Czwartek , 21 Listopad 2024

Jak blokować niechciane strony internetowe? Podpowiadamy

   11.09.2023
Zapewne często zastanawiasz się, co twoje dziecko robi, przeglądając Internet. By nie martwić się o to, czy nie natrafia przypadkiem na jakieś nieodpowiednie dla siebie treści, są wyboru 2 drogi: zwracająca uwagę aplikacja do kontroli rodzicielskiej lub metoda prostsza i bardziej „ukryta” – ręczne blokowanie wybranych stron w samej przeglądarce. W tym artykule wyjaśnimy jak użyć tej drugiej metody.
Blokowanie groźnych stron internetowych może być dobrym zabezpieczeniem przed niebezpiecznymi treściami i atakiem na nasz komputer. Fot. Unsplash

Internet jest miejscem, w którym można znaleźć wiele treści. Część z nich jest bardzo pozytywna i ma spory walor edukacyjny, jednak są tam też mniej wartościowe, a czasem groźne rzeczy, na które nie chcielibyśmy, aby nasze dzieci kiedykolwiek natrafiły. Są też witryny po prostu niebezpieczne — my dorośli z reguły wiemy jakich stron unikać oraz jakie działania na nich mogą się okazać szkodliwe (choćby klikanie w podejrzane linki). Dzieci należy przed tym skutecznie chronić.

I choć cały czas tworzone są listy witryn niebezpiecznych, tak zwane URL Blacklist, które są implementowane do niektórych przeglądarek internetowych, to ciągle pojawiają się witryny nowe i mocno podejrzane, oraz po prostu takie, na które nasze pociechy nie powinny w ogóle trafić. W tej sytuacji umiejętność blokowania pojedynczych stron bezpośrednio przeglądarce może się nam jako rodzicom bardzo przydać.

Możliwość blokowania stron internetowych przyda się zresztą nie tylko w domu. Z tej funkcji od dawna korzystają duże korporacje, które blokując niektóre rozrywkowe strony internetowe, ograniczają zjawisko „cyberlenistwa”, Czyli wykorzystywania służbowego sprzętu do przeglądania prywatnych treści w czasie pracy. W czasach, gdy dzieci wiele godzin dziennie spędzają w sieci, często bez naszego nadzoru taka blokada może mieć szczególny sens. Ta z pozoru restrykcyjna funkcja przyda się także nam samym, w domu, zwłaszcza jeśli pracujemy zdalnie. Zablokowanie niektórych stron pozwoli się bowiem lepiej skupić na pracy i wyeliminować zbędne rozpraszacze. Zablokowanie samych podejrzanych witryn spowoduje też unieszkodliwienie ewentualnych  niebezpiecznych linków do nich, które mogą się — zwodniczo — pojawić na innych, z pozoru bezpiecznych stronach­.

Jak zablokować dostęp do „złych” stron internetowych na całym komputerze?

Zanim wyjaśnimy, jak zablokować szkodliwe witryny internetowe bezpośrednio przeglądarce, najpierw pokażemy jak zablokować wybrane strony internetowe na całym komputerze, niezależnie od programu, w którym będziemy przeglądać sieć WWW. Jest to zadanie dość proste, wystarczy zmodyfikować zawartość jednego pliku. Czynność tę może wykonać jedynie administrator komputera i tylko on będzie w stanie później przywrócić wszelkie uprawnienia do przeglądania. Użytkownicy korzystający z kont „Gościa” lub kont z ograniczonymi uprawnieniami, nie będą mogli samodzielnie dokonać zmian, ani obejść tych zabezpieczeń.

Jak więc wprowadzić te zmiany? To proste, na początek należy otworzyć dysk twardy, na którym zainstalowany jest system Windows. Zwykle jest to C:, następnie należy znaleźć folder Windows, a w nim folder System 32. W dalszych krokach kolejno schodzimy do podkatalogów drivers oraz etc, w tym ostatnim odszukujemy i za pomocą systemowego notatnika otwieramy plik o nazwie host. Na samym dole tego dokumentu znajduje się lista witryn zablokowanych na naszym komputerze, poprzedzonych kodem 127.0.0.1. Jeśli chcemy do tej listy dodać jakieś nowe, własne pozycje możemy to zrobić, musimy użyć tylko tego samego wzoru, według którego wpisane zostały poprzednie. Na koniec plik należy zapisać (zastępując poprzedni) a komputer zrestartować. Od tego momentu wejście na którąkolwiek witryn z listy będzie niemożliwe.

Blokowanie stron WWW
Hakerzy imają się różnych sposobów, by zainfekować nasz komputer

Blokowanie stron internetowych w przeglądarce

Jeżeli nie chcemy dokonywać zmian w ustawieniach systemowych komputera, możemy skorzystać ze specjalnych dodatków instalowanych do przeglądarek internetowych. Jednym z najpopularniejszych tego typu rozszerzeń jest popularne BlockSite obsługiwane między innymi przez Firefox'a czy Google Chrome. Tego typu aplikacje potrafią nie tylko blokować witryny, ale też przygotowują zestaw interesujących statystyk, który pomaga nam zorientować się, jak korzystamy z sieci.

Po zainstalowaniu wtyczki do przeglądarki – samą wtyczkę odnajdujemy w odpowiednim repozytorium rozszerzeń, innym dla każdej przeglądarki, należy w górnym pasku przeglądarki odszukać menu rozszerzenia, wejść w nie, wybrać opcje i tam, w odpowiednim punkcie wpisać adresy witryn, które chcemy zablokować.

Tego typu rozszerzenia do przeglądarek umożliwiają zresztą zastosowanie także innych funkcji: jedną z najbardziej przydatnych jest blokada niektórych słów kluczowych przy wyszukiwaniu, ustanowienia hasła do zmian itp. Niektóre rozszerzenia pozwalają też przygotować specjalną stronę informacyjną, która będzie wyświetlana w miejscu tej zablokowanej.

Blokowanie stron WWW
Zablokowanie szkodliwych witryn poprawi bezpieczeństwo komputera

Czy da się zablokować witryny internetowe w smartfonie?

Odpowiedź brzmi tak, jednak niestety uprzywilejowani tutaj są tu użytkownicy iPhone’ów, w których listę zablokowanych witryn można samodzielnie dodać do ustawień systemowych smartfona. Można to zrobić przez wejście kolejno do ustawień, opcji czas przed ekranem a w niej punktu ograniczaj treść i prywatność. Następnie klikamy w ograniczenia dotyczące treści oraz zawartość www. Na koniec wybieramy opcję — zawsze blokuj, co pozwali na przygotowanie własnej listy witryn, do których dostęp na tym urządzeniu zostanie zablokowany.

W Androidzie sprawa niestety nie wygląda już tak prosto. Tu należy zainstalować ze sklepu Google Play takie same rozszerzenia, jak w przeglądarce internetowej na komputer, ich konfiguracja wygląda także bardzo podobnie.

Użytkownicy smartfonów mają także możliwość zamówienia blokowania wybranych stron WWW bezpośrednio u operatora, z którego usług korzystają (a także części dostawców internetu domowego), wówczas takie strony zgłaszamy albo w bezpośredniej rozmowie telefonicznej, albo za pomocą SMS na dedykowany do tego numer lub po prostu w aplikacji do obsługi konta. Warto jednak pamiętać, iż z reguły jest to opcja dodatkowo płatna.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane