Stare smartfony, jeÅ›li ich nie odsprzedaliÅ›my lub nie przekazaliÅ›my znajomym, najczęściej zbierajÄ… kurz gdzieÅ› na dnie szuflady w domowym skÅ‚adziku. Tymczasem w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków sÄ… to zupeÅ‚nie sprawne urzÄ…dzenia, którym można z Å‚atwoÅ›ciÄ… dać drugie życie i to w bardzo przydatnych zastosowaniach. Może już nie cieszÄ… oka tak jak kiedyÅ›, ale dziaÅ‚ajÄ… i mogÄ… speÅ‚niać wiele pozytywnych funkcji. Warto tylko znaleźć wÅ‚aÅ›ciwy sposób, aby wykorzystać ich potencjaÅ‚.
Smartfon jako uniwersalny pilot
Piloty sÄ… czÄ™sto achillesowÄ… piÄ™tÄ… zaawansowanych urzÄ…dzeÅ„, zwÅ‚aszcza w taÅ„szych telewizorach, ale bywa, że i droższe modele akurat ten element zestawu majÄ… gorzej dopracowany lub po prostu niewygodny w użytkowaniu. Niezależnie od tego, który z domowych pilotów sprawia najwiÄ™cej problemów, czy to ten do zestawu multimedialnego, czy tylko ten do telewizora, można go zastÄ…pić praktycznie dowolnym smartfonem. Warunek: stary telefon musi mieć Å‚Ä…czność IR (podczerwieÅ„).
Każdy smartfon wyposażony w port podczerwieni może bowiem zostać ponownie skonfigurowany jako pilot multimedialny. Wszystko, czego potrzebujemy, by to skonfigurować, to odpowiednia aplikacja. Dedykowane (zarówno pÅ‚atne, jak i bezpÅ‚atne programy) programy sÄ… dostÄ™pne zarówno na iPhone'a i Androida. MogÄ… zastÄ…pić wiele różnych pilotów domu i biurze, wygodnym, wspólnym kontrolerem z czytelnym i konfigurowalnym ekranem dotykowym.
Smartfon jako cyfrowa ramka na zdjęcia
WiÄ™kszość smartfonów i tabletów z ostatnich kilku lat ma bardzo duże wyraźne ekrany. Dlaczego tego nie wykorzystać? Nasz stary telefon, jeÅ›li nie ma żadnych wyraźnych pÄ™knięć ani rys na wyÅ›wietlaczu, może być funkcjonalnÄ… i atrakcyjnÄ… cyfrowÄ… ramkÄ… na zdjÄ™cia.
Zgromadzone przez nas zdjÄ™cia mogÄ… być przechowywane albo na samym urzÄ…dzeniu, w jego pamiÄ™ci lub można je synchronizować z posiadanego magazynu w dowolnej chmurze. Po skonfigurowaniu (przyda siÄ™ tu odpowiednia aplikacja, np. ta), takÄ… cyfrowÄ… ramkÄ™ do telefonu można ustawić w dowolnym miejscu mieszkania – choćby na stole czy kominku. Z tabletem może być jeszcze ciekawiej, jeÅ›li zamontujemy go w dodatkowej, ozdobnej ramce na Å›cianie.
Smartfon jako kamera bezpieczeństwa
BezpieczeÅ„stwo domu i ogrodu z pewnoÅ›ciÄ… pomoże zapewnić dobra kamera bezpieczeÅ„stwa. Te dedykowane do tego urzÄ…dzenia do najtaÅ„szych jednak nie należą, do tego jakość obrazu, który oferujÄ…, czÄ™sto – mimo wysokich kosztów – pozostawia bardzo wiele do życzenia. Tymczasem niemal każdy smartfon z ostatnich kilku generacji posiada aparat (a czasem i kilka czuÅ‚ych sensorów) o parametrach przewyższajÄ…cych te z wiÄ™kszoÅ›ci dostÄ™pnych w sklepach kamer internetowych.
Za pomocÄ… przeznaczonej do tego aplikacji, aparat fotograficzny na starym smartfonie pozwoli nam z dowolnego miejsca obserwować dom, biuro lub dowolne inne miejsce, w którym go zamontujemy. DziÄ™ki takiej kamerze ze smartfona możemy nie tylko na bieżąco mieć podglÄ…d sytuacji, ale dostajemy też bardziej zaawansowane funkcje, takie jak nagrywanie wideo, a nawet wykrywanie ruchu.
By zmienić smartfona w kamerę bezpieczeństwa, trzeba pobrać przeznaczoną do tego bezpłatną aplikację, skonfigurować ją oraz oczywiście umieścić urządzenie w miejscu, skąd będzie mogła się odbywać obserwacja.
Smartfon jako dyktafon
Wszystkie smartfony majÄ… wbudowane bardzo czuÅ‚e mikrofony. Standardowo używamy ich przecież do prowadzenia rozmów telefonicznych. A ów mikrofon można przecież wykorzystać także do innych zadaÅ„.
Po aktywacji wbudowanej (lub zainstalowaniu nowej) aplikacji do nagrywania dźwiÄ™ku na starym telefonie można używać go jako profesjonalnego dyktafonu. UżywajÄ…c go w ten sposób, można robić notatki gÅ‚osowe do szkoÅ‚y, pracy, a nawet jako podrÄ™czny planer – jeÅ›li naszÄ… pracÄ… zarobkowÄ… jest pisanie dÅ‚uższych tekstów.
Smartfon jako domowe centrum rozrywki muzycznej
Stary smartfon, nawet taki z uszkodzonym ekranem nie musi od razu trafić do kosza. Zamiast go wyrzucać, można go zamienić w domowe centrum muzyczne. Chociażby jako urządzenie do strumieniowego, bezprzewodowego przesyłania muzyki, zwłaszcza że smartfony posiadają często zaawansowane kodeki do tego przeznaczone.
WspóÅ‚czesne aplikacje muzyczne takie jak Spotify umożliwiajÄ… odsÅ‚uch wielu utworów, tworzenie i sÅ‚uchanie list odtwarzania, a nawet stacji radiowych. BÄ™dziemy potrzebować domowej sieci Wi-Fi oraz gÅ‚oÅ›nika (lub zestawu gÅ‚oÅ›ników) bluetooth, który sparujemy z telefonem.
Użycie starego smartfona pozwoli oszczÄ™dzać bateriÄ™ naszego gÅ‚ównego telefonu – nie bÄ™dzie ona drenowana przez strumieniowanie ani wÅ‚Ä…czanie ekranu w celu zmiany utworów.
Smartfon jako elektroniczna niania
Posiadasz starego smartfona, ale masz też maÅ‚e dziecko? Można użyć zużyty telefon jako noÅ›nik aplikacji z cyfrowÄ… nianiÄ…, istniejÄ… bowiem wyspecjalizowane programy sÅ‚użące do aktywnej kontroli pomieszczenia, w którym znajduje siÄ™ dziecko.
Potrafią one prowadzić transmisje wideo, można też dzięki nim odzywać się do dziecka, co w wielu stresowych sytuacjach umożliwi nam uspokojenie go.
W celu uczynienia ze smartfona cyfrowej niani instalujemy na nim aplikacjÄ™, a nastÄ™pnie umieszczamy w pobliżu Å‚óżka dziecka, np. na specjalnym ramieniu, które za kilkadziesiÄ…t zÅ‚otych można kupić w każdym sklepie z elektronikÄ… i akcesoriami do smartfonów. Trzeba tylko pamiÄ™tać, by urzÄ…dzenie byÅ‚o naÅ‚adowane i podÅ‚Ä…czone do sieci Wi-Fi.
Smartfon jako narzędzie rozwoju nauki
Nawet kiedy nasz smartfon nie nadaje siÄ™ do innych zastosowaÅ„, nadal może siÄ™ do czegoÅ› przydać – na przykÅ‚ad jako urzÄ…dzenie do wykonywania zÅ‚ożonych obliczeÅ„ naukowych.
Wystarczy w tym celu zainstalować na nim odpowiednią aplikację i od czasu do czasu go włączać.
AplikacjÄ™ tÄ™ przygotowaÅ‚ jeden z najlepszych i najbardziej renomowanych amerykaÅ„skich uniwersytetów (w Berkeley), a w tej chwili z jej pomocÄ… prowadzone sÄ… badania nad ok. 30 projektów naukowych.
Z pomocą naszego starego smartfona można badać choroby, zmiany klimatyczne lub chociażby odkrywać pulsary.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE