ZdarzajÄ… siÄ™ sytuacje, kiedy któryÅ› z podzespoÅ‚ów komputera przestaje dziaÅ‚ać, wymaga wymiany lub przeglÄ…du. Zdarza siÄ™ też, że chcemy na przykÅ‚ad zwiÄ™kszyć ilość pamiÄ™ci RAM, lub dodać dysk SSD, dziÄ™ki czemu stosunkowo niedużym kosztem można podnieść wydajność caÅ‚ego zestawu. Niezależnie od tego, jaki powód nam przyÅ›wieca, przy każdym tego typu dziaÅ‚aniu i ingerencji w sprzÄ™t konieczna jest peÅ‚na znajomość specyfikacji technicznej naszego komputera. Jest to niezbÄ™dne, ponieważ na przykÅ‚ad zakupione w celu rozbudowy podzespoÅ‚y dodatkowe mogÄ… po prostu nie pasować (lub nie osiÄ…gać peÅ‚nej wydajnoÅ›ci), jeżeli bÄ™dÄ… nieodpowiednie (niezgodne z możliwoÅ›ciami i niepasujÄ…ce do zÅ‚Ä…cz posiadanej pÅ‚yty gÅ‚ównej).
Na szczęście istnieje przynajmniej kilka możliwoÅ›ci sprawdzenia, co dokÅ‚adnie znajduje siÄ™ pod maskÄ… naszego sprzÄ™tu. SÄ… to zarówno aplikacje wbudowane w system Windows, jak i dedykowane, a przy tym bardzo szczegóÅ‚owo obrazujÄ…ce stan naszego sprzÄ™tu programy firm trzecich.
Jak sprawdzić, jaki sprzęt zainstalowany jest na komputerze?
Za pomocą wbudowanych w system usług
Najbardziej podstawowym elementem wbudowanym w system Windows, którym możemy sprawdzać, co kryje siÄ™ w obudowie naszego laptopa lub komputera stacjonarnego, jest systemowa aplikacja Menedżer urzÄ…dzeÅ„. By jÄ… uruchomić, wystarczy w polu wyszukiwania na pasku zadaÅ„ wpisać sÅ‚owo „menedżer”. Na liÅ›cie, która siÄ™ od razu pojawi, na pierwszym miejscu powinna siÄ™ wyÅ›wietlić nazwa „Menedżer urzÄ…dzeÅ„”. Klikamy na niÄ… i tym samym otwieramy.
Widok Menedżera urządzeń w Windows
W Menedżerze urzÄ…dzeÅ„ znajdujÄ… siÄ™ podstawowe informacje na temat zainstalowanego w komputerze sprzÄ™tu, na przykÅ‚ad rodzaj i typ procesora, kart dźwiÄ™kowych, sieciowych, karty graficznej, kamer, anteny Wi-Fi, Bluetooth, dysków, myszy klawiatury i wielu innych.
Menedżer urządzeń pokazujący nieprawidłowe działanie sprzętu
Co ważne, można tam też aktualizować sterowniki, a także wÅ‚Ä…czać lub wyÅ‚Ä…czać poszczególne urzÄ…dzenia. Gdy którekolwiek z urzÄ…dzeÅ„ powoduje jakiÅ› konflikt sprzÄ™towy (lub dziaÅ‚a nieprawidÅ‚owo), to wyÅ›wietli siÄ™ przy nim, na liÅ›cie — odpowiednio oznaczona informacja. Można wtedy prawym przyciskiem myszy wyÅ‚Ä…czyć takie urzÄ…dzenie, eliminujÄ…c – przynajmniej tymczasowo kÅ‚opoty z jego pracÄ….
By poznać wielkość zainstalowanej na komputerze pamiÄ™ci RAM, a także na przykÅ‚ad wersjÄ™ zainstalowanego systemu operacyjnego Windows, należy uruchomić panel Informacje o systemie. Najszybciej tÄ™ operacjÄ™ można przeprowadzić w systemie Windows 10, gdzie wystarczy w polu wyszukiwania na pasku zadaÅ„ wpisać frazÄ™ „Informacje o systemie”, nastÄ™pnie z listy, która siÄ™ wyÅ›wietli wybrać aplikacjÄ™ o tej samej nazwie i uruchomić jÄ….
Panel Informacje o systemie Windows
Na stronie, która siÄ™ otworzy, zobaczymy podstawowe informacje na temat naszego komputera. Jego nazwÄ™, rodzaj i szybkość zainstalowanego procesora, a także ilość dziaÅ‚ajÄ…cej pamiÄ™ci RAM.
We wczeÅ›niejszych wersjach systemu tÄ™ samÄ… opcjÄ™ możemy otworzyć klikajÄ…c prawym przyciskiem myszy ikonÄ™ Mój komputer i z menu, które siÄ™ otworzy wybrać pozycjÄ™ WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Ta sama opcja dziaÅ‚a zresztÄ… w systemie Windows 10, tyle że tu z reguÅ‚y ikona „Mój komputer” jest domyÅ›lnie na pulpicie wyÅ‚Ä…czona.
WadÄ… rozwiÄ…zaÅ„ wbudowanych w system operacyjny jest to, że choć padajÄ… one informacje dość przydatne i w wielu sytuacjach zupeÅ‚nie wystarczajÄ…ce, to nie znajdziemy tam jednak wielu kluczowych parametrów sprzÄ™tu. Na przykÅ‚ad typu i modelu zainstalowanej na w obudowie pÅ‚yty gÅ‚ównej. A akurat to bÄ™dzie najważniejsze przy rozbudowie. W aplikacjach systemowych nie znajdziemy też na przykÅ‚ad wyników pracy i zapisów czujników, które sÄ… zainstalowane w poszczególnych urzÄ…dzeniach, a podajÄ…cych na przykÅ‚ad temperaturÄ™ ich pracy, czy stopieÅ„ zużycia – jak w przypadku dysków SSD.
Identyfikacja sprzętu za pomocą dodatkowego oprogramowania
Jednym z najbardziej wszechstronnych programów do identyfikacji sprzÄ™tu jest darmowa aplikacja CPU-Z. Wbrew nazwie jest ona bardziej wszechstronna, niż siÄ™ wydaje. Z jej pomocÄ… uzyskamy informacje nie tylko na temat samego procesora (CPU), ale także dokÅ‚adnych parametrów zainstalowanej pamiÄ™ci RAM (wraz z jej typem, taktowaniem, a nawet producentem mikroukÅ‚adów), modelu i nazwy pÅ‚yty gÅ‚ównej, dziÄ™ki któremu bÄ™dziemy mogli pobrać peÅ‚nÄ… specyfikacjÄ™ ze strony producenta, a także karty typu graficznej zainstalowanej na komputerze (wÅ‚Ä…cznie z jej taktowaniem oraz wielkoÅ›ciÄ… pamiÄ™ci VRAM).
Aplikacja CPU-Z
To kolejny, także bezpÅ‚atny program, dziÄ™ki któremu nie tylko zidentyfikujemy dokÅ‚adnie posiadany sprzÄ™t, ale też odczytamy zapisy z niemal wszystkich czujników wbudowanych kluczowe podzespoÅ‚y, a tych w każdym PC jest bardzo wiele. PrzydajÄ… siÄ™ zwÅ‚aszcza temperatury procesorów, chipsetu i dysków twardych, gdyż pozwalajÄ… siÄ™ zorientować jak chÅ‚odzenie naszej maszyny radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepÅ‚ego powietrza z wnÄ™trza obudowy. Zbyt wysokie temperatury powinny być sygnaÅ‚em do tego, że należy oczyÅ›cić z kurzu (dotyczy gÅ‚ównie laptopów) lub po prostu zmienić chÅ‚odzenie na wydajniejsze – z bardziej efektywnym radiatorem i wentylatorami.
Aplikacja HWInfo64
ZnajÄ…c już wszystkie parametry komputera, zwÅ‚aszcza model pÅ‚yty gÅ‚ównej, który definiuje dostÄ™pne zÅ‚Ä…cza i obsÅ‚ugiwane technologie procesora, możemy Å›miaÅ‚o myÅ›leć o rozbudowie.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE