Choć pakiety internetowe Internetu mobilnego oferowane przez operatorów są coraz większe, to jednak nadal oglądanie filmów, zwłaszcza takich w wysokiej jakości (HD i wyższych), może je bardzo szybko zużyć. Bywa też, że na YouTube są po prostu szczególnie przydatne bądź wartościowe dla nas materiały, które chcielibyśmy zachować w prywatnej kolekcji na dłużej. Nigdy nie ma bowiem gwarancji, że dany kanał nie zniknie, a film nie zostanie z niego skasowany przez samego autora.
W takich sytuacjach najlepszym wyjściem będzie pobranie materiału z sieci na własną urządzenie, komputer lub smartfon. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy jak to zrobić.
Pobranie filmu z YouTube jest legalne?
Wiele osób zadaje sobie w tym momencie pytanie: no dobrze, możemy pobrać filmik z internetu na własne urządzenie, ale czy to w ogóle legalne? Odpowiedź jest tu prosta – tak, ale pod pewnymi warunkami. Obowiązujące w Polsce prawo pozwala na pobieranie filmów z sieci, ale tylko w przypadku, gdy są one własnością ich twórców (posiadają oni prawa majątkowe do nich). Tak właśnie jest jednak w serwisie YouTube. Nielegalne będzie w takim przypadku ponowne publikowanie pobranego filmiku na własnym kanale lub w innych miejscach sieci. Tego już nie wolno robić, gdyż uczyni to z nas internetowych piratów. Pobranego filmu możemy używać wyłącznie dla własnych potrzeb (na użytek osobisty). Możemy go swobodnie oglądać, ale nie możemy przesyłać dalej do sieci ani udostępniać osobom trzecim.
Jak pobrać film z YouTube na smartfona
Niestety, pobieranie filmików z YouTube na telefony komórkowe nie jest proste (o ile nie chcemy płacić abonamentu). Choć istnieją programy, które są w stanie to robić (np. GetTube, TubeMate), to nie znajdują się one w oficjalnych sklepach (np. Google Play i Apple Store), a jedynie na zewnętrznych stronach. By z nich skorzystać, musimy na telefonie z Androidem (w jego ustawieniach) wybrać opcję zgody na instalację aplikacji z nieznanych źródeł, czego raczej nie polecam mniej doświadczonym użytkownikom. Wynika to z tego, że w aplikacjach pochodzących ze stron innych niż Google Play czy Apple Store można często znaleźć programy zainfekowane wirusami, lub same w sobie będące trojanami. Osobom, które nie mają doświadczenia w instalacji aplikacji z tego typu źródeł, ciężko będzie odróżnić programy wartościowe od zwyczajnych śmieci, których w sieci jest niestety pełno. Na iPhone’ach jest jeszcze trudniej, gdyż trzeba dokonać jailbreaku (usunięcia ograniczeń nałożonych na system przez Apple) telefonu, a co w ogóle nie jest oficjalnie wspierane i jeszcze niedawno powodowało utratę gwarancji.
W takim przypadku mamy dwie inne, znacznie bezpieczniejsze opcje do wyboru. Pierwsza, najprostsza to po prostu skorzystanie z abonamentu YouTube Premium. Za około 24 zł miesięcznie zyskamy możliwość zapisywania wszystkich dostępnych w serwisie filmów do późniejszego oglądania offline. Po zakupie abonamentu na naszym koncie, przy każdej pozycji w serwisie pojawi się od razu odpowiedni przycisk do „ściągania”, a przy okazji pozbędziemy się uciążliwych reklam. Jeśli jednak nie chcemy płacić, mamy jeszcze jedną możliwość. Możemy po prostu ściągać pliki najpierw na komputer, a dopiero potem z komputera na telefon.
Jak pobrać film z YouTube na komputer?
Jeśli chodzi o pobieranie filmów bezpośrednio z YouTube'a na komputer, to mamy do wyboru więcej opcji. Możemy skorzystać z aplikacji przeglądarkowych, które nie wymagają instalowania na komputerze żadnego dodatkowego oprogramowania, lub jednego z kilku darmowych, lub płatnych, dedykowanych programów, które służą do pobierania treści (nie tylko zresztą z YouTube). Najbardziej popularne z aplikacji przeglądarkowych to:
Interfejs witryny ClipConverter
Działanie wszystkich tych witryn jest bardzo zbliżone do siebie. Po wejściu na każdą z nich widać główny element, jakim jest pasek, w którym należy wpisać (lub wkleić) link do filmiku, który chcemy pobrać. Następnie wybieramy format pliku docelowego oraz uruchamiamy konwersję. Na koniec procesu plik z linkiem staje się gotowy do pobrania na komputer. Trzeba mieć tu jednak świadomość, że nie zawsze ta metoda zadziała. Część filmików będzie bowiem zabezpieczona przed tego typu kopiowaniem i zwyczajnie nie będą one dostępne do pobrania.
Alternatywą dla aplikacji przeglądarkowych są dedykowane programy komputerowe, które możemy pobrać oraz zainstalować bezpośrednio na naszym PC lub laptopie. Tego typu programy są znacznie bardziej przejrzyste i zaawansowane niższe te przeglądarkowe. Zwykle posiadają więcej opcji konwersji oraz ustawienia dodatkowe. Do najpopularniejszych aplikacji tego typu należą:
Interfejs programu ByClickDownloader
Programy tego typu także działają bardzo podobnie. Zwykle posiadają prosty, choć funkcjonalny interfejs, który umożliwia wybór filmu, który chcemy pobrać. Niektóre automatycznie kopiują link z materiału oglądanego w danej chwili (o ile program działa w tle), co jest bardzo wygodne. W innych przypadkach należy wkleić adres do specjalnego miejsca w aplikacji, wybrać parametry, folder docelowy na komputerze, a następnie dokonać pobrania i konwersji pliku.
Większość tego typu programów posiada wersje bezpłatne, ale też i opcję premium, za którą trzeba uiścić opłatę. Wersje płatne zwykle są pozbawione reklam, dają też znacznie więcej możliwości (np. lepsze formaty plików wyjściowych, konwersja materiałów wysokiej jakości – HD, a nawet 4K) i nie ma w nich limitów, takich jak ograniczenie maksymalnej liczby pobrań w ciągu jednej sesji, co w aplikacjach darmowych jest standardem.
Co ważne, większość aplikacji, które służą do pobierania materiałów wideo, świetnie się nadaje także do ściągania plików dźwiękowych. Część z nich działa także w innych serwisach niż YouTube, np. ByClickDownloader radzi sobie też na Facebooku, Twitterze, a także Instagramie.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE