Wtorek , 03 Grudzień 2024

Jak utrzymać laptopa w dobrej kondycji? Doradzamy

   15.07.2024
O wszystkie urządzenia elektroniczne trzeba dbać, dotyczy to także naszych laptopów, które są sprzętem przydatnym, ale też i bardzo delikatnym. Gdy kupujemy nowy rower czy auto, wiemy, że poszczególne tryby należy regularnie smarować, dokonywać przeglądów, odwiedzać warsztat. W przypadku laptopów zapominamy, że także i one – w celu poprawnego działania – wymagają uwagi. Zebraliśmy te porady, które przyczynią się do tego, iż nasz notebook dłużej zachowa pełną sprawność.
By laptop pracował bezawaryjnie trzeba o niego zadbać. Fot. Unsplash

Lepiej zapobiegać wypadkom, niż usuwać ich skutki

Choć może się to wydawać oczywiste, to często o tym zapominamy: jedzenie i picie trzymamy z dala od notebooka. Gdy korzystamy z laptopa, kubek trzymamy w odległości przynajmniej 50 cm, wówczas, nawet gdy przez przypadek ktoś, lub my sami go przewrócimy, zanim płyn dotrze do urządzenia, zdążymy je podnieść i tym samym unikniemy zalania. Jeśli już musimy jeść w pobliżu komputera, trzeba na wszelki wypadek zamknąć jego pokrywę. Można też dla pewności na czas konsumpcji przykryć klawiaturę kawałkiem specjalnej pianki – zaabsorbuje ona płyn w momencie „wypadku”, co zwiększy szanse na uratowanie urządzenia.

Złym pomysłem jest korzystanie z laptopa w miejscu, gdzie będzie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Oczywiście każdy, kto korzystał z takiego urządzenia na zewnątrz, wie, że może to być (zwłaszcza latem) przyjemne doświadczenie, jednak lepiej wybierać miejsca zacienione. Unikniemy w ten sposób przegrzania (a słońce potrafi rozgrzać plastik do bardzo wysokich temperatur). Trzeba też dobrze przemyśleć miejsca, gdzie siadamy. Znajomy usiadł kiedyś z notebookiem w rogu werandy – gdy zaczął padać intensywny deszcz, strumień wody spadający z jej daszku zawiało wprost na klawiaturę, bezpowrotnie niszcząc urządzenie. Spadło tam wtedy kilka litrów wody w kilkanaście sekund!

Warto też pamiętać, że jeśli mamy w domu zwierzęta, notebook i jego kable powinny się znajdować poza ich zasięgiem i nie wystawać z półek.

Warto pomyśleć o twardym etui

W sklepach można kupić torby i etui do prawie każdego laptopa. Jeśli na serio traktujemy jego bezpieczeństwo, to o przydatności takiego pokrowca powinien decydować nie tylko idealny wygląd, ale sposób, w jaki został wykonany. Porządnej ochrony (chociażby przed upadkiem) nie zapewni nawet najlepiej się prezentujące etui miękkie, dlatego, jeśli już kupujemy, warto wybrać modele wzmocnione, o sztywnej strukturze. Jeśli często podróżujemy, dobrym rozwiązaniem będzie też plecak z przegródką na laptopa, wtedy przy okazji przewieziemy też i inne niezbędne rzeczy.

Dobre etui chroni nie tylko przed drobnymi upadkami, uderzeniami (np. w trakcie transportu), ale też przed zalaniem.

Trzeba zadbać, by w trakcie użytkowania laptop miał zapewnione odpowiednie warunki

Laptop to urządzenie podatne na uszkodzenia. Nie będzie dobrze pracować na każdej powierzchni i w każdych warunkach. O kilku sprawach w momencie jego użytkowania należy bezwzględnie pamiętać:

  • nie korzystamy z urządzenia, jeśli mamy mokre lub bardzo brudne ręce,
  • umieszczamy urządzenie na oczyszczonej z kurzu, suchej powierzchni,
  • usuwamy przeszkody, które w trakcie pracy zakrywają otwory wentylacyjne,
  • nie kładziemy laptopa na kocu z długim włosem (może zakryć otwory wentylacyjne),
  • jeśli chcemy trzymać laptopa na kolanach, lepiej użyć sztywnej podkładki,
  • w instrukcji laptopa podane są temperatury, w których może on bezpiecznie pracować, zwykle nie można go używać na mrozie oraz przy dużej wilgoci.

Laptopa należy regularnie czyścić

Przed rozpoczęciem lub po zakończeniu korzystania z laptopa warto poświęcić kilka chwil na wyczyszczenie go z kurzu i zanieczyszczeń, co znacznie wydłuży jego żywotność. Jeśli będziemy robić to regularnie, nie powstaną trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, z czasem wrastające w szczeliny między klawiszami i podstawą klawiatury. Takie zabrudzenia po dłuższym czasie ich ignorowania mogą nawet spowodować awarię całej klawiatury lub problemy z działaniem niektórych przycisków.

Podobne zalecenie dotyczy otworów wentylacyjnych – powinniśmy sprawdzać, czy nie są zatkane i regularnie je oczyszczać z kurzu. Będzie to miało wpływ nie tylko na estetykę urządzenia, ale osiągane przez nie temperatury pracy, jest to więc nie tylko kosmetyka, ale dbanie o sprawność urządzenia.

Czyszczenia wymaga też ekran – robimy to lekko wilgotną lub suchą, miękką szmatką. Pilnujemy jednak, by żaden płyn nie dostał się to otworów urządzenia.

Peryferia trzeba podłączać ostrożnie

Peryferia to wszelkiego rodzaju zewnętrzne urządzenia, które (zwykle za pomocą gniazd USB) podłączamy do laptopa. Najczęściej są to dyski pendrive, ale też i inne akcesoria, w tym kable słuchawkowe, głośniki, adaptery, oraz oczywiście ładowarka.

W zasadzie wszystkie z tych elementów wyposażono w konkretny typ złącz, dzięki którym pasują one jedynie do odpowiedniego gniazda, co uniemożliwia błędne podpięcie. Przed podłączeniem akcesorium do odpowiedniego portu należy jednak zawsze zwrócić uwagę na kształt i rozmiar złącza posiadanego elementu po to, by uniknąć siłowania się z gniazdem i jego ewentualnego uszkodzenia.

Nie zostawiamy laptopa w samochodzie

Chodzi tu nie tylko o to, że może się on stać celem ataku złodzieja, który dostrzeże urządzanie przez szybę w aucie. Notebook w samochodzie może ulec uszkodzeniu – zwłaszcza gdy na zewnątrz pogoda jest słoneczna. Znacznie wzrasta wówczas temperatura w kabinie, czasem może osiągnąć kilkadziesiąt stopni Celsjusza, co niesie ryzyko nadwyrężenia poszczególnych podzespołów. Nawet zimą jest to zagrożeniem, gdyż wówczas dochodzi jeszcze duża różnica temperatur – w słońcu mogą być bardzo wysokie, a w cieniu spadać poniżej zera.

Laptopa trzeba co jakiś czas wyłączać

Wielu użytkowników użytkuje swoje notebooki w ten sposób, iż nigdy ich de facto nie wyłącza. Gdy kończymy pracę, po prostu zamykamy pokrywę i zostawiamy urządzenie w spokoju (zwykle włącza się wtedy tryb uśpienia). To na krótką metę dobre rozwiązanie, gdyż pozwala szybko wrócić do pracy, jednak co kilka dni warto dokonać pełnego zamknięcia.

Takie działanie pozwoli w pełni zresetować pamięć, wewnętrzne ustawienia i podzespoły, dzięki czemu po takim zabiegu laptop przez następne kilka dni będzie pracować zauważalnie żwawiej.

Laptop to nie mebel

Z laptopem trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie. Nie jest to mebel czy półka, dlatego nie stawiamy na nim żadnych innych przedmiotów. Z pewnością nie jest to dobra podstawka pod kubek herbatą. Nie stawiamy też na nim żadnych ciężkich przedmiotów, nawet jeśli jest zamknięty. Warto mieć świadomość, że górna klapa laptopa jest zwykle bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie ugięcia. Jeśli postawimy na niej jakieś ciężki element, może dojść do wygięcia i w konsekwencji uszkodzenia ekranu.

Z tego samego powodu, jeżeli chcemy laptopa przenieść, to nie łapiemy go za górną klapę. Najlepiej chwycić go oburącz po obu stronach podstawy, można też podeprzeć go jedną ręką z dołu (na środku) a drugą z boku. Złym rozwiązaniem będzie też chwytanie go z jednej strony, nawet jeśli jest w pozycji zamkniętej (z opuszczoną klapą).

Laptopa przenosimy z miejsca na miejsce, tylko wówczas, gdy jego klapa jest zamknięta. Powód jest prosty, jeżeli spadnie na ziemię przy otwartej pokrywie, ryzyko uszkodzenia jest znacznie większe niż wtedy, gdy jest ona zamknięta.

Tomasz Sławiński

 

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane