PiÄ…tek , 03 Maj 2024

Jak zwykły smartfon dostosować do użytku przez seniora? Doradzamy

   12.10.2023
Społeczeństwa Zachodu, w tym także i nasze starzeją się bardzo szybko – to znak dzisiejszych czasów. Seniorów przybywa, natomiast dopasowanego do ich możliwości manualnych i wzrokowych sprzętu ciągle jest jak na lekarstwo. Zresztą nie każdy ma możliwość zakupu takiego w pełni dedykowanego urządzenia. Czy jest zatem możliwość, by zwykły smartfon zmienić w urządzenie przyjazne osobie starszej? Jak najbardziej, a my wyjaśnimy jak to zrobić.
Telefon dla seniora? Może nim być zwykły smartfon. Fot. Unsplash

Gdy myÅ›limy o smartfonie odpowiednim dla naszych dziadków, zwykle widzimy klasycznÄ… komórkÄ™ z fizycznymi klawiszami – istnieje bowiem przekonanie (zresztÄ… powszechne także u samych seniorów), że takie telefony bÄ™dzie im po prostu Å‚atwiej obsÅ‚ugiwać. I faktycznie, niektóre z nich majÄ… bardzo przydatne funkcje – choćby przycisk SOS, który pozwala na szybki kontakt z bliskÄ… osobÄ… w razie wypadku.

Zapominamy jednak o innej rzeczy – urzÄ…dzenia z klasycznÄ… klawiaturÄ… zwykle majÄ… dość uciążliwy system blokowania ekranu, który do zdjÄ™cia wymaga użycia kombinacji lub sekwencji klawiszy, czÄ™sto na jej wykonanie jest bardzo maÅ‚o czasu – sam byÅ‚em Å›wiadkiem, jak mój dziadek miaÅ‚ problem z dostaniem siÄ™ do takiego telefonu, choć miaÅ‚ on być „przyjazny” osobom z ograniczonÄ… motorykÄ…. Do tego dochodzÄ… maÅ‚o czytelne, monochromatyczne najczęściej ekrany – z pozoru uÅ‚atwienie, nie ma na nich zbÄ™dnych dystraktorów, ale szybko może siÄ™ okazać, że wyÅ›wietlane na nich symbole sÄ… ledwo widoczne dla osoby ze sÅ‚abym wzrokiem. Co w takiej sytuacji zrobić? Warto rozważyć przekazanie seniorowi peÅ‚nowartoÅ›ciowego smartfona z dotykowym ekranem, jednak najpierw należy go odpowiednio przygotować i aktywować funkcje, które uczyniÄ… go możliwie najbardziej dostÄ™pnym.

Jak dopasować smartfona do użytku przez osobę starszą?

Zabezpieczenie przed upadkiem

Na poczÄ…tku warto pomyÅ›leć o tym, by smartfon solidnie zabezpieczyć przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi, mogÄ…cymi powstać w wyniku upadku. Nasi kochani dziadkowie i babcie czÄ™sto nie majÄ… takiego refleksu jak my, dlatego urzÄ…dzenia, których bÄ™dÄ… codziennie używać, powinny mieć odpowiedniÄ… ochronÄ™, najlepiej w postaci dobrego etui, dodatkowo szkÅ‚a lub folii zabezpieczajÄ…cej ekran. OczywiÅ›cie zabezpieczenia te montujemy sami, przed przekazaniem telefonu. Tak przygotowane urzÄ…dzenie nie bÄ™dzie podatne na uszkodzenia i posÅ‚uży o wiele dÅ‚użej.

PorzÄ…dek na telefonie

Zanim przekażemy smartfona seniorowi, warto zrobić na nim porzÄ…dek i usunąć wszystkie aplikacje, z których on raczej nie skorzysta. Wszelkiego rodzaju gry, aplikacje specjalistyczne, serwisy spoÅ‚ecznoÅ›ciowe, skróty do chmury itp. Zostawić należy tylko te najbardziej przydatne – kalkulator, notatnik, latarka itp. Wszystko powinno być tak ustawione, by nowemu użytkownikowi byÅ‚o jak najÅ‚atwiej korzystać z urzÄ…dzenia, dlatego warto usunąć wszystko, co bÄ™dzie mu przeszkadzać lub utrudniać odnalezienie wÅ‚aÅ›ciwych elementów.

Można natomiast pomyÅ›leć o instalacji programów, które siÄ™ seniorom z pewnoÅ›ciÄ… przydadzÄ… – chociażby MojeIKP, czyli internetowe konto pacjenta – uÅ‚atwi ono realizacjÄ™ recept w aptece lub pozwoli przejrzeć aktualne skierowania na badania. SÄ… też aplikacje, które przypomnÄ… o koniecznoÅ›ci zażycia leków lub chociażby nawodnieniu. Przyda siÄ™ też jakiÅ› sprawdzony komunikator, ale tu musimy krok po kroku sami wyjaÅ›nić seniorowi jak z niego korzystać.

Smartfon dla seniora
Seniorzy mogÄ… korzystać z najnowszych technologii — wystarczy jÄ… odpowiednio dopasować. Fot. Unsplash

Dostosowanie ustawień ekranu i dźwięku

Osoby starsze zwykle majÄ… problemy ze wzrokiem i sÅ‚uchem, dlatego warto pamiÄ™tać, by przekazywany im smartfon miaÅ‚ odpowiednie pod tym wzglÄ™dem ustawienia. Seniorzy bÄ™dÄ… preferowali jaÅ›niejsze ekrany, wybieramy bardziej donoÅ›ny dzwonek alarmu, ustawiamy maksymalne wibracje, zwiÄ™kszamy też gÅ‚oÅ›ność samych rozmów – najlepiej ustawienia te przetestować wspólnie z seniorem tak, by dopasować je do jego osobistych potrzeb. Warto też pomyÅ›leć o wyÅ‚Ä…czeniu zbÄ™dnych powiadomieÅ„ – osobÄ™, która nigdy nie korzystaÅ‚a ze smartfona tego typu, bÄ™dÄ… one jedynie rozpraszać i denerwować.

Aktywujemy tryb uproszczony dla seniora

WiÄ™kszość smartfonów z dotykowym ekranem posiada bardzo wygodny, uproszczony tryb ekranu. Różnie siÄ™ on nazywa w poszczególnych modelach (tryb lite, uproszczony itp.) – ale ma tÄ™ samÄ… podstawowÄ… cechÄ™ – maksymalnie odchudza i upraszcza menu telefonu. Zamiast dziesiÄ…tek maÅ‚ych ikon aplikacji i ustawieÅ„, na ekranie pojawiajÄ… siÄ™ jedynie te najbardziej potrzebne. Można wszystko ustawić tak, by wiÄ™ksze byÅ‚y nie tylko same ikony, ale i przede wszystkim czcionka, co pozwoli Å‚atwiej dostrzec, co znajduje siÄ™ i wyÅ›wietla na ekranie, także osobie z nie najlepszym już wzrokiem.

Launcher odpowiedni dla osoby starszej

AlternatywÄ… dla uproszczonego trybu w telefonie jest instalacja nowego launchera, czyli programu, który odpowiada za wyglÄ…d i zachowanie menu. W repozytoriach aplikacji np. Google Play znajdziemy wiele różnych launcherów stworzonych z myÅ›lÄ… o osobach starszych i bÄ™dÄ… one Å›wietnie dopasowane do ich potrzeb. Jednym z bardziej popularnych jest, chociażby BIG Launcher, ale sÄ… też i inne, np. Simple Launcher. Launchery caÅ‚kowicie zmieniajÄ… wyglÄ…d menu i tryb pracy smartfona, w taki sposób, by maksymalnie uproÅ›cić użytkowanie (dodajÄ… przejrzyste, duże ikony, czytelne opisy, powiÄ™kszajÄ… czcionkÄ™), a przy okazji oferujÄ… uwypuklenie funkcji, z których seniorzy bÄ™dÄ… najczęściej korzystać.

Podsumowanie

Przed przekazaniem smartfona z dotykowym ekranem seniorowi warto chwilÄ™ czasu poÅ›wiÄ™cić na jego dopasowanie dla jego potrzeb, w tym celu warto podstawowe ustawienia wprowadzić po konsultacji. JeÅ›li senior nie chce za bardzo korzystać z nowego urzÄ…dzenia, warto wyjaÅ›nić mu jakie atuty ono posiada – chociażby Å‚atwe odblokowywanie ekranu, czytelny, jasny ekran z czcionkami i elementami znacznie wiÄ™kszymi niż na klasycznym telefonie. Dodatkowo sÄ… też inne bonusy, np. znacznie lepszy niż w zwykÅ‚ym telefonie aparat fotograficzny. JeÅ›li odpowiednio ustawimy smartfona z dużym, dotykowym ekranem, może on być nawet Å‚atwiejszy w obsÅ‚udze niż klasyczna komórka.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane