Każdy, kto choć raz w zatÅ‚oczonym mieÅ›cie parkowaÅ‚ samochód wyposażony w odpowiednie czujniki zbliżeniowe, wie jak funkcjonalne i pomocne to udogodnienie.
DziaÅ‚a to w ten sposób, że jeÅ›li cofamy lub wjeżdżamy samochodem na miejsce parkingowe (lub dowolne inne miejsce, w którym nie mamy peÅ‚nej widocznoÅ›ci) i zbliżamy siÄ™ do przeszkody (np. Å›ciana, sÅ‚up, inne auto), jesteÅ›my alarmowani sygnaÅ‚em dźwiÄ™kowym – jest to najczęściej gÅ‚oÅ›ne pikanie, dziÄ™ki czemu Å‚atwiej unikniemy kolizji i co najważniejsze nie bÄ™dziemy musieli wybierać do parkowania pojazdu miejsc z dużym zapasem wolnej przestrzeni, co pozwoli szybciej znaleźć odpowiedniÄ… lokalizacjÄ™. We wspóÅ‚czesnych gÄ™sto zatÅ‚oczonych miastach, ma to spore znaczenie. Przydaje siÄ™ też wtedy, gdy nie mamy jeszcze dużego doÅ›wiadczenia w manewrowaniu samochodem.
Czujniki zbliżeniowe mogÄ… być montowane z tyÅ‚u, z przodu pojazdu oraz w obu tych miejscach jednoczeÅ›nie. To, że w zakupionym przez nas aucie nie ma takiego urzÄ…dzenia, wcale nie oznacza, że nie możemy skorzystać z jego dobrodziejstw – przeciwnie jest to sprzÄ™t dostÄ™pny w przystÄ™pnych cenach a co najważniejsze Å‚atwo go zamontować samodzielnie. W sprzedaży znajdziemy zarówno modele wymagajÄ…ce poÅ‚ożenia kabli, jak i takie, które bÄ™dÄ… dziaÅ‚ać caÅ‚kowicie bezprzewodowo (Wi-Fi).
AlternatywÄ… dla czujnika zbliżeniowego, czyli sensora parkowania, jest kamera cofania. Różnica miÄ™dzy tym mechanizmem a czujnikiem polega na tym, że tu zamiast sygnaÅ‚u dźwiÄ™kowego, mamy po prostu obraz z kamery widziany na ekranie zamontowanym przy desce rozdzielczej (lub chociażby na wyÅ›wietlaczu smartfona).
Kamera ulokowana w okolicach tablicy rejestracyjnej pozwala na dokÅ‚adne dostrzeżenie przeszkód znajdujÄ…cych siÄ™ poniżej poziomu wzroku – w tym wysokich krawężników, sÅ‚upków czy potencjalnie groźnych dziur w nawierzchni.
Czujnik parkowania – jak to dziaÅ‚a?
Sensory parkowania do wykrycia przeszkód używajÄ… fal ultradźwiÄ™kowych. DziaÅ‚a to w ten sposób, że czujnik bez przerwy emituje odpowiednie fale, a te, jeÅ›li odbijÄ… siÄ™ od napotkanej na drodze przeszkody, wracajÄ… do niego i na tej podstawie jest obliczana dzielÄ…ca jÄ… z autem odlegÅ‚ość.
Gdy dystans taki spadnie poniżej określonego minimum (np. 1-3 m), uruchamiany jest ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Aby kierowca był w stanie ocenić, ile miejsca zostało mu jeszcze na manewry, sygnał ten z reguły zmienia się w czasie. Jeszcze przy stosunkowo dużej, bezpiecznej odległości słyszymy pojedyncze piknięcia, a na końcu sygnał ciągły, kiedy zbliżymy się już bardzo blisko do przeszkody.
WÅ›ród dostÄ™pnych w sklepach czujników parkowania wystÄ™puje duże zróżnicowanie, jeÅ›li chodzi o sposób montażu i Å‚Ä…czenia z tzw. centralkÄ….
Znajdziemy zarówno rozwiÄ…zania bezprzewodowe, które sÄ… najÅ‚atwiejsze do zamontowania w samochodzie, może to zresztÄ… zrobić także sam kierowca, jak i takie wymagajÄ…ce okablowania i pracy profesjonalnego serwisu.
Te drugie sÄ… zwykle niezawodne, choć ich zaÅ‚ożenie może siÄ™ okazać nieco kosztowniejsze. WymagajÄ… też wiÄ™kszego zakresu prac, ponieważ o ile czujniki bezprzewodowe zwykle montowane sÄ… za pomocÄ… specjalnej metalowej taÅ›my samoprzylepnej, która peÅ‚ni jednoczeÅ›nie funkcjÄ™ anteny (na przykÅ‚ad w kracie atrapy chÅ‚odnicy, sÄ… też czujniki w formie ramki na tablicÄ™ rejestracyjnÄ…), tak sensory wyposażone w okablowanie, które należy uÅ‚ożyć tak, aby go nie byÅ‚o widać (i musi ono dotrzeć do kilku elementów samochodu, chociażby lamp cofania, Å›wiateÅ‚ stopu czy uziemienia) zwykle do dziaÅ‚ania wymagajÄ… wiÄ™kszej ingerencji w auto. Należy je najczęściej wwiercać w zderzak, co jest dość inwazyjne.
Zestaw czterech czujników do parkowania (przewodowy) wraz z centralkÄ… i sygnalizatorem odlegÅ‚oÅ›ci. Cena ok. 60-120 zÅ‚
Zalety i wady kamery cofania
Kamera cofania to nie tylko rozwiÄ…zanie bardziej zaawansowane technologicznie niż czujniki ultradźwiÄ™kowe, ale daje zdecydowanie lepszy – i to dosÅ‚ownie – obraz sytuacji. Nie musimy siÄ™ opierać jedynie na sygnaÅ‚ach dźwiÄ™kowych. Po prostu widzimy dokÅ‚adnie, co dzieje siÄ™ za naszym samochodem. Różnice znajdziemy też w cenie, która w przypadku tego typu urzÄ…dzeÅ„ bÄ™dzie niestety wyższa. Wynika to przede wszystkim z koniecznoÅ›ci zastosowania kamery, która - nie ma co ukrywać – jest zwykle droższa niż sam czujnik ultradźwiÄ™kowy.
Do tego w zestawie znajdziemy ekran, na którym możemy zobaczyć obraz z zainstalowanej kamery, a to też podnosi koszty. Niemniej jednak w peÅ‚ni funkcjonalne zestawy tego typu znajdziemy w sklepach już za kilkaset zÅ‚otych. BiorÄ…c pod uwagÄ™ koszt innych części i akcesoriów samochodowych, nie jest to jakÄ…Å› zawrotnÄ… kwotÄ….
Warto przy okazji wspomnieć, że część kamer dostÄ™pnych w sklepach, które montujemy zwykle w ramce tablicy rejestracyjnej lub przy lampce jÄ… podÅ›wietlajÄ…cÄ…, i tak sÄ… wyposażone w czujniki ultradźwiÄ™kowe i przy okazji transmisji obrazu także emitujÄ… sygnaÅ‚y dźwiÄ™kowe w przypadku zbliżania. Mamy wiÄ™c czÄ™sto do czynienia z rozwiÄ…zaniem typu 2 w 1.
NajwiÄ™kszÄ… wadÄ… kamery jest to, że obraz z niej może być zamazany w przypadku zÅ‚ej pogody (np. silnej mgÅ‚y) lub kiepskiego oÅ›wietlenia. Dla fal ultradźwiÄ™kowych nie ma znaczenia, czy jest ciemno, czy jasno, natomiast kamery, zwÅ‚aszcza te taÅ„sze, sÄ… na to wyczulone i mogÄ… sobie sÅ‚abo radzić przy gorszym oÅ›wietleniu. Tymczasem sama lampka cofania może nie zapewniać odpowiedniej iloÅ›ci potrzebnego Å›wiatÅ‚a. Problemem może być także bÅ‚oto lub kurz, które zasÅ‚oniÄ… obiektyw. Kamera do sprawnego dziaÅ‚ania wymaga wiÄ™c staÅ‚ego, regularnego oczyszczania.
Zestaw z kamerą cofania, wideorejestratorem i czujnikami parkowania w jednym. 2x kamera Full HD, centralka, sensory + okablowanie. Cena ok. 850 zł.
Co wybrać – kamera cofania czy czujnik parkowania?
Decyzja o wyborze konkretnego urzÄ…dzenia powinna zależeć od tego, jaki jest nasz styl korzystania z samochodu. JeÅ›li na przykÅ‚ad lubimy podróżować nocÄ…, czujnik (lub urzÄ…dzenie podwójne) bÄ™dzie rozwiÄ…zaniem lepszym. JeÅ›li natomiast mamy mniejsze doÅ›wiadczenie w prowadzeniu auta i manewrowaniu, kamera może siÄ™ okazać lepszym zabezpieczeniem, gdyż zamiast oceniać ryzyko wyÅ‚Ä…cznie na podstawie ostrzeżeÅ„ dźwiÄ™kowych, zobaczymy dokÅ‚adnie, co dzieje siÄ™ w pobliżu auta.
GÅ‚ównÄ… wadÄ… czujników ultradźwiÄ™kowych jest to, że część kierowców używajÄ…c ich, popada w nadmiernÄ… rutynÄ™ i za bardzo ufa ich wskazaniom. Gdy zepsuje siÄ™ kamera, po prostu nie zobaczymy obrazu i bÄ™dziemy wiedzieć, że caÅ‚y system nie dziaÅ‚a. Natomiast w momencie awarii czujnika możemy myÅ›leć, że nie ma przeszkody, a jednak coÅ› znajduje siÄ™ na drodze.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE