Niedziela , 05 Maj 2024

Jak przyspieszyć internet na smartfonie? Doradzamy

   21.12.2023
Zdarza się, że internet w telefonie wyraźnie zwalnia lub działa niestabilnie bez wyraźnej przyczyny. Nie da się wtedy wygodnie przeglądać stron internetowych, nie mówiąc już o słuchaniu muzyki w wysokiej jakości serwisach streamingowych, ani też oglądaniu filmów, chociażby w YouTube. W tym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny zwalniającego internetu w smartfonie, oraz jak ten internet przyspieszyć.
Internet w smartfonie działa wolno? Oto przyczyny i sposoby naprawy problemu. Fot. Unsplash

Ponieważ ze smartfonów korzystamy obecnie częściej (nawet do pracy) niż z laptopów, nie mówiąc o komputerach stacjonarnych, to brak lub kiepskie działanie internetu w tych urządzeniach może być dla wielu ich posiadaczy poważnym problemem. Zostajemy odcięci od świata, czasem w bardzo ważnym dla nas momencie zawodowym lub osobistym, co rodzi zrozumiałą frustrację. Przyczyn złego działania sieci na urządzeniach mobilnych może być wiele, dlatego warto je bardziej szczegółowo omówić.

Jakie są przyczyny zwolnienia internetu na smartfonie?

Nie wszystkie przyczyny wolnego działania internetu na smartfonie muszą od razu świadczyć o awarii. Zdarza się, że problem sprawiają po prostu nieoptymalne ustawienia telefonu lub specyfika naszego abonamentu. I tak do najważniejszych źródeł zbyt wolnego internetu należą:

Wyczerpanie się pakietu danych komórkowych

Obecnie większość operatorów komórkowych w ramach abonamentów (a także w ofertach na karty) oferuje tak zwane „nielimitowane” pakiety danych. W praktyce wygląda to tak, że mamy jednak do dyspozycji jakiś określony limit, w ramach którego internet działa szybko, ale po jego wyczerpaniu transfer drastycznie spada do wielkości, które pozwolą co prawda normalnie wysyłać wiadomości, chociażby na WhatsApp, ale już o oglądaniu filmów, czy pobieraniu dużych plików w rozsądnym tempie będziemy mogli zapomnieć. Formalnie Internet działa, ale z takimi prędkościami, które uniemożliwiają korzystanie z zaawansowanych funkcji i nowoczesnych, wymagających dużych prędkości usług sieciowych.

Brak zasięgu sieci i tym samym internetu

Często, zwłaszcza gdy podróżujemy do odludnych miejsc, zdarza się, że zasięg sieci komórkowej bardzo spada. Gdy spadnie poniżej dwóch kresek, możemy mieć problemy nie tylko z przeglądaniem stron www, ale w ogóle z wykonywaniem jakichkolwiek połączeń. Problem braku zasięgu może wystąpić także wtedy, kiedy korzystamy z internetu z sieci Wi-Fi. Wystarczy wtedy jakaś grubsza ściana, lub po prostu oddalenie od rutera. W przypadku domowego Wi-Fi warto też mieć świadomość, że prędkość internetu obniży podłączenie do tego samego rutera wielu różnych urządzeń.

Korzystanie ze starego typu sieci, chociażby 2G lub 3G

Może się zdarzyć tak, że posiadamy prawie nowy telefon z modułem łączności w szybkiej sieci, jest dobry zasięg, a i tak internet działa wolno. Tu jedną z najczęstszych przyczyn może być przestawienie się z trybu sieci w ustawieniach telefonu z najnowszej 5G lub 4G (LTE) na wolniejsze 3G lub nawet 2G. By zmienić to ustawienie, należy wejść do aplikacji ustawień telefonu i zmienić preferowany typ sieci.

Wyczerpane zasoby sprzętowe telefonu

Może się zdarzyć tak, zwłaszcza jeśli korzystamy z kilku programów i aplikacji na smartfonie w tym samym czasie, że starsze telefony mogą mieć ogólny problem ze spadkiem wydajności działania, w tym także internetu. Uruchomione liczne widżety, przeglądarka, w tle kilka innych programów, np. streaming muzyki mocno obciążających procesor oraz pamięć podręczną dają nieprzyjemny efekt – urządzenie działa wolno i przestaje reagować na nasze komendy. Podobne problemy wystąpią także wtedy, kiedy korzystamy z bardzo starego urządzenia. Nawet topowy smartfon po kilku latach użytkowania staje się po prostu przestarzały i może sobie nie dawać rady z obsługą najnowszych technologii zaimplementowanych w stronach internetowych, co doprowadzi do wolnego tempa ich otwierania.

Wirus na telefonie

Niestety bywa i tak, że zainstalujemy na telefonie (zwykle przypadkowo) jakieś szkodliwe oprogramowanie, będące dziełem cyberprzestępców. Nasz smartfon może się w takiej sytuacji stać na przykład źródłem rozsyłania groźnego spamu. My oczywiście nie zauważymy tego od razu, dlatego, że cała ta operacja będzie się odbywać w tle. Z czasem pojawi się jednak widoczny symptom takiej infekcji: spowolnienie urządzenia i zapchanie się internetu (lub błyskawiczne wyczerpanie pakietu danych, choć wcale nie surfowaliśmy po sieci).

Awaria sieci komórkowej

To najbardziej prozaiczna i jednocześnie mimo wszystko najrzadsza przyczyna problemów z internetem na urządzeniach mobilnych. O kłopotach operatorów oczywiście czasem słyszymy, ale dochodzi do nich raczej sporadycznie. Częściej zresztą niż jakieś poważne awarie bezpośrednio w centrach dowodzenia firm telekomunikacyjnych pojawiają się problemy z lokalną infrastrukturą, na przykład z powodu silnego wiatru lub intensywnych opadów.

Jak przyspieszyć szybkość internetu w smartfonie?

Zmiana preferowanego trybu sieci

Jeśli internet działa wolno najlepiej zacząć od sprawdzania ustawień preferowanego trybu sieci. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi użytkownikami, najbardziej rozsądnym ustawieniem będzie automatyczny wybór sieci. Wówczas smartfon powinien z automatu połączyć się z najszybszą obsługiwaną przez telefon i jednocześnie dostępną w danym momencie (w zasięgu) siecią. Jeśli jesteśmy gotowi na późniejsze dokonywanie zmian, warto wybrać takie ustawienie, w którym na sztywno ustawione będą nowoczesne sieci, czyli LTE lub 5G. Ma to taki haczyk, że jeśli stracimy zasięg 5G/LTE (chociażby wyjeżdżając z miasta), telefon może w ogóle przestać działać i trzeba będzie ponownie ręcznie zmienić ustawienia.

Wyłączenie wszystkich programów, które drenują internet

Jeśli zależy nam na w miarę szybkim Internecie, a jesteśmy np. poza zasięgiem nowoczesnych sieci, warto wyłączyć na smartfonie wszelkie aplikacje, które korzystają z internetu w tle – widżety pogodowe, aplikacje do streamingu muzyki, przynajmniej na czas przeglądania stron www.  Zwłaszcza ten drugi typ aplikacji potrzebuje wydajnego łącza.

Skanowanie antywirusowe

Jeśli mamy podejrzenia, że na naszym smartfonie znajduje się wirus, warto przeskanować urządzenie jednym z dostępnych w sieci programów antywirusowych pochodzącym od zaufanych dostawców, np. tu (płatny) lub tu (bezpłatny). Gdy już ściągniemy taki program na swój telefon, przed rozpoczęciem skanowania warto się upewnić, że baza wirusów została zaktualizowana.

Aktualizujemy przeglądarkę

Sprawdzamy, czy używana przeglądarka jest zaktualizowana i odpowiednio zoptymalizowana. Wolne działanie Internetu nie musi wynikać z zewnętrznych problemów. Może być spowodowane złą konfiguracją przeglądarki internetowej lub po prostu jej długotrwałym nieaktualizowaniem. Jeśli nie pomaga zamknięcie wszystkich otwartych a nieużywanych kart i wyczyszczenie pamięci podręcznej, Można też wypróbować oferowany przez niektóre przeglądarki specjalny tryb oszczędnego korzystania z sieci. Włączy to kompresję danych, co powinno odciążyć łącze i spowodować wyraźnie przyspieszenie ładowania się stron.

Reset routera Wi-Fi

Jeśli korzystamy z sieci bezprzewodowej Wi-Fi, wyjściem może być po prostu zresetowanie routera o lub ustawienie go w takim miejscu domu, by nie był zbyt oddalony od naszego smartfona. Możemy się też pokusić o zmianę pasma sieci Wi-Fi w ustawieniach telefonu – do wyboru będziemy mieć częstotliwości 5 GHz i 2,4 GHz. Ta pierwsza oznacza lepsze prędkości transmisji, druga wolniejsze, ale za to bardziej stabilne połączenie.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane