Co to jest i jak działa „telemetria” w Windows?
Telemetria w Windows 11 to zautomatyzowany proces zbierania danych o użytkowaniu systemu operacyjnego przez posiadacza/użytkownika komputera. Ta funkcja umożliwia Microsoftowi gromadzenie informacji o tym, jak korzystamy z systemu operacyjnego, teoretycznie jedynie w celu jego stałego poprawiania oraz – w konsekwencji – zwiększenia bezpieczeństwa.
Dane zbierane podczas takiego „monitoringu” w systemie Windows 11 (we wcześniejszych wersjach także) obejmują między innymi informacje o konfiguracji sprzętowej i oprogramowania, informacje o tym, jak korzystamy z systemu operacyjnego, a także informacje o problemach, które pojawiły się podczas korzystania z systemu. Dzięki telemetrii Microsoft może uzyskać wgląd w to, jak użytkownicy korzystają z systemu operacyjnego, ale też, chociażby jakie funkcje są najczęściej wykorzystywane.
Zgodnie z polityką prywatności Microsoftu, użytkownicy mają możliwość kontrolowania, jakie dane są zbierane przez telemetrię. Można (przy instalacji systemu) wybrać jeden z kilku poziomów zbierania danych, w zależności od preferencji użytkownika i poziomu prywatności, który chce zachować.
Telemetria jest zbierana przez specjalne algorytmy i aplikacje w systemie Windows. Te moduły są w pełni zintegrowane z systemem, są jego częścią. Zebrane dane są następnie wysyłane do Microsoftu a tam przetwarzane i analizowane, aby pomóc twórcom Windows zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z systemu operacyjnego i jakie problemy mogą w nim występować. Microsoft na wszystkich poziomach zarzeka się, że używa tych informacji wyłącznie do ulepszania systemu Windows, rozwiązywania problemów i dostarczania lepszych produktów i usług.
Jak wyłączyć lub ograniczyć zbieranie danych przez Microsoft?
Co, jednak jeśli nie wierzymy w zapewnienia korporacji i chcemy być odcięci od czujnego oka twórców systemu? Możemy telemetrię znacznie ograniczyć. Warto jednak mieć świadomość, że wyłączenie telemetrii w systemie Windows (co jest zresztą w pełni możliwe wyłącznie przy użyciu zewnętrznych skryptów, np. Windows 10 Debloater) może wpłynąć na wydajność systemu oraz skuteczność rozwiązywania problemów związanych z systemem operacyjnym, jednak jeśli użytkownik chce ograniczyć telemetrię, może to zrobić w następujący sposób:
- klikamy przycisk Start i wybieramy opcję "Ustawienia",
- klikamy na "Prywatność i zabezpieczenia",
- wybieramy "Diagnostyka i opinie" z menu po prawej stronie,
- w menu, które się otworzy, należy wykonać kilka operacji: wyłączamy wysyłanie „opcjonalnych danych diagnostycznych”, „ulepsz funkcje pisma odręcznego i wpisywania” oraz „dostosowane środowisko”,
- na koniec usuwamy jeszcze dane diagnostyczne zgromadzone na naszym komputerze (opcja „Usuń dane diagnostyczne” na końcu tej sekcji listy),
- po wyborze odpowiednich opcji zamykamy okno "Ustawienia".
Okno Diagnostyka i Opinie w Windows — to tu wyłączymy większość opcji śledzących
Dodatkowo możemy wyłączyć śledzenie w innych wbudowanych aplikacjach.
- klikamy przycisk Start i wybieramy opcję "Ustawienia",
- klikamy na "Prywatność i zabezpieczenia",
- wchodzimy do sekcji „Uprawnienia systemu Windows”, następnie „Ogólne”
- wyłączamy wszystkie cztery znajdujące się tam opcje.
W sekcji „Prywatność i zabezpieczenia” jest jeszcze opcja „Historia działań”, klikamy w nią, w otwartym menu odznaczamy (wyłączamy) opcję „Wyślij moją historię aktywności do firmy Microsoft”.
Po wykonaniu tych kroków telemetria w systemie Windows 11 powinna zostać ograniczona do minimalnego poziomu.
Czy wyłączenie telemetrii może zakłócić pracę innych aplikacji?
Tak, wyłączenie telemetrii w systemie Windows może wpłynąć na działanie niektórych aplikacji, szczególnie tych, które korzystają z funkcji diagnostycznych systemu operacyjnego. Niektóre aplikacje mogą wymagać określonego poziomu zbierania danych telemetrii, aby działać poprawnie lub wykrywać i rozwiązywać problemy.
Niektóre aplikacje mogą także korzystać z usług internetowych lub funkcji, które wymagają dostępu do danych telemetrycznych systemu operacyjnego, aby działać poprawnie. W takim przypadku wyłączenie telemetrii może spowodować problemy z działaniem tych aplikacji lub zmniejszenie ich wydajności.
Przed wyłączeniem telemetrii w systemie Windows, warto się upewnić, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na działanie innych aplikacji i usług. Można również spróbować skonsultować się z producentem aplikacji, aby uzyskać informacje na temat zalecanego poziomu zbierania danych telemetrii dla tej aplikacji. Aplikacje, na które wpłynie wyłączenie telemetrii (ograniczając ich funkcjonalność) to między innymi:
- Microsoft Defender
- Windows Update
- Microsoft Store
- Microsoft Edge
Czy wyłączenie „śledzenia” jest w ogóle bezpieczne dla systemu?
Tak, wyłączenie telemetrii w systemie Windows nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa komputera. Telemetria jest jednak ważnym narzędziem diagnostycznym i umożliwia Microsoftowi zbieranie informacji o działaniu systemu operacyjnego i oprogramowania, co pozwala na szybsze wykrywanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów.
Wyłączenie telemetrii w systemie Windows może skutkować utrudnieniami w identyfikacji zagrożeń związanych z systemem operacyjnym i oprogramowaniem, co może wpłynąć na stabilność i wydajność systemu. Bez zbierania danych telemetrii, Microsoft może mieć trudności z rozwiązywaniem problemów i udoskonalaniem systemu operacyjnego.
Jednakże wyłączenie telemetrii w systemie Windows nie jest niebezpieczne dla komputera, a decyzja o wyłączeniu telemetrii powinna być podjęta przez użytkownika zgodnie z jego preferencjami prywatności i potrzebami. Czasem prywatność „tu i teraz” jest ważniejsza od zgody na ewentualne ulepszanie Windows w przyszłości.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE