Czwartek , 21 Listopad 2024

Jak zgrać kasety VHS na komputer? Doradzamy

   05.04.2024
Pytanie, na które dziś staramy się odpowiedzieć, jest bardzo proste — czy jest możliwe zgranie zawartości kaset VHS na komputer? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak, jest to możliwe, ale wymaga czasu, odpowiednich narzędzi, sprzętu i oprogramowania. Efekt jest jednak tego warty – będziemy mogli przenieść domowe archiwa np. z wydarzeniami rodzinnymi – ślubami, urodzinami itp. na o wiele nowocześniejsze i bardziej uniwersalne nośniki cyfrowe.
Kiedyś popularne kasety VHS już dawno przeszły do lamusa, jednak ich nieraz bardzo cenną zawartość można przenieść na komputer. Fot. Unsplash

Kasety VHS to popularny nośnik danych, szczególnie w latach 90. XX wieku, kiedy służył do nagrywania i odtwarzania filmów, programów telewizyjnych, uroczystości rodzinnych i innych materiałów wideo. Jednak z upływem czasu jakość obrazu i dźwięku na kasetach VHS pogarsza się, a same kasety zajmują dużo miejsca i są podatne na uszkodzenia. Poza tym dziś już mało kto ma w domu działający magnetowid, na którym ów materiał można jeszcze odtworzyć. Z tego powodu wiele osób chce przegrać swoje ulubione nagrania z kaset VHS na komputer, aby zachować je na dłużej i móc łatwo odtwarzać, edytować, a także udostępniać. W tym artykule – krok po kroku – przybliżamy jak to zrobić.

Co będzie potrzebne do zgrania VHS na komputer?

Aby zgrać zawartość kaset VHS na komputer, potrzebujemy zestawu następujących rzeczy:

  • Działającego odtwarzacza VHS lub kamery VHS z funkcją odtwarzania.
  • Wideo-grabbera, czyli urządzenia z wyjściami analogowymi służącego do przechwytywania wideo i przekształcania sygnału analogowego na cyfrowy.
  • Kabla łączącego odtwarzacz VHS z grabberem. Będzie to kabel AV lub kompozytowy.
  • Kabla USB do połączenia grabbera z komputerem.
  • Komputer z wystarczającą ilością pamięci i miejsca na dysku.
  • Oprogramowanie do przechwytywania i edycji wideo. Może to być np. darmowy OBS Studio, Adobe Premiere, VirtualDub lub inne dostępne w sieci.

Przy okazji warto tu wyjaśnić czym jest wideo-grabber. To urządzenie, które umożliwia przechwytywanie obrazu i dźwięku z różnych źródeł, takich jak kamery, odtwarzacze DVD, konsolki do gier i telewizory. Urządzenie może być używane do tworzenia kopii zapasowych, edycji, konwersji lub udostępniania plików wideo na różnych urządzeniach i platformach. Do przegrania materiałów z VHS będzie nam potrzebny specyficzny model posiadający z jednej strony kompozytowe wejście analogowe oraz S-Video i audio, dzięki którym połączymy je z magnetowidem, oraz wyjście typu USB-A, które pozwoli na połączenie z komputerem. Co ważne nie są to urządzenia przesadnie kosztowne. Najprostsze, a jednocześnie w pełni funkcjonalne modele można kupić już za maksymalnie 200 zł.

VHS na komputer
Do przegrania zawartości kaset VHS potrzebny będzie działający magnetowid. Fot. Unsplash

Jak wygląda proces zgrywania danych z VHS na komputer?

Proces zgrania zawartości kaset VHS na komputer składa się z kilku czynności. Trzeba pamiętać, że będziemy potrzebowali sporo czasu, ponieważ przegrywanie będzie trwać dokładnie tyle czasu, ile trwa samo nagranie. W warunkach domowych nie ma możliwości jego przyspieszenia – materiał będzie musiał być fizycznie odtworzony w naturalnej prędkości. Poniżej przedstawiamy, co należy wykonać krok po kroku, by zgrać domową bibliotekę kaset VHS na komputer.

Podłącz odtwarzacz VHS do komputera

  • Podłącz jedną stronę kabla AV lub kabla kompozytowego do odpowiednich wyjść na odtwarzaczu VHS (zazwyczaj są to wyjścia "Video Out" i "Audio Out").
  • Podłącz drugą stronę kabla do urządzenia przechwytującego wideo.

Skonfiguruj oprogramowanie

  • Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie do przechwytywania wideo na swoim komputerze.
  • Uruchom oprogramowanie i sprawdź, czy rozpoznaje urządzenie przechwytujące wideo.

Rozpocznij przechwytywanie wideo

  • Umieść kasetę VHS w odtwarzaczu i włącz go.
  • Na komputerze uruchom oprogramowanie do przechwytywania wideo i wybierz odpowiedni sygnał wejściowy z urządzenia przechwytującego (np. Composite, S-Video itp.).
  • Uruchom odtwarzanie kasety VHS na odtwarzaczu i rozpocznij przechwytywanie wideo w oprogramowaniu.

Zapisz przechwycony materiał wideo

  • W oprogramowaniu do przechwytywania wideo wybierz miejsce, gdzie chcesz zapisać przechwycony materiał wideo na komputerze.
  • Wybierz format i ustawienia jakości wideo, zgodnie z preferencjami.
  • Rozpocznij proces przechwytywania wideo. Cały materiał zostanie zapisany na komputerze.
  • Po zakończeniu przechwytywania możesz edytować przechwycony materiał wideo za pomocą dedykowanego oprogramowania do edycji wideo, jeśli tego potrzebujesz.

konwersja VHS na komputer
Niegdyś w prawie każdym domu znajdowała się spora biblioteczka kaset VHS. Fot. Unsplash

Zapis VHS na komputerze – jaka będzie jakość nagrań?

Zapis materiałów z VHS na komputerze to jedyny sposób przeniesienia materiału wideo z kaset magnetofonowych na dysk twardy lub inną pamięć cyfrową. Jakość takiego zapisu zależy od wielu czynników, takich jak stan kasety, rodzaj magnetowidu, kabel łączący urządzenia, ustawienia programu do przechwytywania obrazu i format pliku wyjściowego. Zazwyczaj jakość zapisu VHS na komputerze jest niestety niższa niż jakość oryginalnej kasety, ponieważ występują straty sygnału podczas konwersji analogowo-cyfrowej i kompresji danych. Zapis VHS na komputerze ma również ograniczoną rozdzielczość i głębię kolorów, co wpływa na ostrość i wierność obrazu. Jednak taka konwersja ma też swoje niezaprzeczalne zalety, takie jak łatwiejsze przechowywanie, kopiowanie, edytowanie i udostępnianie stworzonego materiału wideo. Zapis VHS na komputerze może być również skutecznym sposobem na zachowanie starych nagrań przed uszkodzeniem lub zniszczeniem kaset. Zgrane materiały możemy bowiem z łatwością przenieść nie tylko na dysk, ale np. do chmury, gdzie przetrwa wprowadzenie nowych standardów nośników pamięci.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane