Każdy ekran LCD, ale też i ekrany innych typów nie wyÅ›wietlajÄ… obrazu w sposób ciÄ…gÅ‚y, jako caÅ‚ość, a jako niewielkie punkty na tafli ekranu. Z daleka tych punktów nie widać, wyÅ›wietlane grafiki zdajÄ… siÄ™ realistyczne i zlewajÄ… siÄ™ w caÅ‚ość. Dopiero gdy zbliżymy oko do panelu wyÅ›wietlacza, zobaczymy, że ekran skÅ‚ada siÄ™ z tysiÄ™cy maÅ‚ych kropek – pikseli. Im ich zresztÄ… wiÄ™cej, tym jest bardziej wyraźny i szczegóÅ‚owy. Sam piksel ekranu LCD to bezbarwny krysztaÅ‚ zatopiony w specjalnym Å›rodowisku (cieczy). ÅšwiatÅ‚o przepuszczane jest przez filtr RGB, zÅ‚ożony zwykle z trzech subpikseli (czerwonego, zielonego i niebieskiego), czasem w niektórych typach ekranów subpiksele sÄ… cztery (dodatkowo wystÄ™puje biaÅ‚y). Gdy telewizor jest wÅ‚Ä…czony i wyÅ›wietla obraz, krysztaÅ‚ki sÄ… obracane za filtrem kolorów, co zmienia kÄ…t padania Å›wiatÅ‚a i na ekranie daje to efekt zmiany barwy i odcieni.
Martwy piksel – co to jest?
Niestety w ekranach spotykanych w naszych domach, caÅ‚kiem czÄ™sto wystÄ™puje problem, polegajÄ…cy na tym, że pojedynczy piksel, lub ich wiÄ™ksza grupa (bywa, że skupione obok siebie, czasem też w kilku różnych miejscach ekranu jednoczeÅ›nie) przestajÄ… prawidÅ‚owo wyÅ›wietlać kolor. Zamiast Å›wiecÄ…cej plamki widać puste, czarne miejsce. Przyczyna jest zwykle dość prosta – zawodzi mechanizm obracania siÄ™ krysztaÅ‚u, a tym samym przestaje on reagować na polecenia ukÅ‚adu sterujÄ…cego, stale wyÅ›wietlajÄ…c – najczęściej czarnÄ… kropkÄ™.
JeÅ›li krysztaÅ‚ zablokowaÅ‚ siÄ™ w pozycji „wygaszonej”, zamiast koloru widzimy czarny punkt. Nazywamy to wÅ‚aÅ›nie „martwym pikselem”, może siÄ™ on jednak zablokować także w pozycji wyÅ›wietlania jednego z kolorów, wtedy mówimy o „gorÄ…cym pikselu”. Efekt jest w zasadzie ten sam – nieruchomy punkt na ekranie.
JeÅ›li taki „bad pixel” bÄ™dzie zlokalizowany gdzieÅ› blisko Å›rodka ekranu, to zauważymy go od razu, gdyż bÄ™dzie siÄ™ rzucaÅ‚ w oczy i przeszkadzaÅ‚ w oglÄ…daniu, jeÅ›li na obrzeżach, to możemy go nie zauważyć nigdy. Warto mieć Å›wiadomość, że nie jest to tylko (i w zasadzie nie przede wszystkim) problem zużytego, starego sprzÄ™tu. Martwe piksele czÄ™sto odkrywamy zaraz po wypakowaniu i uruchomieniu Å›wieżo zakupionego telewizora lub ekranu do komputera – jest to bowiem najczęściej wada produkcyjna, a nie powstaÅ‚a w wyniku zwykÅ‚ej, nawet dÅ‚ugotrwaÅ‚ej eksploatacji.
Z tego też powodu, gdy kupujemy nowy telewizor, warto jeszcze w sklepie – jeÅ›li mamy takÄ… możliwość – przyjrzeć siÄ™ mu dokÅ‚adnie. JeÅ›li na ekranie wystÄ™pujÄ… widoczne czarne punkty, lepiej poprosić o wymianÄ™ egzemplarza na inny.
Jak znaleźć martwy piksel na ekranie?
To z pozoru Å‚atwe zadanie wcale nie jest takie proste do wykonania, zwÅ‚aszcza jeÅ›li taki martwy piksel jest jeden lub ukryty gdzieÅ› z boku ekranu. Dla przybliżenia problemu warto zauważyć, że ekran 4K o typowej rozdzielczoÅ›ci 3840 × 2160 pikseli, ma ponad 8 milionów tego typu punktów! To jak szukanie igÅ‚y w stogu siana. Może siÄ™ wiÄ™c zdarzyć, że awariÄ™ ekranu odkryjemy dopiero po tygodniach użytkowania telewizora, gdy ukÅ‚ad kolorów na ekranie bÄ™dzie sprzyjajÄ…cy dla jej wykrycia.
Najprostszym sposobem na wykrycie martwego piksela jest wyÅ›wietlenia na ekranie biaÅ‚ej planszy – na biaÅ‚ym, kontrastowym tle najÅ‚atwiej bÄ™dzie odszukać wyróżniajÄ…ce siÄ™ czarne punkty w Å›rodku tafli. Metoda ta nie sprawdzi siÄ™, jeÅ›li dysponujemy ekranem z biaÅ‚ym subpikselem i to na nim zablokuje siÄ™ jakiÅ› pojedynczy krysztaÅ‚ lub ich grupa. Wówczas musimy spróbować planszy innego koloru.
W sieci możemy też znaleźć specjalne programy i strony internetowe dedykowane odnajdywaniu „bad pixeli”, należą do nich: InjuredPixel, Dead-pixel check. Aplikacji tego typu jest zresztÄ… znacznie wiÄ™cej, zarówno dla urzÄ…dzeÅ„ z Androidem, jak i tych z innymi systemami operacyjnymi.
Czy martwy piksel można naprawić samodzielnie?
CzÄ™sto tak, ale niestety nie zawsze. Co gorsza, nieodpowiednie zastosowanie „domowej metody” może przynieść wiÄ™cej szkód niż pożytku.
Podstawowym sposobem walki z martwymi pikselami jest skorzystanie z programu, który może pomóc odblokować mechanizm poruszania krysztaÅ‚em. Może to być, chociażby PixelHealer lub JScreenFix. Programy te dziaÅ‚ajÄ… w ten sposób, że wyÅ›wietlajÄ… plansze z szybko zmieniajÄ…cymi siÄ™ kolorami, co pozwala wykryć i jednoczeÅ›nie pobudzić tranzystory odpowiedzialne za poruszanie siÄ™ krysztaÅ‚ów do prawidÅ‚owej pracy. ZaletÄ… jest to, że ich dziaÅ‚anie można zwykle ograniczyć do wybranego sektora ekranu, co sprawi, że dziaÅ‚ajÄ… bardziej precyzyjnie. Tak jak jednak wspomniaÅ‚em, jeÅ›li przesadzimy z ich używaniem, mogÄ… wrÄ™cz uszkodzić matrycÄ™.
Innym, najstarszym sposobem jest naciskanie palcem tego fragmentu ekranu, gdzie martwy piksel wystÄ…piÅ‚. Może to spowodować zwolnienie blokady, która uniemożliwia obracanie siÄ™ krysztaÅ‚u. Kluczowe jest tu jednak by nie przesadzić z użyciem siÅ‚y, gdyż wgniecenie matrycy może na dobre uszkodzić znacznie wiÄ™kszy fragment ekranu.
NajlepszÄ… i najbezpieczniejszÄ… metodÄ… jest oddanie ekranu do profesjonalnego serwisu. Sposób ten polecam zwÅ‚aszcza osobom, które nie majÄ… doÅ›wiadczenia w usuwaniu tego typu awarii. Nie ma sensu też naprawianie martwych pikseli, które znajdujÄ… siÄ™ gdzieÅ› na obrzeżach ekranu – koszt bÄ™dzie o wiele wiÄ™kszy niż realny efekt.
Co o martwych pikselach mówiÄ… gwarancje?
WydawaÅ‚oby siÄ™, że kupujÄ…c nowy telewizor, możemy być pewni, że wszelkie wystÄ™pujÄ…ce na nim awarie bÄ™dÄ… od razu usuwane i to bezpÅ‚atnie. Warto czytać warunki gwarancji w tym zakresie, gdyż nie wszyscy producenci pojedynczy „bad pixel” uważajÄ… za podstawÄ™ do naprawy lub wymiany matrycy, sÄ… też tacy, którzy to gwarantujÄ…, dlatego także i ta sprawa powinna decydować o wyborze konkretnego modelu.
Jeśli chodzi o obowiązujące normy prawne, to dzielą one dostępne w sprzedaży wyświetlacze na dwie klasy. I tak według normy ISO 13406-2, monitor LCD klasy I nie może mieć żadnych niedziałających pikseli, ale już ten klasy II, może mieć aż 2 gorące lub 2 martwe piksele, a w sumie może mieć nawet do 5 uszkodzonych pikseli!
Z kolei norma ISO 9241-307 także przewiduje podziaÅ‚ ekranów na dwie odrÄ™bne klasy. Te z klasy 0 nie powinny mieć nawet pojedynczych martwych pikseli, z kolei ekrany klasy 1 mogÄ… mieć jeden gorÄ…cy lub martwy piksel.
O tym, czy nasz sprzęt zostanie przyjęty do bezpłatnego serwisu gwarancyjnego, zawsze decydują warunki umowy i gwarancji, warto więc czytać je przed zakupem, albo jak wspomniałem wcześniej sprawdzić dokładnie sprzęt przed zabraniem ze sklepu.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE