 klatek w ciÄ…gu jednej sekundy.

Czy ilość wyświetlanych klatek ma znaczenie dla wyświetlanego obrazu?

Tak. Generalna Zasada jest taka, że im wiÄ™cej klatek na sekundÄ™ tym lepsze wrażenia przy oglÄ…daniu. Im wiÄ™cej Hz, tym obraz staje siÄ™ pÅ‚ynniejszy, a nasze oczy przestajÄ… siÄ™ mÄ™czyć. JeÅ›li mamy zatem do wyboru TV 50-60 Hz oraz taki wyÅ›wietlajÄ…cy obraz ze 100 Hz czÄ™stotliwoÅ›ciÄ…, lepszy bÄ™dzie zdecydowanie ten drugi. Wizja z takiego urzÄ…dzenia bÄ™dzie pÅ‚ynna i bardziej stabilna niż z tego o mniejszej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania. Trzeba mieć bowiem Å›wiadomość, że nawet wspóÅ‚czesna telewizja to swoisty „pokaz slajdów”, a wiÄ™c pojedynczych, statycznych obrazów zmienianych co uÅ‚amek sekundy. Im wiÄ™cej tych klatek bÄ™dzie wyÅ›wietlanych w jednej sekundzie, tym wiÄ™ksze wrażenie naturalnoÅ›ci i ciÄ…gÅ‚oÅ›ci obrazu.

Trzeba jednak zwrócić uwagÄ™ na fakt, że teoria jest czymÅ› innym niż praktyka. Teoretycznie ludzkie oko jest w stanie wychwycić różnicÄ™ miÄ™dzy 23 a 24 klatkami na sekundÄ™ – obraz o odÅ›wieżaniu poniżej 24 klatek zostanie odebrany nie jako „ciÄ…gÅ‚y film”, ale jako pokaz klatkujÄ…cych zdjęć wÅ‚aÅ›nie. MogÅ‚oby z tego wynikać, że powyżej wartoÅ›ci 24 Hz nie ma różnicy, czy obraz ma 39, czy 100 klatek na sekundÄ™. Tymczasem okazuje siÄ™, że jednak różnica jest — niemal każdy, kto przesiadÅ‚ siÄ™ z TV 60 Hz np. na 100 Hz, odczuwa wyraźnÄ… zmianÄ™ na plus.

Czy kupując TV o wysokim odświeżaniu ekranu, zawsze będziemy mieli dużo lepszy obraz?

Niestety nie. Przede wszystkim dlatego, że by wykorzystać wszystkie zalety wysokiej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania, musimy dysponować materiaÅ‚em, który ma odpowiedniÄ… jakość (czyli oferuje wiÄ™kszÄ… niż standardowÄ… liczbÄ™ klatek na sekundÄ™).

Na przykÅ‚ad startujÄ…ca dopiero naziemna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T2 (nastÄ™pca DVB-T) oferuje sygnaÅ‚ o jakoÅ›ci maksymalnie 60 klatek na sekundÄ™. JeÅ›li takÄ… stacjÄ™ bÄ™dziemy wyÅ›wietlać na TV, który oferuje wyÅ›wietlanie z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 144 Hz, odczujemy lekkÄ… poprawÄ™, gdyż telewizor samodzielnie „podkrÄ™ci” otrzymywany sygnaÅ‚ zwiÄ™kszajÄ…c liczbÄ™ klatek (wstawiajÄ…c puste lub dublujÄ…c istniejÄ…ce), jednak nie bÄ™dzie to aż taka jakość, jak gdybyÅ›my dysponowali materiaÅ‚em ze 144 oryginalnymi klatkami obrazu. Naprzeciw wychodzÄ… tu jednak internetowe serwisy streamingowe, które już dziÅ› oferujÄ… materiaÅ‚y o znacznie wyższej jakoÅ›ci niż klasyczne telewizje.

Warto też pamiÄ™tać, że sÄ… miejsca i treÅ›ci, które mimo upÅ‚ywu lat niewiele siÄ™ zmieniÅ‚y. PrzykÅ‚adem mogÄ… być filmy kinowe ciÄ…gle nagrywane na taÅ›mie w formacie 24 klatek na sekundÄ™. KiedyÅ› byÅ‚ to wymóg kliszy filmowej, dziÅ›, choć posÅ‚ugujemy siÄ™ już rejestracjÄ… cyfrowÄ…, nadal siÄ™ to nie zmieniÅ‚o. Zdaniem niektórych filmowców wynika to z faktu, iż obraz posiadajÄ…cy wiÄ™cej niż 24 klatki na sekundÄ™ byÅ‚by w kinie nienaturalnie pÅ‚ynny i u niektórych widzów mógÅ‚by powodować zawroty gÅ‚owy, zwÅ‚aszcza podczas nagÅ‚ych zbliżeÅ„ przedmiotów.

Wrażenie swoistej „nadpÅ‚ynnoÅ›ci” obrazu pojawia siÄ™ zresztÄ… u części nabywców telewizorów z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… odÅ›wieżania powyżej standardowej. Zwykle jednak objaw ten szybko mija, a oko przyzwyczaja siÄ™ do nowego trybu.

Gdzie najlepiej sprawdzą się telewizory i ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania?

W tym momencie, poza oglÄ…daniem serwisów streamingowych takich jak YouTube lub Netflix, TV i monitory o wysokiej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania sprawdzÄ… siÄ™ w grach komputerowych. Warunkiem uzyskania odpowiednio dużego framerate (iloÅ›ci klatek na sekundÄ™) jest jednak posiadanie komputera o dużej wydajnoÅ›ci, wyposażonego w potężnÄ… kartÄ… graficznÄ…. Generowanie obrazu skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z dużej iloÅ›ci klatek wymaga bowiem wielkiej mocy obliczeniowej.

Tego warunku nie speÅ‚niajÄ… już na przykÅ‚ad konsole poprzedniej generacji (chociażby PS4), które „wytwarzajÄ…” obraz w najwyżej 30-60 klatkach na sekundÄ™. PodpiÄ™cie takiej konsoli do TV 100-120 Hz nie da żadnych dodatkowych efektów, gdyż licznik FPS i tak zatrzyma siÄ™ na 30-60 klatkach na sekundÄ™. Lepiej pod tym wzglÄ™dem wypadajÄ… konsole najnowszej generacji. Play Station 5 jest zdolna generować obraz w trybie nawet 120 klatek na sekundÄ™. PodpinajÄ…c TV z matrycÄ… 120 Hz, przynajmniej w teorii bÄ™dziemy w stanie wykorzystać możliwoÅ›ci takiej konsoli.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (259) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane