Czwartek , 21 Listopad 2024

Masz iPhone’a? Zmień te domyślne ustawienia, a smartfon zadziała lepiej

   24.01.2024
Na smartfonach, a dotyczy to także i iPhone’ów, ich producenci umieszczają udogodnienia oraz implementują ustawienia, z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystamy. Więcej – niektóre z nich mogą wręcz nawet przeszkadzać w codziennym użytkowaniu tych urządzeń. W niniejszym poradniku przedstawimy różne ustawienia iPhone’ów, które warto, dla własnej wygody i bezpieczeństwa, zmienić zaraz po zakupie nowego telefonu.
Niektóre ustawienia iPhone'a drenują baterię i stanowią wyzwanie dla prywatności. Warto je wyłączyć. Fot. Unsplash

Każdy iPhone posiada wiele konfigurowalnych ustawień, z których część ma za zadanie (przynajmniej w teorii) ułatwić życie nam, użytkownikom. Z kolei inne ustawienia działające w tle kontrolują aplikacje lub funkcje, których większość z nas nigdy nie użyje, w tym takie, które poza drenowaniem baterii zupełnie niewiele wnoszą.

O niektóre z tych ustawień jesteśmy zresztą pytani podczas pierwszego uruchamiania telefonu. Czasem jednak zdarza się, że tak szybko chcemy skorzystać z nowego smartfona, że wyrażamy zgodę na wszystko, jak leci, nie zwracając nawet uwagi, czego konkretnie dotyczą akceptowane regulacje i punkty regulaminów. Na szczęście podjęte decyzje możemy od razu zmienić, a do niektórych z tych ustawień możemy wrócić później i zmodyfikować ustawienia na takie, które bardziej się przysłużą nam, a nie wyłącznie producentowi telefonu.

Wyłączamy zbędne usługi systemowe

Część aplikacji i usług korzysta z naszej lokalizacji, nawet wtedy, gdy w ogóle nie jest to konieczne. Niektóre aplikacje potrzebują dostępu do danych, aby w pełni wykorzystać swój potencjał, innym można ów dostęp wyłączyć bez zauważalnego wpływu jakość działania smartfona. Jeśli na przykład nie korzystamy z ApplePay, możemy wyłączyć usługi systemowe przydatne dla tej funkcji. Jak wyłączyć ustawienia systemowe dla aplikacji? Należy:

Wybrać Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne i przewinąć menu w dół do punktu Usługi systemowe. Klikamy go i przeglądamy listę.

Ustawienia takie jak wyszukiwanie sieci komórkowej, sieć i łączność bezprzewodowa oraz ustawianie strefy czasowej nie muszą być włączone, chyba że stale podróżujemy po świecie. Dezaktywacja tych usług pozwoli zaoszczędzić baterię i zwiększy stopień naszej prywatności.

Wyłączamy znaczące lokalizacje

Apple potrafi sprawdzać i zapamiętywać, gdzie danego dnia się znajdowaliśmy i na podstawie tak sporządzonej „mapy” naszych aktywności podpowiada dodanie wydarzeń do kalendarza lub wyświetla alerty na mapie. Wyłączenie tej opcji spowoduje zatrzymanie dostarczania naszych lokalizacji do firmy Apple i w efekcie wydłużenie czasu pracy baterii:

Wybieramy kolejno Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne > Usługi systemowe, następnie klikamy funkcję Znaczące lokalizacje, na końcu naciskamy przycisk Wyczyść historię, gdy jesteś tutaj.

Wyłączamy funkcję ulepszenia produktu

Apple gromadzi informacje na temat tego, jak korzystamy z telefonu (tabletu też). Formalnie w celu poprawy jakości urządzenia oraz dodania nowych funkcji w następnych generacjach. To całkiem ciekawa funkcja, gdyż rzeczywiście pozwala się gigantowi zorientować, jak użytkownicy korzystają z telefonów i innych urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Kłopot w tym, że przy okazji drenuje baterię. By jednak nieco wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu, smartfon można odpowiednio ustawić: wybieramy kolejno Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne > Usługi systemowe, następnie wyłączamy wszystkie opcje ulepszania produktu. W żaden sposób nie wpłynie to na działanie pozostałych funkcji urządzenia.

Korzystamy z Apple Music? Nie pozwólmy by znajomi nas śledzili znajomi

Osoby znające nasz numer telefonu lub adres e-mail mogą znaleźć nas w aplikacji Apple Music. Jeśli nie chcemy, by mógł to zrobić, każdy, kto ma gdzieś zapisany w pamięci nasz numer telefonu, lepiej wyłączyć to ustawienie:

  • wybieramy kolejno Ustawienia > [imię i nazwisko] > Multimedia i zakupy > Wyświetl konto,
  • prawdopodobnie trzeba będzie podać hasło lub zweryfikować się za pomocą Face ID,
  • wyłączamy opcję Pozwól znajomym Cię znaleźć.

Wyłączamy uporczywe prośby o recenzję i ocenę aplikacji

Korzystając ze smartfonów, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że instalując aplikację po jakimś czasie, otrzymujemy z niej monit o to, byśmy dokonali jej recenzji lub oceny. Przyznam, że ja nie za bardzo przepadam za tym rozwiązaniem. Wygląda to trochę jak presja na użytkownika, by dokonał pochlebnego wpisu w sklepie.

Mało kto wie, ale funkcję tę można wyłączyć tak, by podobne monity (a często wyświetlają się one w najmniej odpowiednim momencie) się już więcej nie pojawiały. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać dwa kroki:

  • Wchodzimy kolejno do Ustawienia > App Store,
  • tam wyłączamy pozycję Oceny i recenzje w aplikacji.

Wyłączamy monitoring skrzynek e-mail

Funkcja monitoringu skrzynek poczty e-mail jest bardzo przydatna, jeśli korzystamy z telefonu służbowego. Wówczas nie przegapimy żadnej przychodzącej do nas wiadomości.

Jeśli jednak korzystamy z telefonu prywatnego, to zwykle nie zależy nam na tym, żeby wszystkie nasze skrzynki pocztowe były co chwilę sprawdzane w poszukiwaniu nowych wiadomości, zwłaszcza że takie sprawdzanie mocno drenuje baterię i może na chwilę spowolnić pracę całego urządzenia. By iPhone lub iPad nie wyszukiwał i nie pobierał za często nowej poczty, możemy dezaktywować tę funkcję.

  • wchodzimy do kolejno panelu Ustawienia > Poczta > Konta,
  • wybieramy Pobierz nowe dane i następnie wyłącz Push.

Jeśli nie chcemy całkowicie wyłączać autopobierania maili, w sekcji Pobierz u dołu strony, można ustawić, jak często telefon będzie sprawdzać i ściągać nowe dane. Można tam po prostu ustawić rzadszy interwał.

Przy okazji warto też pamiętać, że wyłączanie sprawdzania poczty nie oznacza, że nie otrzymamy nowych wiadomości. Skrzynka pocztowa wyszuka je za każdym razem, gdy zalogujemy się do programu pocztowego.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane