Czwartek , 21 Listopad 2024

Jak oszczędzać transfer danych w telefonie? Oto skuteczne sposoby

   07.08.2024
Pakiety internetowe w telefonach są coraz większe, ale ich zużycie także szybko rośne. Coraz więcej czynności wykonujemy bowiem tylko na smartfonach. Co zrobić, żeby przed końcem miesiąca nie martwić się o przekroczenie limitu lub wykorzystanie całego dostępnego pakietu danych? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek.
Oszczędzanie danych komórkowych pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na telefon. Fot. Unsplash

Współczesne smartfony to prawdziwe elektroniczne kombajny. Mają setki funkcji, z których właściwie każda wymaga niezależnego dostępu do internetu. Jesteśmy na bieżąco ze światem, ale odbywa się to za cenę szybkiego wykorzystania dostępnego pakietu internetowego. Najwięcej danych wymaga oczywiście oglądanie filmów w aplikacjach streamingowych. Jeśli oglądamy filmy w wysokiej jakości, to w ciągu 1,5-godzinnego seansu zużyjemy nawet kilka GB danych. Biorąc pod uwagę, że przeciętny pakiet w typowym abonamencie to ok. 20-30 GB na miesiąc, staje się jasne, że na zbyt wiele nam to nie wystarczy. Streaming to jednak nie wszystko, dane zużywają też inne aplikacje, często w tle, więc nawet nie jesteśmy świadomi, że to właśnie one uszczuplają nasz „zapas internetu”. Dostępu do sieci wymagają, chociażby aplikacje społecznościowe, komunikatory, programy pocztowe (skanują internet w poszukiwaniu nowych wiadomości, pobierają je i zapisują na urządzeniu), ale też i gry. Nawet zwykły banner reklamowy wyświetlający się na z pozoru statycznej stronie WWW zużywa zasoby naszego łącza.

Jeśli dotyczy nas problem zbyt szybko wyczerpującego się pakietu internetowego i na koniec miesiąca często mamy problem ze zwalniającą siecią, nie jesteśmy bezradni. Możemy zaoszczędzić dane na kilka sposobów tak, że pod koniec okresu rozliczeniowego u operatora tych danych jednak nam nie brakowało. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach i ustawieniach.

Tryb oszczędzania danych w smartfonie

Nie każdy ma możliwość zakupu dużego lub dodatkowego (po wyczerpaniu tego pierwszego) pakietu internetowego – w takiej sytuacji możemy jednak zastosować podstawowy mechanizm wbudowany w smartfona, który wydatnie i od razu zmniejszy zużycie internetu. To Tryb oszczędzania danych dostępny zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iPhone’ach. Ten tryb działa w ten sposób, że blokuje aplikacjom możliwość pobierania danych w tle – w ten sposób nic nie dzieje się bez naszej kontroli i przede wszystkim nie czekają nas żadne zaskoczenia. Dostęp do sieci będą mieć tylko te programy, które sami otworzymy. Jak włączyć oszczędzanie danych?

W smartfonach iPhone wchodzimy do Ustawień, następnie otwieramy zakładkę Sieć komórkowa, Opcje danych komórkowych i na koniec wybieramy pozycję Niski transfer danych.

Z kolei w smartfonach z Androidem najpierw wchodzimy do Ustawień, potem do zakładki Sieć i internet, Oszczędzanie danych i tam znajdujemy opcję Włącz/wyłącz oszczędzanie danych, którą włączamy.

Jeśli nie chcemy blokować wszystkich aplikacji (np. pogody, czy poczty), możemy ograniczyć tylko wybrane, np. serwisy społecznościowe, ale też i inne, dowolne programy, które w danej chwili nie są nam potrzebne (nie chcemy, by łączyły się z siecią). By to zrobić, wchodzimy do Ustawień, następnie zakładki Aplikacje, Zarządzaj aplikacjami, tam wybieramy program, który chcemy odciąć od sieci, klikamy i wybieramy opcję Ogranicz użycie danych i gotowe.

Tryb offline w aplikacjach streamingowych

Jeśli zależy nam na oszczędzeniu realnie dużych ilości danych, filmy w aplikacjach streamingowych powinniśmy pobierać w domu, gdy jesteśmy w zasięgu Wi-Fi. Niemal wszystkie aplikacje takie jak Netflix czy Prime Video pozwalają na pobranie pliku z filmem na smartfona w dowolnym momencie. Wówczas nie zużyjemy na jego oglądanie ani jednego MB z mobilnego pakietu danych. Oczywiście warunkiem skuteczności tej metody jest posiadanie w domu stałego łącza z nieograniczonym limitem danych.

W ten sam sposób działają aplikacje do streamingu muzyki – możemy zapisywać do pamięci smartfona całe albumy, playlisty lub pojedyncze utwory. Gdy będziemy ich słuchać poza domem, zostaną odtworzone z dysku, a nie przez sieć.

Zmiana rozdzielczości filmu podczas oglądania

Jeśli nie możemy zapisać filmu do oglądania offline, gdyż np. nie posiadamy stałego łącza w domu, albo po prostu o tym zapomnieliśmy, nadal mamy możliwość (choć już nieco mniejszego) oszczędzania danych. Niezależnie od tego, czy wideo będziemy oglądać w aplikacji streamingowej, czy też przez stronę internetową (chociażby YouTube) możemy po prostu zmniejszyć rozdzielczość oglądanego materiału. Zejście z 4K do 1080p, nie mówiąc już o jeszcze oszczędniejszym 720p, przyniesie kilkukrotny spadek użycia danych. Przy czym na małym ekranie telefonu i tak nie dostrzeżemy istotnego spadku jakości – ten byłby faktycznie widoczny tylko na telewizorze.

Pobieranie aktualizacji aplikacji i systemu ograniczamy do Wi-Fi

Praktycznie wszystkie aplikacje zainstalowane na telefonie, a także sam system operacyjny urządzenia co jakiś czas się aktualizują. Zwykle dzieje się to w tle i nie mamy na to wpływu. Możemy jednak sprawić, że smartfon będzie pobierał aktualizacje tylko wtedy, gdy będzie podłączony do sieci Wi-Fi, co pozwoli zmniejszyć zużycie mobilnych pakietów internetowych.

Odnośnie aktualizacji ze sklepu Google Play na telefonach z Androidem należy kliknąć aplikację sklepu, następnie otworzyć panel konta (okrągła ikona w prawym górnym roku), w kolejnym kroku otworzy się lista , na jej dole znajdziemy Ustawienia – otwieramy je. W otwartym menu wybieramy pozycję Ustawienia sieci, tam będziemy mieć do wyboru kilka ustawień dotyczących zarówno pobierania samych aplikacji jak i tylko aktualizacji do nich, ale też np. automatycznego odtwarzania filmów w otwieranych programach – to też możemy ustawić tak, by dane zużywały się tylko wtedy, gdy jesteśmy w zasięgu Wi-Fi.

Mapy i nawigacja offline

Ta porada może mieć ogromne znaczenie dla zmotoryzowanych i często podróżujących, którzy korzystają z nawigacji lub serwisów mapowych. Większość z tych aplikacji (z Mapami Google włącznie) umożliwia zapis całej trasy lub określonego fragmentu mapy, tak, by można z nich było korzystać nawet wówczas, gdy nie ma dostępu do internetu. Korzyści mamy tu dwie – zmniejszony transfer i zużycie danych, dostęp do map i nawigacji nawet w odludnych miejscach, gdzie nie ma wystarczającego zasięgu sieci.

Korzystanie z map offline jest proste. Wystarczy otworzyć aplikację Google Maps, w prawym górnym rogu wybrać ikonę konta (kliknąć). Otworzy się menu, w którym na jednej z pozycji znajdzie się pozycja Mapy offline, wybieramy ją, następnie na następnej karcie klikamy Wybierz własną mapę. Otworzy się wówczas obszar mapy z ramką – to, co jest w ramce, można zapisać do pamięci smartfona (obszar można zbliżać, oddalać, przesuwać).

Wi-Fi w telefonie zawsze włączone

Wiele aplikacji na telefonie domyślnie korzysta z Wi-Fi zamiast z sieci komórkowej, jeśli tylko znajdzie się w zasięgu domowego internetu. Jeśli zdarza się nam zapomnieć włączyć tę sieć po powrocie do domu (a jej wyłączanie jest zalecane w celu oszczędzania baterii) warto się zastanowić, na czym nam bardziej zależy – jeśli na oszczędzaniu GB z transferu, lepiej po prostu w ogóle nie wyłączać tej sieci – będzie działać w tle, faktycznie zużywać nieco szybciej baterię, ale przynajmniej nie stracimy danych z pakietu wtedy, gdy nie musimy.

Kontrola zużycia danych ułatwi sprawę

Jeśli nie do końca wiemy jakie aplikacje zużywają dane na naszym smartfonie, możemy to sprawdzić w specjalnym menu dostępnym na każdym urządzeniu. W telefonach z Androidem wejdziemy do tego panelu przez Ustawienia, a następnie Połączenia i udostępnianie. W menu tym znajduje się opcja Użycie danych, po kliknięciu w nią naszym oczom powinien się ukazać szczegółowy wykres.

W iPhone’ach najpierw wchodzimy do Ustawień, następnie Sieci komórkowych lub ustawień a na końcu do Danych mobilnych, tam przewijamy w dół strony, by zobaczyć parametry zużycia sieci dla poszczególnych aplikacji.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane