Czym jest klasyfikacja energetyczna
Jest to pomysł UE. W zamierzeniu ma on nam pomagać w wyborze sprzętu mniej energochłonnego a tym samym bezpieczniejszego dla naszych portfeli i środowiska. Praktycznie każdy obecnie sprzedawany sprzęt AGD jest specjalnie oznaczany etykietą, która pokazuje - prócz innych funkcji - jego klasę energetyczną. W tej chwili klas energetycznych jest 10, od najwyższej A+++ oznaczającej najniższe zużycie energii, po najniższą G, mówiącą o dużej (ponadprzeciętnej dla danej grupy urządzeń energochłonności. Oznaczeniu literowemu przypisane są kolory - zasada jest prosta, im bardziej zielono, tym bardziej energooszczędnie, a tym samym ekologiczniej. Nie wszystkie grupy sprzętu posiadają urządzenia ze wszystkich klas energetycznych. Niektóre tylko z kilku najwyższych.
Które urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu?
Agencja Rynku Energii posługując się badaniami GUS sprawdziła, które urządzenia znajdujące się w zasadzie w każdym domu zużywają najwięcej energii. Wyniki analizy nie przyniosły niespodzianek - najwięcej prądu zużywają te sprzęty, które pracują najdłużej, a więc chłodziarki, lodówki, i inne urządzenia, które pobierają prąd bez przerwy 7 dni w tygodniu (na przykład bojlery elektryczne). Na kolejnych miejscach znalazło się oświetlenie domowe, kuchenki elektryczne, pralki, sprzęt audiowizualny. Najmniej energii zużywają komputery, oraz używane stosunkowo najrzadziej kuchenki mikrofalowe i zmywarki.
Takie zestawienie jest o tyle ważne, że to przy zakupie urządzeń pracujących najdłużej ich klasa energetyczna powinna mieć największy wpływ na zużycie energii a tym samym na to jakie rachunki finalnie zapłacimy za zużycie prądu.
Jak klasa energetyczna przekłada się na końcowy rachunek za energię
Każdy z nas zadaje sobie pytanie - czy warto początkowo wydać więcej pieniędzy na sprzęt energooszczędny, czy zwróci się nam to później w trakcie użytkowania. Trzeba tu brać pod uwagę kilka aspektów - cenę zakupu oraz faktyczne zużycie prądu w poszczególnych klasach energetycznych.
Najprościej będzie podliczyć zużycie energii dla lodówki, bo to urządzenie pracuje cały rok bez przerwy, więc zużycie prądu nie zależy od naszych osobistych preferencji i nie zafałszuje to wyników ewentualnego pomiaru.
Przyjmując, że wraz ze wszystkimi podatkami i opłatami średni koszt 1 kWh wynosi obecnie średnio ok. 65 groszy, to przekłada się to następujące wyniki zużycia energii
Lodówka A+
- Pojemność - 204 l (chłodziarka)/87 l (zamrażarka)
- Cena urządzenia - 1099 zł
- Zużycie energii - 267 kWh
- Roczny koszt energii - 173,55 zł
Lodówka A++
- Pojemność - 198 l/97 l
- Cena urządzenia - 1649 zł
- Zużycie energii - 255 kWh
- Roczny koszt energii - 165,75 zł
Lodówka A+++
- Pojemność - 215 l/109 l
- Cena urządzenia - 1899 zł
- Zużycie energii - 180 kWh
- Roczny koszt energii - 117 zł
Z prostej kalkulacji wynika, że różnica w kosztach energii między dwukomorowymi lodówkami klasy A+ i A+++ wynosi w naszym przypadku ok. 57 zł rocznie. Rożnica w cenie to natomiast 800 zł. Wniosek - kupno lodówki A+++ zamiast A+ zwróci się kupującemu finansowo dopiero po ok. 14 latach eksploatacji, czyli na długo po wygaśnięciu gwarancji.
Wnioski
- Lodówki (i wszelkie inne urządzenia) w klasie energetycznej A+++ są rzeczywiście oszczędniejsze niż te z niższych klas energetycznych.
- Faktyczne różnice w kosztach zużycia energii są na tyle małe, że trudno uzasadnić dziś zakup droższych chłodziarko-zamrażarek o podobnych funkcjach. Koszty zakupu tych energooszczędnych są znacznie wyższe niż faktyczny uzysk z niższych rachunków za prąd.
- Przy zakupie (także sprzętu chłodniczego) warto się kierować przede wszystkim funkcjonalnością urządzeń i naszymi osobistymi preferencjami. Póki co, różnice w rachunkach za prąd nie są na tyle duże, by stało się to kryterium przesądzające o nabyciu.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE