Sobota , 23 Listopad 2024

Jak przyspieszyć działanie telefonu z Androidem? 5 wskazówek

   04.09.2024
Smartfon z Androidem działa podobnie do komputera: codzienne użytkowanie, a zatem instalacja kolejnych aplikacji, zapisywanie zdjęć, filmów i wszelkich plików, powoduje, że zaczyna on z czasem działać wolniej, a bateria szybciej się wyczerpuje. To wcale nie musi oznaczać zużycia, czasem wystarczą proste zabiegi, by wszystko działało jak dawniej. W tym tekście omawiamy sposoby na to, by nasz telefon zawsze działał szybko i sprawnie.
Smartfony zwalniają z czasem. Jak to naprawić? Fot. Unsplash

Każdy smartfon wymaga, by wykonać co jakiś czas przegląd jego stanusprawdzenia zainstalowanych aplikacji, przeanalizowania zapełnienia pamięci masowej, przejrzenia zapisanych plików oraz oczywiście upewnienia się, że mamy zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania systemowego. Jeśli tego nie będziemy regularnie robić, z czasem urządzenie bardzo zwolni, stanie się „ociężałe” i będzie reagować znacznie wolniej niż w dniu wyjęcia z pudełka.

Dokładnie z taką samą sytuacją mamy do czynienia na dużych komputerach i laptopach – a my, zwykle błędnie, oceniamy to jako „naturalne” starzenie się sprzętu. W końcu na sklepowe półki co roku trafiają nowe modele urządzeń i one oczywiście oferują wyższą wydajność, wydaje się nam, że to naturalne, iż starszy sprzęt może zwalniać. Tymczasem wcale tak nie musi być. Nie obejdziemy ograniczeń wynikających z wprowadzania nowych, szybszych podzespołów, ale możemy swojemu smartfonowi zapewnić wydajność bliską tej z dania zakupu.

Co jakiś czas należy wyłączyć i włączyć telefon

Ta porada może się wielu osobom wydać zaskakująca, a jednak – najprostsze metody, o których często zapominamy, zwykle dają najlepsze efekty. Ponowne uruchomienie telefonu to bowiem bezkosztowy i łatwy, ale skuteczny sposób na poprawę wydajności urządzenia. Choć z generacji, na generację system zarządzania pamięcią Androida jest coraz lepszy i bardziej efektywny, to jednak przy bardzo długim czasie pracy telefonu „na jednym włączeniu” może ono wyraźnie zwolnić, stać się „ospałe”. Wynika to z błędnej alokacji wolnej pamięci RAM do aplikacji działających w tle. Ponowne uruchomienie może błyskawicznie zwolnić te zasoby, dzięki czemu smartfon od razu przyspieszy. Optymalną częstotliwością jest ponowne uruchamianie telefonu przynajmniej raz w tygodniu. Metoda ta będzie skuteczna zwłaszcza w odniesieniu do starszych smartfonów z mniejszą wbudowaną ilością pamięci RAM.

Trzeba regularnie aktualizować oprogramowanie smartfona

Warto sprawdzić, czy na naszym telefonie jest już zainstalowana najnowsza dostępna kompilacja oprogramowania oraz wszelkie aktualne poprawki zabezpieczeń. Google jest świadome problemów ze swoim systemem operacyjnym dla smartfonów i stara się regularnie optymalizować Androida przy okazji wypuszczania na rynek każdej kolejnej wersji. Aktualizacja do najnowszej wersji systemu nie tylko wprowadzi nowe funkcje i ulepszenia (poprawi także bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko ataku hakerskiego), ale też zwolni zasoby systemowe smartfona, co  powinno pomóc w bieżącym wczytywaniu aplikacji i poprawie płynności działania całego systemu.

By sprawdzić stan aktualizacji, najczęściej wystarczy wejść do aplikacji Ustawienia w menu, następnie kliknąć pozycję O telefonie (w różnych modelach może się to nazywać nieco inaczej) a na stronie, która się otworzy kliknąć symbol systemu operacyjnego. Wówczas dokona się automatyczne sprawdzenie dostępnych aktualizacji i ewentualna sugestia ich przeprowadzenia. Nie należy pomijać aktualizowania telefonu.

Warto zwolnić miejsce w pamięci masowej

Im mniej wolnego miejsca na dysku smartfona, tym niestety wolniej będzie on pracować. Choć formalnie Google twierdzi, że dopiero spadek wolnego miejsca poniżej 10% ma znaczący wpływ na wydajność, faktycznie warto, by wolna przestrzeń w pamięci masowej zawsze była większa niż 20%.

By usunąć zbędne pliki, warto przejrzeć (np. za pomocą wbudowanego w smartfona menedżera plików, są też dostępne dedykowane aplikacje do czyszczenia) wszystkie dostępne foldery i pozbyć się z nich niepotrzebnej zawartości. Najwięcej miejsca na dysku zajmują zwykle:

  • nieużywane aplikacje,
  • zdjęcia i nagrania filmowe,
  • zduplikowane i stare pliki.

Po ich usunięciu smartfon z pewnością będzie działać szybciej. Jeśli nie mamy gdzie fizycznie przenieść zdjęć lub dokumentów, warto skorzystać z miejsca w chmurze.

Jeśli mamy mało miejsca na smartfonie, warto też pokusić się o inne rozwiązanie. Będzie to zainstalowanie dodatkowej karty MicroSD – jeśli jest na nią odpowiedni slot (trzeba to sprawdzić w instrukcji). Jeśli nasz telefon ma jedną z najnowszych wersji Androida, można dodatkowo użyć funkcji o nazwie Adoptable Storage, aby zmienić kartę SD w rozszerzenie wewnętrznej pamięci telefonu, dzięki czemu nie trzeba będzie ręcznie przenosić aplikacji i danych na tę kartę pamięci. Kupując kartę pamięci, warto jednak zwrócić uwagę na to, iż jeśli nabędziemy jakiś wolny, tani model, zamiast przyspieszyć może on wręcz dodatkowo spowolnić telefon!

Ograniczenie działania aplikacji Bloatware

Każdy smartfon posiada na pokładzie dodatkowe aplikacje zainstalowane przez producenta telefonu lub operatora sieci komórkowej, z której usług korzystamy. Takie aplikacje bywają przydatne, jednak zdarza się (w większości przypadków), że prawie z nich nie korzystamy. W normalnej sytuacji Bloatware można usunąć tylko przez zrootowanie urządzenia, co jest czynnością przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych użytkowników (gdyż niesie pewne ryzyko), na szczęście istnieją inne sposoby radzenia sobie z niechcianymi programami, których nie da się usunąć . Można bowiem te aplikacje wyłączyć lub odinstalować ich aktualizacje, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na dysku bez ich usuwania.

W przyszłości każdy może uniknąć „problemu bloatware” w prosty sposób: warto używać urządzeń z czystym systemem operacyjnym Android, baz nakładek producentów.

Korzystanie z aplikacji w wersji Lite

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, jak obciążające dla systemu potrafią być niektóre aplikacje. Google i kilka innych firm tworzących oprogramowanie dla smartfonów to jednak wie i obok „pełnych wersji” oferuje też alternatywne aplikacje Lite lub Go, zwykle przeznaczone dla starszych i mniej wydajnych urządzeń z mniejszą ilością pamięci RAM i wolnego miejsca w pamięci masowej. Aplikacje w wersji Lite to mniejsze, mniej zasobożerne (np. wolniej drenują baterię) alternatywy dla ich pełnowymiarowych odpowiedników.

Na przykład Google oferuje wersje Lite kilku aplikacji, w tym Google Go, Camera Go, Assistant Go i Maps Go. W Sklepie Play znajdują się także wersje Lite innych popularnych aplikacji, w tym Twitter i Facebook.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane