Kalibracja baterii, co to jest?
Laptopy to dziś najpopularniejsze komputery. Nic dziwnego — dzięki wbudowanym akumulatorom zapewniają pełną mobilność. Byśmy wiedzieli przez ile czasu jeszcze, będziemy mogli korzystać z urządzenia bez podłączania go do gniazdka z prądem, każdy wbudowany w laptopa akumulator posiada specjalny kontroler, który nadzoruje jego stan napełnienia energią. Niestety, z czasem jego wskazania ulegają zafałszowaniu, stają się coraz mniej precyzyjne. Ma to znaczenie, zwłaszcza wtedy, kiedy akumulator jest już bliski rozładowania, wówczas po prostu nie wiemy, ile czasu nam pozostało do pracy. Bywa tak, że wskaźnik pokazuje, że zostało tam 10, a nawet 20% baterii, a w rzeczywistości laptop wyłącza się już po kilku minutach. Niektórym wydaje się, że taki proces to tylko oznaka zużycia baterii, na którą nie mamy większego wpływu — owszem, częściowo tak właśnie jest, jednak nieuchronna, eksploatacyjna zmiana samej pojemności ogniw nie musi oznaczać, że będziemy otrzymywali nieprawidłowe wskazania czujnika.
Właściwie wszyscy producenci laptopów zachęcają dziś do samodzielnej kalibracji. Proces ten pozwoli posiadaczowi notebooka na ponowną synchronizację wskazań sprzętowego miernika poziomu baterii, z tym co jest wyświetlane w ramach systemu operacyjnego na ekranie komputera.
Dzięki regularnym kalibracjom zawsze będziemy wiedzieli, ile czasu pozostało do rozładowania się akumulatora laptopa, i nie będą to dane bardzo zgrubnie przybliżone, ale bardzo dokładne.
Sama kalibracja jest procesem, który polega na całkowitym naładowaniu akumulatora i przy okazji zresetowaniu sensora mierzącego stan napełnienia ogniw.
Typowy, wyjmowany akumulator laptopa
Kiedy jest konieczna kalibracja baterii?
Sygnałem do przeprowadzenia kalibracji są przede wszystkim sytuacje, w których laptop wyłącza się z powodu braku prądu, mimo że jeszcze kilka minut wcześniej na pasku zadań Windows wyświetlały się informacje, że poziom zapełnienia akumulatora wynosi wciąż więcej niż 10-15, a czasami nawet i 20%. Dodatkowym sygnałem do przeprowadzenia tej czynności konserwacyjnej będzie też odczuwalne skrócenie czasu pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania.
Większość producentów laptopów zachęca do przeprowadzenia kalibracji raz na 2-3 miesiące. Jest to zatem proces, o którym często zapominamy, a jaki należy regularnie powtarzać. Czynność kalibracji można wykonać na każdym laptopie, niezależnie od tego, kto jest jego wytwórcą, warto jednak czytać instrukcje, gdyż część producentów zamieszcza w nich szczegółowe instrukcje co do sposobu przeprowadzenia tego procesu na ich urządzeniach.
Jak wykonać kalibrację baterii laptopa
Sam proces kalibracji baterii laptopa nie należy do zbyt skomplikowanych. Składa się z kilku kroków, które należy wykonać w poniższej kolejności:
- W pierwszym kroku należy po prostu naładować akumulator laptopa do poziomu 100%.
- Po naładowaniu akumulatora, przez pierwsze dwie godziny normalnie go użytkujemy. W tym czasie ładowarka powinna być cały czas podpięta do urządzenia.
- W ustawieniach zasilania laptopa (panel sterowania Windows) należy ustawić automatyczne wstrzymanie pracy lub hibernację przy stanie baterii wynoszącym około 5%.
- Gdy miną 2 godziny od naładowania komputera do 100%, należy odłączyć kabel ładowarki.
- Póki laptop całkowicie się nie rozładuje i samoczynnie nie wyłączy, można z niego normalnie korzystać. Jeśli nie chcemy tego robić i go nadzorować, musimy pamiętać, że trzeba go ustawić tak, aby w tym czasie, kiedy bateria będzie się rozładowywać, nie nastąpiło przedwczesne automatyczne wyłączenie. Notebook przez cały czas rozładowywania baterii musi być bowiem włączony.
- Gdy komputer rozładuje się, pozostawiamy go na 5 godzin bez podłączania do kabla zasilającego.
- Gdy minie 5 godzin podłączamy komputer do kabla zasilającego i ładujemy do 100%. Trzeba go włączyć, można też w tym czasie normalnie z niego korzystać. Ważne, by ładowanie było niezakłócone, czyli nie było w nim żadnych przerw. Do czasu naładowania do 100% komputera nie należy wyłączać.
Po dobrze przeprowadzonej kalibracji wskazania czujnika poziomu naładowania akumulatora powinny na nowo pokrywać się z rzeczywistością i rzetelnie informować użytkownika o czasie, który pozostał mu do rozładowania.
Po kalibracji może się też nieco wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Jednak nie należy tu oczekiwać zbyt wielkich cudów. Baterie laptopów, tak jak i baterie wszelkich innych urządzeń elektronicznych zużywają się z czasem. Regularne kalibracje mogą spowolnić, jednak nie zatrzymają naturalnego procesu spadku pojemności ogniw akumulatora postępującego z czasem. Kalibracje spowodują jednak, że przynajmniej będziemy wiedzieli, jaki jest rzeczywisty stan naładowania. Nie zostaniemy zatem zaskoczeni przez nagle wyłączający się komputer.
Aplikacje do kalibracji baterii
Część producentów laptopów wraz ze swoim sprzętem dostarcza też aplikacje ułatwiające kalibrację. Robią tak w zasadzie wszyscy główni producenci, tacy jak Lenovo, HP czy Acer. Takie wbudowane aplikacje ułatwiają przejście całego procesu oraz dbają o to, żeby przebiegał on w sposób niezakłócony — głównie poprzez ingerencję w system zarządzania energią laptopa. Programy te wyświetlają także przypomnienie o tym, że dokonanie kalibracji jest w tym momencie konieczne. Tych komunikatów nie warto ignorować.
Kalibracja laptopa – konieczność, czy zbędny wysiłek?
Część ekspertów kwestionuje zasadność wykonywania kalibracji baterii w laptopie, ponieważ w zasadzie nie wpływa to na wydajność samego akumulatora. Częściowo jest to prawda, jednak w niektórych sytuacjach można zaobserwować pewną poprawę.
Ważne jest jednak to, że po kalibracji dysponujemy prawidłowymi wskazaniami czujnika naładowania baterii, dla wielu osób w szeregu sytuacji — chociażby podczas spotkań biznesowych czy w podróży, będzie to po prostu ważne. Dlatego moim zdaniem kalibracje należy jednak wykonywać. Dzięki niej mamy pełniejszą kontrolę nad swoim urządzeniem i zawsze wiemy, jaki jest rzeczywisty stan naładowania jego baterii. Sam proces kalibracji nie jest też jakiś szczególnie trudny i uciążliwy. Zarówno podczas rozładowywania jak i ładowania akumulatora można przecież normalnie korzystać z komputera.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE