Długotrwała praca siedząca może być szkodliwa dla zdrowia. O tym wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, iż nie tylko sam czas siedzenia przy biurku jest ważny, ale też pozycja i odległości od peryferiów komputera są istotne. To jak daleko są od nas monitor, klawiatura czy myszka definiuje nasze ruchy i pozycję ciała przez wiele godzin. Liczy się też wygoda fotela, proporcje wysokości siedziska do wysokości stołu i wiele innych.
Jeśli wszystko prawidłowo zgramy i ustawimy, szanse na kontuzję lub negatywne zmiany w naszym układzie kostno-stawowym powstałe w wyniku długotrwałej pracy siedzącej będą znacznie mniejsze. A trzeba mieć świadomość, że lekki ból pleców na zakończenia dnia pracy – jeśli powtarza się przez dłuższy okres – może być sygnałem tworzenia się znacznie poważniejszych zwyrodnień i trudno odwracalnych schorzeń.
Do czego prowadzi źle przygotowane stanowisko pracy (ale też rozrywki) przed komputerem
Poważne problemy z nadgarstkiem. Ma to nawet swoją naukową nazwę – zespołu cieśni nadgarstka. Zapadają na to schorzenie osoby, które nie używają podkładki pod nadgarstek podczas długiego pisania na klawiaturze. Objawia się to tym, że po pewnym czasie zaczynają nas boleć i drętwieć palce, nawet gdy nie siedzimy przy komputerze, także z nocą. Gdy ta dolegliwość rozwinie się, obok bólu może się pojawić stałe ograniczenie zdolności manualnych – nasze pisanie na klawiaturze staje się wolniejsze, popełniamy więcej błędów, palce przestają być tak sprawne, jak kiedyś.
Bóle kręgosłupa. Za bóle w krzyżu lub w szyi odpowiada przede wszystkim zła postawa przyjęta podczas siedzenia w trakcie pracy, a także niedopasowany do naszej postury fotel. Często zamiast na ergonomię stawiamy na wygląd mebli – co niestety przekłada się na późniejszą jakość siedzenia. Tymczasem bóle kręgosłupa mogą z czasem całkowicie uniemożliwić pisanie na siedząco, gdyż staną się tak dotkliwe.
Problemy ze wzrokiem. Zaczyna się dość niewinnie – niewielkie mroczki, pieczenie spojówek. Z czasem oczy mogą łzawić tak, że siedzenie bez chusteczki jest wręcz niemożliwe, ale to i tak najmniejsza z niedogodności. Złe odległości do monitora, błędne ustawienia samego ekranu mogą spowodować się powstanie lub pogłębienie istniejących wad wzroku. U niektórych osób źle ustawiony lub błędnie skonfigurowany ekran może wręcz powodować silne bóle głowy, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia czy wymioty.
Co ma wpływ na złą postawę podczas siedzenia przy komputerze?
Jest kilka czynników, które decydują o tym, czy nasze stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane. To od nich zależy, czy będziemy mieli problemy zdrowotne:
Wysokość biurka oraz wysokość siedziska. Położenie blatu biurka i fotela musi być takie, aby kąt między ramieniem a przedramieniem położonym swobodnie na blacie mógł być prosty. Zwykle typowy blat biurka jest usytuowany na wysokości 72-75 cm, zwłaszcza osoby wysokie powinny pomyśleć o biurku, które pozwala zwiększyć tę wartość do 80-85 cm.
Odległość monitora od oczu. Optymalna odległość naszych oczu od powierzchni ekranu to od 50 do 70 cm. Kąt pod jakim patrzymy na ekran nie powinien wychodzić poza przedział 25-55 stopni. Górna krawędź monitora powinna się znajdować mniej więcej na linii naszych oczu. Jeśli znajduje się ona znacznie poniżej tego poziomu a monitor nie umożliwia regulacji, trzeba się wyposażyć w podstawkę pod monitor. Najlepiej taką z regulowaną wysokością.
Podstawka pod monitor. Cena ok. 100 zł
Miejsce na nogi. Przeglądając katalogi z biurkami, łatwo trafić na sprzęt o ciekawym designie, ale wąski. Płytkie biurko ma swoje zalety – przede wszystkim zajmuje mało miejsca, pozwalając „upchnąć” więcej stanowisk na mniejszej przestrzeni, ma za to jednak jedną kluczową wadę – nie pozwala rozprostować nóg, a tymczasem pozycja podkulona wynikająca z braku miejsca na nogi jest jedną z najbardziej szkodliwych.
Podkładka pod nadgarstki. Dzięki niej odpowiednią pozycję mają w trakcie pisania nasze dłonie. Jej brak z czasem prowadzi do zwyrodnienia stawów w przegubie i przeciążenia ścięgien w palcach.
Dopasowana mysz. W sklepach nie brakuje ergonomicznych myszy, które eliminują problemy związane z długotrwałym używaniem tego urządzenia. Szczególnie warte zaufania są np. myszy stojące, które pozwalają pracować w pozycji bardziej naturalnej dla dłoni, a tym samym eliminują ewentualne zwyrodnienia.
Podstawka pod nogi. Dzięki niej jesteśmy w stanie przez cały czas zapewnić nogom odpowiednie położenie (wysokość względem reszty ciała). Podkładka zmniejsza nacisk na dolną część pleców, a nawet poprawia krążenie krwi.
Podstawka pod nogi. Cena ok. 110 zł
Na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu do wyposażenia stanowiska pracy?
By nasze miejsce pracy było ergonomiczne, sprzęty, które znajdą się na jego wyposażeniu, muszą spełniać kilka podstawowych warunków.
Krzesło komputerowe – jakie najlepsze?
- powinno mieć regulację wysokości (bez niej nie zapewnimy optymalnej wysokości siedziska dopasowanej do wzrostu),
- regulowany kąt odchylenia oparcia (optymalne odchylenie wynosi 15 stopni od pionu),
- podłokietniki (najlepiej z regulowaną wysokością),
- stabilna podstawa (fotele z mniej niż 5 podporami mogą się łatwo przewracać),
- odpowiednia głębokość siedziska (nie może być zbyt długie, uda powinny lekko wystawać, tak aby nogi można było swobodnie opuszczać),
- dobrze, jeśli fotel ma „podpórkę lędźwiową”, jeśli nie ma, taką podpórkę można dokupić osobno.
Podpórka lędźwiowa. Pasuje do każdego fotela. Cena ok. 90 zł
Jak dobrać biurko komputerowe?
- wysokość blatu powinna być dostosowana do wysokości siedziska i podłokietników fotela, te ostatnie powinny się znajdować na jednakowym poziomie,
- biurko nie może być za małe – muszą się na nim zmieścić nie tylko przedmioty, które przydają się pod ręką, ale nie może być na nim za ciasno,
- biurko powinno być głębokie, tak aby zapewnić użytkownikowi odpowiednią ilość miejsca na nogi bez ich podkurczania, ta cecha jest też konieczna do zapewnienia odpowiedniej odległości między oczami a powierzchnią panelu wyświetlającego,
- powinno umożliwiać usytuowanie monitora na wprost przed oczami, wszelkie kombinacje z ustawieniami „z boku” będą bardzo szkodliwe dla szyi użytkownika, gdyż będą wymagać ciągłego zerkania w bok.
- bardzo wygodne są biurka z regulowaną wysokością blatu oraz takie, które umożliwiają pracę na stojąco, co umożliwia zdrowe zmiany pozycji co jakiś czas.
Podstawka na biurko regulowana - umożliwia pracę na stojąco. Cena ok. 700 zł
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE