Czwartek , 21 Listopad 2024

Klawiatury mechaniczne i membranowe. Czym się różnią?

   31.03.2023
Od pewnego czasu w sklepach trwa boom na klawiatury mechaniczne. Są one reklamowane jako znacznie lepsze od tradycyjnych, membranowych, zwłaszcza jeśli są przeznaczone specjalnie dla graczy komputerowych. Czy rzeczywiście klawiatura mechaniczna zapewnia najlepszą ergonomię i efektywność? Czym w zasadzie różni się od klawiatury membranowej? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Jakie różnice występują między klawiaturami? Która konstrukcja jest najlepsza?

Klawiatura, to obok myszy podstawowe urządzenie do komunikacji z komputerem. Bez dobrej klawiatury nie ma mowy o efektywnej współpracy z maszyną, wie to chyba każdy, komu przyszło pisać lub grać na niewygodnym urządzeniu. Obecnie w sklepach możemy znaleźć dwa główne rodzaje klawiatur o zupełnie odmiennej budowie technologicznej.

Rodzaje klawiatur

Membranowe — jest to obecnie najczęściej spotykany rodzaj klawiatur. Znajdziemy je w prawie każdym sklepie w dowolnych rozmiarach i kształtach. Budowa takiej klawiatury jest dość prosta: między klawiszami a systemem elektronicznym znajduje się specjalna gumowa membrana z wypustkami w miejscach klawiszy. Uderzając w klawisz, dociskamy umieszczoną pod nim wypukłą wypustkę, zamykając obwód elektryczny i aktywując tym samym jego funkcję.

Główną zaletą klawiatur membranowych jest to, że mogą być cienkie. Są też bardzo ciche, co może mieć znaczenie przy korzystaniu z komputera, lekkie i najczęściej tanie (choć są oczywiście modele kosztujące i powyżej 400 zł).

Do wad tego typu klawiatur należy przede wszystkim ograniczona trwałość (do 10 mln kliknięć), ograniczona precyzja i stosunkowo długi czas reakcji na wciśnięcie klawisza.

Membrana klawiatury

Membrana klawiatury membranowej

Mechaniczne – w dzisiejszych czasach klawiatury te uważa się za najlepsze, jednak warto wspomnieć, że nie zawsze tak było. Klawiatury mechaniczne powstały jako pierwsze, jeszcze przed membranowymi. Kiedy te ostatnie zaczęły pojawiać się w sklepach w drugiej połowie lat 90., szybko wyparły, te klasyczne — przede wszystkim dzięki niższym kosztom produkcji i większej elastyczności kształtów oraz form.

Nowe klawiatury membranowe były też znacznie cichsze od ówczesnych mechaników. Dość szybko jednak okazało się, że stare klawiatury mechaniczne były znacznie bardziej wytrzymałe od „nowocześniejszych” membranowych, które je zastąpiły. Dobra klawiatura mechaniczna jest w stanie wytrzymać wiele lat bardzo intensywnego użytkowania, bez żadnego spadku czułości klawiszy. Wynika to przede wszystkim z odmiennej budowy takiej klawiatury. W klawiaturze mechanicznej każdy klawisz posiada bowiem osobny mechanizm i przełącznik ze sprężyną.

Budowa przełącznika w klawiaturze mechanicznej

Kluczowymi zaletami klawiatur mechanicznych jest szybkość, precyzja działania (kolejność wciśnięcia klawiszy) i niezawodność (powyżej 50 mln kliknięć). Z tego też względu często wybierane są przez graczy, którzy podczas rozgrywki bardzo intensywnie eksploatują swoje urządzenia. Responsywność klawiatury ma kluczowe znaczenie w rozgrywce, w której liczy się szybkość podjęcia decyzji. Klawiatury mechaniczne są bardzo trwałe i rzadko się psują. Jeśli jednak dojdzie do awarii, łatwiej jest wymienić mechanizm jednego klawisza niż membranę całej klawiatury w urządzeniach membranowych.

Klawiatury mechaniczne mają jednak sporą wadę: jest nią hałas, jaki generują przy intensywnej pracy. Z tego też powodu w zasadzie rzadko są wybierane przez osoby wrażliwe na zakłócenia podczas pisania, nie pozwalają się bowiem z bardzo skupić. Wadą klawiatur mechanicznych jest też większy niż w przypadku membranowych rozmiar oraz waga. Bardziej skomplikowana budowa, zwłaszcza pojedyncze przełączniki dla każdego klawisza muszą zajmować miejsce i swoje ważą. To przekłada się też na wielkość samych klawiszy. Praktycznie nie ma klawiatur mechanicznych o mniejszych rozmiarach przycisków, co sprawia, że są one niewygodne dla osób o małych dłoniach i krótkich palcach.

Prócz tych dwóch najważniejszych typów, w sklepach znajdziemy też hybrydy obu wcześniej wspomnianych rozwiązań, czyli klawiatury membranowo-mechaniczne. Wykorzystują one zalety obu technologii. Tego typu urządzenia w dalszym ciągu posiadają membranę, jednak dużo lepiej dopracowaną niż w zwykłych modelach. Klawisze są bardziej czułe, dają lepszy skok, podobnie wyglądają, ale nie są tak głośne jak czyste mechaniki. Są też od nich nieco tańsze, co sprawia, ze można je najczęściej spotkać w budżetowym sprzęcie dla graczy.

Przełączniki w klawiaturach mechanicznych

Klawiatury mechaniczne wykorzystują kilka standaryzowanych typów przełączników. Powoduje to, że między dostępnymi na rynku modelami występują znaczne różnice w działaniu. Warto na to zwrócić uwagę przed zakupem, ponieważ poszczególne typy przełączników mają często odmienne właściwości użytkowe. Na szczęście bardzo łatwo je od siebie odróżnić, ponieważ są oznaczone kolorami. Dodatkowo producenci klawiatur zawsze podają jaki typ przełącznika został użyty w ich konstrukcji. I tak:

Przełączniki czerwone — to najpopularniejszy rodzaj przełączników w klawiaturach mechanicznych. Są najczęściej wybierane przez graczy ze względu na niewielką siłę potrzebną do aktywacji klawisza i dużą szybkość reakcji.

Przełączniki niebieskie — ich charakterystyczną cechą jest to, że stawiają odczuwalny opór w połowie skoku. Przełączniki te będą najlepszym wyborem dla osób, które więcej piszą, niż grają. Niestety ich sporą wadą jest to, że są najgłośniejsze ze wszystkich przełączników mechanicznych.

Przełączniki brązowe — jest to konstrukcja pośrednia między czerwonym a niebieskim. Są najczęściej wybierane przez graczy, którzy grają w gry, w których konieczne jest wciskanie stale tego samego przycisku na klawiaturze.

Przełączniki czarne — sposobem działania i szybkością są zbliżone do czerwonych, jednak mamy tu do czynienia z nieco większym oporem przy wciskaniu klawiszy.

Przy zakupie klawiatury prócz samego koloru przełącznika warto też zwrócić na jego typ. Najbardziej polecane są z reguły przełączniki Cherry MX, lub stosunkowo nowe HyperX. Są one zresztą najczęściej montowane w urządzeniach z wysokiej półki. Nieco tańsze będą przełączniki Kalih, a najtańsze Outemu, które spotkamy w konstrukcjach budżetowych. Niektórzy producenci, chociażby Razer i Logitech stosują też swoje autorskie konstrukcje.

Przełączniki czerwone

Przełączniki czerwone w klawiaturze mechanicznej

Dla kogo klawiatura mechaniczna, a dla kogo membranowa?

Klawiatura membranowa będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich „nieprofesjonalnych” użytkowników komputerów. Jeżeli PC-ta wykorzystujemy do przeglądania serwisów społecznościowych, pisania od czasu do czasu krótkich postów, czy też wiadomości i maili do znajomych i rodziny, zakup drogiej klawiatury mechanicznej po prostu nie będzie miał sensu. I tak nie wykorzystamy jej zalet, a jedynie przepłacimy.

Dla graczy komputerowych wybór jest oczywisty: dla nich najlepsze będą klawiatury mechaniczne. W sytuacji, gdy liczy się szybkość, responsywność i wyczuwalny skok klawiszy, klawiatury mechaniczne nie mają sobie równych. Intensywna gra powoduje też szybkie zużycie się elementów konstrukcji klawiatury, a te mechaniczne są po prostu na to zjawisko dużo bardziej odporne.

Największy dylemat mogą mieć osoby, które dużo piszą na komputerze, także zawodowo. Z jednej strony klawiatury mechaniczne są bardzo ergonomiczne i wygodne do pisania, z drugiej jednak hałas, który powodują, czasami przeszkadza w skupieniu. Oczywiście nie dla każdego użytkownika będzie to mieć znaczenie, wtedy polecam klawiaturę mechaniczną. Jeśli jednak ktoś ceni sobie spokój i ciszę, powinien wybrać klawiaturę membranową, ale taką wysokiej jakości.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane