Przypadkowe usunięcie zdjęć z telefonu to zawsze przykra sprawa, ale nie warto wpadać w panikę, gdyż jest spora szansa, że uda się nam je jeszcze w miarę łatwo odzyskać. Producenci smartfonów wiedzą, że zdjęcia są czymś dla nas bardzo ważnym, dlatego starają się tak zabezpieczyć telefony tak, żeby przynajmniej przez jakiś czas skasowane materiały można było przywrócić.
Funkcja kosza
Właściwie wszystkie smartfony z Androidem mają aktywną funkcję kosza. To rozwiązanie podobne do tego stosowanego na domowych komputerach i laptopach. Wygląda to w ten sposób, że kasowane (czy to intencjonalnie, czy przypadkowo) przez nas materiały nie są od razu definitywnie wymazywane z pamięci smartfona, ale trafiają do specjalnego folderu ze „śmieciami”. W takim folderze są one przetrzymywane zwykle jeszcze przez 15 do 30 dni.
W tym czasie wszystkie skasowane pliki przywrócić możemy w bardzo prosty sposób: wystarczy wejść do Galerii, zwykle znajduje się tam przycisk ustawień, na przykład w smartfonach Samsung ulokowano go na dole po prawej stronie (w postaci ikony z trzema poziomymi kreskami). Gdy klikniemy tę ikonę, ukaże się nam spore menu, w którym jedną z dostępnych opcji będzie właśnie „Kosz”. Po przejściu do niego zobaczymy wszystkie zdjęcia, które skasowaliśmy w ciągu ostatnich 30 dni. Możemy wówczas te, które chcemy odzyskać i odesłać z powrotem do Galerii – wystarczy przytrzymać fotografię i użyć funkcji „przywróć”.
Na niektórych smartfonach funkcja kosza ma jednak pewną wadę: gdy zapełniony jest dysk systemowy, materiały ze „śmietnika” mogą być usunięte przed terminem 30 dni, po to, by zwolnić miejsce niezbędne dla operacji systemowych.
A co jeśli pliki zostaną już na trwałe usunięte z dysku smartfona?
Odzyskanie plików, które zostały teoretycznie bezpowrotnie usunięte ze smartfona, jest nadal możliwe, ale będzie już nieco trudniejsze niż w pierwszym przypadku. I co najważniejsze, będzie wymagało użycia zewnętrznych aplikacji (na szczęście dość łatwych w obsłudze).
To, że w ogóle możemy odzyskać skasowane pliki, już ich po formalnym wymazaniu wynika z tego, że system operacyjny smartfona tworzy wiele „użytkowych” kopii, umieszcza je w pamięci podręcznej i zasobach innych aplikacji, które – w tym konkretnym przypadku – mają dostęp do zdjęć.
Część dostępnych w sieci aplikacji „przywracających” do działania wymaga obecności komputera, czego trzeba mieć świadomość jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu backupu.
Jak przywrócić zdjęcia za pomocą aplikacji?
Zanim w ogóle przystąpimy do operacji przywracania skasowanych zdjęć, warto zastosować się do ważnej wskazówki. Gdy tylko uświadomimy sobie, że skasowaliśmy jakiś plik, należy natychmiast zaprzestać „zwykłego” użytkowania smartfona. Nie należy otwierać nowych plików ani przeglądać starych zdjęć w galerii. Lepiej też nie używać żadnych, nawet pozornie niezwiązanych z tematem odzyskiwania aplikacji.
Dlaczego to konieczne? Ponieważ każda nowa operacja powoduje nadpisywanie skasowanych plików na dysku urządzenia. Tymczasem wszelkie usunięte pliki są najłatwiejsze do odzyskania właśnie, zanim zostaną na nowo nadpisane. Z przeprowadzeniem operacji odzyskiwania plików nie należy też przesadnie długo czekać. Jeśli przypomnimy sobie, że coś skasowaliśmy, najlepiej od razu przystąpić do operacji przywracania. To z kolei wynika z tego, że sam system operacyjny telefonu wykonuje najróżniejsze operacje w tle i pliki mogą zostać nadpisane nawet wtedy, kiedy sami nic na nim nie robimy.
Co ważne, większość programów do odzyskiwania utraconych plików umożliwia przywrócenie nie tylko zdjęć, ale także innych materiałów na przykład SMS ów czy plików muzycznych.
Odzyskiwanie zdjęć na telefonach z Androidem
Jednym z najważniejszych tego typu aplikacji jest Android Data Recovery. Korzystanie z niego jest niezwykle proste, a sama aplikacja odznacza się sporą skutecznością, jednak wymaga posiadania komputera PC:
- Najpierw program należy pobrać i zainstalować na komputerze PC lub laptopie.
- Następnie podłączamy telefon do komputera kablem z USB.
- W kolejnym kroku trzeba uruchomić aplikację i wybrać opcję analizy podpiętego smartfona.
- Następnie rozpoczynamy skan urządzenia.
- W następnym kroku, po zakończeniu skanu wyrażamy zgodę na przywrócenie usuniętych plików.
- Następnie należy wejść w zakładkę Galeria.
- Na koniec zaznaczamy tam te pliki, które chcemy odzyskać, na koniec wybieramy opcję „Przywróć”.
Jeśli nie posiadamy ani laptopa, ani komputera stacjonarnego, możemy skorzystać z aplikacji DiskDigger, która pozwala na przywracanie plików JPG, PNG, a także plików filmowych MP4. Jest nieco mniej skuteczna niż programy na PC, ale też działa:
- Na początek należy pobrać aplikację ze sklepu Google Play, i zainstalować ją na telefonie.
- Po jej uruchomieniu wybieramy rodzaj plików, które chcemy w tej sesji przywrócić i zatwierdzamy, klikając „OK”,
- Po tym, gdy aplikacja przeskanuje pamięć smartfona, zapisujemy odzyskane pliki, klikając „Save”.
Odzyskiwanie zdjęć na iPhone’ach
Podobnie jak smartfony oparte o system Android, także urządzenia z iOS posiadają wbudowany kosz (tu nazywa się on „Ostatnio usunięte”). Trafiają do niego wszystkie zdjęcia skasowane przez nas głównego folderu foto i przechowywane są tam przez 30 dni. By odzyskać dostęp do skasowanych fotografii, wykonujemy poniższe czynności:
- Otwieramy aplikację „Zdjęcia”, a następnie wybieramy zakładkę „Albumy”.
- W kolejnym kroku przechodzimy do „Ostatnio usunięte” i wybieramy opcję „Wybierz”.
- Możemy tu wybrać tylko te zdjęcia, które chcemy przywrócić lub po prostu skorzystać z opcji „Odzyskaj wszystkie”.
- Na koniec trzeba ponownie wybrać opcję Odzyskaj, by ostatecznie potwierdzić przywrócenie usuniętych zdjęć.
Jeśli zdjęcia chcemy przywrócić zdjęcia po 30-dniowym terminie, w czasie którego są one przechowywane jeszcze w pamięci telefonu, Także na jej forach możemy skorzystać z aplikacji, które to umożliwiają. Jedną z najpopularniejszych jest Disk Drill.
Jeśli w odzyskiwaniu utraconych plików nie pomogą nam funkcje „kosza”, ani też zastosowanie programów firm trzecich, zawsze możemy jeszcze skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który się tym zajmuje. Firmy takie z reguły posiadają bardzo specjalistyczne oprogramowanie, umożliwiające dokładny skan dysku smartfona i są często w stanie przywracać nawet wcześniej nadpisane pliki. Musimy się jednak wtedy liczyć z niemałą opłatą za taką usługę.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE