Sytuacja na Å›wiecie sprawiÅ‚a, że rynek energii i ciepÅ‚a zostaÅ‚ zakÅ‚ócony. Zerwano Å‚aÅ„cuchy dostaw surowców energetycznych, drastycznie podrożaÅ‚y paliwa i wytwarzana na ich bazie energia. Niektóre surowce - takie jak wÄ™giel staÅ‚y siÄ™ wrÄ™cz trudnodostÄ™pne. Efekt jest taki, że w tym roku zapewnienie sobie ciepÅ‚a w domu, zwÅ‚aszcza jeÅ›li sami musimy zadbać o ogrzewanie, może być bardzo kosztowne i trudne. W tym tekÅ›cie doradzamy jak oszczÄ™dzać na wydatkach grzewczych - co może siÄ™ przydać każdemu, zwÅ‚aszcza w dzisiejszych czasach.
Od czego zależą koszty ogrzewania?
Na koszty ogrzewania mieszkania lub domu wpÅ‚yw ma bardzo wiele czynników. Od samego rodzaju systemu grzewczego użytego do zapewnienia ciepÅ‚a (i jego energetycznej sprawnoÅ›ci), przez nasze osobiste nawyki, po stan termoizolacji (lub jego brak) caÅ‚ego budynku.
W domach i mieszkaniach, w budynkach pozbawionych „ocieplenia” straty ciepÅ‚a już na wstÄ™pie bÄ™dÄ… dużo wiÄ™ksze niż w tych solidnie przygotowanych do warunków zimowych. Zastosowanie naszych wskazówek oczywiÅ›cie da tu spore efekty, jednak nie bÄ™dÄ… one aż tak duże, jak w budynkach z prawidÅ‚owÄ…, nowoczesnÄ… izolacjÄ… termicznÄ….
UÅ›rednione zużycie energii potrzebne do ogrzania metra kwadratowego domu w zależnoÅ›ci od typu izolacji i technologii budowy jest bardzo zróżnicowane i tak:
- dom pasywny to ok. 15 kWh/m2 na rok,
- dom energooszczędny to ok. 50-70 kWh/m2 rocznie,
- standardowy budynek 80-90 kWh/m2 rocznie,
- stare budownictwo bez jakiejkolwiek izolacji – nawet 120 kWh/m2 rocznie.
Duże różnice w kosztach wystÄ…piÄ… także w zależnoÅ›ci od rodzaju instalacji ogrzewania, w którÄ… wyposażone jest mieszkanie lub dom. Najdroższe bÄ™dzie użycie niezależnych grzejników elektrycznych. Choć odpadajÄ… w tym przypadku koszty instalacji rur i kotÅ‚ów, to same rachunki za prÄ…d bÄ™dÄ… tak wysokie, że już w kilka sezonów mogÄ… przekroczyć te ewentualne nakÅ‚ady. SytuacjÄ™ może tu poprawić zastosowanie taryfy nocnej u operatora energetycznego – oszczÄ™dzimy w ten sposób nawet do 40% kosztów prÄ…du, ale także i wtedy globalny rachunek bÄ™dzie niestety zwykle wyższy niż w przypadku innych metod grzewczych.
TaÅ„szym (choć nie poczÄ…tkowo) rozwiÄ…zaniem na prÄ…d, do zastosowania gÅ‚ównie w domach jednorodzinnych bÄ™dzie pompa ciepÅ‚a. Tu wystÄ…piÄ… wysokie koszty samej instalacji, jednak znacznie niższe opÅ‚aty eksploatacyjne, które pozwolÄ… później na zwrot wydatków na caÅ‚Ä… inwestycjÄ™ i to w zaledwie kilka lat.
Generalnie najtaÅ„szym, mimo wszystkich ostatnich podwyżek cen, paliwem grzewczym jest gaz, drewno opaÅ‚owe i - tu już w coraz mniejszym stopniu - wÄ™giel kamienny, jednakże dziÅ›, ze wzglÄ™dów ekologicznych, a także Å‚atwoÅ›ci samej instalacji i jej późniejszej obsÅ‚ugi, powoli odchodzi siÄ™ od stosowania paliw nieodnawialnych.
W grę wchodzi także fotowoltaika, ale o ile przeciętna wielkość paneli tego typu zaspokoi podstawowe potrzeby domu, tak warto mieć na uwadze, że aby wykorzystać tę instalację także do pełnego ogrzewania najodpowiedniejszym systemem będzie tu wspomniana wcześniej pompa ciepła (z powodu małego finalnego zużycia energii), natomiast do kotła elektrycznego możemy potrzebować znacznie większej powierzchni paneli.
Jak więc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie przy już istniejącej instalacji grzewczej?
To ile wydajemy na ogrzewanie, bardzo zależy od naszych przyzwyczajeÅ„. Wystarczy zmienić kilka nawyków, a zaoszczÄ™dzimy nawet kilkadziesiÄ…t, lub wiÄ™cej zÅ‚otych miesiÄ™cznie.
Uszczelnienie okien i drzwi
PierwszÄ… czynnoÅ›ciÄ…, którÄ… warto wykonać nawet przed uruchomieniem systemu grzewczego w naszych domach, jest uszczelnienie szpar w oknach. WÅ‚aÅ›ciciele w miarÄ™ nowych, plastikowych okien i drzwi mogÄ… pomyÅ›leć – nas to nie dotyczy, jednak nic bardziej bÅ‚Ä™dnego. Gumowe uszczelki w oknach i drzwiach zużywajÄ… siÄ™ dość szybko i warto od czasu do czasu sprawdzać, czy sÄ… szczelne. By to zrobić, trzeba obadać, czy przy niskich temperaturach na zewnÄ…trz, przy oknie nie czuć charakterystycznego ciÄ…gu powietrza. JeÅ›li z daleka nic nie wyczuwamy, warto to zbadać, zbliżajÄ…c wilgotnÄ… dÅ‚oÅ„ do ramy okiennej (w różnych miejscach), wówczas wyczujemy nawet najdrobniejsze defekty uszczelki.
Ustawienie okna do trybu zimowego
Niewielu użytkowników wie, że nowoczesne okna majÄ… coÅ› w rodzaju „trybu zimowego”. Jego odpowiednie wyregulowanie zwiÄ™ksza docisk ramy do futryny, a tym samym eliminuje niechciane przeciÄ…gi. Jak to zrobić pokazuje poniższy filmik. W konkretnym typie okien sam mechanizm może być nieco inny, warto to sprawdzić na stronie producenta posiadanej stolarki.
OdsÅ‚oniÄ™cie grzejników
CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem w czasie eksploatacji grzejników, zwÅ‚aszcza tych pod oknami jest zasÅ‚anianie ich zasÅ‚onami, meblami czy np. okÅ‚adzinami z drewna. Ogranicza to sprawnÄ… cyrkulacjÄ™ powietrza, a tym samym obniżeniu ulega finalna temperatura we wnÄ™trzu przy jednoczesnym dużym zużyciu energii. Ogrzewamy w ten sposób pÅ‚achtÄ™ materiaÅ‚u zamiast przestrzeni pomieszczenia. Zasadniczo zasÅ‚ony przy oknach, w których sÄ… grzejniki, nie powinny być dÅ‚uższe niż do parapetu. Pozwoli to zasÅ‚aniać (bez zakÅ‚ócania pracy kaloryfera) okno w nocy, gdy temperatury sÄ… najniższe (i ograniczyć w ten sposób straty ciepÅ‚a), a odsÅ‚aniać je w dzieÅ„, kiedy Å›wieci sÅ‚oÅ„ce i nawet mimo mrozu może intensywnie ogrzewać taflÄ™ okiennego szkÅ‚a.
Czyszczenie i odpowietrzanie grzejników
Grzejniki, zwÅ‚aszcza te nowego typu z drobnymi żeberkami należy czyÅ›cić nie tylko z zewnÄ…trz, ale także i w Å›rodku, przynajmniej raz przed sezonem. Wynika to z tego, że wewnÄ…trz, w wÄ…skich przestrzeniach pomiÄ™dzy żeberkami wymiennika ciepÅ‚a zbiera siÄ™ kurz, który ogranicza sprawnÄ… cyrkulacjÄ™ powietrza. Zmniejsza to efektywność ogrzewania przy jednoczesnym peÅ‚nym zużyciu energii, w efekcie, by uzyskać pożądany efekt, musimy mocniej podkrÄ™cać termostat, co przekÅ‚ada siÄ™ na wzrost kosztów.
Ważną czynnością konserwacyjną przy grzejnikach jest też ich odpowietrzanie w razie potrzeby. Zapowietrzony grzejnik nie nagrzewa się na całej powierzchni grzejnej, przez co mimo ustawienia na maksymalny przepływ/zużycie energii nie grzeje tak, jak powinien.
Instalacja ekranów (mat) zagrzejnikowych
W sklepach można kupić specjalne folie do montażu za grzejnikiem. Zwykle skÅ‚adajÄ… siÄ™ one z warstwy styropianu oraz laminatu z folii aluminiowej. FunkcjÄ… takiej maty montowanej do Å›ciany za grzejnikiem oraz parapetu nad, jest skuteczne odbijanie ciepÅ‚a, jakie grzejnik wypromieniowuje w kierunku Å›ciany. W ten sposób redukujemy niechciane zjawisko absorpcji ciepÅ‚a przez samÄ… Å›cianÄ™ – natomiast odbijane jest ono do wnÄ™trza pomieszczenia. Takie ekrany z folii aluminiowej mogÄ… odbijać nawet do 90% promieniowania cieplnego. Co ważne, takie rozwiÄ…zanie Å›wietnie nadaje siÄ™ też do kaloryferów starego typu (z grubymi żeberkami) i pozwala zaoszczÄ™dzić nawet do 5% zużywanej energii. Koszt takich mat jest bardzo niewielki i zwykle nie przekracza kilkunastu-kilkudziesiÄ™ciu zÅ‚otych za jeden kaloryfer.
Montaż póÅ‚ki nad grzejnikiem
Takie rozwiÄ…zanie wymusza korzystniejszy ze wzglÄ™du na ogrzewanie wiÄ™kszej przestrzeni obieg powietrza. CiepÅ‚e powietrze, zamiast od razu uciekać do góry, zostaje skierowane do wnÄ™trza pomieszczenia, dziÄ™ki czemu efektywniej je ogrzewa.
Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń
Wbrew pozorom dużo korzystniejsze dla portfela jest wietrzenie intensywne, ale krótkie, od stale uchylonego lufcika. Lepiej otworzyć okno na oÅ›cież na kilka minut, niż uchylać je niewiele, ale za to na dÅ‚użej. W trakcie takiego szybkiego otwarcia ciepÅ‚e powietrze podniesie siÄ™ do góry pomieszczenia, natomiast zimne z otwartego okna spadnie na podÅ‚ogÄ™ (ruchy konwekcyjne). Część ciepÅ‚ego powietrza rzecz jasna ucieknie na zewnÄ…trz, ale bÄ™dzie to nieco mniejsza objÄ™tość niż przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym uchyleniu lufcika lub skrzydÅ‚a okna. W przypadku otwarcia okna na krótko nie zdążą siÄ™ też trwale wychÅ‚odzić przedmioty znajdujÄ…ce siÄ™ w pomieszczeniu, a warto pamiÄ™tać, że one też utrzymujÄ… temperaturÄ™ we wnÄ™trzu. Trzeba tu dodać, że na czas wietrzenia kaloryfer zakrÄ™camy.
PrzykrÄ™canie kaloryferów na noc, zakrÄ™canie przy wyjÅ›ciu
Jednym z powszechniejszych mitów jest ten mówiÄ…cy, że "najlepiej dogrzewać siÄ™ w nocy". Jest dokÅ‚adnie odwrotnie – noc to czas, który spÄ™dzamy pod ciepÅ‚Ä… pierzynÄ… i nie potrzebujemy mocnego dodatkowego ogrzewania. Warto zatem wieczorem nieco przykrÄ™cić grzejniki – uzyskamy nie tylko obniżkÄ™ rachunków, ale i zdecydowanie zdrowszy sen. Kiedy wychodzimy z domu na krótki czas, warto w ogóle zakrÄ™cać grzejniki. CiepÅ‚o utrzyma siÄ™ przez kilka godzin, bywa też tak, że dogrzewajÄ… nas sÄ…siedzi zza Å›cian. Choć brzmi to samolubnie, warto to wykorzystać.
Elektroniczna GÅ‚owica Termostatyczna — cena ok. 100 zÅ‚
JeÅ›li nie chcemy pamiÄ™tać o rÄ™cznym przykrÄ™caniu grzejników za każdym razem, kiedy to konieczne, można skorzystać z najnowszych technologii — elektronicznych termostatów, które pozwalajÄ… dostosować moc grzania do wÅ‚asnych preferencji, co wiÄ™cej umożliwiajÄ… programowanie wÅ‚Ä…czania i wyÅ‚Ä…czania, oraz mocy grzania w okreÅ›lonych godzinach (z podziaÅ‚em na dni tygodnia). Niektóre z tych cyfrowych termostatów sÄ… w stanie nawet wykryć otwarte okno i odciąć przepÅ‚yw na czas wietrzenia. Można je ustawić tak, by podgrzewaÅ‚y powietrze np. przez kilka godzin przed naszym snem, potem przez noc byÅ‚y zredukowane i znów pozwalaÅ‚y na grzanie rano. MogÄ… też automatycznie wÅ‚Ä…czać ogrzewanie przed naszym powrotem z pracy.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
Wera