Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Są sposoby

   27.05.2020
Rosnące koszty energii i wydłużająca się lista przydatnych urządzeń elektrycznych, których używamy w domach sprawia, że nasze rachunki za prąd są coraz wyższe, stając się u wielu rodzin jedną z najważniejszych pozycji w domowym budżecie. Są jednak proste i skuteczne sposoby na to, by zminimalizować zużycie energii praktycznie we wszystkich obszarach, a tym samym zabezpieczyć się przed niekontrolowanym wzrostem rachunków. Jak to zrobić? Doradzamy.

Wysokie rachunki za energię elektryczną to w dzisiejszych czasach poważny problem. Jest to mocne obciążenie dla rodzinnego budżetu, wiele osób z obawy przed radykalnym wzrostem kosztów wstrzymuje się z zakupami przydatnego sprzętu domowego - choćby zmywarek czy urządzeń klimatyzacyjnych. Tymczasem wystarczy się zastosować do kilku prostych wskazówek, by ograniczyć niepotrzebne zużycie prądu, a tym samym ograniczyć koszty jakie musimy ponosić z tego tytułu. Pól do oszczędzania jest bardzo dużo i obejmują one praktycznie każde pomieszczenie w domu. Oto co można zrobić, by zmniejszyć rachunki.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

1. Oszczędzanie energii zawsze warto rozpocząć od wymiany żarówek na energooszczędne. Jeszcze do niedawna polecilibyśmy świetlówki kompaktowe, ale dziś jeszcze lepszym pomysłem jest oświetlenie LED. Zużywa ono kilka razy mniej prądu niż tradycyjne światła żarowe a do tego jest znacznie trwalsze. Warto mieć świadomość, że gdy tradycyjna żarówka w ciągu godziny zużywa przeciętnie 70 W, dioda LED do wytworzenia takiej samej ilości światła potrzebuje jedynie ok. 10 W. Gaś światło jeśli wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż kilka minut.

2. Kiedy kupujesz nowy sprzęt AGD, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Im wyższa (A+, A++ oraz A+++), tym lepiej, bowiem takie urządzenia będą bardziej energooszczędne od pozostałych.

3. Pamiętaj by pralki i zmywarki używać tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione. Większość tego typu urządzeń zużywa tyle samo wody i prądu niezależnie od tego, czy myjemy jeden talerz lub pierzemy kilka rzeczy, czy też wypełniamy wnętrze po brzegi. Jeśli będziemy prać/zmywać rzadziej, nasze rachunki za prąd spadną. Tak samo unikaj dodatkowego wirowania, czy programów suszących, jeśli za oknem świeci słońce. Lepiej rozwiesić rzeczy na suszarce i dać naturze zrobić resztę, to nic nie kosztuje.

Wybieranie szybkich programów prania wcale nie oznacza oszczędności

4. Jednym z największych pożeraczy prądu w domu jest lodówka. Bardzo ważne jest by przestrzegać kilku związanych z nią zasad, wówczas nie narazimy się na drastyczny wzrost kosztów:

  • nie należy wkładać do lodówki jeszcze gorących potraw (to zmusza ją do intensywniejszej pracy a przez to zwiększonego zużycia energii),
  • co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy uszczelka drzwi jest cała, jeśli nie należy ją jak najszybciej wymienić,
  • zawsze upewniaj się, że drzwi do lodówki zostały dobrze zamknięte,
  • regularnie czyść wnętrze chłodziarki, zamrażalnik należy co jakiś czas rozmrozić i umyć, wówczas sprzęt będzie działał stabilnie i efektywnie na niższych ustawieniach mocy.

5. Jeśli do gotowania potraw używasz płyty grzejnej lub indukcyjnej pamiętaj by robić to pod przykryciem. To skróci czas potrzebny na przygotowanie jedzenia, a tym samym ograniczy zużycie energii. Jeśli natomiast posiadasz kuchenkę gazową, ogranicz użycie elektrycznego czajnika do gotowania wody - gaz jest obecnie znacznie tańszy od prądu. Jeśli jednak zależy ci przede wszystkim na szybkości, wybierz czajnik elektryczny z płytką grzejną zamiast tradycyjnej grzałki. To pierwsze rozwiązanie pozwala grzać taką ilość wody jaka nam w danej chwili potrzebna. Tradycyjna spirala musi być podczas gotowania w całości pokryta wodą, więc konieczny jest jej wyższy, minimalny poziom, tym samym grzanie jest dłuższe i kosztowniejsze.

6. Precyzyjnie ustaw ogrzewanie domu. Jednym z największych błędów jakie popełniamy jest przegrzewanie naszych mieszkań. Zwłaszcza w sypialniach, gdyż wydaje nam się, że w cieple będzie przyjemniej. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie - optymalna temperatura w sypialni jest niższa od pokojowej (21 stopni C) i wynosi 18 stopni C. Przy niższej temperaturze po prostu lepiej się wyśpimy. Przykręcenie kurka z ciepłem może dać znaczące oszczędności - redukcja temperatury o 2 stopnie to nawet 10-12% niższy rachunek za ogrzewanie.

Ustawianie ogrzewania na zbyt wysoką temperaturę drastycznie podniesie rachunki za energię

7. Jeśli masz dom, nie przesadzaj z oświetleniem ogrodu. Dużo lepszym rozwiązaniem od lamp elektrycznych będą tu rozwiązania solarne. Warto też rozważyć by w pomieszczeniach z których rzadziej korzystamy (klatki schodowe, garaż, pomieszczenia gospodarcze) zainstalować lampy z detektorami ruchu. Będa one świecić wyłącznie wtedy, gdy ktoś tam będzie przebywać i nie zapomnimy ich wyłączyć. Gdy posiadasz w domu żyrandole z wieloma źródłami światła, warto rozważyć instalację włączników z kilkoma przełącznikami, tak by móc regulować ilość świecących żarówek. Nie zawsze potrzeba jednocześnie wszystkich.

8. Zmniejsz liczbę urządzeń które pracują jednocześnie. Jeśli słuchasz muzyki w słuchawkach, wyłącz telewizor - po co ma niepotrzebnie zużywać prąd. Tak samo gdy sprzątasz za pomocą odkurzacza, wyłącz wszystkie inne zbędne urządzenia - nie będą cię rozpraszać, sprzątanie pójdzie sprawniej a żadna energia nie zostanie zmarnowana.

9. Korzystaj z listew zasilających. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można za jednym zamachem (kliknięciem w odpowiedni przełącznik na listwie) wyłączyć wszystkie urządzenia jakie są do niej podłączone. Przyda się to przede wszystkim podczas dłuższych nieobecności, ale też wówczas gdy nie chcemy by nieużywany sprzęt zużywał prąd w trybie "stand by", zwłaszcza, że niektóre współczesne sprzęty - na przykład wybrane telewizory w ogóle nie mają ustawianego pilotem stanu w którym nie pobierają prądu.

10. Kupujesz komputer? Dobrze przemyśl jego zakup. Jeśli nie grasz w wymagające gry, nie będzie ci potrzebny prądożerny komputer stacjonarny, wystarczy biurowy lub uniwersalny laptop. Gamingowy procesor lub karta graficzna potrafią podczas pracy zużywać łącznie nawet kilkaset W energii! Warto też ustawić odpowiednie schematy zasilania, tak by nieużywany sprzęt sam oszczędzał energię poprzez wygaszanie ekranu na którym nie ma aktywności a także przechodzenie w stan uśpienia (hibernacji) jeśli z komputera przez dłuższy czas nikt nie korzysta. Warto też pamiętać, że jeśli komputer jest podłączony do kabla z internetem, można w nim wyłączyć zużywające prąd Wi-Fi oraz Bluetooth.

11. Zawsze możesz zmienić dostawcę energii elektrycznej na tańszego. Wbrew pozorom nie jest to czynność przesadnie skomplikowana, a różnice w cenach u poszczególnych dostawców są na serio znaczące. Czasem też wystarczy zmiana taryfy na inną w ramach współpracy z obecnym dostawcą. Oferują oni chociażby niższe koszty w weekendy, czy specjalne stawki za zużycie prądu w nocy (co szczególnie osobom używającym ogrzewania elektrycznego może się opłacać).

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

07 listopada 2021 o 22:39

Grzegorz

Pobieram 600kwh rocznie wszystko energooszczędne żona piecze prasuje normalnie żyjemy PV nie dla każdego nam by się zwróciły po 30 latach wiec szkoda sobie d... zawracać za przeproszeniem tym g....
03 czerwca 2020 o 17:27

Marta Drozd

Zainstalować fotowoltaike.

Najczęściej czytane