Kiedy kupujemy nowego smartfona, ma on wbudowanych szereg aplikacji i fabrycznych ustawień, które nie zawsze przypadają nam do gustu, a czasem wręcz utrudniają korzystanie z urządzenia. Każdy ma swoje preferencje i to, co „sugerują” jako domyślne parametry producenci, nie zawsze musi nam odpowiadać. Na szczęście Android to elastyczny system, który umożliwia modyfikację wielu elementów interfejsu, wybór domyślnych aplikacji i szeregu innych ustawień (części nawet nie podejrzewamy o możliwość zmiany), które pozwolą maksymalnie dopasować telefon do siebie. Wybraliśmy kilka naszym zdaniem najbardziej przydatnych, a które mogą całkowicie odmienić sposób, w jaki korzystamy z urządzenia.
Zmiana launchera
Zdarza się, że kupujemy telefon, ponieważ podoba się on nam zewnętrznie, pod względem designu, odpowiadają nam też jego parametry techniczne – szybkość, rodzaj i moc procesora, ilość pamięci itp. Gorzej natomiast jeśli chodzi o wygląd menu i sposób nawigacji po ustawieniach. Zdarza się też, że po pewnym czasie po prostu nudzi nas dotychczasowy wygląd systemu operacyjnego. Tymczasem — z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy — nie musimy korzystać z domyślnego ekranu głównego i menedżera aplikacji, które są dostarczane z telefonem.
Bez rootowania (czyli nadania uprawnień administracyjnych) można pobrać i zainstalować nowy program sterujący Androidem, ale innej firmy niż producent naszego smartfona. To będzie nowy launcher, który oczyści interfejs ze zbędnych elementów i całkowicie odmieni wygląd ekranów głównych i menu, nietknięte pozostawiając wszystkie skróty do aplikacji i same programy oraz dane. Niektóre z dostępnych w sklepie Google Play launcherów (np. najpopularniejszy Nova Launcher) oferują wiele dodatkowych funkcji, które obejmują zmianę rozmiaru ikon, konfigurowanie spersonalizowanych elementów sterujących gestami czy zmianę schematu kolorów w poszczególnych częściach menu. Telefon z nowym launcherem staje się de facto nowym urządzeniem.
Zmiana systemowej klawiatury
Klawiatura to jeden z tych programów wbudowanych w smartfony, z których korzystamy najczęściej, w zasadzie przy każdym zetknięciu z urządzeniem, dlatego tak ważnej jest, by była jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Większość urządzeń z systemem Android domyślnie korzysta z klawiatury z GBoard, którą stworzyło samo Google, część posiada niestandardowe wersje, przygotowane przez producentów telefonów (np. Samsunga czy Xiaomi).
Domyślne klawiatury mają jednak zwykle dość ograniczone i bardzo podstawowe możliwości. Dlatego, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wbudowanej klawiatury, zawsze możemy skorzystać z innej, a wybór jest tu naprawdę duży. W Google Play dostępnych jest wiele klawiatur innych firm, w tym najwyżej oceniana Swiftkey, a także klawiatury GIF i inne aplikacje o bardziej specjalistycznych zastosowaniach. Są to prawdziwe kombajny do pisania, które potrafią nie tylko usprawnić cały proces, ale też mają więcej opcji konfiguracyjnych, co pozwoli lepiej dostosować je do naszych preferencji.
Dodawanie nowych widżetów
Bardzo przydatną, choć trochę niedocenianą funkcją Androida jest duży wybór i możliwość dodawania widżetów, które można szybko podpiąć do ekranu głównego. Możliwości jest tu bardzo dużo: od najbardziej znanych typu pogoda, godzina i data, ale są także i inne: kalendarz, wyniki sportowe, sterowanie muzyką, alarmy, notatniki, urządzenia śledzące kondycję, media społecznościowe i wiele, wiele innych (w sklepie Google Play są tysiące różnych widżetów o dowolnej wręcz tematyce).
Część widżetów jest dostępna w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy lepiej dopasować je do ekranu, z kolei inne dostarczają bardziej specjalistycznych informacji – na przykład wyniki giełdowe czy kursy walut. Na ekranie smartfona możemy mieć dzięki nim zestaw najświeższych informacji z interesującej nas dziedziny.
Zmiana domyślnych aplikacji
Każdy telefon, niezależnie od marki i modelu ma ustawiony zestaw domyślnych aplikacji. Działa to w ten sposób, że gdy na przykład klikniemy email na stronie internetowej, telefon otworzy domyślną aplikację do wysyłania poczty elektronicznej. Podobnie jest z SMS-ami i wieloma innymi funkcjami. Najczęściej jest to program samego Google’a lub aplikacja producenta telefonu. Tymczasem wiele osób ma swoje ulubione programy do wysyłania poczty czy pisania wiadomości. Zamiast za każdym razem wyszukiwać je na liście programów, można sprawić, by system podczas wykonywania dedykowanych czynności właśnie ich używał jako domyślnych.
Jak to ustawić? Możemy (na większości smartfonów) ustawić domyślne aplikacje w panelu ustawień:
- otwieramy na telefonie aplikację Ustawienia,
- Klikamy na Aplikacje, a następnie Aplikacje domyślne,
- wybieramy aplikację domyślną, którą chcemy zmienić,
- Klikamy aplikację, której chcemy domyślnie do tej czynności używać.
Jest to ścieżka dla czystego androida, niektórzy producenci zmieniają nieco nazwy poszczególnych elementów menu, więc mogą się one różnić pomiędzy rozmaitymi modelami.
Rootowanie smartfona
Tzw. rootowanie smartfona z Androidem to dość zaawansowana i wymagająca uwagi czynność, ale jej niezaprzeczalnym atutem jest to, że otwiera wiele niedostępnych w normalnym trybie opcji personalizacji urządzenia. Smartfony są fabrycznie ograniczone przez producenta, głównie w celach bezpieczeństwa – na przykład, aby ograniczyć ryzyko przegrzania, niektórzy producenci blokują też część miejsca w pamięci smartfona, chociażby z myślą o przyszłych, dopiero nadchodzących aktualizacjach systemowych. Zrootowanie Androida pozwala te ograniczenia obejść i wyeliminować.
Po zrootowaniu urządzenia często też uzyskujemy dostęp do najnowszych funkcji Androida i możemy zaktualizować swój system operacyjny w dowolnym momencie, a nie tylko nie wtedy, gdy operator i producent udostępniają odpowiednią aktualizację (co zwykle dzieje się z wielomiesięcznym opóźnieniem). Otwiera to też drogę do instalacji na smartfonie czystego systemu Android bez żadnych „nakładek” producentów smartfonów, co zwykle przekłada się na wyższą wydajność i „żwawość” urządzenia.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE