Czwartek , 21 Listopad 2024

Elektrośmieci, czyli co zrobić z zużytym sprzętem elektronicznym

   27.11.2023
Zakup nowego sprzętu elektronicznego zawsze daje dużo radości i satysfakcji, coś jednak trzeba zrobić z urządzeniami już zużytymi. Jeszcze kilka lat temu można je było bez przeszkód wyrzucać na zwykły śmietnik, teraz jednak zasady się zmieniły i postępowanie z elektrośmieciami regulują odrębne przepisy. Zwiększyła się także świadomość ekologiczna ludzi, dlatego staramy się zrobić wszystko, by nie zanieczyszczać naszego środowiska trudnymi odpadami, a do takich bezwzględnie należą pozostałości po urządzeniach elektronicznych. W tym artykule wyjaśnimy, co to są elektrośmieci i jakie są sposoby ich skutecznego recyklingu.
Jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD/RTV z domu? Fot. Unsplash

PojÄ™cie elektroÅ›mieci to koncept stosunkowo Å›wieży. KiedyÅ› nie rozdzielano „resztek” po urzÄ…dzeniach elektrycznych od wszystkich innych odpadków i razem lÄ…dowaÅ‚y one na zbiorczych wysypiskach. Wraz z pojawieniem siÄ™ segregacji odpadów zaczÄ™to jednak je oddzielać od innych rodzajów pozostaÅ‚oÅ›ci. Wynika to z kilku powodów, wymaga tego przede wszystkim ich charakterystyka, nie sÄ… to proste odpadki, tak jak wiÄ™kszość tego, co trafia do naszych koszy. Jest to zwykle sprzÄ™t bardzo zÅ‚ożony: z wielu różnych tworzyw, materiaÅ‚ów i substancji chemicznych, które po przypadkowym uwolnieniu do Å›rodowiska mogÅ‚yby siÄ™ stać poważnym dla niego zagrożeniem. Z tego też powodu ustalono, że tego typu odpady powinny być skÅ‚adowane osobno i poddane dokÅ‚adnemu recyklingowi. ZwÅ‚aszcza że można z nich odzyskać wiele przydatnych komponentów.  Ma to wartość nie tylko ekologicznÄ…, ale i ekonomicznÄ…, zwÅ‚aszcza przy coraz uboższych zasobach surowcowych takie odzyskiwanie bÄ™dzie miaÅ‚o z czasem ogromne znaczenie gospodarcze.

Czym są elektrośmieci?

W tej chwili definicja elektroÅ›mieci obejmuje wszystkie urzÄ…dzenia elektryczne i elektroniczne, które trwale uszkodziÅ‚y siÄ™ lub zużyÅ‚y i nie sÄ… zdatne do naprawy, a tym samym powinny zostać zutylizowane. Tego typu odpady majÄ… nawet swojÄ… profesjonalnÄ… nazwÄ™: ZSEE, czyli zużyty sprzÄ™t elektryczny i elektroniczny. Do elektroÅ›mieci zaliczajÄ… siÄ™ wszystkie urzÄ…dzenia, które do sprawnego dziaÅ‚ania wymagaÅ‚y zasilania prÄ…dem elektrycznym z sieci lub miaÅ‚y zasilanie akumulatorowe oraz bateryjne.

Podział elektrośmieci

To, w jaki sposób należy utylizować elektroÅ›mieci, jest uzależniony od tego, z jakiej grupy dany sprzÄ™t pochodzi. Najważniejszymi cechami sÄ… tu wielkość urzÄ…dzenia oraz sposób jego wykonania i przeznaczenie. I tak wyróżniamy:

SprzÄ™t RTV, czyli telewizory, urzÄ…dzenia kina domowego, ale też elektroniczne instrumenty muzyczne (np. klawiszowe), sprzÄ™t muzyczny – wieże, wzmacniacze, kolumny.

Wielkogabarytowy sprzÄ™t AGD, do którego zalicza siÄ™ przede wszystkim pralki lodówki zmywarki, ale też zamrażarki kuchenki, grzejniki elektryczne, klimatyzatory, piekarniki, duże wentylatory.

MaÅ‚ogabarytowy sprzÄ™t AGD. SÄ… to sprzÄ™ty bardzo podobne do poprzedniej kategorii, jednak znajdujÄ… siÄ™ tu guni urzÄ…dzenia mniejsze, na przykÅ‚ad odkurzacze, suszarki do wÅ‚osów, lokówki, mÅ‚ynki do kawy, golarki, trymery.

UrzÄ…dzenia telekomunikacyjne i informatyczne. Do tej kategorii zalicza siÄ™ przede wszystkim drobny sprzÄ™t elektroniczny, zwÅ‚aszcza ten, który pozwala na nawiÄ…zywanie poÅ‚Ä…czeÅ„ z sieciÄ… i innymi użytkownikami. Do tej podgrupy zaliczamy przede wszystkim smartfony, ale też komputery stacjonarne, laptopy, tablety, palmtopy, a nawet drukarki i kalkulatory.

WażnÄ… kategoriÄ… elektroÅ›mieci sÄ… urzÄ…dzenia oÅ›wietleniowe. Jest tam wszystko, co pozwala nam na oÅ›wietlenie domu lub mieszkania. Zaliczamy tu wiÄ™c wszelkie lampki, Å›wietlówki, żarówki, ale też i żyrandole, latarki, a nawet ozdobne oÅ›wietlenie ogrodowe lub choinkowe.

OsobnÄ… kategoriÄ™ i elektroÅ›mieci stanowiÄ… narzÄ™dzia elektryczne. ZnajdujÄ… siÄ™ w niej zarówno urzÄ…dzenia zasilane na prÄ…d sieci, jak i te akumulatorowe. BÄ™dÄ… to przede wszystkim wiertarki, spawarki, lutownice, szlifierki oraz kosiarki, oraz wszelki inny sprzÄ™t, który możemy posiadać w przydomowym warsztacie lub garażu.

Zabawki i sprzÄ™t sportowy. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim wszelkie urzÄ…dzenia sÅ‚użące do zabawy oraz rekreacji. BÄ™dÄ… to elektryczne lalki, pluszaki, sterowane zdalnie samochodziki, ale też wszelkie automaty do gier, kolejki elektryczne. Do kategorii tej zaliczajÄ… siÄ™ też drobne urzÄ…dzenia typu wearables – zegarki elektroniczne, smartbandy itp.

Do rzadziej Spotykanych w naszych domach urządzeń należeć będą przyrządy medyczne (chociażby ciśnieniomierze) oraz przyrządy kontrolujące, czyli wszelkiego rodzaju czujniki (np. dymu, termostaty, regulatory ciepła).

Elektrośmieci

ElektroÅ›mieci należy utylizować w Å›ciÅ›le okreÅ›lony sposób

Jak utylizować elektrośmieci?

Najważniejsze jest, by urzÄ…dzeÅ„ ze wszystkich tych kategorii nie wyrzucać wraz z innymi Å›mieciami. Warto pamiÄ™tać, że na przykÅ‚ad zepsutego plastikowego robota kuchennego nie wyrzucamy do odpadów z tworzyw sztucznych, co by sugerowaÅ‚ materiaÅ‚ obudowy, a wÅ‚aÅ›nie do odpadków elektryczno-elektronicznych. Tak samo zużytych żarówek nie wyrzucamy do kontenerów przeznaczonych na skÅ‚adowanie szkÅ‚a. Bardzo ważne jest też, by pod żadnym pozorem do zmieszanych Å›mieci nie wrzucać baterii.

W tym momencie istnieje kilka podstawowych sposobów na pozbycie siÄ™ zużytych urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych:

Możemy je samodzielnie wywieźć do specjalnego punktu skÅ‚adowania elektroÅ›mieci. Tego typu miejsce znajduje siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie w każdej gminie i jest wyznaczone przez samorzÄ…d. Numery telefonów i adresy takich punktów można znaleźć na stronach lokalnej administracji. Na rynku funkcjonuje też wiele firm prywatnych, które siÄ™ tym zajmujÄ… (zarabiajÄ…c na odzyskanych w toku utylizacji materiaÅ‚ach).

Dość popularnym sposobem na pozbycie siÄ™ niepotrzebnych i zużytych urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych,  sÄ… organizowane przez lokalne wÅ‚adze otwarte zbiórki elektroÅ›mieci. Tego typu eventy sÄ… organizowane co kilka miesiÄ™cy, z reguÅ‚y nie rzadziej niż raz do roku. Wielu miejscach przy urzÄ™dach gminnych i miejskich istniejÄ… staÅ‚e, niewielkie punkty, na których można pozostawiać zużyty sprzÄ™t komputerowy lub maÅ‚e AGD.

Zużyte baterie można (a nawet trzeba) oddawać do specjalnych pojemników, które sÄ… wystawione niemal w każdym wiÄ™kszym sklepie (dyskonty, markety).

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbywanie siÄ™ elektroÅ›mieci z domu, jest oddanie starego urzÄ…dzenia przy zakupie nowego. DziaÅ‚a to na takiej zasadzie, że kupujÄ…c nowy telewizor lub pralkÄ™, możemy oddać sprzedawcy naszÄ… starÄ… bÄ…dź zepsutÄ…. Możemy to zrobić samodzielnie, przywożąc zużyty sprzÄ™t do sklepu i oddać go do specjalnego magazynu w dniu zakupu. JeÅ›li natomiast sprzedawca dostarcza nam sprzÄ™t do domu, może zabrać stary tym samym transportem. Przy zakupie nowego sprzÄ™tu AGD/RTV warto sprawdzać, czy sklep nie organizuje promocji na odbiór starych i zużytych urzÄ…dzeÅ„. CzÄ™sto taka akcja wiąże siÄ™ nawet z bonifikatami na zakup nowego sprzÄ™tu.

Jakie korzyści daje człowiekowi specjalna utylizacja elektrośmieci?

Specjalna utylizacja elektroÅ›mieci to proces, który niesie wymierne korzyÅ›ci dla Å›rodowiska i gospodarki. Polega on na usuniÄ™ciu z zużytego sprzÄ™tu elektrycznego i elektronicznego elementów, które zawierajÄ… szkodliwe substancje, takie jak oÅ‚ów, rtęć, chrom czy kadm. Te pierwiastki mogÄ… zanieczyÅ›cić glebÄ™ i wodÄ™, a także zagrażać zdrowiu ludzi. Dlatego nie wolno wyrzucać elektroÅ›mieci do zwykÅ‚ego Å›mietnika, lecz należy je dostarczyć do specjalnych punktów zbiórki lub skorzystać z bezpÅ‚atnego odbioru z domu lub firmy. W zakÅ‚adach recyklingowych elektroÅ›mieci sÄ… poddawane rozbiórce i odzyskiwaniu surowców, takich jak stal, szkÅ‚o, miedź, aluminium, srebro czy zÅ‚oto. Te metale można wykorzystać do produkcji nowych urzÄ…dzeÅ„ lub innych wyrobów. DziÄ™ki temu zmniejsza siÄ™ zapotrzebowanie na nowe surowce i oszczÄ™dza siÄ™ energiÄ™. Utylizacja elektroÅ›mieci jest wiÄ™c korzystna zarówno dla ochrony przyrody, jak i dla rozwoju technologii.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz wiÄ™cej urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych/elektrycznych kupujemy i coraz intensywniej je użytkujemy, ilość elektroÅ›mieci stale roÅ›nie. Zepsutego sprzÄ™tu czÄ™sto nie opÅ‚aca siÄ™ naprawiać, wiÄ™c decydujemy siÄ™ na jego utylizacjÄ™. RosnÄ…ca ilość odpadów tego typu jest także pochodnÄ… planowanego postarzania produktu, czyli powszechnej strategii producentów urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych, która objawia siÄ™ projektowaniem towarów o ograniczonym czasie realnego użytkowania. To oznacza, że niemal każdy sprzÄ™t elektroniczny, który wyciÄ…gamy z pudeÅ‚ka, zaczyna siÄ™ zużywać o wiele szybciej, niż by to wynikaÅ‚o z jego fizycznej trwaÅ‚oÅ›ci. Organy nadzorcze w wielu krajach próbujÄ… z tym walczyć, ale na razie chyba niezbyt skutecznie.

Zużytych sprzÄ™tów nie powinniÅ›my zostawiać w nieodpowiednich miejscach. ElektroÅ›mieci sÄ… szkodliwe dla Å›rodowiska naturalnego i to na wielu pÅ‚aszczyznach. SÄ… dowody, że przyczyniajÄ… siÄ™ do powstawania zmian nowotworowych, elektroodpady sÄ… również źródÅ‚em oÅ‚owiu, który w Å‚atwy sposób dostaje siÄ™ do krwi, a nastÄ™pnie do najważniejszych organów w ludzkim organizmie, m.in. do wÄ…troby. Tylko 17% elektroÅ›mieci na Å›wiecie jest poddawanych recyklingowi. W Polsce sytuacja jest na szczęście lepsza, szacuje siÄ™, że w naszym kraju utylizacji podlega 60% e-Å›mieci wprowadzonych na rynek.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane