Czwartek , 28 Marzec 2024

DLNA – czym jest, jak działa i do czego służy? Wyjaśniamy

   30.03.2023
Świat urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery, konsole do gier lub urządzenia do odtwarzania muzyki zmierza w kierunku pełnej bezprzewodowości. Oznacza to, iż są (lub będą) one w stanie przesyłać wszelkie treści w tym pliki i obrazy bez użycia jakichkolwiek kabli. DLNA jest jednym z pierwszych sposobów takiej bezprzewodowej komunikacji. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest ta technologia i jak ją wykorzystać w posiadanym sprzęcie.
Przesyłanie multimediów z komputera lub smartfona na TV? To proste z DLNA

Czym jest DLNA?

MówiÄ…c najproÅ›ciej, DLNA to skrót od nazwy organizacji Digital Living Network Alliance, która zajmuje siÄ™ porzÄ…dkowaniem standardów bezprzewodowych sieci dziaÅ‚ajÄ…cych na urzÄ…dzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach), ale też komputerach osobistych i caÅ‚ej gamie sprzÄ™tu z dziedziny elektroniki użytkowej. Organizacja ta powstaÅ‚a pod auspicjami Sony i zrzesza ok. 200 najwiÄ™kszych Å›wiatowych producentów elektroniki.

Celem DLNA byÅ‚o i jest takie projektowanie urzÄ…dzeÅ„, by mogÅ‚y one wspóÅ‚pracować ze sobÄ… – komunikacja miÄ™dzy nimi nie powinna wymagać zatem użycia żadnego dodatkowego (poza routerem sieciowym) sprzÄ™tu. JeÅ›li wiÄ™c chcemy odtworzyć film ze smartfona na telewizorze, nie musimy kopiować go na noÅ›nik USB, czy transmitować za pomocÄ… kabla, wszystko to – na zgodnym z DLNA innym urzÄ…dzeniu zrobimy bezprzewodowo.

Kiedy można korzystać z DLNA?

By skorzystać z funkcji oferowanych przez DLNA, należy przede wszystkim posiadać urzÄ…dzenia technicznie obsÅ‚ugujÄ…ce ten standard. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy posiadany przez nas starszy sprzÄ™t speÅ‚nia kluczowe wymogi, sÄ… po prostu oglÄ™dziny jego opakowania bÄ…dź obudowy. Zgodne urzÄ…dzenia sÄ… bowiem oznaczone specjalnym, charakterystycznym symbolem z logo DLNA. NajÅ‚atwiej jest w przypadku laptopów, które z reguÅ‚y posiadajÄ… dedykowanÄ… naklejkÄ™ na obudowie, w ich przypadku nie trzeba zatem szukać starych opakowaÅ„. Można też sprawdzić to na stronie internetowej producenta urzÄ…dzenia lub w instrukcjach obsÅ‚ugi. W przypadku nowych urzÄ…dzeÅ„ jest o wiele Å‚atwiej, gdyż niemal wszystkie dostÄ™pne obecnie na rynku modele speÅ‚niajÄ… standardy bezprzewodowego przesyÅ‚u tego typu.

DLNA

Logo DLNA

By skorzystać z funkcji DLNA, konieczne jest także posiadanie dostÄ™pu do sieci bezprzewodowej – najczęściej bÄ™dzie to domowa sieć internetowa. UrzÄ…dzenia, miÄ™dzy którymi odbywać siÄ™ ma komunikacja, muszÄ… być wówczas poÅ‚Ä…czone do tej samej sieci (wtedy router poÅ›redniczy w wymianie plików). Niektóre najnowsze sprzÄ™ty pozwalajÄ… też na wykorzystanie funkcji Wi-Fi direct, która dziaÅ‚a na zasadzie podobnej do Bluetooth i nie wymaga obecnoÅ›ci routera a jedynie odpowiednich anten w obu Å‚Ä…czonych w parÄ™ urzÄ…dzeniach.

Do użycia wszystkich funkcji DLNA może siÄ™ przydać odpowiednie oprogramowanie – odmienne dla różnych producentów urzÄ…dzeÅ„, na których bÄ™dziemy z nich korzystać. JeÅ›li serwerem (a wiÄ™c urzÄ…dzeniem, z którego wysyÅ‚amy pliki, obrazy, muzykÄ™) bÄ™dzie smartfon z Androidem, pasujÄ…ce o programowanie można pobrać ze sklepu Google Play. W iPhone’ach aplikacjÄ… obsÅ‚ugujÄ…cÄ… DLNA jest Apple iTunes. JeÅ›li natomiast przesyÅ‚ać zamierzamy pliki znajdujÄ…ce siÄ™ na laptopie czy komputerze, pomogÄ… nam w tym aplikacje Samsung AllShare, Windows Media Player czy chociażby DLNA Serviio.

Jest możliwe skorzystanie z funkcji DLNA także i bez dodatkowego oprogramowania. W systemach Windows zaczynamy od otwarcia Panelu Sterowania, poprzez jednoczesne przyÅ›niÄ™cie klawiszy Win oraz X. W otwartym menu należy nastÄ™pnie wybrać „PoÅ‚Ä…czenia sieciowe”, a w nastÄ™pnym kroku zaznaczyć „Centrum sieci i udostÄ™pniania”. NastÄ™pnie klikamy „Opcje strumieniowego przesyÅ‚ania multimediów” i wÅ‚Ä…czamy je. Na koniec nazywamy komputerowÄ… bibliotekÄ™ mediów oraz wybieramy (z listy dostÄ™pnych) urzÄ…dzenie, któremu chcemy pozwolić na odbieranie naszych multimediów. Nasz komputer stanie siÄ™ po takiej operacji zasobnikiem plików dla innych domowych urzÄ…dzeÅ„, czyli Digital Media Serwerem.

Certyfikat DLNA – co to oznacza?

JeÅ›li urzÄ…dzenie, które posiadamy oznaczone jest logo DLNA, możemy być pewni, że speÅ‚nia ono standardy jego certyfikacyjne. Oznacza to, że sprzÄ™t ten przeszedÅ‚ proces certyfikacji w swojej klasie. Takich klas certyfikacji jest kilka:

  • Digital Media Server (DMS) — jest to cyfrowy serwer mediów, który umożliwia przechowywanie treÅ›ci i udostÄ™pnia je cyfrowym odtwarzaczom mediów lub cyfrowym urzÄ…dzeniom renderujÄ…cym. Najlepszym przykÅ‚adem sÄ… tu dyski sieciowe oraz komputery osobiste.
  • Digital Media Player (DMP) — bÄ™dÄ… to cyfrowe odtwarzacze plików multimedialnych bÄ™dÄ…ce w stanie znaleźć treÅ›ci z serwera mediów (DMS), umożliwiajÄ…ce ich odtwarzanie i renderowanie. GÅ‚ównymi urzÄ…dzeniami tego typu sÄ… telewizory.
  • Digital Media Controller (DMC) — na tÄ™ klasÄ™ skÅ‚adajÄ… siÄ™ kontrolery mediów cyfrowych, potrafiÄ… one odszukiwać treÅ›ci przechowywane na serwerze mediów (DMS) i instruuować cyfrowe urzÄ…dzenie renderujÄ…ce (DMR) by wyÅ›wietlaÅ‚y (odtwarzaÅ‚y) tÄ™ zawartość. PrzykÅ‚adem mogÄ… tu być np. aparaty cyfrowe.
  • Digital Media Renderer (DMR) — sÄ… to urzÄ…dzenie renderujÄ…ce, które odtwarzajÄ… treÅ›ci w oparciu o instrukcje kontrolera mediów cyfrowych (DMC). Dobrym przykÅ‚adem takiego urzÄ…dzenia bÄ™dzie bezprzewodowy gÅ‚oÅ›nik.

Wady i zalety DLNA

Do gÅ‚ównych zalet DLNA należy szybkość i wygoda przenoszenia plików. Odbywa siÄ™ to znacznie szybciej i Å‚atwiej, niż gdybyÅ›my mieli korzystać z kabli. Ważne jest też to, że w tym momencie prawie wszystkie urzÄ…dzenia dostÄ™pne na rynku umożliwiajÄ… skorzystanie z tego typu transferu. PoÅ‚Ä…czenia z użyciem DLNA sÄ… zwykle bezpieczne – wynika to z zastosowania zabezpieczeÅ„ oraz korzystania z sieci lokalnej, unikamy tu zatem wysyÅ‚ania plików do zewnÄ™trznej chmury, co może nieść pewne ryzyko dla bezpieczeÅ„stwa naszych plików. Na urzÄ…dzeniu, do którego wysyÅ‚amy multimedia, zawsze pojawi siÄ™ też pytanie o zgodÄ™ na ich przyjÄ™cie.

Do wad DLNA zaliczyć należy spore wymagania odnoÅ›nie parametrów sieci domowej. JeÅ›li chcemy przesyÅ‚ać, chociażby materiaÅ‚y filmowe w wysokiej jakoÅ›ci wymagana bÄ™dzie sieć o dużej przepustowoÅ›ci. JeÅ›li niÄ… nie dysponujemy, efekty mogÄ… siÄ™ okazać niezadowalajÄ…ce – Å‚Ä…cznie z zacinaniem siÄ™ projekcji. Podobnie bÄ™dzie jeÅ›li nasz domowy serwer DMS bÄ™dzie oparty na zbyt wolnym dysku, lub telewizor bÄ™dzie posiadać antenÄ™ Wi-Fi za maÅ‚ej przepustowoÅ›ci. InnÄ… wadÄ™ DLNA jest to, że nie zawsze wspóÅ‚pracuje ona ze wszystkimi typami plików.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane