Czwartek , 21 Listopad 2024

Ekran dotykowy smartfona nie działa? Oto możliwe przyczyny

   09.08.2024
To, co w smartfonach psuje się najczęściej, to ich ekrany dotykowe. Jest to najbardziej wrażliwa, delikatna i jednocześnie szczególnie podatna na uszkodzenia część nowoczesnego telefonu. Tymczasem do uszkodzenia nie potrzeba wcale wiele – czasem wystarczy kontakt z pyłem, wodą, upadek – nawet z niewielkiej wysokości. Czy są sposoby, które pozwalają na to, by samodzielnie naprawić takie usterki? Wyjaśniamy w tym artykule.
Awaria dotykowego ekranu to jedna z częstszych usterek w smartfonach. Fot. Unsplash

Powierzchnia ekranu dotykowego telefonu jest przez statystycznego użytkownika dotykana nawet kilkaset razy dziennie. Chyba nie było nigdy w historii techniki przedmiotu, z którym jeden człowiek miałby taki częsty, wręcz intymny kontakt. Tymczasem panel dotykowy to urządzenie właściwie bardzo delikatne, kruche i nieodporne na większość uszkodzeń mechanicznych, jakie mogą go potencjalnie spotkać. Efekt jest taki, że ekrany tego typu często ulegają awariom. Nie musi to na szczęście od razu oznaczać konieczności bardzo drogiej wymiany, której cena często sprawia, że bardziej opłaca się zakupić nowy telefon. Zdarzają się też drobniejsze usterki, które przy zastosowaniu kilku prostych środków można usunąć samodzielnie, bez konieczności kontaktu z serwisem i bez spisywania smartfona na straty.

Przyczyny tego, że ekran dotykowy odmawia posłuszeństwa

Dlaczego ekran nie reaguje na dotyk? Przyczyn może być wiele, ale kilka powtarza się w większości przypadków:

Za słaby kontakt palców z ekranem

Ta przyczyna jest najbardziej trywialna, ale jak się okazuje nie wszyscy wiedzą, że (co widać, zwłaszcza gdy jest zimno i nosimy rękawiczki), że by panel dotykowy działał, nasze palce muszą bezpośrednio dotykać ekranu. Wynika to z zastosowanej technologii – palec przewodzi energię elektryczną. Są urządzenia, które mają specjalne tryby reagowania na dotyk w rękawiczkach, ale trzeba je samodzielnie aktywować w ustawieniach ekranu. Problemy z działaniem dotyku może spowodować nawet za gruba folia ochronna lub popularne hartowane szkło.

Błędy w działaniu Androida/iOS

Może się zdarzyć, że problemy z działaniem ekranu wynikają z błędów w oprogramowaniu. O ile w smartfonach Apple takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają (nie są jednak niemożliwe), to w przypadku Androida, ze względu na mnogość dostępnych na rynku konfiguracji i modeli, zdarzają się kłopoty powodowane przez niedopasowane aktualizacje oprogramowania.

Zalanie ekranu

To jedna z poważniejszych przyczyn uszkodzenia ekranu dotykowego. Czasem do wywołania awarii nie trzeba nawet tego, by telefon wpadł nam do wody. Urządzenie, które nie posiada zgodności z żadną z norm wodoszczelności, może być wrażliwe nawet na wystawienie na większy deszcz. Tymczasem woda i wilgoć – jeśli nie zostały usunięte w odpowiedni sposób, mogą poczynić nieodwracalne szkody.

Za mało pamięci RAM dla uruchamianych aplikacji

Chwilowe problemy z reagowaniem na dotyk mogą się zdarzyć także wtedy, gdy na kilkuletnim smartfonie próbujemy uruchamiać nowe, łakome na zasoby pamięci operacyjnej aplikacje. Starsze smartfony miały o wiele mniej RAM niż obecne, w efekcie, gdy uruchomimy zbyt wymagające programy, mogą one zawieszać telefon, finalnie powstanie wrażenie, że urządzenie nie reaguje na dotyk.

Uszkodzenia fizyczne/awaria elektroniki

Ekran może przestać działać w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Bywa, że po prostu upadnie tak, że szyba ekranu w ogóle się zbije (wówczas przynajmniej mamy namacalną przyczynę). Są jednak sytuacje, w których nawet większy wstrząs lub niepowodujący widocznych śladów upadek z małej wysokości może spowodować powstanie wewnętrznych uszkodzeń – od poluzowania taśm przewodzących dane, po uszkodzenie kluczowych układów elektronicznych). Częstą przyczyną braku działania ekranu jest uszkodzenie tzw. digitizera, czyli elektronicznej taśmy z ramką, która oddziela zewnętrzną szybkę, a powierzchnią ekranu (jest niewidoczna z zewnątrz). To właśnie digitizer jest tym elementem, który rozpoznaje dotyk i przekształca go w odpowiednie komendy.

Sposoby na to, by przywrócić działanie dotykowego ekranu

Wiele osób może sobie w tym momencie zadać pytanie – jak wprowadzić zmiany na telefonie, jeśli nie reaguje on na dotyk? Odpowiedź jest prosta – część operacji można wykonać przyciskami na obudowie, inne – jeśli telefon włącza się – wykonamy za pomocą myszy komputerowej. Tak, do smartfona (a przynajmniej do większości nowoczesnych modeli) można podłączyć, przez gniazdo USB-C, klasyczną mysz komputerową (klawiaturę zresztą też). Potrzebna będzie jedynie przejściówka.

Ponowne uruchomienie telefonu

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, gdy ekran smartfona nie reaguje, jest po prostu restart urządzenia. Można to zrobić, nawet jeśli ekran zupełnie nie działa, wystarczy przytrzymać przycisk zasilania przez ok. 20 sekund. Jeśli dysponujemy myszką, można przytrzymać przycisk wyłącznika, a potem kliknąć odpowiednią komendę na ekranie. Gdy już uda się nam ponownie uruchomić smartfona, w większości przypadków ekran będzie znów działać, gdyż zwykle brak reakcji wynika po prostu z przeciążenia pamięci, a ta jest zwalniana w trakcie restartu.

Tryb awaryjny

Każdy smartfon można uruchomić w trybie awaryjnym. To co prawda nie usunie ewentualnej awarii, ale pozwoli ustalić ważną rzecz – czy problem powoduje jakaś zainstalowana na urządzeniu obca aplikacja. W trybie awaryjnym telefon włącza się bowiem wyłącznie z aplikacjami od producenta urządzenia, czyli z praktycznie czystym systemem. Jeśli po wykonaniu rozruchu w trybie awaryjnym urządzenie działa normalnie, oznacza to, że awarię ekranu powoduje któraś z ostatnio instalowanych aplikacji lub aktualizacji do nich. Rozwiązaniem będzie jej odinstalowanie, a jeśli instalowaliśmy kilka, usunięcie ich wszystkich.

Włączenie trybu awaryjnego jest proste. Wystarczy przytrzymać przycisk zasilania do momentu, aż telefon zacznie się wyłączać, a ekran stanie się czarny. Gdy telefon zacznie procedurę restartu, trzeba poczekać, aż na ekranie pojawi się logo producenta (najczęściej z marką i modelem telefonu), w tym momencie trzeba przycisnąć przycisk zmniejszania głośności i przytrzymać go do momentu całkowitego uruchomienia. Urządzenie powinno wówczas działać w trybie awaryjnym. By wyjść z tego trybu, wystarczy znów ponownie (standardowo) uruchomić telefon.

Zdjęcie folii ochronnej i oczyszczenie ekranu

Jednym z prostszych sposobów na przywrócenie działania dotyku może być po prostu zdjęcie folii ochronnej i wyczyszczenie ekranu, chociażby szmatką z mikrofibry, którą zwykle czyścimy okulary. Jak wcześniej wspomniałem, niektóre folie mogą być po prostu za grube dla naszego modelu telefonu, zdarza się (choć bardzo rzadko), że pochodząca z niesprawdzonego źródła folia jest wyposażona w klej, który hamuje właściwości przewodnictwa elektrycznego, co powoduje, że urządzenie (zdarza się, że po dłuższym czasie) przestaje reagować. Czasem nawet dobrą folię po prostu nieodpowiednio nałożymy, dostaną się pod nią zanieczyszczenia, które zaburzają jej pracę.

Jeśli proste metody, takie jak ponowne uruchomienie, dezinstalacja nowych aplikacji czy wyczyszczenie ekranu nie zadziałają, jedynym wyjściem może się okazać oddanie smartfona do serwisu. Lepiej w takiej sytuacji udać się do profesjonalnego miejsca, gdzie będziemy mieć pewność, że naprawa będzie sprawna i skuteczna.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane