Komputer to sprzęt dość delikatny, wrażliwy na zmiany temperatury, kurz i wilgoć, ale też skoki napięcia w gniazdkach elektrycznych, czy wreszcie podatny na ataki z zewnątrz dokonane przez hakerów i cyberprzestępców. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć nieprzewidzianych kłopotów i awarii.
Chroń komputer przed nagłą awarią sieci elektrycznej
Nagłe wyłączenie zasilania, chociażby w wyniku awarii sieci, w efekcie burzy itp. może mieć dla naszego komputera opłakane skutki. Uszkodzeniu mogą ulec najważniejsze podzespoły, a co szczególnie groźne, może to spowodować utratę zapisanych na dyskach informacji – plików, zdjęć i innych ważnych dla użytkownika materiałów.
Przed ewentualnymi zakłóceniami napięcia najlepiej chroni komputer odpowiednia listwa przepięciowa, która jest jednym z najważniejszych dla bezpiecznej pracy elementów. Bez niej w ogóle nie należy podłączać komputera do zasilania. Jeśli natomiast szczególnie mocno zależy nam na bezpieczeństwie danych, możemy się zaopatrzyć w zasilacz awaryjny UPS. Jest to nic innego jak specjalny akumulator, który w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej i zaniku napięcia w gniazdkach, pozwoli na bezpieczne zapisanie pracy i wyłączenie komputera.
Twórz backupy, aktualizuj system operacyjny
Jeśli nie chcemy się bać konsekwencji awarii komputera, na którym przechowujemy ważne dane osobiste lub firmowe, warto regularnie tworzyć kopie bezpieczeństwa najważniejszych danych. Godne polecenia są tu zwłaszcza serwisy chmurowe, które często za darmo pozwalają tworzyć nie tylko kopie zapasowe samego systemu, ale i osobistych plików, a nawet ustawień komputera. Takie magazyny chmurowe są zwykle bardzo bezpieczne i odporne na działania cyberprzestępców, dodatkowo pewien zasób miejsca na nich otrzymujemy najczęściej w ogóle bez opłat, co pozwoli na bezproblemowe przechowywanie, chociażby najważniejszych dokumentów. Dają one możliwość dostępu z całego świata, jedyny warunek, to posiadanie łącza internetowego, przez które odbywa się cała komunikacja.
Dla stabilnej i bezpiecznej pracy komputera ważne jest regularne instalowanie poprawek i aktualizacji tworzonych przez autorów systemu operacyjnego i oprogramowania zainstalowanego na naszym sprzęcie. Nowe sterowniki zwykle eliminują błędy starych wersji, co pomaga w utrzymaniu maksymalnie efektywnej pracy sprzętu przez cały czas, w którym jest on użytkowany.
Zabezpiecz komputer przed atakami z zewnątrz
Żyjemy w czasach, w których cyberprzestępczość stała się poważnym problemem. Ataki hakerskie, wyłudzenia danych, a nawet cyberszantaż są powszechne. By nasz komputer był możliwie najbardziej odporny na ataki z zewnątrz, można go wyposażyć w skuteczny pakiet antywirusowy. O ile najbardziej podstawowemu użytkownikowi może wystarczyć wbudowany w Windows 10 i 11 program Defender, tak w przypadku używania komputera do pracy, czy przechowywania na nim cennych plików i dokumentów, warto wyposażyć się w bardziej wszechstronne zabezpieczenia i pomyśleć o jednym z płatnych pakietów antywirusowych.
Rozsądny overclocking
Wśród użytkowników komputerów szybko rośnie moda na ich „podkręcanie”. Wynika to z tego, że część podzespołów każdego PC, zwłaszcza procesor i karta graficzna mają zwykle pewien zapas mocy, który przy odpowiednim ich skonfigurowaniu można wykorzystać. Procedura ta wymaga jednak (a przynajmniej powinna) sporej fachowej wiedzy, a osoby nieobeznane z nią – dla dobra własnego sprzętu – powinny raczej z niej zrezygnować. Po pierwsze każdy konkretny kawałek elektroniki jest inny – to, że w internecie znajdziemy dokładny opis tego, jak ktoś na podobnym urządzeniu uzyskał imponujące efekty, wcale nie musi oznaczać, iż z nami będzie tak samo, że nam się to uda. Różnice pomiędzy podzespołami tej samej klasy potrafią być w tym zakresie znaczne. Wymaga to po prostu wyczucia specjalisty, a przynajmniej dużego doświadczenia. Tymczasem nieodpowiednie przetaktowanie bez zabezpieczeń może doprowadzić do poważnej awarii ze zniszczeniem sprzętu włącznie.
Zapewnij komputerowi odpowiednią wentylację
Komputer jak każde urządzenie elektryczne generuje ciepło. Im bardziej wydajny, tym więcej, zwłaszcza jeśli używamy potężnych kart graficznych i wielordzeniowych procesorów. Jednak jego podzespoły, by pracować z pełną wydajnością, nie mogą się przegrzewać. Należy więc zadbać o to, by system chłodzenia w komputerze był adekwatny do mocy sprzętu, musimy też zapewnić obudowie dostęp do powietrza.
Nowoczesne komputery posiadają podzespoły, które stale monitorują własną temperaturę. Jeśli jest ona zbyt wysoka, następuje automatyczne cięcie ich wydajności po to, by spadło generujące ciepło „wykorzystanie” ich mocy. Dla użytkownika wygląda to tak, jakby komputer nagle zaczął się dusić – strony WWW wczytują się wolniej, gry zaczynają klatkować itp. Jest to throtling – zjawisko spotykane przede wszystkim w dużych laptopach, które mają tendencję do przegrzewania. By go uniknąć, warto rozważyć zakup dodatkowych podstawek chłodzących z wbudowanymi wentylatorami, które w razie potrzeby będą wdmuchiwać chłodne powietrze od spodu obudowy laptopa, co pozwoli zmniejszyć temperaturę jego pracy. W przypadku dużych komputerów PC wszystko zależy od odpowiedniej wentylacji wnętrza obudowy. Im więcej odpowiednio ustawionych wiatraków (kierunek przepływu powietrza od przodu do tyłu), tym chłodniejsze będzie wnętrze PC. Znaczenie ma też jakość pasty termoprzewodzącej użytej przy montażu procesora do płyty głównej. Jest to element przenoszący ciepło z najbardziej grzejącego się podzespołu komputera, czyli z procesora do jego radiatora. Nieodpowiednie nałożenie takiej pasty oznacza wyższe temperatury pracy tego elementu, a czasem wręcz uniemożliwienie jego normalnego funkcjonowania.
Czyść wnętrze obudowy komputera
Z czasem we wnętrzu obudowy komputera osiadają znaczne ilości kurzu, co ma wpływ nie tylko na „higienę” całego systemu, ale przekłada się na jego niestabilną pracę.
Niespodziewane, dające się mocno we znaki resety, spadki wydajności nie muszą być oznakami groźnej awarii, ale po prostu zanieczyszczenia wnętrza (najgorsze efekty występują wówczas, gdy kurz zetknie się z wilgocią, może wtedy dojść do groźnego zwarcia). Najprostszym sposobem na uniknięcie lub zmniejszenie stopnia zakurzenia jest wybranie przy zakupie obudowy wyposażonej w odpowiednie wkładki filtrujące i przeciwkurzowe zamontowane tam, gdzie urządzenie „wsysa” powietrze (czyli pod przednim panelem, na spodzie obudowy). Jeśli nie mamy wkładek, wnętrze obudowy należy czyścić z kurzu regularnie, chociażby za pomocą specjalnego, niepodatnego na elektrostatykę pędzelka lub odkurzacza. Jeśli nasz komputer kupiliśmy jako gotowy produkt (nie składaliśmy go sami) należy przeczytać dokładnie warunki gwarancji, gdyż zdarza się, iż w takich przypadkach nie mamy prawa sami otwierać obudowy ze względu na założone tam plomby. Wówczas należy korzystać z serwisów czyszczących sprzedawcy.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE