Niedziela , 24 Listopad 2024

Ukryte funkcje smart zegarków. Przegląd najciekawszych

   07.06.2024
Przeciętnemu użytkownikowi smartwatch kojarzy się z urządzeniem, które prócz funkcji zegarka ma też wbudowane moduły do monitorowania kondycji fizycznej – sensor ruchu, krokomierz, monitoring ćwiczeń, snu itp. Tymczasem urządzenia te mają też często dodatkowe, niezwykle ciekawe, już nie tak oczywiste dodatki. W tym tekście pokazujemy najciekawsze z nich.
Smartwatche to nie tylko krokomierz i pulsometr. Fot. Unsplash

Mało kto wyobraża sobie dziś aktywność fizyczną bez przydatnego urządzenia pomiarowego, jakim są smart zegarki i opaski fit. Potrafią one monitorować nasze postępy, nadzorować wysiłek, kondycję. Badają tętno, ciśnienie krwi, są urządzenia wyposażone w funkcję EKG, monitoring snu. Właśnie ze względu na obecność licznych sensorów i trybów ćwiczeniowych, tego typu gadżety jednoznacznie kojarzą się ze sportem. Okazuje się jednak, że urządzenia te potrafią dużo więcej, a niektóre funkcje są wręcz zaskakująco przydatne.

Płatności mobilne

W ciągu ostatnich kilku lat przeszliśmy prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o sposób płacenia za zakupy. Najpierw z płatności gotówkowych przestawiliśmy się na płacenie kartą, potem kartą, ale bezdotykowo a teraz coraz popularniejsze staje się uiszczanie opłat za pomocą smartfona, na którym (w wybranej aplikacji) możemy zapisać dane naszych kart i rachunków. Obecnie technologia mobilnego przesyłania pieniędzy idzie jeszcze dalej – wyposażone w moduł NFC, a tym samym możliwość obsługi terminali płatniczych są także niektóre smartwatche, a nawet opaski fit. Zegarek z funkcją płatności to oszczędność czasu i bezpieczeństwo – nie musimy nie tylko nosić portfela, ale nawet wyciągać telefonu z kieszeni, gdy chcemy uregulować należność. Smartwatch mamy zawsze na ręku, wystarczy tylko zbliżyć rękę do terminala.

Obsługa połączeń

Możliwość odbierania SMS, czy powiadomień pojawiła się na smartwatchach stosunkowo wcześnie, ale teraz na rynku są już modele, które – by z nich zadzwonićnie potrzebują już nawet połączenia ze smartfonem. Są bowiem wyposażone z gniazdo na kartę SIM oraz łączność 5G/LTE, co sprawia, że stają się urządzeniem wręcz samowystarczalnym, często z własnym numerem telefonu. Połączenia mogą się odbywać za pośrednictwem podłączonego zestawu słuchawkowego Bluetooth. To niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie chcemy ze sobą wszędzie zabierać smartfona.

Odtwarzanie muzyki

Ta funkcja przypadnie do gustu zapalonym słuchaczom muzyki. Obecnie, by zmienić utwór czy płytę najczęściej sięgamy po smartfona. Tymczasem większość, nawet bardzo podstawowych modeli smartwatchy ma już funkcję zdalnej obsługi aplikacji muzycznych, takich jak Spotify, czy wbudowany w telefon program producenta. Wystarczy sparować urządzenie ze smartfonem. Bardziej zaawansowane zegarki mają już własną pamięć, na którą możemy zapisać pliki muzyczne (zwykle do kilkuset) i słuchać ich z zestawu słuchawkowego w ogóle bez udziału telefonu.

Lokalizacja dziecka i zaawansowana nawigacja

Smartwatche wyposażone w GPS w wersjach dla dzieci posiadają ciekawe funkcje trackingowe, które pozwalają dokładnie, na mapie, stwierdzić, gdzie znajduje się nasz maluch. Co więcej, są urządzenia, dzięki którym da się wyznaczyć „bezpieczny obszar”, w którym dziecko może przebywać. Jeśli nasza pociecha, która ma taki zegarek na ręku, wyjdzie poza to pole, my zostaniemy zaalarmowani. Te urządzenia można też skonfigurować tak, by śledziły, gdzie nasze dziecko chodzi (wraz z mapą) i przechowywały te informacje. Niektóre zegarki mogą przechowywać te dane w pamięci przez kilka tygodni. Z kolei dorosłe smartwatche mogą mieć jeszcze bardziej rozbudowane funkcje mapowe, z nawigacją satelitarną włącznie. To niezwykle przydatna funkcja, zwłaszcza w terenie. Niektóre zegarki są na tyle inteligentne, że potrafią same zaplanować najlepszą drogę powrotną, mają wbudowane mapy tras i stoków narciarskich oraz trasy rowerowe. Ktoś mógłby powiedzieć, że smartfony też to mają, tyle że w terenie rozładują się po jednym dniu, a dobry smart zegarek może działać bez ładowania nawet i dwa tygodnie.

Przypomnienie o higienie

Jedną z ciekawszych funkcji, jakie spotkałem w smartfonie, był przypominacz o konieczności mycia rąk i detektor tego, czy myjemy je odpowiednio długo. Urządzenie było w stanie wykryć to, że myję ręce i emitowało wibrację lub sygnał dźwiękowy w momencie, gdy owo mycie trwało już wystarczająco długo. Taki zegarek jest też w stanie przypomnieć właścicielowi o konieczności mycia rąk, jeśli o tym przez dłuższy czas zapomni.

Funkcja trenera

Wspomniałem wcześniej o tym, że smartwatche w ogóle kojarzą się nam ze sportem i wysiłkiem fizycznym – to fakt. Mają różnorodne tryby ćwiczeniowe, ale to nie jest jeszcze szczyt ich możliwości. Te najbardziej zaawansowane dysponują bowiem programami treningowymi dopasowanymi do naszych potrzeb i wymagań. A więc nie tylko sam suchy monitoring, ale lepsze planowanie ćwiczeń, dobór intensywności. Wszystko w celu uzyskania jak najlepszych efektów.

Inteligentne alarmy

Jesteśmy przyzwyczajeni do użytkowania budzików i alarmów na smartfonach, tymczasem wiele smartwatchy także ma wbudowaną funkcję alarmu i co ważne – działającą dużo lepiej niż ta smartfonowa. Dlaczego? Dzięki wbudowanym czujnikom smartwatch potrafi monitorować nasze fazy snu, w efekcie, jeśli ustawimy godzinę pobudki – np. na 8 rano, urządzenie już na kilkanaście-kilkadziesiąt minut przed tym momentem rozpocznie dokładny monitoring naszego ciała. Dzięki takiej analizie wybierze moment, w którym pobudka będzie najbardziej efektywna, a my, choć budząc się nawet kilka minut przed „planowanym” czasem, będziemy znacznie lepiej wypoczęci i zrelaksowani.

Zmiana strefy czasowej i czasu

To, że w przypadku zmiany czasu smartfon zmienia automatycznie godzinę, jesteśmy przyzwyczajeni. Okazuje się, że potrafią to też inteligentne zegarki, co więcej, niektóre są też w stanie same zmieniać strefy czasowe w trakcie podróży. Jest to przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, gdy dużo jeździmy po świecie. W zegarku analogowym zawsze musimy osobiście zmieniać godzinę (o czym łatwo zapomnieć), a cyfrowym zmieni się ona automatycznie, a niektóre modele pozwalają na ustawienie dodatkowego powiadomienia o fakcie zmiany czasu, by potem nic nas nie zaskoczyło.

Detekcja upadku

Niektóre smartwatche są wyposażone w czujniki, które potrafią wykryć gwałtowny ruch, jakim jest upadek. W przypadku wykrycia takiego zdarzenia, urządzenie może automatycznie wysłać sygnał SOS do wybranych kontaktów lub służb ratunkowych.

Monitorowanie stresu

Za pomocą analizy zmienności rytmu serca, smartwatche mogą ocenić poziom stresu użytkownika. Dzięki temu można lepiej zarządzać swoim zdrowiem psychicznym, identyfikując i unikając stresujących sytuacji.

Podsumowanie

Te funkcje pokazują, że smartwatche są nie tylko przedłużeniem smartfona, ale także samodzielnymi narzędziami, które mogą poprawić jakość życia i bezpieczeństwo użytkowników. Warto zwrócić uwagę na te mniej znane funkcje przy wyborze smartwatcha, aby w pełni wykorzystać potencjał tego małego, ale potężnego urządzenia.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane