Wtorek , 19 Marzec 2024

Kupujesz słuchawki bezprzewodowe? Poznaj obsługiwane w nich kodeki Bluetooth

   17.10.2023
Słuchawki bezprzewodowe to już dziś standard. Szybko wypierają te klasyczne, kablowe z kilku powodów: przede wszystkim są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Nie krępują ruchów, o nic nie zaczepimy kablem, a ich akumulatory są często tak pojemne, że pozwalają na kilkadziesiąt godzin pracy bez ładowania. Część producentów smartfonów usuwa z nich gniazdka słuchawkowe, co powoduje, że transmisja Bluetooth staje się koniecznością. Tymczasem są różne standardy tego typu transmisji dźwięku, nie znając ich możemy nabyć słuchawki, których brzmienie nas zwyczajnie nie zadowoli. W tym tekście wyjaśnimy różnice między stosowanymi w nich kodekami.
Od jakości kodeków zależy to, czy wykorzystamy w pełni możliwości transmisji bezprzewodowej audio. Fot. Unsplash

Technika "bez kabli" dominuje dziÅ› w wielu obszarach sprzÄ™tu elektronicznego. W przypadku transmisji audio i tak dość dÅ‚ugo opieraliÅ›my siÄ™, jako użytkownicy, przed przejÅ›ciem z kabla na Bluetooth, gdyż wydawaÅ‚o siÄ™, iż ciężko bÄ™dzie uzyskać w ten sposób jakość zbliżonÄ… do tej, oferowanej przy poÅ‚Ä…czeniu przewodowym. Producenci sprzÄ™tu audio majÄ…c Å›wiadomość, że – zwÅ‚aszcza w przypadku audiofili – nie wystarczÄ… hasÅ‚a reklamowe, a najbardziej wymagajÄ…cy melomani nie dadzÄ… siÄ™ zwieść byle czym, wziÄ™li siÄ™ ostro do pracy i stworzyli kilka standardów bezprzewodowego przesyÅ‚u dźwiÄ™ku (kodeki), które obecnie majÄ… szansÄ™ zaspokoić nawet najbardziej wyrafinowane gusta.

Zanim kupimy sÅ‚uchawki Bluetooth, warto sprawdzić jakie kodeki obsÅ‚ugujÄ…, by wiedzieć, na co możemy liczyć przy sÅ‚uchaniu muzyki. Niektóre pozwalajÄ… bowiem uzyskać najwyższÄ… jakość transmitowanego dźwiÄ™ku, z kolei inne (najczęściej te najtaÅ„sze) majÄ… tu poważne ograniczenia. ZróżnicowanÄ… jakość dźwiÄ™ku oferujÄ… też dostawcy streamingu muzycznego – nie ma sensu kupować abonamentu oferujÄ…cego transmisjÄ™ loseless (najwyższej jakoÅ›ci) skoro posiadane sÅ‚uchawki nie bÄ™dÄ… w stanie przetransmitować dźwiÄ™ku o takich parametrach do przetworników. I odwrotnie – posiadajÄ…c bibliotekÄ™ muzycznÄ… nagraÅ„ o niskiej jakoÅ›ci, sam dobry kodek nie poprawi ich finalnej jakoÅ›ci, która dotrze do naszych uszu.

Kodeki – czym wÅ‚aÅ›ciwie sÄ…?

W najwiÄ™kszym skrócie to sposób kodowania i dekodowania cyfrowego strumienia danych. Muzyka nie jest przesyÅ‚ana z urzÄ…dzenia odtwarzajÄ…cego do sÅ‚uchawek „wprost”, taka transmisja wymagaÅ‚aby zbyt wielkiej przepustowoÅ›ci danych i zablokowaÅ‚aby oba urzÄ…dzenia. Dlatego producenci sprzÄ™tu audio wymyÅ›lili sposoby, by strumieÅ„ daÅ‚o siÄ™ tak skompilować (skompresować), by zajmowaÅ‚ jak najmniej miejsca i jednoczeÅ›nie pozwoliÅ‚ zachować (w jak najwiÄ™kszym stopniu) jakość przesyÅ‚anego utworu muzycznego. Niestety jest to caÅ‚y czas „kompresja stratna”, co powoduje, że w trakcie transmisji część informacji przepada, a zatem dźwiÄ™k, który dociera do naszych uszu, nie jest w 100% zgodny z oryginalnym. Nowe, coraz bardziej zaawansowane kodeki tworzone sÄ… po to, by skala tych strat byÅ‚a jak najmniejsza i niektóre z nich oferujÄ… już jakość bliskÄ… ideaÅ‚owi.

Warunkiem skorzystania wydajnego z kodeka, prócz jakoÅ›ci nagrania muzycznego jest jego obsÅ‚uga zarówno na urzÄ…dzeniu wyjÅ›ciowym, jak i w samych sÅ‚uchawkach.

Jak sprawdzić, jaki kodek obsługują już posiadane słuchawki?

Aby sprawdzić, jaki kodek obsÅ‚ugujÄ… nasze sÅ‚uchawki Bluetooth (nie znajÄ…c parametrów fabrycznych), musimy najpierw sparować je z urzÄ…dzeniem, z którym chcemy odtwarzać dźwiÄ™k. NastÄ™pnie, w zależnoÅ›ci od systemu operacyjnego, możemy sprawdzić ustawienia dźwiÄ™ku lub Bluetooth i znaleźć informacjÄ™ o aktualnie używanym kodeku. Na przykÅ‚ad, w systemie Windows 10 możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonÄ™ gÅ‚oÅ›nika w zasobniku systemowym i wybrać opcjÄ™ "DźwiÄ™ki". W zakÅ‚adce "Odtwarzanie" znajdziemy nasze sÅ‚uchawki Bluetooth i klikniemy na nie dwukrotnie. W oknie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przejdziemy do zakÅ‚adki "Zaawansowane" i zobaczymy, jaki kodek jest wybrany w polu "DomyÅ›lny format". Możliwe sÄ… różne opcje, takie jak SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC czy LHDC. Niektóre z nich zapewniajÄ… lepszÄ… jakość dźwiÄ™ku lub niższe opóźnienie niż inne, wiÄ™c warto siÄ™ z nimi zapoznać i wybrać tÄ™, która najlepiej pasuje do naszych potrzeb i preferencji.

Poniżej przeglÄ…d kodeków najczęściej stosowanych w sÅ‚uchawkach bezprzewodowych.

SÅ‚uchawki bezprzewodowe
SÅ‚uchawki bezprzewodowe wymagajÄ… do pracy odpowiedniego kodeka

SBC

Jest to podstawowy, zwykle domyÅ›lny kodek (Subband Coding) stosowany w zasadzie we wszystkich budżetowych sÅ‚uchawkach Bluetooth. Oferuje przesyÅ‚ danych z szybkoÅ›ciÄ… do 328kbps, co odpowiada wysokiej jakoÅ›ci 320-bitowym plikom MP3. To może siÄ™ wydawać dość dużą prÄ™dkoÅ›ciÄ…, jednak faktyczna jakość jest sÅ‚absza niż ta teoretyczna. WiÄ™kszoÅ›ci zwykÅ‚ych użytkowników w zupeÅ‚noÅ›ci to wystarczy, jednak dla części audiofili może być zbyt sÅ‚aby. Kodek ten nie powstaÅ‚ z myÅ›lÄ… o zaspokojeniu najbardziej wyrafinowanych gustów, ale dla szybkoÅ›ci dziaÅ‚ania i jak najmniejszego zużycia energii i na tym polu sprawdza siÄ™ znakomicie. Oferuje dźwiÄ™ki, których jakość nie jest najgorsza, ale wyczulone ucho może je uważać za zbyt pÅ‚askie, suche. WadÄ… kodeka SBC sÄ… też duże opóźnienia siÄ™gajÄ…ce nawet 400 ms.

AAC

Format opracowany przez firmÄ™ Apple, obecny standardowo na jej urzÄ…dzeniach (sÅ‚uchawkach, iPhone’ach). Jego peÅ‚na nazwa to Advanced Audio Codec i trzeba mu przyznać, że w wielu aspektach przewyższa to, co potrafi SBC, choć teoretyczny bitrate jest sÅ‚abszy (256 kbps do 320 kbps)! Podstawowym i niezaprzeczalnym atutem AAC jest to, że gdy wykorzystujemy kompatybilny z nim sprzÄ™t i odtwarzamy muzykÄ™ z plików AAC lub streamujemy za poÅ›rednictwem serwisu Apple Music, otrzymana jakość dźwiÄ™ku jest po prostu lepsza niż ta z kodeka SBC. Niższe sÄ… także opóźnienia, które siÄ™gajÄ… maksymalnie 60 ms.

aptX

To kodek stworzony przez firmÄ™ Qualcomm (producenta procesorów do smartfonów z Androidem). Jest ciÄ…gle rozwijany, dlatego możemy też spotkać jego nowsze, bardziej zaawansowane wersje. Kodek aptX zostaÅ‚ zapowiedziany jako ten, który pozwala na sÅ‚uchanie muzyki o jakoÅ›ci zbliżonej do tej z pÅ‚yt CD, umożliwiajÄ…c przesyÅ‚anie plików o rozdzielczoÅ›ci 16 bit/48 kHz z prÄ™dkoÅ›ciÄ… 352 kbps. Odpowiada to technicznie mniej wiÄ™cej plikom FLAC, jednak nie jest tak do koÅ„ca, gdyż format ten jest bezstratny, natomiast aptX – choć zaawansowana, to jednak kompresja. Mimo wszystko jakość dźwiÄ™ku jest tu znacznie lepsza niż w przypadku kodeksu SBC i powinna okazać siÄ™ wystarczajÄ…ca dla wielu, także bardziej wymagajÄ…cych użytkowników.

Kodek ten posiada jeszcze jednÄ… specjalnÄ… wersjÄ™ aptX low latency, stworzonÄ… gÅ‚ównie z myÅ›lÄ… o graczach komputerowych i oglÄ…daniu filmów. Wyróżnia go perfekcyjna synchronizacja obrazu i dźwiÄ™ku – opóźnienie fonii nie przekroczy tu 32 milisekund, co dla ludzkiego mózgu bÄ™dzie poniżej granicy, którÄ… bÄ™dzie on wstanie dostrzec.

aptX HD

To kolejne, nowsze wcielenie kodeka aptX, tym razem jeszcze bardziej dopracowane i oferujÄ…ce transmisjÄ™ dźwiÄ™ku o wysokiej rozdzielczoÅ›ci. UrzÄ…dzenia wyposażone w obsÅ‚ugÄ™ tego kodeka sÄ… w stanie przesyÅ‚ać Å›cieżki o rozdzielczoÅ›ci do 24 bit/48 kHz w trybie LPCM (Linear Pulse Code Modulation) z prÄ™dkoÅ›ciÄ… do 576 kbps. PosiadajÄ…c sprzÄ™t z takim kodekiem (smartfona i sÅ‚uchawki) możemy już myÅ›leć o sÅ‚uchaniu muzyki np. z serwisów streamingowych oferujÄ…cych jakość HD – bÄ™dzie to, chociażby Tidal Masters, który udostÄ™pnia pliki MQA o rozdzielczoÅ›ci 24 bit/96 kHz. Jakość dźwiÄ™ku ze sÅ‚uchawek obsÅ‚ugujÄ…cych ten kodek powinna sprostać wymaganiom melomanów i audiofili o najlepszym sÅ‚uchu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zwykle bÄ™dzie to sprzÄ™t o dość wysokiej cenie zakupu.

LDAC

Jest to kodek stworzony przez Sony, jednak korzystajÄ… z niego także inni producenci sprzÄ™tu audio. Nie jest tak popularny jak aptX, jednak nie ustÄ™puje mu, a nawet przewyższa pod wzglÄ™dem możliwoÅ›ci. LDAC pozwala bowiem na przesyÅ‚ muzyki z prÄ™dkoÅ›ciÄ… do 990 kbps, co jest wynikiem prawie 2x lepszym niż to co potrafi aptX HD i 3x lepszym niż SBC i odpowiada gÄ™sto zapisanym pÅ‚ytom CD. ObsÅ‚ugiwana rozdzielczość plików to 24 bit/94 kHz, dziÄ™ki czemu możemy bez ryzyka niewykorzystania możliwoÅ›ci korzystać z zaawansowanych abonamentów dla audiofili oferowanych przez serwisy muzyczne. JeÅ›li jesteÅ›my wyczuleni na jakość dźwiÄ™ku oferowanÄ… przez sÅ‚uchawki, a mamy możliwość nabycia sprzÄ™tu o takich wÅ‚aÅ›nie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach, LDAC bÄ™dzie o dla nas optymalnym rozwiÄ…zaniem.

LHDC

Kodek LHDC to jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowanych kodeków Bluetooth, który umożliwia przesyÅ‚anie dźwiÄ™ku wysokiej jakoÅ›ci bezprzewodowo. LHDC to skrót od Low Latency and High Definition Audio Codec, co oznacza niskie opóźnienie i wysokÄ… definicjÄ™ kodeka audio. Kodek ten charakteryzuje siÄ™ wysokim bitrate, który może osiÄ…gać do 900 kbps, co jest znacznie wiÄ™cej niż w przypadku innych popularnych kodeków, takich jak SBC, AAC czy aptX. DziÄ™ki temu kodek LHDC jest w stanie zapewnić lepszÄ… wierność i szczegóÅ‚owość dźwiÄ™ku, zbliżonÄ… do jakoÅ›ci CD. Kodek LHDC jest kompatybilny z urzÄ…dzeniami obsÅ‚ugujÄ…cymi Bluetooth 5.0 lub nowszy, a także z systemami Android i iOS. Jednakże, aby skorzystać z tego kodeka, zarówno nadajnik (np. smartfon), jak i odbiornik (np. sÅ‚uchawki) muszÄ… go wspierać. Obecnie kodek LHDC jest stosowany w niektórych modelach sÅ‚uchawek bezprzewodowych, takich jak Huawei FreeBuds 4i czy Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2S.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane