Utrata hasła do Wi-Fi na komputerze lub smartfonie może być nie lada problemem, zwłaszcza gdy musimy szybko połączyć się z siecią. Nie tylko uniemożliwia to korzystanie z zasobów internetu, ale także utrudnia dostęp do plików i usług w chmurze, co szczególnie dokuczliwe może się okazać przy pracy. Co zrobić, gdy zapomnimy lub zgubimy hasło do sieci bezprzewodowej w domu? Oto kilka możliwych rozwiązań tego problemu.
Metoda 1: Sprawdzamy naklejkę na routerze
Najskuteczniejsze są zawsze rozwiązania najprostsze. Jeśli mamy fizyczny dostęp do routera, który dostarcza sieć internet do urządzeń w naszym domu, można sprawdzić, czy nie ma na nim naklejki z nazwą i hasłem sieci. Prawie wszyscy producenci routerów (zwłaszcza tych od kablówek) umieszczają bowiem takie informacje na spodzie lub boku urządzenia. Jeśli znajdziemy taką naklejkę, pozostaje już tylko wpisać hasło do Wi-Fi na komputerze z Windows i połączyć się z siecią.
Jeśli na routerze jest naklejka, ale hasło z niej nie działa (zostało zmienione w trakcie użytkowania, na co większość routerów pozwala), można po prostu zresetować router i przywrócić ustawienia fabryczne. Aby to zrobić, znajdujemy mały przycisk Reset na tylnej lub bocznej części routera i przytrzymujemy go przez kilka sekund, np. za pomocą spinacza do papieru lub ołówka. Po resecie router uruchomi się ponownie i będzie można połączyć się z siecią Wi-Fi, używając nazwy i hasła domyślnego znajdującego się na etykiecie routera lub w instrukcji obsługi.
Metoda 2: Używamy innego urządzenia już podłączonego do naszego Wi-Fi
Jeśli mamy inne urządzenie, np. smartfon lub tablet, które jest już połączone z domową siecią Wi-Fi, można użyć go, aby sprawdzić i podejrzeć hasło do owej sieci. W zależności od systemu operacyjnego urządzenia należy wejść w ustawienia Wi-Fi i znaleźć opcję pokazania hasła do sieci.
Na przykład, na smartfonie z Androidem trzeba wejść w Ustawienia > Sieć i Internet > Wi-Fi > Ustawienia zaawansowane > Udostępnianie sieci i tam zobaczyć hasło do Wi-Fi. Następnie można wpisać ten klucz na komputerze z Windows i połączyć się z siecią. To powinno rozwiązać problem. Hasło warto sobie przy okazji gdzieś zapisać lub zapamiętać, by nie było konieczne jego ponowne poszukiwanie.
Metoda 3: Wykorzystujemy wiersz poleceń na komputerze z Windows
Jeśli nie mamy dostępu do routera, nie ma żadnej naklejki, nie ma też niestety innego urządzenia podłączonego do domowego Wi-Fi, ale wiemy, iż kiedyś łączyliśmy się z tą siecią komputerze z Windows, z którego właśnie korzystamy, można użyć wiersza poleceń, aby odzyskać hasło do Wi-Fi zapisane w specjalnym pliku na komputerze. W tym celu trzeba wykonać następujące kroki:
- Otwieramy wiersz polecenia w trybie administratora. Aby to zrobić, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę menu Start i wybieramy opcję Terminal Windows (admin) . Można też wyszukać "cmd" w pasku wyszukiwania i następnie kliknąć "Uruchom jako administrator".
- Wpisujemy polecenie netsh wlan show profile i naciskamy klawisz Enter. To polecenie wyświetli listę wszystkich sieci Wi-Fi, których hasła są zapisane na twoim komputerze.
- Wybieramy sieć Wi-Fi, której hasło chcemy zobaczyć. Wpisujemy w tym celu wpisujemy polecenie netsh wlan show profile [nazwa Wi-Fi] key=clear i naciskamy Enter. Zamiast [nazwa Wi-Fi] wpisujemy oczywiście nazwę sieci, z którą chcemy się połączyć. Pojawi się dłuższa lista tekstowa.
- Na koniec znajdujemy na wyświetlonym wyniku sekcję Bezpieczeństwo i sprawdzamy linię o nazwie Key Content. Tam jest właśnie hasło do naszej sieci Wi-Fi.
Podsumowanie
Jak widać odzyskanie hasła do sieci, wcale nie jest tak trudną sprawą. Wystarczy zaledwie kilka czynności, by znów móc się cieszyć z dostępu do internetu. Nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, a „operację” odzyskiwania łatwo przeprowadzimy we własnym zakresie. Są to czynności w pełni bezpieczne.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE