Liczba materiałów filmowych, jakie możemy obecnie znaleźć na TikToku jest ogromna. Większość z umieszczonych tam produkcji (o długości od kilku sekund do kilku minut), najczęściej ma charakter filmowego dowcipu lub memu, na tyle trywialnego, że zapomnimy o nim już po chwili od ich obejrzenia. Zdarzają się jednak prawdziwe perełki, które chcielibyśmy zachować np. w pamięci smartfona lub komputera, chociażby po to, by udostępnić je innym osobom, które dostępu do tego serwisu nie posiadają i nie chcą tam zaglądać. Mamy kilka sposobów, by to skutecznie zrobić.
Pobieranie filmu z TiKToka na smartfona
W odróżnieniu od YouTube’a, który nie pozwala na pobieranie filmów bezpośrednio ze strony (chyba że w płatnej opcji premium), TikTok to umożliwia i to w stosunkowo prosty sposób. Już wewnątrz aplikacji, w otwartym materiale, który chcemy pobrać, klikamy na trzy kropki w prawym dolnym rogu ekranu. Otworzy to podmenu z opcjami udostępniania – np. w innych serwisach społecznościowych, jako link, będzie też najbardziej nas interesujący nas wybór bezpośredniego pobierania opisany strzałką skierowaną w dół i podpisem Zapisz film. W opcjach wybieramy jeszcze, gdzie chcemy ów filmik zapisać (do wyboru będzie galeria lub inny folder plików). Co ciekawe użytkownicy serwisu Pinterest mogą materiał skopiować bezpośrednio do niego.
Po kilku sekundach plik z filmem znajdzie się na naszym smartfonie. To rozwiązanie ma jednak dwie wady – ściągniemy z jego pomocą wyłącznie filmy oznaczone przez twórców jako Publiczne, natomiast te, które zostaną wskazane jako Prywatne, nie będą miały opcji bezpośredniego pobrania. Wada druga jest znacznie bardziej istotna – materiały ściągnięte w ten sposób będą miały widoczny znak wodny TikToka oraz nazwę twórcy. O ile jest to rozwiązanie korzystne dla autorów i samego TikToka, to może być niedogodnością dla osoby, która taki filmik pobiera.
Jak pobrać z TikToka film bez znaku wodnego?
Okazuje się jednak, że zabezpieczenia to jedno, praktyka i „potrzeby rynku” to zupełnie coś innego. Istnieją skuteczne sposoby na to, by filmy z TikToka pobierać bez jakiegokolwiek znaku wodnego. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że takie działanie jest legalne wyłącznie na własny użytek, czyli jeśli materiały bez adnotacji pobieramy po to, by później oglądać je samodzielnie lub dla celów niekomercyjnych. Zakazane jest natomiast publikowanie ich jako własnej twórczości, złamie to bowiem prawa autorskie twórców i samego serwisu TikTok. Facebook ma nawet zaimplementowany osobny mechanizm sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania filmików przeniesionych z TikToka – w skrajnym wypadku możemy być zablokowani za ich użycie (jeśli nie mamy do tych nagrań praw). Pamiętać też należy, że nawet tło muzyczne filmu – a TikTok daje tu użytkownikom pokaźny zestaw licencjonowanych nagrań – może podlegać osobnemu prawu autorskiemu.
Jak zatem pobrać film z TikToka tak, by nie był ozdobiony żadnymi widocznymi zabezpieczeniami graficznymi? Oto najprostszy sposób:
Jeśli korzystamy ze smartfona z Androidem, kopiujemy link do filmu, który jest dla nas interesujący (wchodzimy do tego samego menu, z którego korzystaliśmy w poprzedniej metodzie).
- Wchodzimy na jedną z popularnych stron do pobierania materiałów z TikToka, które eliminują znak wodny, w przypadku smartfonów androidowych będzie to np. darmowy SnapTik.
- Pobieramy wygenerowany materiał. Działa to zarówno na smartfonach, jak i komputerach.
Na telefonach Apple cała procedura wygląda bardzo podobnie.
- Kopiujemy link do wybranego przez nas filmu.
- Korzystamy z zewnętrznej strony do „ekstrakcji”, w tym przypadku może to być np. popularny Mav Export.
- Na iPhone’ach powinna się tam wyświetlić opcja „Pobrania skrótu” z odpowiedniej strony iCloud. Klikamy w nią, otworzy to aplikację Skróty na smartfonie.
- Klikamy białe kółko eksportu Mav, możemy zostać przy okazji poproszeni o wyrażenie zgody na dostęp do galerii zdjęć.
- Po wyrażeniu zgody, pobieranie pliku z filmem rozpocznie się automatycznie.
Metody alternatywne
Istnieją jeszcze inne sposoby na pozbycie się znaku wodnego z filmów wygenerowanych na TikToku, jednak zwykle mają one więcej wad niż zalet. Można je zastosować na filmikach, które pobierzemy bezpośrednio z TikToka, przez udostępnione w nim narzędzie, jednak efekty ich pracy mogą być bardzo różne. Są to bowiem aplikacje do fizycznego wymazywania znaku wodnego, np. Watermark Remover, które pikselizują miejsca ze znakiem wodnym. Czasami, jeśli tło jest odpowiednie, efekty mogą być zadowalające, jednak w większości przypadków miejsce, w którym był znak wodny będzie się wyróżniać zniekształceniami i artefaktami.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE