Czwartek , 02 Maj 2024

Jak zwiększyć efektywność pisania na klawiaturze smartfona? Doradzamy

   15.11.2023
W prawie każdym smartfonie z Androidem znajduje się (lub można ją tam zainstalować) klawiatura Gboard produkcji Google. Jest to standardowa aplikacja do pisania na wielu telefonach, a na niektórych występuje jako dodatkowa opcja (można ją pobrać nawet na iPhone’a). Ponieważ zwykle na domyślnych ustawieniach zapewnia bezproblemową, intuicyjną obsługę, to niewielu użytkowników zna jej wszystkie, bardziej ukryte możliwości. W tym tekście chcemy przybliżyć niektóre z tych bardziej przydatnych.
Pisanie na klawiaturze smartfona może być łatwiejsze. Fot. Unsplash

Klawiatura to jedna z najczęściej używanych aplikacji w każdym smartfonie. Zwykle nie korzystamy w niej z niczego więcej niż opcje domyślne, a szkoda, ponieważ niemal każdy tego typu program posiada szereg narzędzi, które mogą pomóc w pisaniu jeszcze bardziej efektywnym i dostosowanym do naszego osobistego stylu. Wśród najważniejszych, znajdziemy tu takie opcje jak zintegrowany Tłumacz Google lub tryb pisania jedną ręką, ale możliwości personalizacji jest o wiele więcej.

Niezależnie od tego, czy używamy klawiatury codziennie, czy rzadziej, warto poświęcić trochę czasu na poznanie różnych funkcji najpopularniejszej z aplikacji do pisania, czyli Gboard od Google. Wybraliśmy 7 tych naszym zdaniem najbardziej pomocnych.

Tryb pisania jedną ręką

Ekrany smartfonów rosną z generacji, na generację. Obecnie przypominają bardziej małe tablety niż swoje mniejsze wersje sprzed kilku lat. Jeśli jesteśmy posiadaczami takiego dużego telefonu, możemy cieszyć się doskonałą jakością oglądanych na nim filmów, czy też dużą ilością informacji wyświetlanych na ekranie, ale trudno będzie na nim wygodnie pisać wiadomości jedną ręką. Włączenie trybu jednoręcznego znacznie ułatwi pisanie, zmieniając rozmiar klawiatury i przesuwając ją na jedną stronę ekranu. Jak to zrobić?

  • otwieramy program, w którym pojawi się klawiatura Gboard (np. aplikacja SMS),
  • stukamy przycisk Więcej (wielokropek) w prawym górnym rogu okna klawiatury,
  • następnie wybieramy opcję Jednoręczna.

By wrócić do poprzedniego ustawienia, używamy trzech przycisków z boku klawiatury jednoręcznej, z ich pomocą możemy też zmienić lokalizację klawiatury (przesuwać ją w górę iw dół ekranu).

Wielkie litery bez klikania

Naciśnięcie klawisza Shift, aby zmienić literę na wielką, jest dość popularne, ale nie jest to najszybsza metoda, jaką oferuje ta klawiatura. Można to robić jeszcze szybciej! Wystarczy na klawiaturze Gboard i przesunąć palcem od klawisza Shift do dowolnej litery, wówczas wstawi się ona jako wielka:

  • otwieramy klawiaturę Gboard,
  • naciskamy i przytrzymujemy klawisz Shift,
  • przeciągamy palcem do dowolnej litery i puszczamy.

Dopasowywanie emotikon

Wszyscy lubimy i często wstawiamy do wiadomości emotikony. Pozwalają one lepiej niż tekst wyrażać różne emocje i stany. To z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę to fakt, iż klawiatura Gboard pozwala połączyć dwie lub trzy różne emotikony w jedną. Można dodawać do tekstu kilka emotikonek jedną po drugiej, a Gboard automatycznie utworzy zupełnie nowe emotikony, łącząc je w jedną. Jak to zrobić?

  • otwieramy klawiaturę Gboard,
  • dotykamy klawisza Emoji po lewej stronie spacji,
  • jeśli klawisza Emoji nie ma, najpierw naciskamy i przytrzymujemy klawisz przecinka, aby go wyświetlić,
  • następnie wybieramy dowolne dwie emotikony (można też trzy),
  • możliwie kombinacje wyświetlają się w linii nad klawiaturą, tam wskazujemy tę, która nam odpowiada, wybór wstawi ją do tekstu.

Szybkie tłumaczenie tekstu

Klawiatura Gboard jest w pełni zintegrowana z Tłumaczem Google. Sam tłumacz  jest stale ulepszany, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do wysokiej jakości szybkich tłumaczeń. Jak automatycznie tłumaczyć słowa i zdania jeszcze w trakcie pisania?

  • Otwieramy klawiaturę,
  • klikamy przycisk Tłumacza Google u góry okna Gboard (jeśli znajdują się tam inne opcje, trzeba jeszcze kliknąć ikonę trzech kropek, by rozszerzyć widok),
  • wybieramy przyciski języka, aby wybrać język tekstu, w którym piszesz, oraz język, na który ma zostać wykonane tłumaczenie,
  • następnie wprowadzamy wiadomość, a na koniec klikamy na Sprawdź w prawym dolnym rogu ekranu, aby podejrzeć tłumaczenie i potwierdzić wiadomość.

Przycisk spacji działa jak kursor

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji Gboard jest to, że możemy sterować wskaźnikiem za pomocą spacji. Zamiast dotykać ekranu, aby precyzyjnie umieścić kursor (np. ja przez grube palce zawsze mam z tym problem), można przesuwać palcem bezpośrednio po klawiszu spacji, aby przesunąć kursor wzdłuż tekstu. Po prostu przesuwamy w lewo lub w prawo na spacji, a kursor wykonuje analogiczne przesunięcia. To poręczne i precyzyjne narzędzie, które przydaje się zwłaszcza przy poprawianiu już stworzonego tekstu.

Stukamy dwukrotnie, aby wstawić kropkę i spację

Gboard pozwala szybko kończyć i rozpoczynać nowe zdanie, wystarczy dwukrotnie nacisnąć spację. Dwuklik spacji włącza bowiem automatyczną spację, funkcję, która automatycznie dodaje interpunkcję i spację do zdania. Nie trzeba się też martwić o wielkość liter w następnym zdaniu, gdyż Gboard samoczynnie zmieni pierwszą literę. Dzięki temu „kruczkowi” znacznie przyspieszymy proces pisania.​​​​​​​

Wpisujemy proste ułamki jednym dotknięciem

Czasem do pisanego teksu musimy dodać ułamek. Możemy oczywiście wpisać dwie cyfry przedzielone ukośnikiem, ale jest lepsza metoda, zwłaszcza że Gboard oferuje wygodny sposób szybkiego wpisywania ułamków:

  • otwieramy klawiaturę Gboard,
  • klikamy przycisk ?123 w lewym dolnym rogu okna,
  • klikamy i przytrzymujemy cyfrę, rozwinie się lista z ułamkami.
  • Następnie klikamy ułamek, co wstawi go do tekstu i gotowe!

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

03 grudnia 2022 o 15:08

Kasiula

Jeśli chodzi o esemesy wolałam zwykłe komórki niż smartfony pod tym względem były lepsze, robiłam mniej błędów bo często wciskam niewłaściwe litery bo są zbyt blisko siebie,co mnie doprowadza do frustracji.

Najczęściej czytane