Sobota , 23 Listopad 2024

Funkcje telewizorów z Androidem 12 o których warto wiedzieć

   08.03.2023
Android 12 zadomowił się już na smartfonach, rok 2023 będzie czasem, kiedy ten system operacyjny pojawi się też na kompatybilnych telewizorach. W tym tekście omówimy najciekawsze funkcje, które przyniesie on użytkownikom smart TV.
Android 12 TV przynosi sporo przydatnych funkcji. Fot. Unsplash

O tym, jak funkcjonalny i elastyczny jest Android od Google, wiedzą miliony użytkowników smartfonów działających pod kontrolą tego oprogramowania na całym świecie. Mniej osób wie natomiast, że ów system odpowiada także za pracę znacznej części dostępnych w sklepach telewizorów – co zresztą daje im szereg funkcji i możliwości, w znacznej części niedostępnych na sprzęcie z innymi systemami.

Przede wszystkim jest to dostęp do zasobnej bazy aplikacji Google – Android TV jest bowiem niemal tym samym systemem co oprogramowanie smartfonów, posiadacze odpowiedniego sprzętu zyskują zatem dostęp do wielkiej bazy programów zgromadzonych przez amerykańskiego giganta. System Android TV jest też znacznie częściej aktualizowany niż „zamknięte” systemy operacyjne dużej części innych producentów telewizorów, co sprawia, że ze sprzętem tego typu przez dłuższy czas mamy dostęp do właściwie wszystkich nowych funkcji. Oprogramowanie „zwykłych” smart telewizorów starzeje się szybciej, tu natomiast pojawiają się liczne nowe wersje i to jeszcze przez długie lata po zakupie.

Dla wielu osób ogromną zaletą urządzeń Android TV jest także duża liczba opcji konfiguracyjnych i możliwości personalizacji – często niedostępnych w innych typach telewizorów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze nowości, jakie trafią do telewizorów po zainstalowaniu na nich systemu operacyjnego Android 12.

Przełącznik dostępu do mikrofonu/kamery

Jedną z funkcji, która zyskała bardzo pozytywne opinie, dbających o prywatność użytkowników Androida 12 na smartfonach, jest zakres kontroli nad sensorami, jaką daje im ten system. Użytkownicy Dwunastki mogą bowiem całkowicie wyłączyć kamerę i mikrofon swojego telefonu, dezaktywując je z poziomu panelu szybkich ustawień.

Google, który szybko zauważył, jak dużym uznaniem cieszy się ta funkcja na smartfonach, zaimplementował ją także w systemie Android 12 dla telewizorów. Aby całkowicie wyłączyć wbudowane w urządzenie mikrofon oraz kamerę, należy wejść do ustawień preferencji urządzenia i tam znaleźć odpowiedni przełącznik.

Funkcja ta przyda się szczególnie wtedy, gdy części aplikacji przyznaliśmy już prawo do korzystania z kamery/mikrofonu (np. przy ich instalacji), a teraz nie będzie nam się chciało szukać każdej z nich i ręcznie odbierać im to uprawnienie. Od tej pory wystarczy nacisnąć odpowiedni przełącznik w ustawieniach telewizora, a mikrofon/kamera telewizora zostanie natychmiast wyłączona i nie będzie dostępna dla żadnych programów. Koniec z obawami, że ktoś nas nasłuchuje lub podgląda.

Wskaźnik użycia mikrofonu i kamery

Obawy o bezpieczeństwo związane z faktem, że aplikacje zainstalowane na telewizorze mogą nas nagrywać, skłoniły Google do wprowadzenia funkcji, która polega na tym, że gdy tylko kamera lub mikrofon są używane, odpowiednia ikona natychmiast pojawia się na ekranie. Użytkownik wie zatem kiedy i jaki sensor używany jest przez system lub zainstalowane na nim aplikacje.

Gdy mamy telewizor z Androidem 12, nie ma mowy, byśmy zostali nagrani niezauważenie, bez naszej wiedzy. Podobnie jak w przypadku funkcji dezaktywacji mikrofonu/kamery, tak i kontrolka ich użycia najpierw zawitała na smartfony, jednak teraz trafi na telewizory i ma szansę doskonale się sprawdzić w zapewnieniu użytkownikom maksimum prywatności.

Zmienna częstotliwość odświeżania ekranu

Funkcja ta była dotychczas znana użytkownikom, chociażby Apple TV, a urządzenia z Androidem niestety omijała, teraz się to (wreszcie) zmieni. Android TV 12 wprowadził bowiem nowe ustawienie o nazwie „Dopasuj szybkość odświeżania ekranu” w ustawieniach Wyświetlacz i dźwięk.

Funkcja ta pozwoli ekranowi automatycznie przełączać częstotliwość odświeżania w zależności od tego, jaki typ treści zostanie na nim wyświetlony. Przykładowo – telewizor będzie umieć zmienić częstotliwość odświeżania z 24 fps na 60 fps w zależności od rodzaju wideo lub aplikacji wyświetlanej na ekranie. Celem tej funkcji będzie wyeliminowanie uciążliwego migotania lub zacinania się w niektórych sytuacjach, a także ogólny wzrost jakości tego, co widać na ekranie. Jeśli jednak wolimy oglądanie przez cały czas z maksymalną szybkością odświeżania i nie obawiamy się zacięć, będzie też naturalnie opcja wyłączenia tego ustawienia.

Szybkie łączenie z Wi-Fi

Każdy, kto podłączał nowy telewizor do sieci domowego internetu bezprzewodowego, wie, jak uciążliwe jest wprowadzanie długiego hasła Wi-Fi za pomocą klawiatury pilota. Wszystko wskazuje na to, że Google w końcu weźmie pod uwagę głośne narzekania użytkowników i zobaczymy niezwykle przydatną funkcję Quick Connect w Android TV 12.

Sprawi ona, że nie będzie już trzeba ręcznie wpisywać hasła na ekranie telewizora, zamiast tego zostanie wygenerowany kod QR, który użytkownicy smartfonów będą mogli zeskanować swoim telefonem. Po zeskanowaniu na smartfonie otwarta zostanie specjalna strona, na której będzie można podać hasło do Wi-Fi z pomocą klawiatury telefonu, co będzie znacznie łatwiejsze.

Energooszczędny tryb czuwania

W telewizorach z Androidem od dłuższego czasu funkcjonuje opcja, która pozwala na samoczynne wygaszenie ekranu po dłuższej nieaktywności użytkowników. Dotychczas miała ona jednak bardzo ograniczone możliwości konfiguracji, całe szczęście od Androida 12 TV to się jednak zmieni.

Całość zostanie przeniesiona do ustawienia menu „Oszczędzanie energii” i zyska bardziej elastyczne opcje czasowe. Zamiast więc wybierać jedynie spośród kilku dostępnych odgórnie opcji, każdy użytkownik będzie mógł lepiej dopasować to ustawienie do własnych preferencji. Wyłączanie ekranu po krótszym okresie bezczynności z pewnością przyczyni się do zmniejszenia rachunków za prąd.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane