Sobota , 23 Listopad 2024

Komputer nie rozpoznaje pendrive? Podpowiadamy co robić

   25.10.2024
Na przenośnych dyskach USB często trzymamy ważne informacje i pliki, dlatego, gdy zdarzy się sytuacja, w której komputer z jakichś powodów w ogóle nie widzi, albo wręcz zgłasza awarię naszego cennego nośnika, może to wyglądać jak problem bez wyjścia. Nam wydaje się, że straciliśmy te dane, a sam sprzęt został uszkodzony. Tymczasem urządzenie tego typu można jeszcze spróbować uratować, a szansa na samodzielną naprawę defektującego pendrive jest całkiem spora. W tym artykule wyjaśnimy, co możemy zrobić.
Pendrive po podłączeniu do komputera nie działa? To nie musi oznaczać uszkodzenia. Fot. Unsplash

Jeśli podłączamy pendrive do komputera z systemem Windows i nie widzimy go w Eksploratorze plików, może to oznaczać, że występuje jakiś problem z urządzeniem lub systemem. Nie ma się jednak czym martwić na zapas, gdyż nie musi to oznaczać koniecznie (choć oczywiście może), że pendrive jest uszkodzony lub że definitywnie straciliśmy ważne dane. Istnieje kilka możliwych przyczyn tego problemu i szybkich sposobów na jego rozwiązanie.

Przyczyny tego, że komputer nie widzi pendrive

Czy może się zdarzyć, że komputer „ot tak” nie rozpoznaje pendrive? Odpowiedź brzmi — oczywiście tak, a powodów może być kilka. Oto najbardziej podstawowe przyczyny tego, że sprzęt nie widzi dysku USB:

Jedną z najczęściej występujących przyczyn tego typu „awarii” jest to, że sterowniki USB są nieaktualne lub niekompatybilne. Można to sprawdzić, otwierając Menedżer urządzeń w systemie Windows i wyszukując kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej (USB). Jeśli widoczne są żółte wykrzykniki lub znaki zapytania przy jakimś urządzeniu, oznacza to, że sterownik jest nieprawidłowy lub brakuje. Należy wtedy zaktualizować lub ponownie zainstalować sterownik, korzystając ze strony producenta urządzenia lub systemu Windows Update.

Niekompatybilność systemu operacyjnego lub sterowników. Jeśli system operacyjny lub sterowniki nie są odpowiednie dla pendrive, nie będą mogły go poprawnie rozpoznać i obsłużyć. Może to być spowodowane tym, że pendrive ma inny system plików niż ten obsługiwany przez system operacyjny, np. NTFS zamiast FAT32, lub że pendrive ma specjalne funkcje, które wymagają dodatkowych sterowników, np. szyfrowanie lub ochrona przed zapisem. W takim przypadku należy sprawdzić, czy system operacyjny i sterowniki są aktualne i kompatybilne z pendrive, a jeśli nie, to zaktualizować je lub zmienić system plików na pendrive. Najczęściej tego typu problemy powstają, gdy dysk USB formatujemy na iMacu, a później pliki przenosimy z jego pomocą na komputer z Windows.

Złe ustawienia BIOS-u lub UEFI. BIOS lub UEFI to programy, które zarządzają podstawowymi funkcjami komputera i urządzeń podłączanych do niego. Jeśli ustawienia BIOS-u lub UEFI są nieprawidłowe, lub nieaktualne, mogą uniemożliwić rozpoznanie pendrive przez komputer. Na przykład, jeśli ustawienie bootowania jest ustawione na dysk twardy zamiast na USB, komputer nie będzie szukał pendrive podczas uruchamiania. W takim przypadku należy wejść do BIOS-u lub UEFI i zmienić ustawienia tak, aby umożliwić rozpoznanie i bootowanie z pendrive.

Stosunkowo najrzadziej zdarza się, że nasz pendrive jest uszkodzony lub ma wadliwy port USB. Można to sprawdzić, podłączając pendrive do innego komputera lub urządzenia. Jeśli nadal nie działa, prawdopodobnie jest uszkodzony i należy go wymienić.

Podobnie rzadko spotykaną przyczyną jest to, że port USB komputera jest uszkodzony lub nieaktywny. Można to sprawdzić, podłączając do niego inne urządzenie USB, takie jak mysz, klawiatura lub telefon. Jeśli żadne z nich nie działa, port USB może być uszkodzony lub wyłączony w ustawieniach BIOS, lub systemu Windows.

Co zrobić w sytuacji, gdy komputer nie rozpoznaje podłączonego pendrive?

Jeśli mamy problem z tym, że komputer z Windows nie widzi podłączonego dysku USB, nie panikujmy. Możliwe przyczyny już znamy, teraz łatwe sposoby na wyeliminowanie problemu.

Na początku sprawdź, czy dysk USB jest poprawnie podłączony do portu USB. Niektóre porty mogą być uszkodzone lub niekompatybilne z dyskiem. Spróbuj podłączyć dysk do innego portu lub innego komputera i zobacz, czy jest wykrywany.

Sprawdź, czy pendrive jest w ogóle włączony i ma wystarczająco dużo energii. Niektóre dyski, zwłaszcza te o bardzo dużych pojemnościach wymagają dodatkowego zasilania lub przełącznika, aby działać poprawnie. Upewnij się, że dysk ma podłączony kabel zasilający lub baterie i że jest włączony.

Sprawdź, czy dysk jest widoczny w zarządzaniu dyskami Windows. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer na pulpicie i wybierz Zarządzaj. Następnie wybierz Zarządzanie dyskami w lewym panelu. Tam powinno być można zobaczyć listę wszystkich dysków podłączonych do komputera, w tym dysku USB. Jeśli nie widzisz go na liście, może to oznaczać, że dysk jest uszkodzony lub ma problem z partycją, lub formatowaniem.

Sprawdź, czy dysk USB ma przypisaną literę dysku. Jeśli dysk jest widoczny w zarządzaniu dyskami, ale nie ma przypisanej litery dysku, nie będzie on widoczny w eksploratorze plików. Aby przypisać literę dysku, kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku USB w zarządzaniu dyskami i wybierz Zmień literę i ścieżkę dysku. Następnie kliknij Dodaj i wybierz literę z listy rozwijanej. Kliknij OK i sprawdź, czy dysk jest teraz widoczny w eksploratorze plików.

Sprawdź, czy pendrive jest sformatowany w odpowiednim systemie plików. Jeśli dysk jest nowy lub był używany na innym systemie operacyjnym, może być sformatowany w systemie plików, który nie jest obsługiwany przez używaną przez nas wersję Windows. Aby sprawdzić system plików dysku, kliknij prawym przyciskiem myszy na nim w zarządzaniu dyskami i wybierz Właściwości. Następnie przejdź do zakładki Ogólne i sprawdź pole System plików. Jeśli system plików jest inny niż NTFS lub FAT32, będzie trzeba sformatować dysk na nowo w jednym z tych systemów plików. Ale uwaga: formatowanie usunie wszystkie dane z dysku, w takim wypadku lepiej wrócić do komputera, na którym dysk był zapisany (jeśli był to np. Macbook), tam skopiować ważne pliki, a potem sformatować pendrive na nowo, w formacie plików rozpoznawanych przez Windows.

Jeśli wszystkie inne metody zawiodły, można też sprawdzić (jeśli jest widoczny, lecz nie widać zawartości), czy dysk USB nie ma żadnych uszkodzeń fizycznych lub logicznych. Możemy to zrobić, używając narzędzia do sprawdzania błędów dysku Check Disk, które skanuje i naprawia błędy sektorów lub plików na dysku. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk i wybierz Właściwości, a następnie przejdź do zakładki Narzędzia i kliknij Sprawdź. Jeśli narzędzie znajdzie jakieś błędy, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby je naprawić.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane