PiÄ…tek , 22 Listopad 2024

Dziwne odgłosy z komputera? Wyjaśniamy co mogą oznaczać

   27.08.2024
Komputery, zwłaszcza stacjonarne PC nie należą do urządzeń najcichszych. Jeśli jednak dochodzą z nich dziwne, nietypowe a czasem wręcz złowrogie dźwięki, z pewnością nie jest to oznaka ich prawidłowego działania. W tym tekście omówimy różne przypadki hałasów, które mogą świadczyć o zbliżających się problemach z urządzeniem. Warto się im przyjrzeć, gdyż mogą nas uchronić przed utratą ważnych danych w przypadku awarii.
Zdarza się, ze komputer zaczyna hałasować. To może być objaw awarii. Fot. Unsplash

Sprawnie dziaÅ‚ajÄ…cy komputer stacjonarny, (ale też laptop z wentylatorami) zawsze wydaje dźwiÄ™k podczas pracy. Zwykle jest to jednostajny szum przepÅ‚ywu powietrza generowany przez wiatraki. Gdy urzÄ…dzenie jest mocno obciążone pracÄ…, podzespoÅ‚y nagrzewajÄ… siÄ™ dość mocno, co wymaga podawania wiÄ™kszych iloÅ›ci chÅ‚odzÄ…cego powietrza. Wówczas wentylatory pracujÄ… intensywniej i haÅ‚as jest automatycznie bardziej donoÅ›ny. Problem może oznaczać sytuacja, w której nagle zaczynajÄ… siÄ™ pojawiać niepokojÄ…ce, nigdy wczeÅ›niej niesÅ‚yszane odgÅ‚osy. UmiejÄ™tność rozróżniania takich dźwiÄ™ków oraz poznanie ich znaczenia może uratować komputer lub przynajmniej dać nam sygnaÅ‚, że zbliża siÄ™ ten moment, w którym trzeba siÄ™ bÄ™dzie rozejrzeć za nowym sprzÄ™tem.

Odgłosy klikania lub zgrzytania

Jednym z najbardziej niepokojÄ…cych objawów — jeÅ›li dysponujemy komputerem z tradycyjnym dyskiem HDD — jest nagÅ‚e gÅ‚oÅ›ne klikanie, zgrzytanie lub wystÄ™pujÄ…ce raz po raz dźwiÄ™ki o niskim tonie (w rodzaju buczenia). Należy wówczas przerwać to, co robimy i sprawdzić wÅ‚aÅ›nie ów dysk twardy (najÅ‚atwiej bÄ™dzie posÅ‚uchać, czy to z niego wydobywajÄ… siÄ™ te dziwne haÅ‚asy). Dyski typu HDD zawsze wydajÄ… lekko sÅ‚yszalne, charakterystyczne kliki, jednak gdy zbliża siÄ™ ich awaria lub po prostu „kres życia”, zaczynajÄ… je emitować o kilka tonów gÅ‚oÅ›niej, co bez problemu wychwyci każdy użytkownik. Powinno siÄ™ to stać pilnym sygnaÅ‚em alarmowym, gdyż oznacza zbliżajÄ…cÄ… siÄ™ awariÄ™ lub nawet caÅ‚kowite zniszczenie mechanizmu dysku.

Aby sprawdzić stan dysku, jeÅ›li nie mamy możliwoÅ›ci otwarcia obudowy i „wysÅ‚uchania”, można użyć narzÄ™dzi w postaci stworzonych specjalnie w tym celu aplikacji, chociażby CrystalDiskInfo (dla Windows) lub DriveDx (dla macOS).

Po uruchomieniu programu należy sprawdzić każdy z dysków, które wyÅ›wietlÄ… siÄ™ w menu i upewnić, że ich test wypadÅ‚ pozytywnie. JeÅ›li program wyÅ›wietli jakiekolwiek uwagi, oznacza to potencjalny problem i w takiej sytuacji warto od razu stworzyć kopiÄ™ zapasowÄ… plików.

Pojawienie siÄ™ zastrzeżeÅ„ po teÅ›cie nie musi jeszcze oznaczać, że dysk padnie szybko – bywa nawet, że może nadal dziaÅ‚ać i to przez lata, ale jeÅ›li wydaje dźwiÄ™ki, awaria prÄ™dzej czy później nastÄ…pi. Dlatego nie warto ryzykować utraty ważnych plików.

JeÅ›li okaże siÄ™, że dysk twardy dziaÅ‚a poprawnie (lub to nie on haÅ‚asuje), a aplikacje nie ujawniÄ… żadnych bÅ‚Ä™dów, trzeba bÄ™dzie rozważyć inne możliwoÅ›ci. JeÅ›li komputer nadal ma napÄ™d DVD, być może to wÅ‚aÅ›nie on jest w trakcie awarii i wymaga naprawy lub wymiany .

HaÅ‚as może też wynikać z przyczyn znacznie bardziej prozaicznych. W wielu komputerach stacjonarnych dźwiÄ™k klikania może po prostu oznaczać, że jakiÅ› wewnÄ™trzny kabel znalazÅ‚ siÄ™ zbyt blisko wentylatora i uderzajÄ… go jego Å‚opatki. Dlatego po otwarciu obudowy warto siÄ™ przyjrzeć okolicom wiatraków i sprawdzić, czy w ich sÄ…siedztwie nie ma niebezpiecznie przylegajÄ…cych kabli.

Bardzo głośne szumy

Chyba każdy użytkownik komputera spotkał kiedyś głośny świst dochodzący z pracującego szybko, na pełnych obrotach wentylatora. Na komputerze stacjonarnym będzie to prawdopodobnie dźwięk o tonach niskich lub średnich, natomiast na laptopie może być wyższy i znacznie bardziej przeszkadzający w korzystaniu z urządzenia. Zasada jest tu prosta: im mniejszy wentylator, tym głośniejszy i wyższy będzie hałas przy szybkiej pracy.

JeÅ›li jedynym haÅ‚asem, jaki dochodzi z komputera, jest szum, jest duże prawdopodobieÅ„stwo, że nie ma żadnej awarii, a maszyna potrzebuje tylko regulacji chÅ‚odzenia. Na wszelki wypadek można również sprawdzić stan dysku twardego, ponieważ dysk obracajÄ…cy siÄ™ w obudowie może generować podobny dźwiÄ™k. Na koniec sprawdzamy, czy w napÄ™dzie DVD przypadkiem nie krÄ™ci siÄ™ pÅ‚yta – bywa, że proces ten jest gÅ‚oÅ›ny tak samo, jak praca wentylatora, zwÅ‚aszcza jeÅ›li dysk nie leży równo w podstawce.

W przypadku gÅ‚oÅ›nej pracy wentylatorów warto sprawdzić, która aplikacja najmocniej obciąża komputer i jÄ… po prostu na jakiÅ› czas wyÅ‚Ä…czyć. Można tu zacząć od otwarcia Menedżera zadaÅ„ w systemie Windows (Ctrl + Shift + Esc) lub Monitora aktywnoÅ›ci w systemie macOS (w obszarze Aplikacje > NarzÄ™dzia). Po otwarciu tych paneli sprawdzamy, czy jakieÅ› aplikacje nie powodujÄ… znacznego obciążenia procesora. JeÅ›li na liÅ›cie jakaÅ› pozycja zużywa 100% CPU, mamy odpowiedź.

JeÅ›li natomiast komputer jest bezczynny, a tymczasem jego wentylator nadal „wyje”, może to oznaczać przegrzewanie wynikajÄ…ce, chociażby z zużycia siÄ™ pasty termoprzewodzÄ…cej miÄ™dzy procesorem a radiatorem. TakÄ… pastÄ™ należy natychmiast uzupeÅ‚nić bÄ…dź wymienić. JeÅ›li nie mamy w tym doÅ›wiadczenia, lepiej by zrobiÅ‚ to serwis. TemperaturÄ™ rdzenia procesora z poziomu systemu operacyjnego sprawdzimy za pomocÄ… odpowiedniego oprogramowania – np. CoreTemp (Windows) lub Fanny (macOS). PodsumowujÄ…c, jeÅ›li nie używasz niczego, co mocno obciąża komputer (chociażby wymagajÄ…cej gry), a twój procesor ma 85 stopni Celsjusza lub wiÄ™cej, nie jest to normalna sytuacja.

JeÅ›li posiadamy komputer stacjonarny — zwÅ‚aszcza taki, który sami zÅ‚ożyliÅ›my — może być konieczne dostosowanie ustawieÅ„ wentylatorów w BIOS-ie. Część wiatraków może domyÅ›lnie pracować na 100% obrotów przez caÅ‚y czas, co nie jest w ogóle konieczne. Należy tak dostosować profile obrotów, by moc wiatraków przekroczyÅ‚a 50% dopiero po przekroczeniu 50-60 stopni Celsjusza. Zwykle wystarczy to do ochÅ‚odzenia maszyny, ale znacznie zredukuje emitowany haÅ‚as.

Syczące głośniki

Zdarza siÄ™, że dziwne dźwiÄ™ki (czasem niezbyt donoÅ›ne) generuje nie tyle sam komputer, ile podÅ‚Ä…czony do niego gÅ‚oÅ›nik, nawet w sytuacji, gdy nie odtwarzamy z niego żadnej muzyki. W takiej sytuacji warto od razu sprawdzić, czy kabel gÅ‚oÅ›nikowy jest do koÅ„ca wsuniÄ™ty w gniazdo komputera. Po dokÅ‚adnym wÅ‚ożeniu powinno być sÅ‚ychać charakterystyczne klikniÄ™cie, które oznacza, że ​​kabel jest w peÅ‚ni podÅ‚Ä…czony. JeÅ›li to nie zadziaÅ‚a, można spróbować podÅ‚Ä…czyć gÅ‚oÅ›nik do innego urzÄ…dzenia, jeÅ›li nie posiadamy drugiego komputera, może to być zwykÅ‚y smartfon. Pozwoli to sprawdzić, czy podejrzany dźwiÄ™k bÄ™dzie nadal sÅ‚yszalny – wówczas problem dotyczy samego gÅ‚oÅ›nika lub jego sÅ‚abo izolowanego kabla. JeÅ›li na innym urzÄ…dzeniu zjawisko nie wystÄ™puje, może to oznaczać, iż mamy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym z wnÄ™trza komputera, w takim przypadku może pomóc instalacja dedykowanej karty dźwiÄ™kowej przez zÅ‚Ä…cze USB.

OdgÅ‚osy brzÄ™czenia lub pisków

Zdarza siÄ™, że komputer wydaje wyjÄ…tkowo nieprzyjemny dźwiÄ™k, mocno przypominajÄ…cy pisk (podobny do pracy pralki podczas wirowania na najwyższych obrotach). W takich przypadkach mamy zwykle do czynienia z brzÄ™czeniem cewek na pÅ‚ycie gÅ‚ównej lub karcie graficznej.

Owo „wycie” cewek pojawia siÄ™, zwykle, gdy komputer jest bardzo mocno obciążony, lub sekcja zasilania procesora na pÅ‚ycie gÅ‚ównej otrzymuje za maÅ‚o energii w stosunku do potrzeb (za sÅ‚aby zasilacz, lub sama sekcja jest zbyt wÄ…tÅ‚a w stosunku do poboru mocy przez procesor, co może być nastÄ™pstwem procesu podkrÄ™cania).

W komputerach graczy, wycie cewki czÄ™sto pochodzi z karty graficznej znajdujÄ…cej siÄ™ pod dużym obciążeniem. W takim przypadku można zredukować ustawienia grafiki lub wÅ‚Ä…czyć funkcjÄ™ VSync w aplikacji karty bÄ…dź sterownika, co wyraźnie zmniejszy obciążenie. Na ogóÅ‚ wycie cewek nie powinno doprowadzić do żadnej poważniejszej awarii (wynika ono bowiem z charakterystyki ich pracy) jednak każdy, kto go doÅ›wiadczyÅ‚, wie jak uciążliwe to zjawisko.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane